EN   AR
پنج شنبه, 03 مرداد 1398 08:35

در چهل و نهمین جلسه شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی بررسی شد: رفع موانع صادرات مشتقات نفتی و محصولات پتروشیمی از گمرکات کرمانشاه

به گزارش روابط عمومی اتاق کرمانشاه، چهل و نهمین جلسه شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان کرمانشاه با موضوع بررسی موانع پیش روی صادرات مشتقات نفتی و با حضور رئیس اتاق کرمانشاه، معاون اقتصادی استانداری و جمعی از مسئولان و فعالان صنعت نفت و پتروشیمی در کرمانشاه برگزار شد.
کیوان کاشفی رئیس اتاق کرمانشاه با اشاره به ظرفیت‌های استان کرمانشاه در زمینه واحدهای فرآورده های نفتی و پتروشیمی، افزود: مشتقات نفتی از مزیت های مهم تولیدی و صادراتی استان است.

وی با بیان اینکه هم اکنون حجم قابل توجهی از فرآورده‌های نفتی کرمانشاه به خارج از کشور فرستاده می شود، گفت: متاسفانه بخش عمده این محصولات از طریق گمرکات استان کرمانشاه صادر نمی‌شود و یا روند صادرات آن بسیار دشوار و زمان‌بر است.

وی بر لزوم حل مشکلات پیش روی صادرات این محصولات تاکید کرد و افزود: باید ساز و کاری فراهم کنیم که سود صادرات مشتقات نفتی استان به خود کرمانشاه برسد.

رئیس اتاق کرمانشاه با اشاره به سختی هایی که برای صادرات این محصولات وجود دارد، عنوان کرد: این سخت‌گیری‌ها شامل سه بخش عمده گمرک، استاندارد و مالیات است.

وی ادامه داد: اگر مشکل قانونی وجود داشته باشد باید برای همه استانهای کشور یکسان باشد اما شاهد آن هستیم که برخی از استان‌های دیگر در زمینه صادرات محصولات پتروشیمی خیلی خوب عمل می‌کنند.
کاشفی عنوان کرد: اگر موانع موجود در داخل استان قابل حل باشد باید با تعامل بین بخشی این موانع را مرتفع کنیم و اگر نیازی برای اخذ مجوزهای از تهران بود پیگیری‌های لازم در این زمینه انجام شود.
وی خواستار رفع مشکلات مالیات بر ارزش افزوده صادرات مشتقات نفتی شد و افزود: در بحش کارگروه تعیین ماهیت مشتقات نفتی نیز روند کار مقداری زمان‌بر است که خواستار تسریع آن هستیم.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری کرمانشاه نیز در ادامه گفت: موانع پیش روی صادرات محصولات پتروشیمی و فرآورده‌های نفتی باید مرتفع شود و بتوانیم هرچه زودتر اولین محموله صادراتی را از مرزها و گمرکات کرمانشاه صادر کنیم.
هدایت حاتمی محصولات پتروشیمی را یکی از مهمترین تولیدات استان کرمانشاه دانست و افزود: با وجود داشتن سه پتروشیمی بزرگ در استان نباید از پتانسیل صادراتی این واحدها غافل شویم.

وی عنوان کرد: پالایشگاه کرمانشاه هم یکی از قدیمی‌ترین پالایشگاه های کشور است که مزیت‌های صادراتی آن نباید از دست برود.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری کرمانشاه با انتقاد از برخی سختگیری ها که مانع از صادرات مشتقات نفتی از استان می‌شود، یادآور شد: قرار نیست دود و دم این صنایع برای کرمانشاه باشد و سود آن به استان‌های دیگر برود.

حاتمی افزود: اگر از بقیه استان‌ها سخت‌گیری‌های بیشتری داریم، این ساز و کارها باید اصلاح شود.

وی افزود: دستگاه هایی مانند گمرک و استاندارد نیز باید هرچه زودتر موانع پیش روی صادرات مشتقات نفتی را مرتفع کنند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری کرمانشاه ابراز امیدواری کرد، به زودی شاهد صادرات اولین محموله محصولات پتروشیمی و مشتقات نفتی از گمرکات استان باشیم.
وی ابراز امیدواری کرد با اعلام امادگی که بین دستگاه‌ها وجود دارد اولین محموله فرآورده‌های نفتی ظرف پنج روز آینده از گمرکات استان اظهار و صادر شود.
حاتمی همچنین از مدیرکل امور مالیاتی استان خواست در زمان کوتاهی ساز و کار مشخص برای رفع مشکلات مالیات بر ارزش افزوده صادرات مشتقات نفتی تعریف شود.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استان کرمانشاه با بیان اینکه تعیین ماهیت فرآورده‌های صادراتی نیز باید در کوتاه‌ترین زمان ممکن انجام شود، گفت: می‌توانیم از ظرفیت پژوهشگاه نفت و دانشگاه نفت کرمانشاه در این زمینه استفاده کنیم.
در ادامه این جلسه تعدادی از فعالان صنایع پالایشگاهی و پتروشیمی استان به بیان مشکلات خود پرداختند که استرداد مالیات بر ارزش افزوده، زمان بر بودن تعیین ماهیت فراورده ها، مشکلات گمرکی و ... از مهمترین آنها بود.
به گفته آنها فقط در دو بخش پالایشگاه کرمانشاه و پتروشیمی بیستون در ۱۶ ماهه اخیر نزدیک به ۵۰۰ هزار تن صادرات مشتقات نفتی داشتیم که هیچ میزانی از آن به دلیل مشکلاتی که وجود دارد از مرزهای کرمانشاه اظهار نشده است.

خواندن 2372 دفعه