EN   AR
یکشنبه, 14 آبان 1391 08:22

مراسم تجليل از صادركنندگان برتر استان كرمانشاه، در محل اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و كشاورزي كرمانشاه برگزار گرديد

baserrr

كيوان كاشفي، رئيس اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و كشاورزي كرمانشاه:

اگر جاي پاي صادرات كشور در بازارهاي بين المللي محو گردد يقيناً جايگزيني آن در آينده بسيار سخت و گاهي غيرقابل جبران خواهد بود

 

در مراسمي كه با حضور معاون وزارت صنعت، معدن و تجارت، استاندار و نمایندگان مردم كرمانشاه در مجلس شواري اسلامي و جمعي از تجار و صادركنندگان كرمانشاهي به منظور تجليل از صادركنندگان برتر استان برگزار شد، كيوان كاشفي رئيس اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و كشاورزي كرمانشاه ضمن خير مقدم به حاضرين گفت: در سال هاي اخير توسعه استراتژيكي استان مد نظر بسياري از مسئولين بوده كه راه حل هاي مختلفي همچون توجه به جاذبه هاي گردشگري، صنعت، كشاورزي و ... براي آن ارائه گرديده است، اما آنچه مهم مي باشد قرار گرفتن تمامي ابعاد پتانسيل هاي استان در زير لواي صادرات غير نفتي است.

وي ادامه داد: توسعه استراتژيكي استان مي تواند بر محور صادرات غير نفتي شكوفا شده و به بالندگي دست پيدا كند و اين مستلزم يك برنامه ريزي دراز مدت در تمامي دستگاه هاي اجرائي و توليدي است.

كاشفي تصريح كرد: براي مثال سال هاست كه گيوه در استان ما توليد مي شود اما در دو سال گذشته اين صنعت اهميت خاصي پيدا كرده و اين به دليل صادرات اين صنعت و در نتيجه ارز آوري آن به كشور است.

رئيس اتاق بازرگاني در ادامه به مشكلات پيش روي توليدكنندگان اشاره كرد و گفت: در یک سال اخیر نوسانات نرخ ارز و دو نرخی و سه نرخی بودن آن بر صادرات تاثیر بسياري گذاشته و متاسفانه پيش بيني افزايش نرخ ارز با اين حركت و شتاب دور از انتظار بوده است.

وي گفت: اگر هرسال تفاوت نرخ تورم داخلي با نرخ تورم خارجي را به نرخ ارز اضافه كنيم، به يك روند معقول و بر پايه قيمت واقعي پيش خواهيم رفت.

كاشفي در خصوص محدوديت صدور برخي از كالاهاي صادراتي اظهار كرد: اخيراً در مصوبه هيئت دولت صادرات 52 قلم كالا ممنوع اعلام شده و اين امر در حال حاضر مهمترين مشكل صادركنندگان است.

وي ادامه داد: هم اكنون اين سوال ايجاد مي شود كه چرا بايد با توليد و صادرات اين گونه برخورد شود در حالي كه اگر جاي پاي صادرات كشور در بازارهاي بين المللي محو گردد يقيناً جايگزيني آن در آينده بسيار سخت و گاهي غيرقابل جبران خواهد بود.

وی افزود: با ابلاغ اينگونه بخشنامه ها و اجرای بلافاصله آن، اقداماتی که برای تشویق تجار صورت گرفته از جمله دادن یارانه و مشوق صادراتی را از بین می رود.

کاشفی ابراز كرد: گرچه تنظیم بازارهای داخلی اهمیت ویژه ای دارد، اما اجرای قوانین اینچنینی نیازمند تعامل و همفکری با بخش خصوصی است، زیرا بسیاری از تجار قراردادهای بین المللی تنظیم کرده و نمی توانند در کوتاه مدت ورود و خروج کالاهای خود را متوقف نمايند.

رئیس اتاق بازرگانی کرمانشاه اظهارداشت : از دیگر مشکلات صادرکنندگان تزريق ارز حاصل از صادرات خود به چرخه واردات است که این روند گرچه منطقی است، اما روال و مکانیسم آن بسيار مهم است.

كاشفي ادامه داد: لازم است صادرکننده و واردکننده بدون واسطه و دخالت دولت با هم به تعامل برسند و اين مسئله مي تواند اطميناني به وجود آورد كه بخشي از منابع مورد نياز واردات از طريق صادرات انجام خواهد شد.

وی ادامه داد: اجرای این طرح باید ابتدا از صنایع بزرگ وابسته به دولت از جمله پتروشیمی ها آغاز شده و بعد به بخش خصوصی وارد شود.

کاشفی تاکید کرد: تمام مسائل و مشکلات اقتصادی زمانی حل می شود که نظم اقتصادی بر جو حاكم باشد.

اين مقام مسئول در ادامه از برنامه هاي اتاق كرمانشاه سخن به ميان آورد و اذعان كرد: ظرف 20 روز آينده همايش حقوقي براي تجاركرمانشاه و استان هاي هم مرز برگزار ميگردد كه در آن حقوقدان هاي به نام و برجسته ايراني و عراقي به همه ي ابعاد حقوقي تجار و بازرگانان رسيدگي خواهند كرد.

وي همچنين خبر از نمايشگاهي در استان كرمانشاه داد و گفت: نمايشگاهي با همكاري اتاق مشترك بازرگاني ايران و عراق و اتاق بازرگاني ايران در دست اجراست كه اميدواريم در دهه ي مباركه فجر برگزار گردد.

كاشفي در پايان سخنانش گفت: مجوز نمايندگي مركز مطالعات و پژوهش هاي اتاق ايران اخذ گرديده كه در آينده اي نزديك در مقاطع كارداني و كارشناسي كلاس هاي آموزشي خواهيم داشت كه مورد تاييد وزارت علوم خواهد بود.

 

قطبیت صادراتی استان كرمانشاه در كشور مرهون سختی و رنج صادركنندگان است

در ادامه،‌ سيد دادوش هاشمي، استاندار كرمانشاه عنوان كرد: اینكه امروز استان كرمانشاه به عنوان قطب صادراتی كشور شناخته شده است مرهون تحمل سختی ها و رنج صادركنندگان و مسوولین است

وي افزود: مسوولین باید به ما برای صدور كالاها براساس ارز مرجع 12 هزار و 260 ریال مجوزهای لازم را ارایه نمایند و در این راستا صادركنندگان استان هم برای صدور 12 قلم كالا اعلام آمادگی كرده اند.

هاشمي ادامه داد: وزارت صنعت، معدن و تجارت باید به این مساله اهمیت قایل شود زیرا در زمانی كه از مرزهای امنیتی استان، امكانی برای توسعه صادرات با كاستن از بودجه عمرانی سایر بخشها و تزریق آن به توسعه بازارچه ها و مرزها به خاطر منافع كلی كشور فراهم كرده ایم و متحمل سختی های بسیاری شده ایم، این حق مردم كرمانشاه است كه از این موهبت بهره مند باشند.

استاندار كرمانشاه، خطاب به صادركنندگان و تولیدكنندگان نیز گفت: با توجه به اینكه 52 قلم كالا مشمول ممنوعیت صادراتی شده اند، تحمل و سعه صدر داشته باشند ولی مسوولین هم باید در كنار این ابلاغیه، بسته حمایتی مانند استمهال بدهی ها، كاهش قیمت مواد اولیه و.. را مد نظر داشته باشند.

وی گفت: در سالهای اخیر فعالیتهای چشمگیری برای توسعه و عمران بازارچه های استان به عمل آمده است و ارتباطات هوایی توسعه یافته ای را شاهد بوده ایم كه به زودی چند پرواز دیگر هم به مجموعه پروازهای فرودگاه بین المللی كرمانشاه افزوده خواهد شد.

هاشمی، كمبود نقدینگی را عامل ایستایی و ركود پروژه های توسعه بازارچه ها و مرزهای استان ندانست و گفت: سازمان صنعت، معدن و تجارت استان هم در این خصوص باید ضمن حرمت گذاشتن به تولید و صادركننگان، حمایتهای دیگری مانند ارایه آموزشهای لازم را ارایه دهد زیرا به روز شدن دانش تجار استان، یك ضرورت است.

استاندار كرمانشاه همچنین به تحریم های یكجانبه علیه كشورمان اشاره كرد و گفت: از ابتدای انقلاب تاكنون همواره مورد تحریم بوده ایم و در چنین شرایطی بوده كه فكر ایرانیان به كار افتاده و دستاوردهای چشمگیری را نصیب ملت كرده اند لذا هرچه بیشتر به ما فشار آورند، بالنده تر و توسعه یافته تر خواهیم شد.

بازارشناسی و شناخت بازار هدف، افزایش سهم بخش خدمات مهندسی، توریست و گردشگری و رعایت استانداردهای بین المللی از جمله اقدامات افزایش سهم صادرات است

دكتر جهانگير شاهمرادي، رئيس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه به آمار و ارقام صادرات استان اشاره كرد و گفت: در شش ماهه نخست امسال سهم صادرات استان کرمانشاه با احتساب صادرات اظهار شده از سایر گمرکات یک میلیارد و 195 میلیون دلار بوده است.

دکتر جهانگیر شاهمرادی با مطلوب ارزیابی کردن وضعیت صادرات کالاهای غیر نفتی در کشور، گفت: در شش ماهه اول امسال 37 میلیون تن کالا به ارزش 20 میلیارد دلار از مرزهای ایران به کشورهای دیگر صادر شده که کاهش چهار درصدی نشان می دهد.

وی ادامه داد: در همین مدت 19 میلیون تن کالا با ارزش 4/26 میلیون دلار وارد کشورمان شده است که این میزان نسبت به مدت مشابه سال گذشته 10 درصد کاهش دارد.

به گفته این مقام مسئول، عمده کالاهای صادراتی کشور شامل پروپان مایع، پلی اتیلن، کود اوره محلول در آب و ... است که به کشورهای عراق، امارات، چین، افغانستان، هند و... ارسال می شود.

شاهمرادی اظهارداشت: کالاهای وارداتی ایران نیز عمدتا از کشورهای امارات، چین، ترکیه، کره و سوییس وارد می شود.

رئيس سامان صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه در ادامه  با تاکید برنقش مهم کرمانشاه در صادرات به عراق، یاداور شد: در شش ماهه امسال 41  درصد صادرات به کشور عراق از طریق مرزهای استان صورت گرفته است.

رئيس سازمان صنعت، معدن و تجارت بر لزوم ارتقا جایگاه صادرات غیرنفتی و عدم وابستگی به صدور نفت تاکید کرد و ابراز داشت: بازارشناسی و شناخت بازار هدف، برنامه ریزی برای مشتری مداری، افزایش سهم بخش خدمات مهندسی، توریست و گردشگری، رعایت استانداردهای بین المللی، اعمال کنترل کیفی کالاها،تشویق تجار برای حضور در بازارهای جنوب و مرکز عراق، تنوع بخشی به تولیدات، تقویت پایگاه های اطلاع رسانی و ... از جمله اقداماتی است که می تواند زمینه افزایش صادرات را فراهم کند.

 

مرزهای استان كرمانشاه با عراق در شرایط تحریم، یك فرصت است

در ادامه عبدالرضا مصري سخنگو و عضو هيئت رئيسه مجلس شوراي اسلامي با اشاره به تحریمهای ظالمانه علیه كشورمان، گفت: در چنین شرایطی بهره گیری از پتانسیلهای مرزی استان كرمانشاه می تواند یك فرصت جدید برای كشور محسوب شود.

وي افزود: امروز از استان كرمانشاه، برقراری ارتباط با كشور عراق و دیگر كشورها بسیار آسان و ساده است و در شرایطی كه ممكن است در تجارت دریایی، هوایی و.. به مشكل برخورد كنیم، می توانیم از راه بازارچه ها و مرزهای كرمانشاه به فكر ایجاد یك بازار بزرگ باشیم.

وی با بیان اینكه رویكردمان را باید به سمت و سوی اقتصاد مقاومتی هدایت كنیم، افزود: در این نوع از اقتصاد لازم است تا خودمان را برای مقابله با همه نوع مزاحمتی آماده كنیم و راه های خروج از بن بستها را بیابیم.

مصری تاكید كرد: در چنین شرایطی باید همچنان فرصت تولید و صادرات پایدار بماند و از ورود سودجویان به عرصه های تولیدی و تجاری هم ممانعت كرد.

وی با بیان اینكه برخی مزاحمتها در معادلات اقتصادی ما اثرگذار بوده است، به مساله اخیر ممنوعیت صادرات 52 قلم كالا از كشور، اشاره كرد و گفت: با درست كردن بسته های مقرراتی نمی توان كاری از پیش برد.

نماینده مردم كرمانشاه گفت: باید قوانین و مقررات كشور در امور اقتصادی و تجاری را به روز كنیم تا شاهد سردرگمی فعالان این بخش ها نباشیم.

 

امسال صادرات کالاهای صنعتی کشور رشد 40 درصدی داشته است

در خلال اين مراسم صفدر رحمت آبادي معاون حقوقی، امور مجلس و استان های وزارت صنعت معدن و تجارت کشور گفت: صادرات کالاهای صنعتی در شش ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته 40 درصد افزایش یافته است.

وي با تاکید بر لزوم توسعه صادرات کشور خصوصا در حوزه کالاهای غیر نفتی، اظهار داشت: در حال حاضر کالاهای ایرانی در 170 کشور دنیا مصرف می شوند.

رحمت آبادي ادامه داد: علی رغم تحریم ها و فشارهای اقتصادی موجود، کشور ایران در بسیاری ازتولیدات جزء کشورهای برتر دنیاست. مثلا از نظر تنوع معادن جز 10 کشور برتر دنیا، از نظر تولید خودرو رتبه 13 جهان، در حوزه تولید فولاد و مس به ترتیب رتبه هفدهم و دهم دنیا و در زمینه تولید مواد غذایی جز 30 کشور برتر دنیا هستیم.

وي افزود: همچنین 75 درصد صادرات فرش در جهان مختص کشور ایران است.

به گفته معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت  در صورت حمایت هرچه بیشتر از تولیدات داخلی می توان حضور در بازارهای خارجی را افزایش داد.

وی حل مشکل بیکاری، مقابله با فشار تحریم ها و در دست گرفتن بازارهای جهانی را از مزایای رونق تولید داخلی برشمرد.

رحمت آبادی از تحریم ها به عنوان فرصتی برای توسعه تولیدات داخل و افزایش صادرات یاد کرد و گفت: اگرچه از نظر تامین مواد اولیه و ماشین الات خط تولید با مشکل مواجهیم، اما تلاش می کنیم از این مرحله هم با سربلندی عبور کنیم.

معاون حقوقی، امور مجلس و استان های وزارت صنعت معدن و تجارت کشور تاکید کرد: باید کیفیت کالاهای ایرانی را بالا ببریم و مصرف کالاهای داخلی را به فرهنگی برای مردم تبدیل کنیم.

وی مصرف تولیدات داخلی را به معنای قدردانی از تولیدکنندگان ایرانی دانست و خاطرنشان کرد: تولید کنندگان نیز وظیفه دارند با بهبود کیفیت کالاهای خود و کاهش قیمت تمام شده محصولات، جامعه را برای استفاده از کالاهای ایرانی ترغیب کنند.

رحمت آبادی تصریح کرد: دولت و مجلس نیز باید با همکاری یکدیگر و تصویب قوانین مناسب برای رونق بخشیدن به تولیدات داخل تلاش کنند.

وی گفت: گرچه شرایط کشور شرایطی بحرانی نیست، اما نمی توان گفت در وضعیت عادی هم به سر می بریم و لازم است با حضور جهادگونه در عرصه های اقتصادی فضای داخلی کشور را آرام کنیم.

وی همچنین اعلام کرد: به زودی ستاد تسهیل با حضور نمایندگان، معاونین وزیر و خود صادرکنندگان و تولید کنندگان برای حل مشکلات این بخش تشکیل خواهد شد.

 

گفتني است در پايان اين مراسم از 10 صادركننده نمونه و 9 صادركننده شايسته تقدير تجليل و لوح و تنديس اهدا گرديد و همچنين لوح يادبودي با امضاي كليه صادركنندگان و توليد كنندگان استان به سيد دادوش هاشمي، استاندار كرمانشاه اهدا گرديد.


جهت دريافت اسامي صادركنندگان نمونه در اين قسمت كليك نماييد.


{gallery}sader91{/gallery}

خواندن 6497 دفعه آخرین ویرایش در دوشنبه, 15 آبان 1391 08:30