EN   AR
چهارشنبه, 20 فروردين 1399 11:37

رئیس اتاق بازرگانی کرمانشاه در نشست اتحادیه‌های صنفی و بازاریان کرمانشاه با استاندار: بحران کرونا در صد سال اخیر بی‌سابقه بوده و نیازمند سازوکارهای قاطع، واحد و ویژه است

رئیس اتاق بازرگانی استان درباره احتمال افزایش تورم به دنبال شیوع بیماری کرونا هشدار داد و گفت: برای مقابله با پیامدهای اقتصادی کرونا نیازمند تصمیمات قاطع و ویژه هستیم.
کیوان کاشفی در جلسه اصناف و بازاریان با استاندار کرمانشاه، بحران ناشی از شیوع بیماری کرونا را در صد سال اخیر جهان بی‌سابقه دانست و افزود: این بحران پیامدهای متعددی خصوصا در حوزه سلامت و اقتصاد داشت که ایران را نیز مانند بسیار دیگری از کشورهای جهان درگیر کرده است.
وی ادامه داد: در این شرایط نمی‌توانیم با روش‌هایی که چندماه پیش در کشور وجود داشت با کرونا مقابله کنیم بلکه نیازمند ساز و کارهای ویژه، سریع، قاطع و جامع هستیم.
کاشفی در ادامه با بیان اینکه مقابله با بیماری کرونا دارای دو اولویت مهم است، حوزه نظام سلامت و بهداشت و درمان که فشار اصلی را به دوش می‌کشند را اولویت اصلی برشمرد و یادآوری کرد: یکی از مهمترین موارد تامین تجهیزاتی بود که حوزه سلامت را برای مقابله با کرونا در تنگنا قرار داده بود که بخش خصوصی در این حوزه پای کار آمد و رسالت خود را انجام داد.
وی خاطرنشان کرد: اولویت مهم دیگر حوزه اقتصاد است که بخش خدمات شامل اصناف، مراکز فرهنگی و گردشگری را بیش از سایر بخش‌ها تحت تاثیر قرار داده و این در حالی است که حوزه خدمات نزدیک به 50 تا 60 درصد اقتصاد کشور را به خود اختصاص می‌دهد.
رییس اتاق بازرگانی استان کرمانشاه با بیان اینکه پیامدهای اقتصادی کرونا در برخی حوزه‌های اقتصادی از جمله کشاورزی و برخی صنایع خود را نشان نداده، افزود: البته این نگرانی وجود دارد با تداوم بسته شدن مرزها و کاهش تقاضا، بحران کرونا این حوزه‌ها را نیز تحت تاثیر قرار دهد.
کاشفی از دیگر پیامدهای اقتصادی کرونا نیز یاد کرد و با اشاره به افزایش سطوح قیمتی 30 تا 35 درصدی که اکنون در برخی از کالاها شاهدیم، اظهار کرد: با نمایان شدن پیامدهای افزایش نرخ ارز به حدود 16 هزار تومان، احتمالا تورم زیاد و سخت را در آینده شاهد خواهیم بود.
وی سپس به بیان راهکارهایی که می‌تواند بخشی از پیامدهای اقتصادی کرونا را تعدیل کند پرداخت و عنوان کرد: در درجه اول نیازمند همدلی و همراهی بخش خصوصی هستیم که باید در این شرایط سخت به عنوان کاتالیزور بین مردم و بخش حاکمیت عمل کند تا از بحران عبور کنیم.
رئیس اتاق بازرگانی کرمانشاه تداوم همکاری بازاریان را نیز ضروری خواند و تاکید کرد: با وجود همه مشکلاتی که از آن آگاهیم، اگر نیاز شد که بازاریان برای حفظ سلامت مردم دو هفته دیگر هم مغازه‌های خود را ببندند چاره‌ای جز همراهی نیست.
عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی ایران از برخی تصمیم‌گیری‌ها و اظهارنظرهای دوپهلو متفاوت برای مدیریت این بحران در کشور هم گلایه کرد و افزود: برای عبور از این شرایط نیازمند فرماندهی واحد هستیم نه اینکه هریک از دستگاه‌ها و روسای قوا راه خود را بروند و یک حرف بزنند.
کاشفی از علکرد چند وجهی برخی دستگاه‌ها از جمله بانک‌ها و حوزه مالیات نیز گلایه کرد.
وی همچنین ضمن قدردانی از موافقت مقام معظم رهبری برای برداشت یک میلیون یورویی از صندوق توسعه ملی برای جبران مشکلات اقتصادی، گفت:بهتر بود این رقم تا سقف پنج میلیون یورو افزایش می‌یافت.
رئیس اتاق بازرگانی کرمانشاه تاکید کرد: به علاوه این کمک‌ها و حمایت‌هایی که در نظر گرفته شده نباید صرفا معطوف به واحدهای بزرگ صنعتی شود بلکه واحدهای کوچک و اصناف خصوصا اصناف تولیدی نیز باید از آن بهره‌مند شوند.
کاشفی پیشنهادی هم برای توجه بیشتر به فروش مجازی فروشگاه‌ها در کرمانشاه داشت و با بیان اینکه در شرایط کنونی فروشگاه‌های آنلاین بیشترین فروش را دارند، افزود: متاسفانه این شیوه فروش در کرمانشاه در پایین سطح خود قرار دارد.
وی همچنین از اقدامات اتاق بازرگانی برای مقابله با کرونا یاد کرد و گفت: برای این منظور اعتبار کارت‌های بازرگانی تا خرداد تمدید شد تا نیاز به مراجعه حضور فعالین اقتصادی نباشد.
وی کمک به تامین برخی تجهیزات پزشکی برای مراکز درمانی استان از سوی اتاق کرمانشاه را از دیگر اقدامات انجام شده برشمرد.

خواندن 1069 دفعه آخرین ویرایش در چهارشنبه, 20 فروردين 1399 11:42