EN   AR
یکشنبه, 04 اسفند 1392 14:25

دهمین جلسه ستاد توسعه اقتصادی استان کرمانشاه برگزار شد

setad-10

با حضور استاندار و جمعی از مدیران اجرایی استان، دهمین جلسه ستاد توسعه اقتصادی در محلن سالن جلسات اتاق کرمانشاه برگزار شد.

 

به گزارش روابط عمومی اتاق کرمانشاه، کاشفی در ابتدا ضمن اشاره به دستور جلسه دهمین ستاد توسعه اقتصادی استان گفت: با با توجه به تعطیلی ایام نوروز و توقف گروهی کامیون ها در این ایام باید از توقف طولانی محموله های سوخت در مرز پرویزخان در تعطیلات جلوگیری بعمل آید و تمهیدات لازم جهت عبور کامیونها از مرز تخلیه عبور ایجاد شود.
وی ادامه داد: الزام ورود کامیونهای عراقی با باک پُر به کشور از موضوعاتی است که به جدیت مورد توجه است تا نیاز به کنترل سوخت و دیپ گیری در مرزها به حداقل برسد.
رئیس اتاق کرمانشاه تصریح کرد: با توجه به اجرایی شدن قانون انتزاع وظایف جهاد کشاورزی از وزارت صنعت، معدن و تجارت و تفویض تنظیم بازار تجارت نخود به وزارت جهادکشاورزی موضوع لغو عوارض صادراتی نخود بلاتکلیف مانده است.
وی افزود: پیگیری های لازم جهت لغو عوارض صادرات این کالا باید از طریق وزارت جهاد کشاورزی دنبال شود.
کاشفی در بخش دیگر از سخنان خود اظهار کرد: پس از پیگیریهای انجام شده، موضوع کاپیتاژ خودروهای عراقی مرتفع شده و امکان تردد مسافرین به خودروهای سواری شخصی به داخل استان و کشور فراهم شده است.

مدیر کل گمرکات استان کرمانشاه گزارشی از عملکرد ده ماهه ی صادرات استان ارائه کرد و گفت: طی 10 ماهه نخست امسال، 6 میلیون و 850 هزار تن کالا به ارزش دو میلیارد و 650 میلیون دلار از طریق بازارچه ها و گمرکات استان کرمانشاه به خارج صادر شده است که این میزان در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از نظر وزنی 34 و از نظر ارزشی 35 درصد رشد نشان می دهد.
وی یادآور شد: سه میلیون و 141 هزار و 630 تن به ارزش 782 میلیون و 329 هزار و 683 دلار متعلق به تجار و بازرگانان کرمانشاه بوده است.
سعدالدین خاطرنشان کرد: 55 درصد از مجموع کل صادرات کشور به عراق از طریق مرزهای کرمانشاه صورت می پذیرد که این نشانگر توانمندی های بالای مرزها و بازارچه های استان است.
مدیرکل گمرکات استان کرمانشاه همچنین با بیان اینکه استان کرمانشاه به بیش از 30 کشور جهان صادرات دارد، افزود: البته 99.5 درصد از این مقدار به عراق صادر می شود و تنها نیم درصد سهم بقیه کشورهاست.
سعدالدین همچنین از واردات 15 هزار تن کالا به ارزش 24.5 میلیون دلار از طریق مرزها و بازارچه های استان کرمانشاه طی 10 ماهه نخست امسال خبر داد و گفت: مواد اولیه صنایع و کارخانه جات تولیدی بیشترین میزان واردات را به خود اختصاص داده اند.

مدیرکل حمل و نقل و پایانه های استان کرمانشاه نیز در این نشست از پیشرفت 52 درصدی سالن مسافربری پایانه مرزی پرویزخان خبر داد و گفت: هرچند طبق جدول زمانبندی باید تاکنون به پایان رسیده بود اما کمبود اعتبار باعث شد اجرای مدتی پروژه با وقفه دچار شود.
بهمن خسروانی با اشاره به فعال بودن عملیات اجرای سالن مسافر بری این پایانه مرزی، خاطرنشان کرد: 40 درصد نمای این سالن نیز انجام و کار بتون ریزی و انجام زیرساخت ها نیز اجرا شده است.
خسروانی یادآور شد: با کارهای انجام گرفته در تیرماه سال آینده سالن مسافربری پایانه مرزی پرویزخان به افتتاح و بهره برداری خواهد رسید.
مدیرکل حمل و نقل و پایانه های استان کرمانشاه همچنین با اشاره به آغاز عملیات احداث سالن تجاری این پایانه مرزی، ابراز امیدواری کرد تقریبا همزمان با سالن مسافربری، سالن تجاری نیز به بهره برداری برسد

سرپرست فرمانداری شهرستان قصرشیرین نیز در این جلسه به برخی اقدامات صورت گرفته در مرز پرویزخان طی سه ماه گذشته ( اول آذر تا اول اسفند) اشاره کرد و گفت: در این مدت اقدامات خوبی برای ایجاد مسیر جداگانه جهت کامیون های سوخت انجام گرفته است.
یاور محمدی تصریح کرد: خاکبرداری مسیر، تسطیح و تراکم بستر، اجرای یک لایه بیس، اجرای جدول بتنی در دو طرف، اجرای مش فلزی و زیر سازی، تهیه، حمل و نصب کانکس از جمله این کارهاست.
وی ساماندهی و اصلاح شبکه برق و روشنایی کامل محوطه مرز رسمی پرویزخان، ایجاد پارکینگ، احداث پل، نصب باسکول روی سکوهای مختلف و ترمیم و اصلاح خیابان ها را از دیگر اقدامات صورت گرفته عنوان کرد.

فرماندار گیلانغرب نیز در این جلسه خواستار تعیین تکلیف هرچه زودتر پل ورودی بازارچه سومار شد و گفت: متاسفانه مدتی است عملیات اجرایی آن با نظر اداره کل راه و شهرسازی استان متوقف مانده است.
جبار فرامرزی افزود: پیشتر این پل از پیشرفت خوبی برخوردار بود اما به ناگاه از ادامه ساخت آن جلوگیری شد و همین باعث بروز مشکلاتی شده است.
حسن فدایی مدیرکل راه و شهرسازی استان نیز غیر استاندارد بودن پل را دلیل اصلی ممانعت این اداره کل از ادامه ساخت و ساز آن عنوان کرد و گفت: نقشه جامعی برای آن تهیه و ساخت و ساز اصولی آن به زوذی آغاز خواهد شد.

نلسون حضرتی، رئیس سازمان همیاری شهرداریهای استان هم در این نشست عملکرد سه ماهه ی این سازمان را بررسی کرد و گفت: احداث لاین ورودی مختص به کامیون های سوخت و اجرای بتن کف قسمتی از خیابان منتهی به صفر مرزی اقداماتی است که انجام شده است.
وی ادامه داد: ساماندهی و اصلاح شبکه برق و روشنایی کل محوطه مرز رسمی پرویزخان، ساماندهی محوطه ساختمان اداری و سوله کارگری و ساماندهی محوطه تخلیه و بارگیری کالا مقابل پاسگاه مرزی در سه ماهه ی اخیر انجام گرفته است.
رئیس سازمان همیاری شهرداری کرمانشاه از احداث دو باب برجک مرزی خبر داد و گفت: ترمیم و اصلاح خیابانهای ورودی بازارچه پرویزخان و برچیدن فنس های مازاد از اقدامات مثبتی ست که صورت گرفته است.

تکمیل و بهره برداری سریع ساختمان و اماکن مربوط به پایانه مسافری پرویزخان و سر درب ورودی پایانه مرزی، احداث و بهره برداری از خط ویژه تردد کامیونهای حامل سوخت و همچنین تسریع فعالیت های عمرانی در مرز پرویز خان در تعطیلی ایام نوروز از مصوباتی بود که این جلسه در پی داشت.

{gallery}setad10{/gallery}

خواندن 6066 دفعه