حمایت از کالای ایرانی
Logo
شنبه, 31 شهریور 1397 05:20

کاشفی در نشست کارگروه توسعه صادرات غیرنفتی: درخواست داریم عراق و افغانستان که با پول ملی ایران مبادلات تجاری انجام می دهند از سیاست پیمان سپاری ارزی حذف شوند.

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

کیوان کاشفی، رییس اتاق کرمانشاه در نشست کارگروه توسعه صادرات غیر نفتی از مشکلات چند نرخی بودن ارز در کشور یاد کرد و گفت:تا زمانیکه فاصله ارز در سه بازار اینقدر زیاد و ۴۲۰۰ تومان، ۹ هزار تومان و حدود ۱۵ هزار تومان است شاهد بروز رانت و سایر مشکلات خواهیم بود.
وی خواستار حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی از چرخه اقتصادی کشور شد و اظهار کرد: باید فاصله دو بازار باقی مانده را نیز کم کنیم.
عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی ایران، معتقد است حل مشکل اصلی سه نرخی بودن ارز می تواند مشکلات ثانویه مانند صدور بخشنامه های متعدد دست و پاگیر را نیز مرتفع کند


کاشفی از سیاست پیمان سپاری ارزی هم یاد کرد و افزود: این سیاست بر خلاف ماده ۴۷ قانون توسعه صادرات کشور است.
وی اصلاح کامل این سیاست را زمان بر دانست و تاکید کرد: درخواست داریم عراق و افغانستان که با پول ملی ایران مبادلات تجاری انجام می دهند از این سیاست حذف شوند.
به گفته کاشفی، این سیاست می تواند صادرات کرمانشاه و کل کشور را با مخاطرات جدی مواجه کند به گونه ای که هم اکنون نیز تاثیر این سیاست در کاهش صادرات را نیز شاهد بودیم.
کاشفی خواستار استفاده از ظرفیت نمایندگان مجلس برای اصلاح این سیاست شد.
وی اشاره ای هم به حضور عراقی ها در استان های مرزی ایران برای خرید اقلام اساسی داشت و افزود: این کار در استان هایی مانند کرمانشاه، ایلام و ... که ورود عراقی ها نیازمند ویزا است برای آنها صرفه اقتصادی ندارد و صورت نمی گیرد.
رئیس اتاق بازرگانی استان کرمانشاه عنوان کرد: بعد مسافت نیز از این طریق برای عراقی ها زیاد است.
کاشفی یادآوری کرد: این مشکل فقط در شهرهای خرمشهر و آبادان که ورود عراقی ها نیازمند ویزا نیست صورت میگیرد.

انتقاد معاون اقتصادی استانداری کرمانشاه از سیاست پیمان سپاری ارزی با عراق و افغانستان
معاون هماهنگی امور اقتصادی استان کرمانشاه گفت: با اجرای سیاست پیمان سپاری ارزی برای دو کشور عراق و افغانستان، نه تنها هیچ ارزی از این دو کشور عاید ایران نمی شود، بلکه موجب لطمه به صادرات می شود.
هدایت حاتمی از عدم هماهنگی تنظیم سیاست ها در کشور یاد کرد که زمینه ساز تشدید مشکلات اقتصادی در شرایط کنونی کشور است.
وی افزود: اکنون افزایش نرخ ارز به شکل برهم ریختن تعادل بازار داخلی خود را نشان داده است.
حاتمی معتقد است، در کنار مشکلاتی که ایجاد شده باید بتوانیم از این افزایش نرخ ارز برای توسعه صادرات در کشور استفاده کنیم.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری کرمانشاه با اشاره به سیاست های پیمان سپاری ارزی، اظهار کرد: این سیاست ها اگر درست اجرا نشود به صادرات ما لطمه خواهد زد.
به گفته این مسئول، عراق و افغانستان دو راه تنفس برای صادرات کشور ما هستند که می توانیم با پول ملی با آنها مبادلات انجام دهیم.
حاتمی با بیان اینکه پیمان سپاری ارزی هیچ عایدات ارزی از طریق افغانستان و عراق برای ما ندارد، افزود: این سیاست باعث آسیب به تجار و بازرگانان ما خواهد شد.
وی در ادامه بر لزوم توسعه صادرات تاکید کرد و یادآور شد: برای این منظور نیازمند بهبود زیرساخت گمرکات و بازارچه های مرزی استان هستیم.

خواندن 650 دفعه