اقتصاد مقاومتی - تولید و اشتغال
Logo

مهمترین اطلاعیه ها (990)

وزارت خارجه عراق طی نامه‌ای به سفارت ایران در آن کشور، بخشنامه اصلاحات قوانین گمرکی عراق را ابلاغ کرده است. بخشنامه‌ای که باید مورد تجزیه و تحلیل کارشناسان قرار گیرد.برابر نامه سازمان توسعه تجارت به رییس‌کل گمرک، معاونت امور بین‌الملل اتاق بازرگانی ایران و روسای سازمان‌های صنعت و معدن استان‌های غربی، این نامه و مندرجات آن باید مورد تحلیل قرار گیرد و اثرات آن بررسی شود.

این نامه توسط وزارت امور خارجه عراق به سفارت ایران ارسال شد و در ترجمه‌ غیررسمی آن آمده است که به موجب اقتضای مصالح عمومی و جهت جلوگیری از ورود کالاهای با معافیت سود و عوارض گمرکی که خرید و فروش آن خلاف قانون بوده به بازار‌های داخلی و محلی و همچنین جهت برآورده شدن زمینه رقابت، دولت عراق برای ورود کالاهایی که معافیت گمرکی یا پرداخت معوق دارند، شروطی را تعیین کرده است.

این شروط که در هیات وزیران عراق به تصویب رسیده است و باید روی کالاها درج شود به این شرح است:

این شروط به شرح زیر است:

  • کالاها و محصولات باید با نام ذینفع وارد عراق شود.
  • بر روی هر یک از کالاها و محصولات ورودی جمله معاف از پرداخت عوارض گمرکی، مالکیت کالا و غیرقابل فروش بودن به صورت کاملا واضح درج شود.
  • کالاها و وسایل ورودی باید از نظر کمیت و نوع محصول مرتبط با رشته فعالیت واردکننده باشد.
  • مقامات مسئول جلوگیری از ریزش کالاهای دارای معافیت گمرکی به بازارهای داخلی که در قبل از این اتفاق افتاده است از تاریخ 1/8/2017 کار خود را شروع می‌کنند.

این نامه علاوه بر سفارت ایران، به سایر نمایندگی‌های دیپلماتیک و نهادهای بین‌المللی نیز ارسال شده است.

دعوت اتاق مشترک ایران و ترکمنستان از داوطلبان عضویت در هیات مدیره | پایگاه خبری اتاق ایران

مجمع عمومی موسس اتاق مشترک ایران و ترکمنستان، 7 شهریور ماه سال جاری برگزار می‌شود.

داوطلبان حضور در مجمع عمومی اتاق مشترک بازرگانی ایران و ترکمنستان می‌توانند در صورت تمایل به حضور در هیات مدیره مراتب کاندیداتوری خود را اعلام کنند.

 علاقه‌مندان به حضور در هیات مدیره، باید مراتب نامزدی خود را طی نامه‌ای تا پایان وقت اداری شنبه 4 شهریورماه به شماره 88825111 اعلام کنند.

نسخه اساسنامه اتاق‌های مشترک برای اطلاع از فرایند برگزاری مجمع از این لینک قابل دریافت است.

 طبق اعلام معاونت بین الملل اتاق ایران ، اتاق مشترک بازرگانی ایران و گرجستان با ارائه تسهیل تجارت خارجی با کشور گرجستان در حال عضو گیری و جذب اعضاء جدید می باشد

تلفن جهت کسب اطلاعات بیشتر : 88346547-021

همانطور که دونالد ترامپ مرزهای ایالات متحده را سخت تر می کند، بیشتر پناهجویان تصمیم می گیرند در مکزیک اقامت کنند.

 رودخانه ساچیاته، جنوبی ترین قسمت مرزی مکزیک با گواتمالاست. از سیوداد هیدالگو (Ciudad Hidalgo) دو راه برای عبور از آن وجود دارد. شما می توانید از پل استفاده کنید که حتما با یک مامور مهاجرتی برخورد خواهید کرد. یا می توانید به سمت رودخانه بروید و با یک قایق (تخته هایی با لوله به دو چرخ تراکتور وصل شده اند) بروید رویش دراز بکشید تا از رودخانه عبور کنید. بسیاری از مسافران گواتمالایی می خواهند از سیوداد هیدالگو خرید کنند، جایی که کالاها ارزانتر است. نگهبانان مرزی مکزیک از این قایق ها چشم پوشی می کنند، چرا که آنها کسب و کار به ارمغان می آورند.
چنین قایق هایی که از امریکای مرکزی به سمت بالا و امریکا شمالی می روند، محبوب هستند. البته الکساندر که 4 سال است روی این قایق ها کار می کند، می گوید تعداد آن در ماه های اخیر کاهش یافته است. همچنین جمعیت محل سکونت او در کاسا دل میگرانت (Casa del Migrante) از سال 2016، بیش از یک سوم کاهش داشته است.
این ماجرا به خاطر قوانین بازدارنده ترامپ است. دولت او موقتا ورود پناهندگان را ممنوع کرده که باعث افزایش تبعید مهاجران غیرقانونی شده است. او همچنین برنامه ساخت دیوار مرزی برای مهاجران را دارد.
گوستاو مهار، معاون وزیر سابق مکزیک در مهاجرت، جمعیت و امور مذهبی می گوید: او در حال ترساندن مردم است. از زمان آقای ترامپ، دستگیری مهاجران در مرز جنوبی ایالات متحده که نیمی از آن از امریکای مرکزی هستند، به طور چشمگیری کاهش یافته است.
اما بعضی از مردم فقر و  خشونت زده امریکای مرکزی در مثلث شمالی –السالوادور، گواتمالا و هندوراس- جرات در خانه ماندن را ندارند و بدون توجه به منع پذیرش مهاجر منتظر ایالات متحده می مانند. برای برخی از آن مکزیک یک مقصد است، نه یک مسیر.
ماریا (نام واقعی او نیست) در یک خوابگاه مهاجر در مکزیکو سیتی زندگی می کند، اوایل سال جاری بعد از اینکه همسرش قصد کشتن او را داشت، با دو فرزندش از گواتمالا فرار کرد. البته شوهر او به زندان افتاده است، اما ماریا می ترسد که همسرش دوباره بخواهد او را بکشد. او نمی خواهد وارد امریکا شود. ماریا می گوید: تا زمانی که من اینجا احساس امنیت کنم، همینجا می مانم.
امریکای مرکزی در حال تبدیل شد به مقصد مورد نظر مهاجران شده است. برای اقامت قانونی در مکزیک، باید درخواست پناهندگی پر کرد. در شش ماه اول سال جاری، 7 هزار مهاجر که تقریبا تمام آنها در امریکای مرکزی زندگی می کنند، درخواست پناهندگی داده اند. این رقم را با 9 هزار نفر در کل سال 2016 مقایسه کنید.
لیدووینا مگارین، معاون وزیر برای سالوادوری هایی که خارج از کشور زندگی می کنند می گوید: 90 درصد از هموطنانش در تور اخیر پناهندگی مکزیک بوده اند و در حال برنامه ریزی برای درخواست پناهندگی هستند.
با این حال مکزیک هجومی که اروپا با آن رو به رو بوده است را تجربه نکرده است. آلمان با اینکه جمعیت و مساحت بسیار کمی دارد، سال 2016، 750 هزار درخواست پناهندگی داشت.
مکزیک پناهندگی اش را به مردم برای نژاد، دین، ملیت، جنسیت، عضویت در یک گروه اجتماعی یا دیدگاه سیاسی اعطا می کند. اما او که خودش منبعی از مهاجران بود، حالا مثل آهن ربا عمل کرده است. بنابراین افزایش تعداد پناهجویان موجب ترس و وحشت او می شود.
جاذبه های مکزیک شامل زبان مشترک و اجتماع هموطنان است. شاید 300 هزار نفر از امریکای مرکزی در مکزیک زندگی کنند (در مقایسه با 3 میلیون نفری که در ایالات متحده زندگی می کنند). همچنین مکزیک درخواست پناهندگی را بسیار سریعتر از ایالات متحده و کانادا انجام می دهد.
اما خوشامدگویی سرد است. سال 2014، در مکزیک 77 کودک از هر 100 کودک قربانی شدند در همان سال این آمار در امریکا 3 نفر بود. با مهاجران در مکزیک اغلب با تبعیض برخورد می شود و اموالشان دزدیده می شود. گزارش اخیر دفتر واشنگتن در امریکای لاتین (WOLA) نشان می دهد که خشونت علیه مهاجران مزمن است و به  ندرت هم مجازات دارد. براساس برخی برآوردها بیش از نیمی از مهاجران زن از امریکای مرکزی قربانی آزار و اذیت جنسی می شوند.
این کشور همیشه مکان خصمانه ای برای بیگانگان نبوده است. در اوایط قرن نوزدهم، هزار نفر از بردگان فراری از ایالات متحده را می پذیرفت. چرا که طبق قانون اساسی زمانی که آنها پا در خاک مکزیک می گذاشتند، دیگر آزاد بودند.
تحت فشار فعالان مدنی نگرش به مهاجران نرمال تر می شود. دفتر دادستانی یک واحد برای بررسی جنایت علیه مهاجران ایجاد کرده است. انریکه پینا نیتو، رییس جمهوری این کشور برای ارتقا وضعیت پناهندگان وعده داده است.
سالوا لاکروز از مرکز حقوق بشر از Tapachula می گوید: حتی با این پیشرفت ها، دولت حقوق کمی به مهاجران می پردازد. باید اقداماتی انجام داد، از جمله باید از اینجا شروع کرد که کودکانی که در مکزیک متولد می شوند، بتوانند در این کشور اقامت کنند.

صفحه1 از99