EN   AR
دوشنبه, 29 آبان 1391 07:57

نشست فعالان اقتصادي استان كرمانشاه با رياست سازمان بازرسي كل كشور

por-Mohamdi

رئيس اتاق بازرگاني كرمانشاه در نشست فعالين اقتصادي استان با رئيس سازمان بازرسي كل كشور:

اين تفكر غلطي است كه بخش خصوصي به دنبال سودجويي است

ترويج اين فكر صدمات زيادي را به اقتصاد كشور وارد كرده و معضلاتي همچون بيكاري را در پي دارد

 

به گزارش روابط عمومي اتاق بازرگاني كرمانشاه، در نشستي كه فيما بين فعالان اقتصادي استان با حجت الاسلام ولمسلمين مصطفي پورمحمدي، رئيس سازمان بازرسي كل كشور و جمعي از مسئولين و مديران دستگاه هاي اجرايي استان كرمانشاه برگزار گرديد، كيوان كاشفي رئيس اتاق بازرگاني كرمانشاه ضمن تسليت به مناسبت ايام سوگواري سالار شهيدان گفت: در چند سال اخير تغيير و تحولات مسائل اقتصادي به قدري بوده كه عمدتاً بحث هاي فرهنگي، اجتماعي، سياسي و ... را به حاشيه برده است.

وي افزود: هدف دشمنان ما از اعمال تحريم ها و ضربه زدن به اقتصاد ايران تنها براي دستيابي به مقاصد شوم خودشان است و مطرح كردن مسائلي همچون صلاح هسته اي و ... بهانه اي بيش نيست.

وي با اشاره به منابع غني ايران گفت: از عمده دلايل مشكلات موجود كشور هاي غربي دستيابي به همين منابع است و ما بايد با ابتكار عمل، وحدت و همدلي مسائل و مشكلات موجود را در داخل كشور حل و فصل نماييم.

كاشفي مشكلات پيش روي توليدكنندگان و صنعتگران را مورد بحث قرار داد و عنوان كرد: فعالين اقتصادي بخش خصوصي در اين چند ساله ثابت كرده اند كه توان خنثي كردن اين مشكلات را دارند اما آنچه مهم است ترويج تفكر كمك و همدلي بين دولت و بخش خصوصي است كه بايد در اين برهه ي زماني فراموش نشود.

وي اذعان كرد: كمبود نقدينگي، تفاوت نرخ ارز و موانع صادراتي از ديگر اين مشكلات است و عملاً كار را براي صادركنندگان، توليدكنندگان و پيمانكاران سخت و طاقت فرسا كرده است.

كاشفي گفت: اولين قطعنامه اي كه عليه كشورمان در سازمان ملل به تصويب رسيد در سال 1385 رخ داده و قابل ذكر است كه طي اين شش سال درآمدهاي ارزي چشمگيري واردكشور شده است، اما آنطور كه بايد اين منابع مالي مديريت نشده و تدابير خوب و عملي اتخاذ نگرديده است.

رئيس اتاق بازرگاني كرمانشاه متغير بودن قوانين وضع شده را مورد انتقاد قرار داد و گفت: متاسفانه قوانين موجود به صورت سليقه اي اعمال شده و بسياري از قوانين حمايتي در عمل اجرا نمي شود.

وي عنوان كرد: در بيست روز گذشته بيش از ده بخشنامه مختلف صادراتي صادر شده كه در اين شرايط تعدد قوانين بسيار خطرناك و سم مهلك است.

كاشفي به نقش بخش خصوصي در كشور اشاره كرد و گفت: اين تفكر غلطي است كه بخش خصوصي به دنبال سودجويي است و ترويج اين فكر معضلاتي همچون بيكاري و صادمات زيادي را به اقتصاد كشور وارد مي كند. بايد به دستورات مقام معظم رهبري را مبني بر نقش بخش خصوصي در اقتصاد كشور توجه بيشتري داشته باشيم.

وي ضمن اشاره به تحولات آينده كشور در خصوص انتخابات رياست جمهوري و شورا اظهار كرد: در آينده شرايط حساس و سختي را پيش رو داريم كه بايد با تعامل مداوم دولت، بخش خصوصي و مردم گذر از اين چالش هاي آسان تر خواهد بود. زيرا همه ما در سازندگي و ارتقاي سطوح مختلف كشور در يك سنگر هستيم.

به گفته اين مقام مسئول انتقاد تنها بدون ارائه ي راه حل و پيشنهاد نوعي بي تعهدي است.

كاشفي با اشاره به اين نكته ادامه داد: بر همين اساس تيم هايي كارشناسي در اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و كشاورزي ايران مستقر شده كه مشكلات موجود را رسد كرده و در حال تدوين راه حل هاي مختلفي براي حل اين مشكلات هستند.

وي گفت: در اين تيم كارشناسي بيش از ده كشور جهان كه به لحاظ وضعيت اقتصادي، فرهنگي، اجتماعي و ... به كشور ما نزديك تر است به صورت پايلوت بررسي و راه كار هايي براي مسائل و مشكلات ارائه مي دهند.

كاشفي در پايان تاكيد كرد: كشور ما نيازمند يك نظم اقتصادي است كه بتوان بر پايه آن برنامه دقيق و كاملي براي كشور داشته باشيم.

 

بازار در شرايط فعلي در خط مقدم جبهه ي اقتصاد مقاومتي است

در ادامه اين جلسه مجتبی صفایی نایب رئیس مجمع امور صنفی استان کرمانشاه با بيان اينكه شصت هزار واحد صنفي در استان وجود دارد گفت: مردم ولايت ودار استان كرمانشاه در 8 سال دفاع مقدس تلاش هاي زيادي براي دفاع از مرز بوم خود انجام داده اند و در اين بين نيز صدمات زيادي به لحاظ اقتصادي و منطقه اي بر آنان وارد شده است.

وي با بيان اينكه بازار و اصناف كرمانشاهي و در سطح وسيع تر منطه غرب كشور دچار نامهرباني هاي زيادي شده اند اذعان كرد: متاسفانه قوانيني در كشور وضع مي شود اما ضمانت اجرايي براي آنان وجود ندارد و اين باعث ايجاد بي اعتمادي بين مردم خواهد شد.

صفايي به آئين نامه اجرايي ماده ي 45 در راستاي كنترل بازار و واگذاري نظارت بر بازار به خود بازار اشاره كرد و گفت: متاسفانه اين آئين نامه هنوز اجرا نشده است.

وي ادامه داد: كشور ما در حال حاضر بيشتر دچار خود تحريمي شده و بايد با ارائه راه كارهاي مناسب از اين شرايط خود را برهانيم.

به گفته ي نایب رئیس مجمع امور صنفی استان بازار در شرايط فعلي در خط مقدم جبهه ي اقتصاد مقاومتي است.

 

بخش عمده اي از توليد اعتماد است و اگر اعتماد نباشد توليد هم نخواهد بود.

در ادامه ي اين نشست دكتر دل انگيزان، مشاور عالي امور اقتصادي اتاق بازرگاني كرمانشاه به سخنان مقام معظم رهبري در خصوص اقتصاد مقاومتي اشاره كرد و گفت: طبق فرموده ي معظم له استفاده از همه‌ی ظرفیت‌های بخش‌های دولتی و غیر دولتی، اهتمام جدی به حل مشكلات معیشتی مردم، مبارزه با مفاسد اقتصادی، حمایت از تولید ملی و مبارزه با اسراف از ابزار اقتصاد مقاومتي است كه بايد مورد توجه جدي قرار گيرد.

وي ادامه داد: در ابتداي انقلاب اسلامي نوعي اقتصاد به وجود آمده كه در آن دولت و بخش خصوصي در يك سطح بوده و به فرموده ي رهبر انقلاب بايد به مردم بيش از پيش بها داده شود.

دل انگيزان مشكل نقدينگي موجود در جامعه را براي توليد كنندگان مهم تلقي كرد و گفت: اين مسئله به صورت ريزبينانه توسط معظم له مورد بررسي قرار داده شده و بايد راه حلي براي گذر از اين مورد پيدا كرد. زيرا طبق دستورات ايشان بايد «با هم‌فكری و تكیه بر علم و تجربه، راهی برای كنترل نقدینگی بیابید و نقدینگی افزایش‌یافته را به سمت مراكز تولید هدایت شود. »

مشاور عالي امور اقتصادي اتاق بازرگاني كرمانشاه مشكلات معيشتي مردم را جدي دانست و اذعان كرد: بايد براي برطرف كردن اين مشكلات برنامه ريزي صحيح و دقيقي صورت گيرد.

وي ادامه داد: بيش از يكهزار واحد صنعتي در استان وجود دارد اما عنصري كه توليد را به حركت درآورد موجود نيست. بايد توجه داشت بخش عمده اي از توليد اعتماد است و اگر اعتماد نباشد توليد هم نخواهد بود.

دكتر دل انگيزان حمايت از توليد ملي را خريد از توليد داخلي دانست و اظهار كرد: اين وظيفه ي دولت است كه با فرهنگ سازي ميان مردم ،كنترل بودجه و مصرف داخلي باعث كارفرمايي شدن بخش خصوصي گردد.

وي در پايان توسعه اقتصاد دانش بنيان را براي اين شرايط ضروري دانست.

مقطع کنونی زمان پیدا کردن مقصر نیست، نباید فضای هیجانی در جامعه شکل بگیرد

در پايان اين جلسه حجت الاسلام ولمسلمين مصطفی پورمحمدی رییس سازمان بازرسی كل کشور گفت: مقطع کنونی زمانی نیست که بدنبال پیدا کردن مقصر باشیم، در این مقطع همه باید دست به دست هم بدهیم و نسخه ای برای درمان مشکلات اقتصادی کشور پیدا کنیم.

وي ادامه داد: بخشی از مشکلات مربوط به آن سوی مرزهاست و بهایی است که برای حفظ استقلال و عزت و دفاع از ارش هایمان می دهیم و ملت از دیرباز این را پذیرفته و  از اینکه روی پای خودش ایستاده خوشحال است.

پور محمدی با اشاره به درآمدهای مناسب دولت از فروش نفت طی سالهای اخیر، افزود: اما بخشی دیگر از مشکلات امروز اقتصادی کشور بدلیل عدم توجه به دیدگاه های کارشناسی و علمی است. از سال 1385 که صدور قطعنامه ها علیه ما صادر شد جمعی از اقتصاددانان و سیاستمداران مطالبی بیان کردند که به آنها کم توجهی شد.

وی با بیان اینکه مقطع کنونی زمان پیدا کردن مقصر نیست، گفت: در این مقطع باید راهکار برای رفع مشکلات اقتصادی کشور ارائه شود. خیلی از اوقات انتقاداتی به وضعیت موجود مطرح می شود، اما راهکاری ارائه نمی گردد که این دردی از مشکلات کشور را درمان نمی کند.

پورمحمدی افزود: امروز زمان حساسی است و باید همه احساس مسئولیت کنیم و کمک نماییم تا این وضعیت سپری شود. برای عبور از این شرایط نیز باید همگرایی بین بخش های دولتی و خصوصی ایجاد شود که لازمه آن هم ایجاد اعتماد و حسن ظن است.

وی با بیان اینکه باید فضای جامعه را به سمت فضای کارشناسی ببریم، گفت: مشکلات هست، لذا باید کمک کنیم با مدیریت و تدبیر از این مرحله به سلامت عبور کنیم.

وی با بیان اینکه نباید در این شرایط فضای هیجانی در کشور شکل بگیرد، افزود: نگرانیم تعدادی طرح های هیجانی اغواکننده اقتصادی در جامعه مطرح شود که فضای جامعه را هیجانی کند. این حرف ها که بگوییم «می خواهیم توی جیبتان پول بگذاریم، نمی گذارند» نباید زده شود. البته باید به سمتی برویم که جامعه شرایط پذیرش این حرف ها را نداشته باشد.

پورمحمدی عنوان کرد: باید از همه ظرفیت های اقتصادی کشور به درستی استفاده کنیم و به راهمان ایمان داشته باشیم و متزلزل نشویم. دشمن می خواهد ما را از پای درآورد و مطرح کردن بحث هایی مثل بحث هسته ای بهانه است.

وی اقتصاد مقاومتی را راهکاری برای عبور از شرایط فعلی  دانست و گفت: اقتصاد مقاومتی یعنی تسلیم نشدن و پیامش این است که می خواهیم از این مرحله عبور کنیم.

رییس سازمان بازرسی کشور ادامه داد: البته نباید در این راه به بهانه اینکه شرایط امروز کشور سخت است، قانون را زیر پا بگذاریم. همه موظفیم تن به قانون بدهیم و با فساد مبارزه کنیم.

وی همچنین با رد این موضوع که سازمان بازرسی جلو پرداخت تسهیلات بانکی به تولیدکنندگان را گرفته، افزود: از بانکها خواسته ایم بی انضباطی نکنند، نه اینکه جلوی پرداخت تسهیلات به بخش تولید را بگیرند. معتقدیم باید از بخش تولید خصوصا در این سال حمایت شود.

اين نشست دو ساعته در ساعت 17 به پايان رسيد.


{gallery}pourm91{/gallery}

خواندن 6774 دفعه آخرین ویرایش در دوشنبه, 29 آبان 1391 08:25