EN   AR
پنج شنبه, 20 تیر 1398 09:23

چهل و هفتمین جلسه شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان کرمانشاه برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اتاق کرمانشاه، چهل و هفتمین جلسه شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان کرمانشاه با حضور نائب رئیس اتاق کرمانشاه، مدیرعامل بانک صنعت معدن ایران، استاندار و جمعی از مسئولین استان برگزار شد.

نایب رئیس اتاق کرمانشاه در این جلسه گفت: بخش خصوصی با کمترین امکانات، بیشترین خدمات را ارائه می‌دهد،

نلسون حضرتی اظهار کرد: بخش خصوصی نیازمند حمایت جدی است و بانک صنعت و معدن، تخصصی ترین حوزه بانکی کشور است

 

نایب رئیس اتاق کرمانشاه تلاش بخش خصوصی را باارزش و قابل تقدیر برشمرد و گفت: 6 جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی امسال در استان کرمانشاه برگزار شده است.
حضرتی با تقدیر از استاندار ساعی و پرتلاش کرمانشاه، به پیشرو بودن این استان در نرخ مشارکت اقتصادی و کاهش نرخ بیکاری اشاره کرد.
این مسئول بیکاری را مشکلی دیرینه در این استان و موجب وارد آمدن آسیب به مردم بیان کرد و یادآور شد: در مدت اخیر نرخ بیکاری کاهش داشته است.
نایب رئیس اتاق کرمانشاه ادامه داد: تمام فعالان اقتصادی افراد فرهیخته و پرتلاش هستند.
وی با بیان اینکه بخش خصوصی با کمترین امکانات، بیشترین خدمات را ارائه می‌دهند، گفت: فعالیت‌های اخیر حاکی از نگاه مثبت دولت به بخش خصوصی است ولی کافی نیست که بانک صنعت و معدن با توجه به تلاش صنعتگران در شرایط سخت اقتصادی فعلی باید به تولیدکنندگان کمک کند
.
برای خدمت به واحدهای صنعتی کشور تلاش می کنیم

مدیرعامل بانک صنعت و معدن ایران نیز با بیان اینکه کشور در جنگ اقتصادی قرار دارد، گفت: در این جنگ مانند یک سرباز آماده به خدمت هستیم و تمام توان خود را برای خدمت به واحدهای صنعتی کشور به کار میگیریم.

حسین مهری ادامه داد: در این شرایط تامین "سرمایه در گردش" واحدهای اقتصادی کشور اولویت اول ما است

مهری در تشریح اولویت های کاری بانک صنعت و معدن، تامین سرمایه در گردش واحدهای موجود را اولویت اول این بانک عنوان کرد وافزود: ما باید بتوانیم با تامین سرمایه در گردش، اشتغال موجود را حفظ کنیم.

وی افزود: اولویت بعدی ما بحث کمک به تکمیل پروژه های نیمه تمام است و طرح های توسعه ای واحدهای تولیدی در اولویت بعدی قرار دارد.

مهری تصریح کرد: واحدهای تولیدی برای پایداری باید به فکر توسعه باشند، چرا که بازار مدام مطالبات جدید دارد و واحدها باید بتوانند پاسخگوی مطالبات جدید باشند، وگرنه از گردونه رقابت حذف خواهند شد.

مدیرعامل بانک صنعت و معدن ایران حمایت از طرح های صادرات محور را اولویت دیگر این بانک عنوان کرد و افزود: توسعه این طرح ها یعنی ورود دلار به کشور و این امر قطعا می تواند نقش موثری در رشد اقتصاد کشور داشته باشد.
مهری با اشاره به پرداخت 21 هزار میلیارد ریال تسهیلات به واحدهای اقتصادی استان از ابتدای عمر دولت تدبیر و امید گفت: این میزان تسهیلات شامل پرداخت 132 میلیون یورو، 21 میلیون دلار و مابقی بصورت ریالی بوده است.

وی افزود: پرداخت این میزان تسهیلات، 29 هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری در استان را به همراه داشته است که هشت هزار میلیارد ریال آن سهم آورده خود سرمایه گذاران بوده است
بانک صنعت و معدن واحدهای تولیدی کرمانشاه را ویژه ببیند.
استاندار کرمانشاه نیز با اشاره به گرفتاری و بحران های دوسال اخیر تاکید کرد: علی رغم این شرایط چرخ اشتغال استان از حرکت نایستاده و توانستیم طی ماه های اخیر سیر بیکاری استان را کاهشی کنیم.

هوشنگ بازوند با اشاره به شعار امسال با عنوان "رونق تولید" گفت: اقتصاد کشور ما اقتصادی بانک محور است و این بانک ها هستند که میتوانند نقش مهمی در افزایش سرعت رونق تولید کشور داشته باشند.

وی افزود: در مجموع بانک ها نیز بانک صنعت و معدن با توجه به ماموریت های کاری خود میتواند نقش موثرتری در این زمینه داشته و به تسریع روند تولید در کشور کمک کند.

استاندار کرمانشاه با اشاره به گرفتاری های استان طی دو سال اخیر گفت: علی رغم این شرایط تمام تلاشمان این بود که چرخ اشتغال و کارآفرینی استان از حرکت باز نایستد و خوشبختانه امروز شاهد سیر کاهشی بیکاری در استان هستیم.

وی افزود: این مهم جز با همت مضاعف تمام مردم استان، صنعتگران و مدیران محقق نشده است و تمام تلاشمان این است که این روند را تا رسیدن به وضعیت مطلوب ادامه دهیم.

بازوند با اشاره به مشکلات معتدد واحدهای اقتصادی استان از مدیرعامل بانک صنعت و معدن خواست توجه ویژه ای به واحدهای استان و مشکلات آنها داشته باشد.

بانک "صنعت و معدن" سخت گیری ها را کمتر کند

احمد صفری عضو مجمع نمایندگان استان نیز در این نشست با اشاره به ظرفیت های اقتصادی بسیار استان، گفت: کرمانشاه استانی مرزی است که شش بازارچه مرزی و دو مرز رسمی دارد و در کنار این از زیرساخت های حمل و نقلی بسیار خوبی برخوردار است.

وی افزود: علی رغم این ظرفیت نرخ بیکاری استان بالاست و این امر میطلبد همه مسئولان کشوری همت کرده و با حمایت از این استان زمینه بهره برداری از این ظرفیت های اقتصادی را جهت ایجاد اشتغال فراهم کنند.

صفری به شعار امسال با عنوان رونق تولید اشاره کرد وافزود: اگر بخواهیم این شعار عملی شود باید گام های عملی برداریم و حمایت از واحدهای صنعتی و تلاش برای رفع مشکلات آنها میتواند گامی موثر در تحقق این شعار باشد.

عضو مجمع نمایندگان استان کرمانشاه افزایش تفویض اختیارات به نماینده بانک صنعت و معدن در استان را خواستار شد و از مدیرعامل این بانک خواست تا سخت گیری ها برای واحدهای صنعتی را کمتر کنند.

وی همچنین از مدیرعامل بانک صنعت و معدن خواست اهتمام جدی نسبت به مصوبات این جلسه داشته باشد و تاکید کرد: مدیرانی که به استان می آیند همگی خوب حرف می زنند و خوب قول میدهند اما پای عمل که میرسد همه چیز را منوط به تامین بودجه کرده و از عملی شدن مصوبات خبری نیست

بهبود فضای کسب و کار کرمانشاه طی ماه های اخیر.
معاون امور اقتصادی استانداری کرمانشاه نیز از تداوم سیر کاهشی نرخ تورم و بیکاری استان در بهار امسال خبر داد.
هدایت حاتمی به بهبود برخی شاخص‌های اقتصادی استان اشاره کرد و افزود: از شهریور سال گذشته تا خرداد ماه امسال رتبه تورم استان 17 پله بهبود یافته و همه میدانیم اقتصادی که نرخ تورم آن کم باشد نشان دهنده ثبات بوده و از طرفی توجه جدی مدیران آن استان به مباحث اقتصادی را نشان میدهد.
وی افزود: استاندار کرمانشاه از همان ابتدای ورود، کنترل تورم را جزو دستور کار خود قرار دادند که خوشبختانه بعد از دو سال تلاش مداوم توانستیم استانی که رتبه اول تورم را داشت، بر اساس آخرین گزارش مرکز آمار ایران به رتبه هجدهم برسانیم.

معاون اقتصادی استانداری کرمانشاه از بهبود شاخص فضای کسب و کار استان نیز طی ماه‌های اخیر خبر داد و افزود: بعد از تلاش‌های بسیار از جمله اصلاح و الکترونیکی کردن بخشی از فرآیندها و امور اداری در دو فصل گذشته توانستیم 9 پله فضای کسب و کار استان را بهبود ببخشیم و فکر می‌کنم در گزارش جدید مرکز آمار ایران که به زودی اعلام می شود رتبه بهتری کسب کرده باشیم.

حاتمی از کاهش رتبه بیکاری به عنوان دیگر شاخص بهبود یافته استان یاد کرد و افزود: کرمانشاه همواره در صدر بیکاری کشور قرار داشت و این معضل علاوه بر مشکلات اقتصادی، مشکلاتی را نیز در حوزه اجتماعی و فرهنگی استان رقم زده است.

وی افزود: بر همین اساس استاندار کرمانشاه از همان ابتدای کار رفع این معضل را اولویت اول استان تعریف کرد و همواره جلسات شورای اشتغال بصورت هفتگی برگزار می‌شود تا بتوانیم هرآنچه مانع ایجاد اشتغال در استان است را رفع کنیم.

حاتمی تصریح کرد: در نهایت در دو گزارش فصلی مرکز آمار ایران رتبه بیکاری در فصل زمستان 97 نسبت به زمستان 96، 2.5 درصد و در بهار امسال نسبت به بهار سال گذشته 4.7 درصد کاهش داشته که این امر نشان دهنده استمرار سیر کاهشی بیکاری استان است.

وی تاکید کرد: تلاش ما این است که مسیر بهبود شاخص های اقتصادی استان را همچنان با قدرت و با همین روند ادامه دهیم

تدوین سند رونق تولید، اقدامی خوب برای کمک به اقتصاد استان

حبیب الله وفایی رئیس سازمان برنامه و بودجه استان کرمانشاه نیز با اشاره به شرایط تحریم کشور، گفت: خوشبختانه در این شرایط با همت مضاعف مسئولان استان شاهد سیر کاهشی بیکاری در استان هستیم.

وی افزود: متوسط کاهش بیکاری استان‍ها در بهار امسال 1.6 درصد بوده و این درحالی است که نرخ بیکاری استان طی این مدت حدود 4.7 درصد کاهش داشته است.

وفایی با بیان اینکه این میزان کاهش نرخ بیکاری نیازمند صرف اعتبارات و انرژی بسیار است، گفت: بر اساس جمعیت استان، کاهش هر یک درصد نرخ بیکاری مستلزم ایجاد 7900 تا 8000 شغل و ایجاد این تعداد شغل نیز نیازمند تامین اعتبار 1870 میلیارد تومانی است که رقم بالایی محسوب میشود.

رییس سازمان برنامه و بودجه استان کرمانشاه با اشاره به تدوین دو سند اشتغال و رونق تولید در استان گفت: سند رونق تولید بر مبنای ظرفیت های اقتصادی استان تهیه شده و برنامه ریزی آن بگونه ای است که سرمایه‌ها را بطور دقیق سمت تولید هدایت می‌شود.

به گفته وفایی دراین سند که توسط بخش خصوصی و با همکاری دانشگاه تهیه شده تکالیف تمام دستگاه های اجرایی در حوزه اشتغال مشخص و به آنها ابلاغ شده است.

وی افزود: این سند به گونه ای است که بتوانیم با تجمیع اعتبارات استان عملا از بودجه امسال یک اهرم بسازیم که بوسیله آن رتبه بیکاری استان را جابجا کنیم..

خواندن 2300 دفعه آخرین ویرایش در پنج شنبه, 20 تیر 1398 11:35