EN   AR
شنبه, 30 شهریور 1398 10:14

کاشفی در پنجاه و یکمین جلسه شورای گفت و گو: راه نجات معضل بیکاری کشور، بهبود فضای کسب و کار است

به گزارش روابط عمومی اتاق کرمانشاه، کیوان کاشفی در جلسه پنجاه و یکم شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی با حضور محمد شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی برگزار شد، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی را متولی اصلی حوزه اشتغال کشور دانست که طی سال‌های گذشته برنامه‌های متعددی برای کاهش بیکاری کشور داشته و افزود: این برنامه‌ها شامل طرح‌های مختلفی از پرداخت تحصیلات اشتغالزایی گرفته تا طرح‌های روستایی عشایری بوده است که هر یک موفقیت‌های نسبی به دنبال داشت اما نتوانسته نرخ بیکاری کشور را جبران کند

.
وی ادامه داد: مشکل اصلی این طرح‌ها آن است که عمدتا از سوی دولت و حاکمیت ارائه شده و هر زمان که دولت خود را از این طرح ها کنار کشیده فشل مانده‌اند. مگر طرح‌ها و مشوق‌هایی که در اختیار بخش خصوصی واقعی قرار داده گرفته و موفقیت آمیز بوده است.
عضو هیات رئیسه اتاق ایران یکی از مهمترین راهکارهای ایجاد اشتغال در کشور را بهبود فضای کسب و کار و اهتمام ویژه برای فراهم کردن شرایط کار بخش خصوصی دانست و تاکید کرد: اگر فضای کسب و کار بهبود یابد شاهد ایجاد جنب و جوش در کشور و همچنین حرکت حجم نقدینگی کشور به سمت تولید و اشتغال خواهیم بود.
کاشفی با اشاره به وجود نیروهای تحصیلکرده و توانمند در سراسر کشور، عنوان کرد: حلقه اتصال نیروهای تحصیلکرده با حجم نقدینگی کشور، بهبود فضای کسب و کار است.
رئیس اتاق کرمانشاه معتقد است بهبود فضای کسب و کار به سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی نشان می‌دهد که ایران آماده حضور سرمایه‌گذاران است.
وی با اشاره به رتبه فضای کسب و کار ایران بین سایر کشورهای جهان، تاکید کرد: بین ۱۹۰ کشور اکنون در جایگاه ۱۲۸ قرار داریم.
وی معتقد است با ۱۰، ۱۲ اقدام و برنامه اجرایی می‌توان این رتبه را ۵۰ درصد بهبود بخشید و به جایگاه ۶۰ تا ۷۰ دنیا برسیم.
به گفته رئیس اتاق کرمانشاه بخشی از این اقدامات در حوزه قوه قضائیه، بخشی در حوزه دولت و بخشی هم در بخش حاکمیت است.
کاشفی همچنین خواستار همکاری شورای سران سه قوه برای بهبود فضای کسب و کار کشور هم شد.
وی در ادامه اشاره‌ای هم به مشکلات صندوق تامین اجتماعی داشت و تاکید کرد: امروز نه تنها این صندوق انتظارات را برآورده نمی‌کند بلکه خود به نوعی مخل فضای کسب و کار کشور شده است.
عضو هیات رئیسه اتاق ایران گفت: نارضایتی چندجانبه از سوی دولت، کارگران و کارفرمایان نسبت تامین اجتماعی ایجاد شده است.
کاشفی خواستار نجات صندوق تامین اجتماعی از شرایط فعلی شد و خاطرنشان کرد: یکی از مهمترین مشکلات صندوق تأمین اجتماعی قانون مشاغل سخت و زیان آور است که مشکلات زیادی برای تولید و واحدهای اقتصادی ایجاد کرده و نیازمند اصلاح است.
عضو هیات رئیسه اتاق ایران معتقد است اگر اجازه ایجاد صندوق‌هایی از سوی بخش خصوصی داده شود هم امکان رقابت و افزایش بهره‌وری بیشتر می‌شود و هم مشکل تامین اجتماعی تا حدودی مرتفع خواهد شد.
وی اضافه کرد: یکی دیگر از مشکلات ما با سازمان تامین اجتماعی پرداخت حق بیمه به صورت ماهانه است که اگر این روند به سه ماه یکبار افزایش پیدا کند بخشی از مشکلات بخش خصوصی با تامین اجتماعی کاسته خواهد شد.
وی از مشکلات هیات‌های حل اختلاف تامین اجتماعی هم یاد کرد که معمولا عدالت اجتماعی در این شوراها رعایت نمی‌شود و بخش خصوصی متضرر اصلی این هیا‌ت‌ها است.
کاشفی معتقد است اگر این موارد در حوزه تامین اجتماعی اصلاح نشود مشکلات این صندوق پابر جا خواهد ماند و دولت نیز بیش از این نمی‌تواند بار مالی تامین اجتماعی را به دوش بکشد.
رئیس اتاق کرمانشاه در ادامه از تدوین سند رونق تولید در استان کرمانشاه هم یاد کرد که در قالب این سند وظیفه هر دستگاه و بخش برای رونق فضای کسب و کار و تولید مشخص شده است.
وی با بیان اینکه این سند بدون کم و کاست از سوی شورای اداری استان و شورای برنامه‌ریزی به تصویب رسید، عنوان کرد: برای اولین بار است که یک سند از سوی برخی خصوصی تدوین و اجرا می‌شود.
وی با اشاره به پایش مستمر اجرای سند رونق تولید در استان ابرازامیدواری کرد نتایج اجرای این سند را در بهبود فضای کسب و کار و رونق تولید استان شاهد باشیم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز در این جلسه گفت: کمیته مشترک شورای گفت و گو استان با وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی باید تشکیل شود.
محمد شریعتمداری اشاره‌ای هم به وضعیت کار در کشور داشت و بیان اینکه امروز نظام کار و اشتغال در تمام دنیا پوست‌اندازی کرده، افزود: ما نیز باید بازنگری‌هایی را متناسب با شرایط جدید انجام دهیم.
وی یادآور شد: هر اصلاحی که صورت بگیرد همراه با حفظ حقوق اساسی کارگران از جمله شرایط از کارافتادگی، بیمه، امنیت شغلی و ... خواهد بود.
وی درباره تسهیلات حوزه اشتغال که در اختیار کرمانشاه قرار گرفته نیز گفت: در کرمانشاه اقدامات خوبی صورت گرفته که باعث کاهش پنج درصدی نرخ بیکاری شد.
شریعتمداری از سهم 537 میلیارد تومانی کرمانشاه از تسهیلات اشتغال روستایی هم یاد کرد که 600 میلیارد تومان خاص مناطق زلزله زده نیز به این عدد اضافه شد و عنوان کرد: از این میزان 890 میلیارد تومان مصوب و 750 میلیارد تومان آن پرداخت شده است که انتظار می‌رود پرداخت این تسهیلات برای بیش از 31 هزار نفر اشتغالزایی به همراه داشته باشد.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی همچنین از راه‌اندازی تعاونی‌های اشتغالزا در کرمانشاه هم حمایت کرد و از راه‌اندازی مرکز نواوری و توسعه تعاونی‌های کرمانشاه تا پایان امسال خبر داد.
شریعتمداری همچنین در پاسخ به مشکلات مطرح شده از سوی بخش خصوصی استان، دستور تشکیل کارگروه مشترک بین شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی را صادر کرد.

در ادامه استاندار کرمانشاه با اشاره به شرایط بیکاری استان، گفت: شرکت‌های زیرمجموعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی باید سرمایه‌گذاری بیشتری در کرمانشاه داشته باشند.
هوشنگ بازوند از نرخ بیکاری بالای کرمانشاه یاد کرد و افزود: در چنین شرایطی توقع داریم شرکت‌های زیرمجموعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از جمله شستا سرمایه‌گذاری بیشتر در استان داشته باشند.
وی ادامه داد: تصور ما این است که این شرکت‌ها در استان کرمانشاه کمتر از نقاط دیگر کشور سرمایه‌گذاری داشتند و اکنون باید این وضعیت را بهبود ببخشند.
استاندار کرمانشاه همچنین خواستار اجرای مصوبات شرکت شستا در استان برای احیای واحدهای راکد زیر مجموعه این شرکت در کرمانشاه شد.
وی در ادامه با اشاره به آخرین وضعیت پرداخت تسهیلات مناطق زلزله زده، تاکید کرد هنوز بخشی از اعتبارات برخی بانک‌ها باقیمانده که خواستار تعیین تکلیف آن هستیم.

خواندن 1996 دفعه