EN   AR
شنبه, 18 شهریور 1391 08:13

در اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و كشاورزي كرمانشاه صورت گرفت: بررسي مسائل اقتصادي استان با حضور نماينده مردم كرمانشاه در مجلس شوراي اسلامي

heydari-tayeb

كيوان كاشفي، رئيس اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و كشاورزي كرمانشاه:

بانک ها در انقباضی ترین حالت خود در طول 30 سال گذشته قرار دارند

در جلسه اي كه به منظور بررسي مسائل اقتصادي استان با حضور سيد سعيد حيدري طيب نماينده مردم كرمانشاه در مجلس شوراي اسلامي، هيئت نمايندگان و مشاورين اتاق بازرگاني كرمانشاه و جمعي از فعالين اقتصادي استان برگزار شد، كيوان كاشفي رئيس اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و كشاورزي استان وضعيت اقتصادي كشور را نامطلوب دانست و گفت: در طول سه سال گذشته فشارها و تحريم هاي دشمنان بيشتر بر دوش اقتصاد و فعالين اقتصادي كشور بوده و متاسفانه سياست هاي اتخاذ شده اگر با يك برنامه ريزي اصولي و همدلي مسئولين همراه نباشد، در آينده با وضعيت بدتري روبرو خواهيم شد.

وي ادامه داد: بايد فضاي داخلي كشور را به سمت و سويي سوق داد كه بتوان فشارهاي اقتصادي وارده را هضم كرد نه اينكه خود تشديدكننده اين اوضاع باشد.

كاشفي با بيان اينكه بیش از 56 درصد از مصوبات مجلس شورای اسلامی در دوره گذشته به بخش اقتصادی اختصاص داشته است، اذعان داشت: با توجه به اهمیت بخش اقتصادی لزوم توجه به این مقوله به خوبی مشهود است. اما بايد در نظر داشت كه تعدد تصويب قوانين در حوزه اقتصادي نه تنها مفيد نيست بلكه باعث ايجاد مشكلات و تنگناهايي در فضاي كسب و كار كشور خواهد شد.

رئيس اتاق بازرگاني كرمانشاه تفاوت نرخ ارز و متغیر بودن آن را از جمله مشکلات پیش روی بخش اقتصادی عنوان کرد و گفت: تفاوت نرخ ارز سبب شده که توان دستیابی به نرخ ارز رسمی برای کسی مقدور نباشد و به همین دلیل نیز بسیاری از کارخانجات استان در وضعیت نامطلوبی به سر می برند.

وی با بیان اینکه متغیر بودن نرخ ارز و سياست هاي ارزي متعدد امکان برنامه ریزی مناسب را غیرممکن می کند، خاطر نشان کرد: همین مسئله بخش اقتصادی را با مشکلات قابل توجهی روبرو کرده است.

کاشفی افزود: متاسفانه فاصله بین نرخ رسمی و آزاد ارز، دولت را نسبت به بخش خصوصي بي اعتماد كرده و در نتيجه ي آن دولت به يكي از بزرگترين واردكننده ها تبديل شده است كه اين مسئله مغاير اصل 44 قانون اساسي و هدف گذاري هاي قانون است.

وي از ديگر مشكلات تفاوت نرخ ارز را ايجاد رانت هاي اقتصادي دانست.

رئیس اتاق بازرگانی استان عدم نقدینگی واحدهای صنعتی پس از اجرای قانون هدفمندی یارانه ها را نیز از مشکلات پیش روی این بخش قلمداد کرد و با بیان اینکه بانک ها در انقباضی ترین حالت خود در طول 30 سال گذشته قرار دارند، تاکید کرد: امروز دیگر خوش حسابی مشتریان نمی تواند نقش پر رنگی در بهبود وضعیت آن ها داشته باشد.

کاشفی حداقل نرخ سود تسهیلات بانکی را 21 درصد عنوان و ابراز داشت: در این شرایط درآمد و تولید دچار مشکلات زیادی خواهد شد و بعید است که استفاده از تسهیلات بانکی صرفه اقتصادی داشته باشد.

وي گفت: مجلس شوراي اسلامي در قالب ماده 28 و 29 قانون بودجه كشور تدابيري براي وضعيت معوقات واحدهاي توليدي انديشيده كه متاسفانه با تدوين آئين نامه بانك مركزي، روند استمهال واحدهاي توليدي به صفر رسيده است.

رئیس اتاق بازرگانی کرمانشاه در ادامه با اشاره به اینکه در بخش تجارت وضعیت مناسب تری بر اقتصاد کشور حاکم است، ابراز داشت: در پنج ماهه اول امسال حدود يك ميليارد دلار كالا از طريق مرزهاي استان صادر گرديده است که این رقم حدود 36 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش داشته است.

وي ادامه داد از مبلغ يك ميليارد دلار صادرات رقم 620ميليون دلار كالاهاي توليدي و صادراتي از استان بوده و مابقي كالاهايي است كه از استان هاي ديگر اظهار شده است.

کاشفی با اشاره به اینکه 42 درصد از میزان صادرات کشور به عراق از طریق مرزهای استان کرمانشاه انجام گرفته است، گفت: مرز پرویزخان همچنان فعالترین پایانه مرزی کشور به حساب می آید.

وی با بیان اینکه رسیدن به رقم پنج میلیارد دلاری برای صادرات استان دور از دسترس نیست، ابراز امیدواری کرد این میزان صادرات طی دو سال آینده محقق شود.

رئيس اتاق بازرگاي كرمانشاه در پايان سخنانش اذعان كرد: طبق برنامه ريزي هاي انجام شده توسط اتاق كرمانشاه ارسال آخرين وضعيت اقتصادي استان در حوزه هاي مختلف صنعتي، معدني، كشاورزي و تجارت و تشريح مشكلات موجود به صورت فصلي براي نمايندگان مردم در مجلس شوراي اسلامي ضروري به نظر مي رسد كه به زودي اجرا خواهد شد.

 

اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و كشاورزي كرمانشاه اتاق فكر استان است

در ادامه اين نشست سيد سعيد حيدري طيب، نماینده مردم کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه یک نماینده در برابر تمام ملت مسئولیت دارد، تاکید کرد: در دستیابی به اهداف ترسیم شده از هیچ تلاشی فروگذار نخواهم کرد.

وی عنوان کرد: اگر چه در حال حاضر مشکلات فراوانی در کشور وجود دارد که بخشی از آن ناشی از تحریم هاست، اما می توان در سایه تلاش های موثر، تحریم ها را به فرصت تبدیل کرد.

حيدري طيب خاطر نشان كرد: در همه جای دنیا یارانه های قابل توجهی به بخش هاي صنعتي، توليدي و کشاورزی اختصاص می یابد، این در حالیست که در کشور ما به این مقوله توجه چندانی نشده است و در اين خصوص دولت بايد پاسخگو باشد.

نماینده مردم کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: حمایت از فعالين بخش صنعت، توليد و کشاورزی در سالی که از سوی مقام معظم رهبری به نام سال تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی مزین شده و نیز در شرایطی که اقتصاد مقاومتی مطرح است، ضروری می باشد.

وي متغیر بودن نرخ ارز و قیمت دیگر کالاها در بازار های داخلی را ناشی از بی برنامگی ها دانست.

حیدری طیب در ادامه با اشاره به برخی مسائل استانی و با بیان اینکه درخواست تشکیل کمیته پیگیری مصوبات سفر مقام معظم رهبری را داده است، خاطرنشان کرد: تشکیل این کمیته می تواند گام مهمی در زمینه اجرایی شدن مصوبات سفر مقام معظم رهبری به استان کرمانشاه باشد.

وي همچنین از اتاق بازرگانی به عنوان اتاق فکر یاد و ابراز امیدواری کرد در آینده جلسات تاثیرگذارتری در این مجموعه تشکیل شود.

 

در پايان این نشست فعالان اقتصادی بخش خصوصي استان به بیان مشکلات و موانع پیش روی با نماينده خود در مجلس شوراي اسلامي پرداختند و در پايان مقرر گرديد در آينده این نشست ها با دستور جلسه مشخص به صورت ماهانه و با حضور دیگر نمایندگان استان و مدیران دستگاهای مربوطه تشکیل گردد.

{gallery}ht91{/gallery}

خواندن 6271 دفعه آخرین ویرایش در شنبه, 18 شهریور 1391 08:28