EN   AR
دوشنبه, 28 بهمن 1392 11:30

با حضور استاندار؛ راه کارهای تسهیل در سرمایه گذاری داخلی و خارجی بررسی شد

sarmaye

استاندار کرمانشاه در نهمین جلسه ستاد توسعه اقتصادی استان که در محل اتاق کرمانشاه برگزار شد، بر حمایت از سرمایه گذاران داخلی و خارجی تاکید کرد.

 

به گزارش روابط عمومی اتاق کرمانشاه،کیوان کاشفی در نهمین جلسه ستاد توسعه اقتصادی استان که با حضور استاندار و جمعی از مسئولین و فعالان اقتصادی استان کرمانشاه برای بررسی راه کارهای تسهیل در سرمایه گذاری داخلی و خارجی برگزار شد، گفت: سامانه پنجره واحد عاملی برای بهبود فضای کسب و کار و تولید در استان است.
وی ادامه داد: هدف از استقرار سامانه پنجره واحد تسهیل در صدور مجوزها و پرهیز از موازی و دوباره کاری ارگان هاست که در اغلب موارد به دافعه ای برای جذب سرمایه گذاران در استان تبدیل می شد.
رئیس اتاق کرمانشاه معتقد است بدون داشتن یک ساختار و بستر مناسب نمی توان ایده ها و طرح های سرمایه گذاری بزرگ را به مرحله اجرا رساند.

معاون برنامه ریزی استانداری کرمانشاه معتقد است، برای تحقق صادرات 10 میلیارد دلاری استان باید ظرفیت تولید بخش های اقتصادی استان را تا چهار میلیارد دلار افزایش داد.
بابک دلفانی اظهار داشت: استفاده از حداکثر توان بخش خصوصی از اولویت های کاری است و از همین رو از آغاز کار استاندار جدید تا کنون نشست ها و جلسات متعددی با فعالان اقتصادی و سرمایه گذاران بخش خصوصی برگزار شده تا بتوان از همه پتانسیل های این بخش استفاده کرد.
وی هدف گذاری 10 میلیارد دلاری برای صادرات از مرزهای استان کرمانشاه را از جمله اهداف تعیین شده در این نشست ها دانست و تصریح کرد: برای تحقق این هدف همه تلاش خود را به کار می گیریم.
به گفته معاون استانداری کرمانشاه برای تحقق صادرات 10 میلیارد دلاری برنامه ریزی دقیقی صورت گرفته و وظیفه و سهم هر بخش و دستگاه مشخص شده و تا پایین ترین مراحل که ابلاغ به شهرستان ها است نیز پیگیری شده است.
دلفانی خاطرنشان کرد: بخش دولتی تلاش می کند همه الزامات مورد نیاز برای تحقق صادرات 10 میلیارد دلاری را فراهم کند و از این پس همه چیز به تلاش و حمایت بخش خصوصی بستگی دارد.
وی فعالان اقتصادی و سرمایه گذاران بخش خصوصی را بازیگران اصلی تحقق این هدف عنوان کرد و ادامه داد: از این پس نیز جلسات متعددی با بخش خصوصی برگزار می کنیم تا ببینیم برای محقق شدن صادرات 10 میلیارد دلاری چه برنامه ای دارند و چگونه می توان با همکاری آنها شاهد رونق اقتصادی و شکوفایی استان بود.
معاون برنامه ریزی استانداری کرمانشاه افزایش تولید صادرات محور را از جمله مهمترین راهکارهای افزایش صادرات دانست و اضافه کرد: باید برای رسیدن به هدف گذاری صادراتی انجام شده ظرفیت تولیدات استان را تا چهار میلیارد دلار بالا ببریم.
استاندار کرمانشاه در نشست ستاد توسعه اقتصادی استان که در اتاق بازرگانی برگزار شد، بر حمایت مجموعه مدیریتی و بخش دولتی استان از سرمایه گذاران منضبط و اهلیت دار بخش خصوصی تاکید کرد.

ناصر سارکی، رئیس مرکز خدمات سرمایه گذاری استان (پنجره واحد) هم از اهداف این مرکز سخن گفت و افزود: حمایت، تسهیل و تسریع در سرمایه گذاری و اطلاع رسانی و ارائه مشوق های لازم به سرمایه گذاران در ارتباط با امور مربوط به پذیرش و حمایت از آنان از اهداف پنجره واحد می باشد.
وی ادامه داد: انجام هماهنگی و پشتیبانی در امور مربوط به اخذ مجوزهای مورد نیاز سرمایه گذاری از جمله اعلامیه تأسیس، مجوز سازمان حفاظت محیط زیست، پروانه های انشعاب آب،برق،گاز،و... پروانه اکتشاف و استخراج معادن و... از دستگاههای ذیربط مواردی ست که در این مرکز پیگیری می شود.
رئیس مرکز خدمات سرمایه گذاری استان با بیان اینکه باید زمان صدور مجوزها کاهش یابد، تصریح کرد: تهيه نقشه و لايه هاي اطلاعاتي توسط دستگاه هاي اجرايي به منظور حذف بازديدهاي كارشناسي می تواند در کاهش زمان صدور مجوز تاثیر بسزایی داشته باشد
وی معتقد است صدور مجوز براي طرح هاي بزرگ با سرمايه گذاري بالاي 100ميليارد ريال باید بین 15 تا 30 روز انجام پذیرد.

براهیم رضایی استاندار کرمانشاه هم در مورد ایجاد سیستم پنجره واحد برای تسهیل در فرآیند سرمایه گذاری در استان افزود: ماهیت این سامانه، شتاب بخشی در پاسخ دادن به سرمایه گذار و حذف سیکل های اداری و بوروکراسی است.
وی ادامه داد: سیستم پنجره واحد باید بطور جامع طراحی شود و از هر دستگاهی که در صدور مجوزها برای سرمایه گذاران نقش دارد نیز نماینده ای حضور داشته باشد تا در کمترین زمان، به استعلام ها و درخواست مجوزها پاسخ دهد و سرمایه گذاران را از سرگردانی میان ادارات نجات دهد.
استاندار کرمانشاه گفت: باید هر دستگاهی مکلف شود تا در زمانی مشخص به عنوان مثال در 24 یا 48 ساعت و یا حداکثر یک هفته به درخواست های سرمایه گذار پاسخ دهند.
وی همچنین خواستار تشکیل اکیپی سیار متشکل از نماینده همه ارگان های مرتبط با حوزه های سرمایه گذاری برای رصد مداوم طرح های بزرگ سرمایه گذاری در استان شد.
رضایی بابادی در پایان بر لزوم شناسایی زمین های دارای قابلیت برای اجرای طرح های بزرگ صنعتی که افزون بر 10 هکتار مساحت دارند، در قالب شهرک هایی برای ارائه به سرمایه گذاران تاکید کرد.

گفتنی است ایجاد تحول در فرآیند صدور مجوزهای سرمایه گذاری و کوتاه کردن مراحل انجام کار و همچنین تهیه و انتشار کتابچه ای حاوی تمام ضوابط و مقررات صدور مجوز دستگاه های ذیربط برای اطلاع سرمایه گذاران در این جلسه مصوب شد.

خواندن 6034 دفعه