سال رونق تولید
Logo
شنبه, 26 شهریور 1390 13:01

شهرستان هاي كرمانشاه

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
اسلام آباد عرب
eslam1

موقعیت جغرافیایی :

شهرستان اسلام آباد غرب با وسعتی در حدود 3828 کیلو متر مربع بین 33- 36 تا35 –15 در جه عرض شمالی 24- 45 تا 30-38 درجه طول شرقی قرار گرفته است . این شهرستان از شمال به شهرستان پاوه و جوانرود و ازشرق به کرمانشاه از غرب به شهرستان سر پل ذهاب و گیلانغرب و از جنوب به استان ایلام منتهی می شود.

این شهرستان متشکل از 4 شهر ( اسلام آباد – کرند – گهواره – حمیل) و چهاربخش و 12 دهستان و343 روستا می باشد.

شرایط آب و هوایی :

جلگه اسلام آباد غرب جزء اقلیم غربی کشور بوده و اقلیم آن همچون سایر نقاط کشور تحت تأثیر عرض جغرافیایی و موقعیت کشور در رؤیت کرة زمین است و هر گاه در کشور نفوذ بادهای غربی از دامنه بیشتری برخوردار باشد سالی پر باران دارد .

موقعیت استراتژیکی :

شهرستان اسلام آباد غرب بعد از شهرستان کرمانشاه هم از نظر جمعیت و هم از نظر وسعت دومین شهرستان بزرگ استان کرمانشاه با توجه به موقعیت خاص جغرافیایی عامل اتصال استانهای ایلام ، بخشی از استانهای لرستان و خوزستان و همچنین شهرهای غربی استان کرمانشاه به مرکز کشور میباشد، علاوه بر اینها ضمن اینکه نقطه اتصال دوقطب مهم صنعتی شمال و جنوب یعنی استان خوزستان و آذر بایجان غربی است، اصلی ترین و نزدیکترین شاهراه کشور وهمچنین کشورهای اسلامی ( همسایه شرقی) به عتبات عالیات میباشد.

سابقه تاریخی:

نام دیگر شهر اسلام آباد زبیدیه بوده است.که این نام را ابن حوقل به کار برده است ، وجود تپه چغا گاوانه در مرکز شهر اسلام آباد غرب و کاوشهای علمی به عمل آمده برروی این تپه که خود یکی از مراکز مهم مسکونی قرن هشتم و نهم قبل از میلاد بوده است، قدمت این شهر رابه سه هزار سال پیش از میلاد می برد وبا در نظر گرفتن آثاری که از تپه چغاگاوانه بدست آمده است می توان قدمت طبقات مکشوفه رابین قرن نهم تا اواسط قرن هفتم قبل از میلاد تخمین زد . همچنین وجود بیش از چهار صد آثار به ثبت رسیده از جمله کاخ فیروزآباد ( پیروز آباد) در غرب شهر اسلام آباد مربوط به زمان ساسانی حکایت از قدمت تاریخی این شهر دارد.

سابقه فرهنگی:

مجموعه آداب و رسوم ، اعتقادات دینی و مذهبی ، رعایت هنجارهای اجتماعی و... ویژگیهای فرهنگی هر قوم و ملتی را تشکیل می دهد ومردم شهرستان اسلام آباد غرب جزئی از ملت ایران می باشند. ایران کشوری است بزرگ با تمدنی کهن و قدیمی یکی از نخستین خاستگاههای تمدن ایران زمین منطقه غرب بوده است . زبان مردم این منطقه کردی کلهری است که ریشه آن به زبان آریایی بر می گردد.

6-1 اهمیت اقتصادی:

شهرستان اسلام آباد غرب به دلیل اقلیم متنوع ، خاک مناسب ، بارش کافی ، داشتن دشتهای حاصلخیز و مراتع غنی و پر پشت یکی از قطب های مهم کشاورزی و دامداری است و عمده فعالیتهای مردم در بخشهای یاد شده و صنایع جنبی آن است ، به طوریکه طبق سرشماری نفوس و مسکن سال 1375 از کل شاغلان 10 ساله و بیشتر حدود 42 در صد مردم در این بخش فعالیت دارند و با توجه به وجود ظرفیتهای قابل توسعه دراین بخشها امکان اقتصادی نمودن بخش مذکور در حد بسیار بالایی وجود دارد .

جهانگردی:

توسعه صنعت تورسیم در استان کرمانشاه در چند ساله اخیر رو به بهبود بوده است. از آنجا که شهرستان اسلام آباد منطقه ای است با سابقه ای بسیار کهن و تنوع اقلیم ووجود آثار باستانی متعدد از جمله مسجد عبداله بن عمر و آرامگاه ابودجانه از اصحاب پیامبر (ص) ،کاخ فیروز آباد و صدها آثار به ثبت رسیده دیگر در کنار مراکز تفریحگاهی از جمله منطقه کرند و ریجاب که در نوع خود کم نظیر می باشند، همچنین داشتن مردمانی خون گرم و مهمان نواز و داشتن امنیت کافی می تواند یکی از قطبهای مهم جاذب جمعیت تورسیم باشد

پاوه
paveh

موقعيت جغرافيايي :

شهرستان پاوه در شمال غربی استان کرمانشاه ودر فاصله 122 کیاو متری مرکز استان قرار دارد . این شهرستان با 1260 کیلو متر مربع وسعت 1540 متر ارتفاع از سطح دریا دارای سه بخش ، 8 دهستان ، 5 شهر و 104 روستا میباشد .

جمعیت شهرستان بر اساس آمار سال 1357 ، 61918 نفر بوده که 46 در صد آن در شهرها و 54 در صد آن در روستاها ساکن هستند .

پیشینه تاریخی :

شهرستان پاوه اورامان و پاوه ایستگاه تمدن های کهن و کانون مدنیت معرفی شده است . شهر هزار ماسوله باوجه تسمیه اسپهبد پاو سردار یزد گرد سوم و در لغت به معنی سر قلعه بان قلعه ها از زمانهای دور که بیش از دو هزار سال رقم می زند، همواره به عنوان سرزمینی مقاوم و دفع کننده اشرار و متجاوزین بوده است ، پاوه با تقدیم 600 شهید و 485 جانباز و 27 آزاده درنقطه صفر مرزی دیواری امنیتی برای کشور اسلامی مان بوده و می باشد.

از آثار تاریخی شهرستان آتشکده پاوه ، غاردشاش ، قلعه پاسگه و اماکن زیارتی شهرستان مقبره سید عبیدا… ( کوسه هجیج ) برادر امام رضا (ع) ، مقبره سلطان اسحاق ، مقبره سیدمحمود اصفهانی ، قرآن تاریخی مسجد دخان پاوه، قرآن روستای زردویی و از اماکن دیدنی و جاذبه های طبیعی شهرستان ،غار آبی قـوری قلعــه بزرگترین غار آبی آسیا ، غار سنگی حسین ، تفرجگاه بلور پاوه با پلاژ های ییلاقی و ماکت شهـر پاوه در سال 1332 نظر هر بیننـده ای را بـه خـود جـلب می کندکه با توجه به ضریب امنیتی بسیار بالا و جاذبه های طبیعی و با طراوت شهرستان مشارکت بخش خصوصی را در توسعه گردشگری می طلبد .

آب و هوا:

پاوه با قرار گرفتن در دامنه سلسله کوههای زاگرس با چشم اندازهای بسیار زیبا دارای آب و هوای معتدل کوهستانی است ،

شهرستان پاوه صددرصد کوهستانی دارای آب و هوائی با اقلیمی کوهستانی و خنـک است و بلندترین قله های زاولی و گاقران با ارتفاع 3390 متر از سطح دریا که از رشته کوه فرعی شاهو منشعب از رشته کوه عظیم زاگرس سر به آسمان کشیده ودر شمال شرقی پاوه واقع شده اند. رودخانه های سیروان ،لیله مرخیل و پاوه رود در محدوده جغرافیایی این شهرستان ضمن تشکیل 24 کیلو متر مرز آبی وارد خاک عراق می شوند، این رودخانه ها از پر آب ترین رودخانه های غرب کشور محسوب میشوند

 

جوانرود
javanrood

موقعيت جغرافيايي :

شهرستان جوانرود درشمال غربي استان كرمانشاه واقع شده است كه 87 كيلو متر با مركز استان فاصله دازد ، از غرب به شهرستان ثلاث باباجاني و كشور عراق و از شمال به شهرستان پاوه و از جنوب به شهرستانهاي اسلام آباد غرب و سرپل ذهاب و از شرق به شهرستان هاي كرمانشاه وكامياران محدود مي شود .

پيشينه تاريخي :

شهرستان جوانروددر حد فاصل فلات ايران و جلگه بين النهرين قرار گرفته است، يعني پل ارتباطي تمدنهاي ايراني و تمدنهاي باستاني بين النهرين بوده است .بعد از ورود آرياييها در حدود 3 هزار سال پيش، غرب استان كرمانشاه مورد توجه خاص دامداران ماد قرار گرفت و 2700 سال پيش با غلبه بر حكومت آشور و فتح نينوا به غارت حكومتهاي بين النهرين دربرهه اي از زمان خاتمه دادندو در دوره هاي بعد نيز بعلت شرايط مناسب طبيعي همواره مورد توجه ايلات و طوايف كرد بوده است و بعنوان يكي از بخشهاي تابعه سنندج تحت حاكميت حكمرانان كردستان قرار داشته است. قلعه جوانرود و امان اله خان والي كردستان در سال 1224 هجري قمري برابر با سال 1188 هجري شمسي يعني در حدود 193 سال پيش و از آن زمــان بــه بعــد اهميت ژئو پو لتيكي و اجتماعي جوانرودفزوني يافت. ايل جاف جوانرود هيچگاه حاكميت مطلق حكومت شاهان ستمگررا قبول نكردند. جنگ عشاير جوانرود در دوران رضا خان با دستگيري و زنداني كردن رؤساي منطقه در سال 1310نشاني از مبارزات خونبار مردم اين ديار در زمان ستم شاهي است. مردم غيرتمند شهرستان جوانرود در طول جنگ تحميلي ضمن حضور فعال در دفاع از ميهن، صدها نفر شهيد و جانباز را تقديم انقلاب اسلامي خود كرده اند. جوانرود در سال 1368 به مركز شهرستان انتخاب گرديد و از شهرستان پاوه تفكيك شدو داراي بخشهاي مركزي و روانسر ميباشد و جمعيت شهرستان 99205 نفر مي باشد كه حدود 60% شهري و 40% روستايي است.

مذهبی و فرهنگی :

تمام مردم شهرستان جوانرود مسلمان ، اهل سنت و شافعي مذهب هستند ، اين مردم به زبان كــردي و لهجه سوراني صحبت مي كنند . شهرستان جوانرود در مجموع يك چشم انداز طبيعي محسوب مي شود كه ويژگيهاي خاص خود را دارد كه با اين حال سرابهاي همچون سراب روانسر ، جاوري ، چشمه شفا بخش ريزه بعنوان چشم اندازهاي طبيعي مي تواند مورد توجه قرار گيرد. چشم اندازهاي فرهنگي معمولاً در مقياس محلي و منطقه اي قرار دارندو اماكني همچون نظرگاه شيخ عبدالقادر (ريزه) ،سلطان شيخ مراد ( روستاي كاني گل ) روستاي دولت آباد به عنوان يك حوزه علمي سنتي از چشم اندارهاي فرهنگي اين شهرستان محسوب مي شوند.

وضعیت اقتصادی:

كل اراضي شهرستان جوانرود 75697 هكتار بوده كه از اين ميزان 9656 هكتار آن آبي و مابقي ديم مي باشد ، بعلت ورودي شيخ صالح و انجام واردات و صادرات همچنين رفت و آمد مسافرين به اين شهرستان طي چند ساله اخير از نظر اقتصادي تغييرات زيادي در منطقه روي داده است ووضعيت اقتصادي مردم خوب شده است

سر پل ذهاب
sarpol

معرفي :

شهرستان سرپل ذهاب با مساحتي بالغ بر 1271 كيلو متر در 45 درجه و 52 دقيقه طول شرقي و 34 در جه و 24 درجه عرض جغرافيايي در غرب كشور جمهوري اسلامي ايران و منتهي اليه شيب ارتفاعات زاگرس بر سر راه بين المللي تهران – بغداد موسوم به جاده كربلا با قدمتي بالغ بر 2800 سال قبل ازميلاد حضرت مسيح (ع) با فاصله 665 كياو متري از تهران واقع گرديده است و از شهرستانهاي مرزي و باستاني و زر خيز استان كرمانشاه مي باشد .

قدمت آن بر اساس مطالعه آثار باستاني و كتيبه هاي آن از قبيل كتيبه و سنگ نوشته انوباني ني پادشاه لولوبي ها كه در ضلع شمال شرقي كه بر سينه رشته كوه هميشه استوار زاگرس حك شده كه يكي از قديمي ترين و به عبارتي اولين هنر معماري روس نگ آسيا بشمار مي رود و نيزدكان داوود طاق گرا و دهها اثر باستاني و تاريخي ديگر قابل دستيابي و استخراج است

موقعيت جغرافيايي :

اين شهرستان از شمال به شهرستان جوانرود ، از غرب به شهرستان قصرشيرين و كشور عراق ، از شرق به شهرستان اسلام اباد و از جنوب به شهرستان گيلان غرب محدود شده است.ارتفاع متوسط شهرستان از سطح دريا 550 متر بوده و در يك تغيير ناگهاني ارتفاع نسبت به شرق شهرستان در فاصله بطول كمتر از 10 كيلو متر پس از طي گردنه پاطاق به بيش از1000 متر ميرسد كه اين خود باعث ايجاد طبيعتي بسيار جذاب،دلپذير و كاملاً متفاوت با اقليم سر زمينهاي قرار گرفته بر روي ارتفاعات مذكور و علاوه بر آن اين امر باعث ايجاد جريانهاي آب سطحي و تغذيه سفره هاي زيرزميني دشتهاي حاصلخيز اين شهرستان گرديده كه نعمتي بس عظيم و حياتي است ودر كمترمكاني از عالم هستي شاهد آن مي باشيم . شهرستان در جلگه اي نسبتاً وسيع كه اطراف آن را ارتفاعات و تپه ماهور هاي احاطه كرده كه باعث دشتهاي مستعد حاصلخيز دشت ذهاب، قلعه شاهين، سر قلعه ... كه به نوبه خود به لحاظ دارا بودن رودخانه ها ، سرابها و چشمه سارهاي متعدد و فراواني از جمله رودخانه الوند ، دله شير، هواسان ، جگيران، كلم كبود و سراب مارا ب ، ، گلو دره ، پيران ، سرابگرم ، قره بلاغ ، قلعه شاهين ، سراب ماميشان و منحصر به فرد مي باشد .

آب و هوا:

شهرستان سر پل ذهاب داراي آب و هوايي با زمستانهاي معتدل وتابستانهاي گرم بوده و حداكثر نزولات جوي در زمستان و مقدار كمي بهار بوده و پائيز و تابستاني خشك و بي باران دارد. بر اساس تقسيم بندي اقليمي كوپن ( koppen ) داراي سه اقليم متفاوت با زمستاني معتدل و تابستاني گرم و طولاني در قسمت مركزي و زمستاني سرد و تابستاني خنگ در قسمت شمالي و زمستاني ملايم و تابستاني گرم در قست شمال غربي با متوسط ميزان بارندگي 500 ميلي متر در سال و درجه حرارت 4/3 درجه در سردترين 8/44 درجه در گرمترين ماه سال وبا تعداد روزهاي يخبندان آن برابر با 15 روز را شامل مي شود، بطور كلي شهرستان سر پل ذهاب داراي آب و هواي با منطقه سردسير و گرمسير ميباشد.

پیشینه تاریخی :

اين شهرستان به لحاظ پيشينه تمدن تاريخي و باستاني داراي آثار متعددي حدوداً سي و دو اثر بوده كه ميتوان از آثار دوره اسلامي بقعه مباركه احمد ابن اسحاق از محدثين و صحابه ائمه ووكيل خاص امام حسن عسگري (ع) و ملاقات كننده امام زمان (عج) و سفير خاص آن امام همام (ع) در قم بوده كه مدفن ايشان از گذشته هاي دور دراين شهرستان همواره ملجاء و مورد توجه ارادتمندان بوده و همچنين آثار نقش برجسته دوران حكومت ماد ، دكان داوود ، طاق گرا ، آثار برجسته و نقوش مربوط به دوران هخامنشي ، ساساني ، اشكاني اشاره نمود كه اين خود حكايتي بر قدمت اين شهر در گذشته ها و اعصار دارد

مذهبی و فرهنگی :

اين شهرستان به لحاظ پيشينه فر هنگي ريشه دار داراي خرده فرهنگهاي متنوع و ايلات ، طوايف متعددي با گرايش به اعتقادات و باورهاي مذهبي ( شيعه ، سني ، اهل حق ) داراي دين اسلام و اشتراكات فراواني بوده كه ساليان سال در كمال يكرنگي ووحدت و پرداختن به انجام مذهبي و ديني خويش گذران زندگي نموده به طوري كه در طول هشت سال دفاع مقدس در جهت حفظ و حراست كيان مقدس ايران اسلامي از هيچ كوششي فرو گذار ننموده و در راه پاسداري از حدود و ثغور مملكت خويش تعداد 803 نفر شهيد و 163 نفر آزاده و 840 نفر جانباز تقديم اين انقلاب نموده اند

 

ثلاث باباجاني
Salas

معرفي :

شهرستان ثلاث باباجاني شهرستان ثلاث بابا جاني در خرداد سال 1381 به عنوان شهرستان موجوديت يافت .

ثلاث مركز شهرستان شهر تازه آباداست كه جمعيتي حدود 10 هزار نفر دارد. شهرستان داراي دو بخش مركزي و از گله ، شش دهستان به نامهاي زمكان، دشت حر ، خانه شور ، ازگله ، سرقلعه و جگيران است و داراي 252 روستا مي باشد . اين شهرستان از طرف غرب با كشور عراق هم مرز است و 75 كيلو متر مرزمشترك با آن كشور دارد ووسعت آن حدود 1920 كيلو متر مربع است. جمعيت كل شهرستان 42 هزار نفرمي باشد . از مهمترين كوه هاي شهرستان بمو است كه به عنوان مرز محسوب مي گردد.

موقعيت جغرافيايي :

چين خوردگي زاگرس در اين قسمت بسيار شديد و به علت غلبه آهك در تشكيل سنگ ها فرسايش آبي در آن شديد و دره هاي عميقي به ويژه در مسير رودخانه ها ايجاد نموده است . فاصله كوه ها در آن بسيار نزديك به عبارت ديگر ناوديسهاي نسبتاً وسيعي كه بتوان به عنوان بستر زراعت از آن بهره گرفت، در اين منطقه كمياب است . مهمترين دشت هاي اين شهرستان ، دشت حر است كه حدود 2000 هكتار وسعت دارد و رودخانه زمكان از كنار آن مي گذرد زراعت در دشت حر بصورت ديمي كاري است و سد آزادي در حوالي دهستان زمكان بمنظور مشروب كردن اراضي دشت حر در حال احداث است و عمليات آن درسال جاري شروع گرديده است . از ديگر دشت هاي شهرستان مي توان سر قلعه و جگيران نام برد كه حدود 16000 هكتار وسعت دارند و سد هواسان بخش ازگله در مرز ايران و عراق جهت مشروب كردن اين دشت ها در حال مطالعه است كه مي توان به كوه هاي گاري ، بني گز ، شيفيله ، باواشا واز، بيزل و ساراون اشاره كرد. در شهرستان سراب هاي معروفي از قبيل سراب نيرژ ، شيان ، هلول ، سيدخان و آب معدني ريزه وجود دارد كه به نوبه خود حائز اهميت مي باشند.

آب و هوا:

اين شهرستان به عنوان پلي بين شهرستانهاي پاوه ، جوانرود ، سرپل ذهاب ، اسلام آباد و قصرشيرين و كشور عراق با دارا بودن دو اقليم سردسير و گرمسير در آينده از نظراقتصادي در صادر كردن محصولات واز نظر جهانگردي به عنوان واسطه و نزديكترين راه به كشور عراق براي شهرستانهاي همجوار و مركز استان نقش خود را ايفاء خواهد كرد.

وضعیت اقتصادی:

از نظر اقتصادي با توجه به همسايگي كشور عراق بازار مرز شيخ صله به عنوان مركزي جهت مراوده اقتصادي در چند سال گذشته نقش بسزايي در اقتصاد شهرستان داشته است . مرز تيله كوه هم به عنوان مركز دوم و بازارچه مرزي به تصويب رسيده است كه در آينده شاهد فعاليت اقتصادي در اين نقطه مرزي خواهيم بود . شهرستان ثلاث داراي اهميت استراتژيك بوده و مردم سلحشور اين شهرستان در دوران دفاع مقدس تكميل كننده گردان ها و تيپ هاي رزمي بسيج بوده اند

سنقر
Songhor

مغرفي :

شهرستان سنقر . كليايي با بيش از 2300 كيلو متر مربع وسعت و قريب به 140 هزار هكتار اراضي ديم و آبي مستعد كشاورزي باآب و هوايي سرد زمستاني و معتدل تابستاني با ارتفاعات فراوان و مراتع نسبتاً مناسب براي چراي احشام بطوريكه شهرستان را به يكي از قطب هاي مهم دامپروري استان تبديل كرده است . همچنين از نظر معادن سنگ خسرو آباد با درجه خلوص بسيار بالا بطوريكه سنگ آهن آن آهنربا را با خود جذب مي كند در صورت بهره برداري از آن منطقه را از نظر اقتصادي متحول خواهد نمود وازظرفتيهاو نقاط قوت اين شهرستان مي باشد. اين شهرستان ازنظر آب و هوا و ارتفاع آن از سطح دريا محل مناسبي براي پرورش مرغ گوشتي است. و با داشتن بيش از صد واحد مرغداري از مناطق مهم توليد گوشت گوسفند مي باشد . اين شهرستان با سابقه تاريخي چندين صد ساله مردمي صددر صد مسلمان و شيعه مذهب و معتقد و پايبند به دستورات شرع مقدس و از نظر فرهنگي و هنري و سياسي از شهرستانهاي مطرح در استان كرمانشاه بشمار مي رود .

موقعيت جغرافيايي :

موقعيت جغرافياي شهرستان سنقركليايي در ضلع شمال شرقي استان كرمانشاه در طول 47 درجه و 34درجه و 5/46 دقيقه شمالي نسبت به نصب النهار گرينويچ قرار دارد ، از شمال به استان كردستان و همدان و شهرستان كنگاور و اسد آباد از جنوب به شهرستان صحنه واز غرب به شهرستان كرمانشاه و كامياران محدود شده است 0

از نظر آب هوايي :

از نظر آب هوايي داراي اقليمي نيمه خشك و استپي خنك با زمستانهاي سرد كه تا 28 درجه زير صفر و تابستانهاي معتدل حد اكثر 39 درجه بالاي صفر مي رسد. و مهمترين دشت آن دشت سنقر با وسعت تقريبي 260 كيلو متر مربع مساحت شهرستان 2300 كيلو متر مربع و داراي دو بخش و 8 دهستان و 216 روستاي داراي سكنه مي باشد اراضي كشاورزي اين شهرستان حدود 131 هزار هكتار است كه 20150 هكتار آن آبي كه توسعه رودخانه هاي گاورود و جاميشان و سرابهاي گلويج ،گزنهله ، چرمله و بيش از 500 دهنه چشمه و قريب 180 رشته قنات و 600 حلقه چاه عميق و نيمه عميق مشروب مي شود . اين شهرستان از قطب هاي مهم دامپروري استان مي باشد كه بيش از 400 هزار رأس دام در مراتع منطقه تعليف مي شوند كه اين امر موجب شده است علاوه بر تأمين مصرف داخلي مقدار زيادي شيرو فرآورده هاي دامي به ديگر شهرستانها بويژه كارخانه شير پاستوريزه كرمانشاه صادر شود.

شرايط آب و هوايي :

شرايط آب و هوايي اين شهرستان براي پرورش مرغ گوشتي بسيار مناسب و از مناطق مهم استان در جهت توليد گوشت سفيد مي باشدو با دارا بودن بيش از صد واحد مرغداري ، مقدار قابل توجهي گوشت سفيد روانه بازارمصرف داخل شهرستان و استان مي نمايد.

پيشينه تاريخي :

وجه تسميه شهر سنقر به معني پرنده شكاري كه شبيه باز بوده و احتمالاً در اين منطقه وجود داشته است 0

سنقرو سوابق تاريخي آن :

سوابق سنقر به اسكان اقوام آريايي مهاجر در غرب كشور بر ميگردد . زماني كه همدان سقط الرأس حكومتهاي ماد و قبل از آن بوده است شاخه جدا شده از اين مركز به طرف يكي از كانونهاي معيشتي قبايل اوليه مي رفته است و آثار به جا مانده از تمدن ماد ترديدي نيست كه سنقر به همان قدمت تمدن حوزه هاي ديرين استان را دارا است . كوه ماديان كوه در شمال شهر منتسب به نام قوم ماد است كه اين فرض را تأئيد مي نمايد.عليهذا مي توان فرض را بر اين نهاد آغاز آباداني سنقر پس از افول دينور و در زمان حكومت كسي بنام سنقر كه در اصل مالك منطقه بوده شروع گرديده است.

سنقر با توجه به داشتن ارتفاعات برفگير ودره هاي عميق و چشمه سارهاي فراوان، منطقه پر جاذبه اي است و از طرفي با توجه به موقعيت سوق الجيشي آن از قديم آن را مركز داد و ستد مناطق وسيعي از منطقه غرب قرار داده است .

در خصوص جاذبه هاي شهرستان به ترتيب و به اختصار مي توان به نقاط ذيل اشاره نمود .

1- سراب گزنهله

2- ارتفاعات دالاخاني و چشمه بسيار زيباي سهيل در ارتفاعات منطقه

3- باغات سه آسياب و حاشيه پردرخت رودخانه سنقر چاي

4- دره روستاي حسين آباد و قوري چاي

5- حاشيه رودخانه گاورود و بقعه متبركه امامزاده هادي

6- دره هاي سرسبز و پر آب دهستان كيونانات كه بي شباهت به منطقه پاوه نمي باشد

7- ميمون دكاني واقع درپشت كوه سراب گزنهله

8- سنگ تاريخي و حمام قديمي روستاي قروه در 64 كيلو متري سنقر

9- بقعه مالك و بقعه متبركه امامزاده احمد (ع)

10- آثار روستاي كلگاه زمان و تپه باستاني روستاي كلك و قنات روستاي جوكان

11-آثار تاريخي موجود درروستاي گلويچ

12- حمام قديمي روستاي دهنوو ...

ارتفاعات :

امروله كه كوه معروف سهيل از مرتفع ترين كوههاي شمال استان كرمانشاه است و داشتن پناهگاهي زيبا براي هزاران كوه نورد در سراسر ايران در تمام فصول سال مي باشد و كوههاي بدرپريشان كه حفاظت شده هستند و كوههاي سايه علي و پنجه علي با داشتن مناظر زيبا و چشم نوا پــذيـراي تعـداد زيادي گردشگر از نقاط مختلف مي باشد و همچنين اماكن مذهبي امامزاده احمد (ع) واقع در مركز شهر سنقر و امامزاده هادي در روستاي ياره گله از مراكز زيارتي در اين شهرستان به شمار مي روند

صحنه
sahneh

معرفي :

شهر صحنه ، شهر زيبا و كوچكي است كه 1350 كيلو متر مربع از خاك استان كرمانشاه را بخود اختصاص داده است ، شهرستان صحنه در شرق استان كرمانشاه بين 34 درجه و 19 دقيقه و 34 درجه و 48 دقيقه عرض شمالي و 47 درجه و 6 دقيقه تا 47 درجه و 51 دقيقه طول شرقي از نصف النهار گرينويچ واقع شده و در حدود 2/6 درصد مساحت كل استان را تشكيل مي دهد. اين شهرستان بر اساس آخرين سرشماري بيش از 85 هزار نفر جمعيت داشته و از دو بخش مركزي و دينور شامل بخش صحنه به مركزيت شهر صحنه و دهستانهاي خدابنده لو ، هجر ، گاماسياب و صحنه و بخش دينور بمركزيت شهر ميانراهان مشتمل بردهستانهاي حر، كندوله و دينور تشكيل شده است

آب و هوا:

شهرستان صحنه داراي آب و هواي معتدل كوهستاني و ييلاقي و بر اساس تقسيم بندي اقليمي داراي اقليم استبي نيمه خشك و استبي گرم مي باشد، بطوريكه با تقسيم استان بـه دومنطقـه سـردسيـر و گرمسير ، شهرستان صحنه جزء نيمه سردسير استان محسوب مي گردد. از رودخانه هاي مهم شهرستان : ميتوان گاماسياب ، دينور آب ، جاميشان ،اسلام آباد نام برد و جاهاي ديدني وسرابهاي پر آب و قشنگ كه هر بيننده اي را جذب خود مي نمايدعبارتند در بند صحنه ، سراب ارمني جان ، سراب سيرجان و سراب گروس ميباشد.

وضعیت اقتصادی:

از بركت سعي و تلاش فراوان مردان و زنان اين شهرستان ويژگيهاي مناسب اقليمي صحنه داراي مزارع كشاورزي و باغهاي سرسبز و فراوان است اگر چه نوسازي و توسعه شهري با سرعت در حال پيشروي است اما بافت قديمي شهر رادر بعضي از مناطق به راحتي ميتوان ديد. ساز دلنشين تنبور كه با دستان هنرمندان اين شهر ساخته مي شود و با سر پنجه هاي هنرمندشان به صدا در مي آيد، از دير باز مورد علاقه و احترام تمام اقشار بوده و هست ، مردم صحنه با توجه به گرايشهاي قومي داراي گويشهاي فارسي ، كردي و لكي مي باشند و بادر نظر گرفتن اينكه بر سرراه كربلا قرار گرفته از نظر استراتژيكي اهميت خاص خودرا دارد .

از عمده محصولات زراعي اين شهرستان گندم ، چغندر قند ، گشنيز ، جو ، شبدر ، يونجه ، آفتابگردان ، گوجه فرنگي ، ذرت دانه اي ، نخود ، برنج ، كدوي بذري ميباشد و محصولات باغي اين شهرستان كه در بازارهاي داخلي و خارجي جايگاه مخصوصي را دارد سيب درختي ، گيلاس و انگور كندوله است

پیشینه تاریخی :

دو اثر بنام مقبره كيكاوس و مقبره شيرين كوچيكه در شمال شهر صحنه وجود دارد كه نشان از قدمت تاريخي اين شهر است .

بهر صورت شهرستان صحنه كه به عروس شهرهاي استان معروف است از هر نظر داراي نقاط قوت بوده كه در سايه نظام پر افتخار جمهوري اسلامي ايران و همت دولتمردان و مسئولين دلسوز شهرستان در حال پيشرفت مي باشد

مذهبی و فرهنگی :

مردم صحنه از نظر آئيني به دو دسته تقسيم ميشوند ، گروهي شيعه و عده اي پيرو مسلك اهل حق اند كه با وجود يكسان نبودن مراسم آئيني مردم اين شهر يكدل و صميمي در كنار يكديگر زندگي مي كنند . اهالـي شهرستـان از نظر فرهنـگي بسيـار پيشـرفته بوده و جايگاه والائي را براي خود پيدا كرده است بطور يكه برخورد مناسب و مهمان نوازي آنها باعث جذب توريست هايي شده كه در فصول مختلف سال از جاهاي ديدني شهر بازديد مي كنند .

قصر شيرين
ghasr1

اقتصادي:

اقتصاد قصر شيرين متكي بر مبادلات مرزي ( پيله وري و تجارت ) با توجه به دو بازارچه پرويز خان و خسروي باغداري و كشت صيفي جات است ، هفت ماه در سال ،عشاير در اين منطقه به شغل دامپروري مشغول هستند .

تاريخي :

تاريخ قصر شيرين به زمان مادها بر ميگردد و در دوره هخامنشيان راه تجاري بغداد ، تهران بوده و به دروازه آسيا شهرت يافته است و نام آن منسوب است به شيرين زن مسيحي خسرو پرويز دوم كه در زمان خود در اين مكان قصري بنام او بنا نموده است. نام قديمي قصرشيرين در نزد يونانيان آرميتا (AREMITA)بوده است ، بيشترين آثار تاريخي قصر شيرين مربوط به دوره ساسانيان است وآثار تاريخي آن عبارتند از : باغ شيرين ، بقاياي كاخ شيرين ، چهار قاپي ، نهر شاهگدار ، حوش كوري ، سراي شاه عباسي و...

هنري :

هنرموسيقي اصيل كرمانشاهي ( كردي ) ،حصير و جارو بافي ،گليم بافي ، قاليبافي ، اسب دواني و به تعبيري باغداري بزرگترين هنر مردمان اين ديار است .

فر هنگي :

مردم قصر شيرين داراي فرهنگ عام اسلامي بود ه لكن با عنايت به دسته بنديهاي قومي و مذهبي ( شيعه ، اهل حق ،اهل تسنن)داراي خرده فرهنگ هاي خاص خويش نيز مي باشد 0 مردماني مهربان و مهمان نواز و باروحيه همبستگي بالا و متأثر از فرهنگ هاي تاريخي حكومت هاي مختلف ايران و همسايگان در طول تاريخ و درجه بالاي فرهنگ شهرنشيني و داراي شخصيت هاي تاريخي نظير باقر فاني ،خسرو پيله ور ، هوشنگ شفا و ... مي باشد.

سياسي :

مردم قصر شيرين داراي شعور و درك بالاي مسائل سياسي و آگاه به مسائل روز بوده و همواره در توسعه سياسي استان كرمانشاه نقش بسزائي ايفاء نموده و جزو اولين شهرهاي ايران است كه عليه حاكميت رژيم شاهنشاهي مبارزه نموده ودر اين راه زندانيان و شهداي زيادي تقديم انقلاب كرده است .

استراتژيكي :

قصر شيرين از نظر استراتژيكي يكي از مهمترين دروازه هاي ورودبه كشور ايران محسوب ميگرددو در طول تاريخ جنگ هاي ايران با حكومت هاي حاكم بر عربستان كه عراق هم بخشي از آن محسوب ميشده همواره محل تاخت و تاز و معبر عبور لشكرهاي طرفين بوده و در جنگ مسلمانان عليه حكومت ساسانيان و جنگ تحميلي اخير رژيم، يعني عراق عليه ايران ورود سپاهيان از اين مرز به داخل خاك ايران صورت گرفته و از نظر جغرافيايي بصورت نعل اسبي به داخل خاك عراق فرو رفته و بواسطه گردنه بالا طاق كه در عقبه اين شهرستان بوده از نقاط استراتژيك دنيــا محسوب مي گردد، همواره مورد طمع جدي دشمنان بوده است .

جهانگردي:

قصرشيرين بواسطه آثار تاريخي ذكر شده فوق و آب و هواي بسيار مناسب و قرار گرفتن در مسير راه زوار عتبات عاليات همواره مورد توجه باستان شناسان و سياحان داخلي و خارجي و محل عبور زوار عتبات عاليات بوده و مي باشد

كنگاور
kangavar

معرفي :

شهرستان كنگاور با وسعتي حدود 845 كيلو متر مربع و 68650 نفر جمعيت و با ارتفاع 1467 متر از سطح دريا در 85 كيلومتري مركز استان و شمال شرقي استان كرمانشاه واقع است كه داراي يك بخش مركزي و 5 دهستان گودين ، فش، قزوينه ، كرماجان و خزل غربي است . اين شهرستان به دليل ويژگيهاي متعدد از جمله تدين و عرف مذهبي اهالي ، واقع بودن در مسير عتبات عاليات ، همجوار بودن با استانهاي همدان و لرستان ووجود آب كافي و خاك حاصلخيز و نيز جاذبه هاي گردشگري از اهميت خاصي برخوردار است كه در ذيل به شمه اي از اين ويژگيها اشاره مي شود:

مذهبی و فرهنگی :

مردم كنگاور از نژاد سفيد و شبه هند و اروپايي كه مركب از اقوام كرد ، لر و ترك مي باشند.تشكيل شده است 92 در صد جمعيت اين شهرستان شيعه اثني عشري است ووجود بزرگاني نظير مرحوم حاج آقا محمد عراقي معروف به حاج آقا بزرگ امام جمعه فقيد شهر و نماينده شهرستان در مجلس شوراي اسلامي ، تقديم چهار شهيد در بحبوحه پيروزي انقلاب ، تقديم بيش از 400 شهيد، 1031 جانبار ، 82 آزاده و 28 مفقود الاثر در جريان دفاع مقدس و حضور بيش از 13000 رزمنده بسيجي در جبهه هاي نبرد حق عليه باطل ، مشاركت فعال در امر بازسازي مناطق جنگزده و استمرار تعهد و حمايت آنان از آرمانهاي انقلاب و امام (ره) و رهبري مقام معظم رهبري از جمله اسناد افتخار آميز مردم اين ديار بشمار مي رود .

پیشینه تاریخی :

وجود مرقد شريف امام زاده ابراهيم (ع) ، امام زاده سيد جمال الدين بن جعفر صادق (ع) و امام زاده باقر (ع) تعدد آثار تاريخي و باستاني از جمله تپه گودين با قدمت 8000 سال و معبد آناهيتا با قدمت 2500 سال و همينطور بازار قديمي شهر و د ه ها جاذبه و اثر ديگر از مصاديق مكانت خاص كنگاور محسوب مي شود.

شايان ذكر است قالي بافي و هنــرهاي تجسمي كــه درموارد افراد با تحصيلات عاليه آنرا استمرار مي بخشند بسيارجالب توجه مي باشند .

آب و هوا:

اين شهرستان داراي آب و هواي معتدل كوهستاني و در اقليم خشك گرم  قرار دارد .

صنعت و تولید ( اقتصادی ) :

اين شهرستاناقليم خشك گرم واقع بوده و با وجود 40000هكتار اراضي كشاورزي حاصلخيز ووجود منابع كافي آب ، قطب كشاورزي استان در زمينه هاي مختلف خصوصاً گندم، چغندر و باغات مثمر محسوب و همچنين با توجه به وجود 38052 هكتار مراتع از نظر پرورش دام از قابليت ويژه اي برخوردار است، بطوريكه هم اكنون بيش از هفتاد هزار راس دام توسط عشاير بومي دراين شهرستان تعليف مي گردد. مزيد بر موارد فوق ، اين شهرستان داراي بستري مناسب براي فعاليتهاي صنعتي است بطوريكه 72 واحد صنعتي تحت پوشش صنايع و معادن و 200 واحد توليدي تحت پوشش كشاورزي در حال بهره برداري يادردست احداث و تأسيس مي باشد.

وضعیت سیاسی:

مردم اين خطه از شعور سياسي بالايي برخوردارند و در صحنه هاي انقلاب ، دفاع مقدس و بلوغ ونبوغ سياسي خودرا به نحو شايان توجهي به منصه ظهور رسانده اند كه نمونه روشن اين مهم شركت فعال آنان در 23 انتخابات گذشته بوده است ، ضمناً هم اكنون نيز فعالان سياسي كه عمدتاً نيروهاي ارزشي مي باشند بدون ايجاد چالش و ضمن رعايت مصالح كلي نظام در راستاي توسعه سياسي فعاليت مي نمايند .

نكته :

همانطور يكه اشاره شد شهرستان كنگاور قطب كشاورزي استان بوده و احداث سدهاي كبوتر لانه و كرماجان در آينده با تحت پوشش قرار دادن حدود 15 هزار هكتار از اراضي كشاورزي تحول شگرفي از نظر اقتصادي ايجاد خواهد نمود، همچنين واحد گاوداري 3000 رأسي شيري با توليد روزانه 35 الي 40 تن كه مدرن ترين گاوداري صنعتي كشور و داراي سيستم شيردوشي كامپيوتر ي منحصر به فرد در خاورميانه خواهد بود و نيز قابليت احداث كارخانه قند كه تحت پيگيري مي باشد، از جمله ظرفيت ها ونقاط قوت شهرستان محسوب ميشود، مهمتر از همه موارد قرار گرفتن شهرستان در مسير بزرگراه كربلا مي باشد كه كنگاور با اين موقعيت استراتژيك چشم اندازي مهمتر از وضع موجود پيش روي خواهد داشت

گيلانغرب
gilan-gharb-4

الف – بخش اقتصادي

شهرستان گيلانغرب از توابع استان كرمانشاه با وسعت 2367 كيلو متر و با جمعيت 70 هزار نفر كه حدودآً 20 هزار نفر آن در شهر و بقيه در روستا و مناطق عشاير نشين سكونت دارد ، داراي دو بخش مركزي و گواور در شهر گيلانغرب و سرمست و باتعداد 203 روستا يكي از شهرستانهاي استان كرمانشاه محسوب كه در غرب استان كرمانشاه واقع شده است و نيز داراي مقدار 39339 هكتار زمين مزروعي كه شامل 32939 هكتار ديم و 6400 هكتار آبي و 420 هكتار باغات و 216000 هكتار مراتع مي باشد كه اين يكي از قطبهاي اقتصادي بويژه در بخش كشاورزي محسوب مي شود اين شهرستان داراي آب و هوايي معتدل بوده و به علت تنوع آب و هوايي در فصول سال داراي خاك حاصلخيز و هواي خوب و آب فراوان مي باشدو محصولات عمده كشاورزي آن عبارتند از گندم ، ذرت ، جو- نخود ، چغندر قند،آفتابگردان و صيفي كاري است . در بخش دام به علت وجود مراتع غني و فرهنگ عشايري، منطقه بصورت سنتي بيش از 450 هزار رأس دام داراست كه بخش عمده اي از فراورده هاي دامي استان در كشور را تأمين مي نمايد كه علاوه بر اين داراي معادن غني گچ و زغال سنگ و غيره ... مي باشد.

ب - بخش هنري :

گيلانغرب در بخش هنري داراي انجمن هاي فعال ادبي نظير شعر و خوش نويسي است.

پ - بخش صنايع دستي و روستايي نظير گليم و قالي فعال است .

ت - بخش صنايع تاريخي :

گيلانغرب از نظر تاريخي در جنگ دوم جهاني توسط ارتش انگليس بصورت موقت اشغال گرديد و همچنين داراي ابنيه تاريخي نظير تپه قلعه در مركز شهر و دخمه فرهاد در ديره قلعه مهر نگار در ويژنان مي باشد.

ث - بخش فرهنگي

مردم گيلانغرب داراي دين اسلام و مذهب شيعه شامل 90% مسلمان و شيعه و 10% فرقه اهل حق است و به زبان كردي كرمانشاهي تكلم مي نمايند. جو حاكم در منطقه فرهنگ قبيله اي و ( روابط چهره به چهره ) مي باشد و داراي آداب و سنن سنتي بويژه مهمان نوازي از جمله ويژگيهاي ممتاز مردمان اين شهرستان است .

بخش سياسي :

گيلانغرب در حال حاضر از نظر سياسي داراي سه تشكل سياسي شامل انجمن اسلامي معلمان ، جبهه مشاركت ،جامعه اسلامي فرهنگيان ،انجمن اسلامي كارمندان است .

بخش استراتژيك :

گيلانغرب فاقد نقطه صفر مرزي است. در ايام جنگ تحميلي توان تشكيل يك تيپ مستقل تحت عنوان تيپ حضرت مسلم ابن عقيل را داشته است . از ويژگيهاي عمده استراتژيكي داشتن كوهستانهاي سخت و صعب العبور مي باشد . نقاط منتهي به مرزي از طريق سومار و نفت شهر انجام مي پذيرد كه در سر راه عتبات عاليات قرار دارد .

بخش جهانگردي :

با توجه به وجود سد مخزني كله شك ،درياچه سراب ،سد زاگرس و رودخانه گلين چشم انداز آتيه آن يكي از شهرهاي توريستي استان تلقي خواهد شد .

نقاط قوت :

زمين هاي حاصلخيز ، تنوع آب و هوايي ، آب فراوان بعلت وجود سدها و چشمه ها مردان سخت كوش ، مسير عتبات عاليات و چشم انداز آينده توريستي آن قابليت آبي كردن زمينهاي ديم و احياء مراتع وتوسعه باغداري و مركبات ايجاد صنايع تبديلي گچ و زغال سنگ با توجه به وجود منابع غني از ويژگيهاي مهم اين شهرستان بشمار مي آيد

هرسين
harsin

معرفي :

شهرستان هرسين در 45 كيلو متري جنوب شرقي استان كرمانشاه واقع شده كه از جنوب به شهرستان دلفان استان لرستان ، از شمال به شهرستان صحنه ، از غرب به شهرستان كرمانشاه و از شرق به نهاوند محدود مي شود .

شهرستان هرسين از دو بخش مركزي و بيستون و چهار دهستان تشكيل شده است .

وضعیت جغرافیایی :

هرسين منطقه كوهستاني است كه ارتفاعات موجود اين شهرستان را محصور كرده و بيشتر در جهت شمال غربي و جنوب شرقي امتداد يافته اند و متعلق به دوران زمين شناسي هستند . دامنه هاي كم شيب ، دره هاي عريض ، جلگه هاي آبرفتي و سرابها از مهمترين ويژگيهاي طبيعي سرزمين هرسين به شمار مي رود .

پیشینه تاریخی :

هرسين سرزميني باستاني و كهن است و آثاري نظير تپه چيا خزينه ( گنج دره ) در روستاي قيسوند ، كتيبة بيستون ، گور دخمه هاي اسحاقوند ، آثار به جاي مانده از دوره ساسانيان در مركز شهر هرسين آثار بازمانده از قلعه باستان در روستاي سرماج و ... از اين ديار چهره اي تاريخي را ترسيم كرده است .

صنعت و کشاورزی( اقتصادی ) :

وجود دو راهة نور آباد به هرسين و برقراري ارتباط عمده استانهائي از كشور در آينده در اين مسير و نيز بزرگراه كربلا در محور بيستون افزون بر تأثيرات مثبت اقتصادي و انتقال فرهنگي ، شهرستان هرسين را در موقعيت برتر و استراتژيكي قرارداده و مي دهد كه بزرگترين دستاورد راهها امتيازات برجسته اي است كـه مي تواند هرسين را درجايگاه ويژه اي قرار دهد ، اراضي مستعد كشاورزي علي الخصوص زمينهاي بخش بيستون ( دشت چمچمال ) و به نتيجه رسيدن پروژه هاي آب و خاك چمچمال در آينده و ارتباط آن در امر كشاورزي آن منطقه و تحولاتي كه ايجاد خواهد نمود ، بهره برداري ازمنابع آب رودخانه هاي دينور آب و گاماسياب و سرابها و برنامه ريزي مطلوب براي استفاده بهينه از آب اين سرابها و رودخانه ها براي امر كشاورزي ، بازديد جهانگردان و ساماندهي بهتر صنعت توريسم و نيز رونق صنايع دستي بويژه گليم هرسين كه مي تواند از آثار زيباي هنري مردم ديار هرسين باشد ، از مراكز مهم اقتصادي و نيز از قابليتها ، استعداد ها و ظرفيتها و نقاط قوت شهرستان هرسين به حساب مي آيند. ،كه علاوه بر اينكه از اين منابع درحال حاضر بهره برداري مي شود لذا به نظر ميرسدبخشهائي از قابليتهاي نهفته در خود دارند كه بايد با برنامه ريزي اصولي و علمي به فعليت رسيدن آنها را شناسائي و مورد توجه قرار داد .

مذهبی و فرهنگی :

فرهنگ مردم هرسين متأثر از دين و آئين اسلام ( شيعه ) است ودر كنار آن آثاري از پيشينه قوم ايرانـي و مـواريث و مفاخــر خود در زندگي خانوادگي و اجتماعي دارند كه بر اساس اين دو كانون ( دين و سنت قومي تاريخي ) در حال زيستن است .  ساكنان شهرستان هرسين با زبان كردي به لهجه لكي صحبت مي كنند و بر اساس سرشماري سال 1375 داراي 98019 نفر جمعيت مي باشد كه 4/6% جمعيت استان را به خود اختصاص داده است كه ازاين تعداد 36/57% در نقاط شهري ( شهر هرسين و شهر بيستون ) و 64/42% در مناطق روستائي استقرار پيدا كرده اند .

اسلاف و نياكان مردمان اين ديار در ادوار مختلف تاريخي و فراز و نشيبهاي دوران گذشته ، به ويژه دوران اخير براي كسب حريت و آزادگي و نيزامنيت ملي و تماميت ارضي ،كارنامه اي درخشان را از خود در كتاب تاريخ ملت ايران به ثبت رسانده اند و در ادامه اين مبارزات مردم هرسين در كنار ملت اديب و تمدن ساز ايران در پيروزي انقلاب اسلامي ايران به رهبري امام خميني (ره) براي استقلال، آزادي ، استقرار يك نظام سياسي مبتني بر جمهوريت و اسلاميت ، نقش چشمگيري از خود شان و در دوره مبارزه براي دفع تجاوز رژيم عراق درهشت سال جنگ تحميلي بر كشور ايران مشاركت قابل ملاحظه و فعالي داشته اند كه در اين راستاجواناني رادر دفاع از كشور و جمهوري اسلامي تقديم نموده اند

 


خواندن 4376 دفعه آخرین ویرایش در شنبه, 26 شهریور 1390 13:38