EN   AR
دوشنبه, 09 آبان 1390 12:09

برگزاري كنفرانس خبري مديران ستاد هماهنگي روز ملي صادرات در اتاق بازرگاني كرمانشاه

Neshast-29m

در نشست خبري كه با حضور خبرنگاران به مناسبت روز ملي صادرات برگزار گرديد اقدامات صورت گرفته در حوزه صادرات و برنامه ها و سياست هاي اتاق بازرگاني و سازمان صنعت و معدن و تجارت مورد بحث و بررسي قرار گرفت


 

به گزارش روابط عمومي اتاق بازرگاني كرمانشاه، كيوان كاشفي علاوه بر تجليل از صادركنندگان نمونه، خبر تقدير از خادمين امر صادرات را داد و افزود چرخه ي صادرات يك زنجيره متصل به هم است كه دستگاه ها و سازمان هاي مرتبط بايد با عملكردي مثبت، به يك صادرات رو به رشد دست پيدا كنند.

رییس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن استان كرمانشاه به برگزاری آیین روز ملی صادرات كه با توجه به سفر مقام معظم رهبری به استان، قرار است روز چهارشنبه هفته جاری برگزار شود، اشاره كرد و گفت: در این روز از 16 صادركننده نمونه و نیز 15 نفر از خادمین صادرات كه عموما مدیران دستگاههای اجرایی ذیربط می باشند، تجلیل بعمل می آید.

وی تشكل سازی را از سیاستهای اتاق بازرگانی در سالجاری عنوان كرد و گفت: به منظور افزایش صادرات، امسال علاوه بر دو اتحادیه صادارتی دام زنده و نخود كه قبلا هم وجود داشتند، اقدام به راه اندازی و تاسیس اتحادیه صادركنندگان خدمات فنی و مهندسی و اتحادیه تولیدكنندگان و صادركنندگان محصولات كشاورزی و خدمات فنی و مهندسی كشاورزی را در استان كرمانشاه نمودیم.

وی همچنین از اخذ مجوز برای تبدیل اتحادیه صادركنندگان نخود استان به شورای عالی نخود كشور با توجه به اهمیت استراتژیك محصول نخود بعنوان یكی دیگر از اقدامات سالجاری در اتاق بازرگانی استان كرمانشاه خبر داد.

وی توجه به صدور كالا از مرز بین المللی خسروی و نیز صدور كالاهای استان و كشورمان به بخشهای جنوبی و مركزی عراق را از جمله سیاستهای ديگر اتاق بازرگانی اعلام كرد و افزود: در بخشهای جنوبی كشور عراق بخصوص در استان دیالی با توجه به ناآرامیهائی كه وجود داشت، متاسفانه چندان فعالیت چشمگیر صادراتی نداشته ایم اما قصد احیای صادرات به این مناطق را داریم.

وی ادامه داد: به همین دلیل تا 15 روز آینده استاندار دیالی همراه با هیئت تجاری و اقتصادی به استان كرمانشاه سفر می كنند تا راهكارهای افزایش صادرات به این استان و نواحی جنوب و مركز عراق را مورد بررسی قرار دهیم.

رییس اتاق بازرگانی استان كرمانشاه همچنین از مصوبه ارزشمند سفر مقام معظم رهبری به استان مبنی بر تصویب بودجه برای بازسازی مرز سومار اشاره كرد و گفت: مرز سومار نزدیكترین نقطه اتصال ما به مركز عراق یعنی بغداد است و در صورت راه اندازی این مرز، نقش بسزایی در افزایش توان صادراتی ما خواهد داشت.

كاشفی در ادامه به اقدام مثبت دولت برای ادغام وزارتخانه های بازرگانی و صنایع و معادن و تشكیل سازمان نوپای صنعت، معدن و تجارت اشاره كرد و این اقدام را موجب شتاب بخشیدن به فرایند صادرات و اموری چون قیمت گذاریها، تسهیل در سیاستگذاریهای صادراتی، بازرسیها و.. دانست.

كیوان كاشفی با اعلام 43 درصد سهم استان كرمانشاه از مجموع صادرات غيرنفتي كشور در نيمه نخست امسال اذعان كرد: با توجه به مشكلات ناشی از اجرای قانون هدفمندی یارانه ها، پیش بینی ما این بود كه صادرات امسال با ركود مواجه شود اما خوشبختانه چنین نشد.

وی دلیل كاهش صدور محصولات كشاورزی استان به كشور عراق را اعمال سیاستهای نوین كشور عراق مبنی بر حمایت از تولیدات داخلی آن كشور و نیز ضعیف بودن كارخانجات و صنایع تبدیلی فراوری محصولات كشاورزی در استان كرمانشاه قلمداد كرد و گفت: كل صادرات بخش كشاورزی استان در سال كمتر از 100 میلیون دلار است.

كاشفي اظهار كرد: طي شش ماهه نخست امسال در مجموع 874 ميليون دلار کالا از مرزهاي استان به خارج از کشور صادر شده (با احتساب کالاهاي اظهار شده در ساير گمرکات) که نسبت به سال قبل سير صعودي داشته است.

کاشفي با بيان اينکه استان کرمانشاه برابر آمارها رتبه پنجم صادرات کشور را دارد، گفت: معتقدم صادرات استان را بايد به سه بخش صادراتي که از توليدات خود استان است، صادراتي که توليدات ديگر استانهاست و توسط تجار استان صادر مي‌شود و صادراتي که در ديگر استانها توليد و اظهار مي‌شود و از مرزهاي استان ما خارج مي‌شود تقسيم کرد و بايد به سمت توسعه صادرات گروه اول يعني کالاهايي که توليد خود استان است برويم.

وی در پايان همچنین از طلب 150 میلیارد ریالی جوایز صادراتی استان با احتساب طلب سالهای 88 و 89 خبر داد و ابراز امیدواری كرد كه این بخش از طلب صادركنندگان كه در واقع كمك به رونق صادرات است، هرچه زودتر پرداخت شود.

در اين نشست همچنين محسن رستمي،‌ رئيس سازمان صنعت، معدن و تجارت : در شش ماه نخست امسال بیش از 519 میلیون دلار صادارت كالا از استان كرمانشاه صورت گرفته است.

رييس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه گفت: کرمانشاه به لحاظ همسايگي با کشور عراق موقعيت بسيار خوبي براي توسعه صادرات غيرنفتي دارد.

محسن رستمي در جمع خبرنگاران با اشاره به اهميت صادرات غيرنفتي، اظهار داشت: از توليد و صنعت به عنوان موتور محرک اقتصاد کشورها نام برده مي شود؛ صادرات غير نفتي با ايجاد بازار مصرف نقش بسيار مهمي در ايجاد تحرک در بخش توليد و صنعت دارد.

وي با بيان اين‌که استان کرمانشاه موقعيت ممتازي براي توسعه صادرات غيرنفتي دارد، گفت: کرمانشاه هم مرز کشور عراق است و مي‌تواند سهم قابل ملاحظه‌اي از بازار اين كشور را بدست آورد.

رستمي به آثار هدفمند کردن يارانه‌ها بر بخش صادرات نيز اشاره کرد و گفت: با هدفمندي يارانه‌ها واحدهاي توليدي به سمت ارتقاء کيفيت و کاهش هزينه‌ها گام برداشته‌اند که اين دو عامل از فاکتورهاي تاثيرگذار در صادرات است؛ فکر مي کنم هدفمند کردن يارانه‌ها آثار مثبتي بر صادرات داشته است. وي افزود: با توجه به آثار هدفمند کردن يارانه‌ها بر افزايش نرخ حمل و نقل، فکر مي کنم اين موضوع سبب افزايش صادرات استان‌هاي مرزي به دليل کم تر بودن هزينه‌هاي حمل و نقل شود.

در اين نشست نلسون حضرتي عضو هيئت مديره اتحاديه صادركنندگان خدمات فني و مهندسي، در رابطه با فعاليت هاي اين اتحاديه گفت: نزديك به يك دهه است در بازار عراق فعاليت هاي جدي در اين رابطه شروع كرده ايم ولي آنچه كه بعنوان يك زيرساخت اساسي مطرح است بحث زيرساخت هاي عمراني كشور عراق بوده كه نيازمند انتقال دانش مهندسي در كنار ملزومات و كالاهاي مهندسي مثل سيمان، كاشي، سراميك و ... است.

فاروق يوسفي، رئيس كميسيون كشاورزي اتاق بازرگاني نيز با اشاره به پيگيري هاي مداوم جهت مطرح نمودن كرمانشاه به عنوان قطب كشاورزي و ايجاد زمينه هايي براي صدور محصولات كشاورزي گفت: متاسفانه هيچ گونه سرفصلي از سوي سازمان توسعه تجارت براي يارانه و جوايز صادراتي در اين حوزه وجود ندارد.

يوسفي تصريح كرد: كرمانشاه در زمينه صدور خدمات فني و مهندسي كشاورزي به عراق و تاجيكستان پيشرو بوده و اميدواريم بتوان با نشست هايي كه سازمان كشاورزي و نظام مهندسي كشور داشته ايم بحث صادرات محصولات كشاورزي را به عنوان يك تشكل خاص صادراتي به سرانجام برسانيم.

{gallery}29mehr{/gallery}
خواندن 7789 دفعه آخرین ویرایش در دوشنبه, 09 آبان 1390 13:00