EN   AR
چهارشنبه, 24 ارديبهشت 1399 10:29

از خسارت دو هزار میلیاردی کرونا به اقتصاد کرمانشاه تا لزوم رونق بازار مسکن

از خسارت دو هزار میلیاردی کرونا به اقتصاد کرمانشاه تا لزوم رونق بازار مسکن

پنجاه و ششمین جلسه شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان کرمانشاه با بررسی مشکلات صنعت ساختمان، پیامدهای اقتصادی شیوع کرونا و همچنین آخرین وضعیت شاخص فضای کسب و کار کرمانشاه برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اتاق کرمانشاه، کیوان کاشفی رئیس اتاق کرمانشاه خسارت اقتصادی ناشی از شیوع بیماری کرونا برای استان کرمانشاه را حدود دو هزار میلیارد تومان براورد کرد و گفت: باید برای افزایش 20 تا 25 درصدی صدور پروانه‌های ساختمانی در سال جاری برنامه‌ریزی کنیم

وی با اشاره به پیامدهای اقتصادی بحران کرونا که ایران را نیز مانند تمام دنیا تحت تاثیر قرار داده، اظهار کرد: در استان کرمانشاه نیز شیوع این بیماری خسارت حدود دو هزار میلیارد تومانی را به همراه داشته است

وی ادامه داد: خسارتی که تخمین زده شده بر اساس شاخص‌های مرکز آمار ایران ، تولید ناخالص داخلی استان در سال 98 و میزان دقیق آن در هر ماه، میزان تعطیلی رسته‌های شغلی مختلف و ... به دست امده و به همه حوزه‌های صنعت، معدن، تجارت، بازرگانی، کشاورزی و ... توجه شده است.
رئیس اتاق کرمانشاه با بیان اینکه خسارت اعلام شده تقریبی است و هر هفته به روز خواهد شد، تاکید کرد: دو هزار میلیارد تومان رقم قابل توجهی است و باید هرچه زودتر برای جبران این خسارت برنامه‌ریزی کنیم.
کاشفی همچنین از آمار 13 هزار و 80 نفری درخواست بیمه بیکاری در استان هم یاد کرد که از این تعداد 7655 نفر مشمول هستند و ادامه داد: برآورد آمارهای غیررسمی حاکی از بیکار شدن نزدیک به 20 هزار نفر در استان به دلیل پیامدهای اقتصادی کرونا است که البته با راه‌اندازی مجدد کسب و کارها تعداد بیکاران کاهش خواهد یافت.
وی درباره راهکارهایی که می‌تواند به کاهش پیامدهای اقتصادی کرونا کمک کند نیز افزود: عمده اقداماتی که باید انجام شود به صورت ملی است که اتاق بازرگانی ایران 30 پیشنهاد را در این زمینه ارائه داده اما در بعد استانی تنها راهکار حمایت بیشتر بانک‌ها و دستگاه‌هایی مانند امور مالیاتی از فعالین اقتصادی است.
عضو هیات رئیسه اتاق ایران از برخی برخوردهای سلیقه‌ای درباره امهال تسهیلات بانکی انتقاد کرد و ادامه داد: اگر می‌خواهیم بحران اقتصادی کرونا را مدیریت کنیم باید با روندی متفاوت نسبت به شریاط عادی کارها را پیش ببریم.

باید صدور پروانه‌های ساختمانی را تا 25 درصد افزایش دهیم
کاشفی در ادامه اشاره‌ای هم به وضعیت مشکلات مسکن در استان کرمانشاه و ادامه داد: از حدود 1.5 سال قبل به دنبال رفع مشکلات مسکن از دید سرمایه‌گذاران بخش خصوصی بودیم و عقیده داریم ساخت و سازها و صنعت ساختمان در کرمانشاه نیازمند نظم و نسق است.
وی خاطرنشان کرد: برای این منظور نیازمند کاهش پرونده‌های کمیسیون ماده 100، بازنگری طرح‌های تفصیلی و همچنین به حداقل رساندن تخلفات هستیم.
رئیس اتاق کرمانشاه رسیدن به ادبیات مشترک در حوزه صنعت ساختمان را ضروری خواند و عنوان کرد: مسکن پتانسیل اشتغالزایی قابل توجهی دارد، می‌تواند بسیاری از صنایع وابسته را نیز رونق ببخشید و رفع مشکلات آن به زیبا شدن چهره شهر نیز کمک می‌کند.
کاشفی بر لزوم رفع مشکلات صنعت ساختمان و فراهم کردن زمینه‌های جهش در بازار مسکن تاکید کرد و ادامه داد: باید تلاش کنیم صدور پروانه‌های ساختمانی در سال جاری رشد 20 تا 25 درصدی داشته باشد.
وی هچنین خواستار حمایت از سرمایه‌گذاران صنعت ساختمان و در نظر گرفتن مشوق‌هایی برای آنها شد.

شاخص فضای کسب و کار کرمانشاه به ثبات رسیده است
رئیس اتاق کرمانشاه اشاره‌ای هم به رتبه 17 استان کرمانشاه در زمینه شاخص فضای کسب و کار بین استان‌های دیگر داشت و تاکید کرد: اگرچه در سال‌های گذشته همواره جز بدترین استان‌ها در زمینه شاخص فضای کسب و کار بودیم اما طی دو، سه فصل اخیر جایگاه استان بسیار ارتقا کرده و اکنون به ثبات رسیده است.
کاشفی بهبود فضای کسب و کار کرمانشاه را حاصل پیگیری و همراهی همه بخش‌های مختلف دانست و عنوان کرد: شاخص‌های متعددی بر وضعیت فضای کسب و کار اثرگذار است که باید برای بهبود همه آنها تلاش کنیم.
وی معتقد است بهبود فضای کسب و کار تنها راه حل مشکل بیکاری کرمانشاه و جذب سرمایه‌گذار به استان است.
رئیس اتاق کرمانشاه همچنین از تدوین بسته پیشنهادی جهش تولید در استان هم خبر داد که تحویل مدیران ارشد استان شده و گفت: امید آن می‌رود که پیشنهادات این بسته هرچه زودتر با همکاری دستگاه‌های مختلف اجرایی شود.

استاندار کرمانشاه از اقدامات اتاق بازرگانی در زمینه کمک به مقابله با کرونا و تهیه تجهیزات پزشکی قدردانی کرد و گفت: اتاق بازرگانی امسال باید پرچم‌دار جهش تولید باشد.
هوشنگ بازوند با بیان اینکه اتاق بازرگانی از زمان شیوع بیماری کرونا اقدامات زیادی برای مقابله با این بیماری انجام داد، افزود: شاهد آن بودیم که اتاق بازرگانی در زمینه تامین تجهیزات پیشقدم شد.
وی ادامه داد: این کمک‌ها بدون هرگونه کارهای تبلیغاتی صورت گرفت و باید برای مردم اطلاع رسانی شود.
استاندار کرمانشاه گفت: به عقیده من آقای کاشفی باید درباره اقدامات امیدبخشی که برای مقابله با کرونا انجام شده مصاحبه‌ای برای اطلاع رسانی به مردم انجام دهد.

نتیجه اقدامات اتاق را در بهبود شاخص‌های اقتصادی کرمانشاه شاهدیم
بازوند در ادامه از بهبود شاخص‌های اقتصادی استان کرمانشاه هم یاد کرد وافزود: طی 2.5 سال اخیر که در کرمانشاه بودم اتاق بازرگانی فعالیت‌ها و پیگیری‌های زیادی در زمینه مسائل اقتصادی انجام داد که نتیجه آن را در بهبود شاخص‌های اقتصادی شاهد هستیم.
وی یادآور شد: امیدواریم این تلاش‌ها ادامه پیدا کند و شاهد بهبود بیش از پیش فضای اقتصادی استان باشیم.

اتاق بازرگانی پرچمدار جهش تولید باشد
استاندار کرمانشاه از نامگذاری امسال به عنوان سال جهش تولید هم یاد و عنوان کرد: اتاق بازرگانی با ظرفیت‌های خوبی که دارد می‌تواند در این زمینه پیشگام شود.
بازوند با بیان اینکه اتاق بازرگانی می‌تواند پرچم‌دار جهش تولید در استان باشد، تاکید کرد: در سال‌های اخیر این تشکل بخش خصوصی نقش بسزایی در تحقق شعارهای هر سال داشته است.
وی در ادامه با بیان اینکه امسال باید بستر جهش تولید در حوزه ساختمان را فراهم کنیم، ادامه داد: اگر بازار مسکن استان رونق بگیرد، 20 تا 30 صنعت دیگر را نیز پشت سر خود به حرکت وامی‌دارد.
وی نکته اساسی درباره رونق بازار مسکن را استفاده از ظرفیت بخش خصوصی دانست و افزود: اگرچه دولت اقداماتی برای حل مشکلات حوزه مسکن انجام می‌دهد و برنامه‌های خوبی در این زمینه دارد، اما قرار نیست که ساخت و ساز مسکن را دولت انجام دهد، بلکه بخش عمده کار بر عهده بخش خصوصی است.
استاندار کرمانشاه با بیان اینکه نباید اجازه بدهیم تشکل‌های مرتبط با بخش ساختمان، خصوصا سازمان نظام مهندسی ساختمان دولتی شوند، تاکید کرد: سازمان نظام مهندسی ساختمان باید در کنار تصمیم‌گیری‌های مستقل، بخش دولتی و مسکن و شهرسازی را نیز یدک بکشد، نه اینکه خود وابسته به بخش‌های دولتی باشد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود از خسارت برآورده شده توسط بخش خصوصی به دلیل بحران کرونا هم یاد کرد و با بیان اینکه از هم اکنون باید به فکر جبران خسارت‌های دوران پساکرونا باشیم، گفت: راه اصلی جبران این خسارت اتکا به جهش تولید است که برای این منظور هم نیازمند ابزارهای متعددی هستیم.
وی یکی از مهمترین ابزارهای جهش تولید را باز کردن راه ورود سرمایه به سمت کرمانشاه دانست و افزود: نباید شرایط به گونه‌ای باشد که واحدهای تولیدی ما برای تامین نقدینگی فقط سراغ تسهیلات بانکی بروند، بلکه باید از ظرفیت سرمایه‌هایی که در دست مردم است استفاده کنیم.
استاندار کرمانشاه با بیان اینکه این جریان سرمایه هر بار به سمت یکی از بازارها از جمله بورس، طلا، خودرو، مسکن و ... می‌رود، بر لزوم جذب این سرمایه‌ها به بخش تولید تاکید کرد.
وی در ادامه به اهمیت بهبود شاخص فضای کسب و کار برای جذب سرمایه‌ها نیز اشاره کرد و ادامه داد: تنها از این طریق می‌توانیم شرایط را برای جهش تولید و اشتغالزایی از قِبل آن فراهم کنیم.

مهرداد سالاری معاون عمرانی استانداری کرمانشاه نیز از شهر به عنوان یک موجود زنده یاد کرد و ادامه داد: ساخت و سازهایی که در شهر صورت می‌گیرد باید بر اساس قانون و اصول فنی باشد.
وی با بیان اینکه قرار نیست از هر طریقی ازجمله ساخت و سازهای غیرمجاز کسب درآمد کنیم، یادآور شد: چنین درآمدی حاصل فروش شهر و حقوق شهروندی مردم است.
معاون امور عمراتی استانداری کرمانشاه اضافه کرد: اگرچه اقتصاد مسکن اقتصاد خوبی است، اما باید در چارچوب ضوابط و قوانین باشد، نه اینکه کمیسیون‌های مربوط به آن را به کمیسیون شهرفروشی تبدیل کنیم.
سالاری تسهیل‌گری در فرآیندهای ساخت و ساز و کاهش بروکراسی که در این بخش وجود دارد را ضروری دانست و تاکید کرد: باید شرایط ورود بخش خصوصی به تصمیم‌گیری‌های حوزه مسکن را فراهم کنیم.

هدایت حاتمی معاون امور اقتصادی استانداری کرمانشاه نیز از اهمیت بهبود فضای کسب و کار برای تحقق جهش تولید یاد کرد و گفت: باید روند اصلاحی بهبود فضای کسب و کار که از سال گذشته آغاز شد را امسال نیز ادامه بدهیم.
وی ادامه داد: شرایط اقتصادی ویژه ناشی از شیوع بیماری کرونا باعث شد طی سه ماه اخیر نتوانیم آنطور که باید برای بهبود فضای کسب و کار استان تلاش کنیم و اکنون باید این وقفه را جبران کنیم.
معاون امور اقتصادی استانداری کرمانشاه با بیان اینکه باید کرمانشاه را به یکی از استان‌های جذاب برای سرمایه‌گذاران تبدیل کنیم، گفت: نیازمند کوتاه شدن فرآیند صدور مجوزها و کاستن موانع اداری هستیم.
بیژن رضایی مسئول دبیرخانه شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان کرمانشاه نیز به بیان مشکلات صنعت ساختمان کرمانشاه از دیدگاه مالکین، سرمایه‌گذاران، مردم، مهندسین و شهرداری پرداخت و گفت: یکی از مهمترین مشکلات کنونی این صنعت بالا بودن تخلفات ساختمانی است به گونه‌ای که بیش از 100 درصد پرونده‌های ساختمانی به کمیسیون ماده 100 ارجاع می‌شود.
وی ادامه داد: مشکلات متعددی که پییپش روی صنعت ساختمان استان وجود دارد باعث شده نه تنها سرمایه‌گذاران غیربومی انگیزه‌ای برای حضور در کرمانشاه نداشته باشند بلکه سرمایه‌گذاران داخل استان را نیز این کار را کنار بگذارند.

مسئول دبیرخانه شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان کرمانشاه استفاده از تراکم‌های شناور در پهنه‌های شهر کرمانشاه، تجمیع زمین‌های متراژ کوچک، توجه ویژه به بافت فرسوده و ارائه مشوق‌ها و تخفیفات قانونی برای این بخش و خصوصا بازنگری طرح تفصیلی شهر را از مهمترین راهکارهای کمک به صنعت ساختمان استان دانست.
وی اشاره‌ای هم به وضعیت فضای کسب و کار استان کرمانشاه داشت و گفت: در زمستان گذشته رتبه 17 کشور را کسب کردیم و در پاییز سال قبل نیز در همین جایگاه قرار داشتیم.
به گفته رضایی، مواردی از جمله غیرقابل پیش‌بینی بودن و تغییرات قیمت مواد اولیه و محصولات، بی ثباتی سیاست‌ها و قوانین و مقررات، دشواری تامین منابع مالی از بانک‌ها، فساد و سواستفاده از مقام و جایگاه در دستگاه‌ها، دخالت نهادهای حاکمیتی در قیمت‌گذاری بازار و ... از مهمترین عوامل نامناسب شدن فضای کسب و کار در کرمانشاه است.
وی تاکید کرد: شاخص فضای کسب و کار بر اساس 70 مولفه سنجیده می‌شود که تعدادی از آنها آماری و تعدادی پیمایشی است.

کامران حیدری، عضو هیات مدیره انجمن توسعه صنعت ساختمان استان کرمانشاه از بروکراسی اداری پیچیده فعالیت‌های ساختمانی در کرمانشاه گلایه کرد و گفت: یک ساختمان پنج یا شش طبقه طی دو سال ساخته می‌شود، اما کارهای اداری آن گاهی تا هفت سال طول می‌کشد.
وی از مهمترین مشکلات پیش روی سرمایه‌گذاران صنعت ساختمان در کرمانشاه یاد کرد و افزود: با وجود آنکه بخش خصوصی بیشترین سهم را در ساخت و سازها بر عهده دارد، اما هیچ نماینده‌ای در کمیسیون‌های مهم تصمیم‌گیری درباره ساختمان از جمله کمیسیون ماده پنج و کمیسیون ماده 100 نداریم.
وی نبود فاکتورهای تشویقی و انگیزشی برای سرمایه‌گذاران صنعت ساختمان را مشکل دیگر اعلام کرد و ادامه داد: این امر باعث شده بسیاری از افراد ساخت و ساز را کنار بگذارند و بازار مسکن دچار رکود شود.
عضو هیات مدیره انجمن توسعه صنعت ساختمان استان کرمانشاه از طولانی بودن بروکراسی اداری ساخت و سازها هم یاد و خاطرنشان کرد: گاهی یک ساختمان پنج طبقه ظرف مدت دو سال ساخته می‌شود، اما گذراندن مراحل اداری و گرفتن پایان کار آن تا هفت سال طول می‌کشد.
حیدری همچنین از برخوردهای سلیقه‌ای که گاهی در جریان این بروکراسی اداری طولانی شکل می‌گیرد انتقاد کردو یادآور شد: طولانی بودن روند اداری منجر به افزایش تخلفات خواهد شد.
عضو هیات مدیره انجمن توسعه صنعت ساختمان استان کرمانشاه با بیان اینکه مجموع این موارد باعث شده با کاهش سرمایه‌گذاران و فعالین عرصه ساخت و ساز مواجه باشیم، عنوان کرد: در سال‌های رونق ساخت و ساز (قبل از سال 1392) 500 نفر در این زمینه در استان کرمانشاه فعالیت می‌کردند، اما اکنون بسیاری از آنها کنار کشیدند و فقط حدود 30 نفر باقی مانده اند.
حیدری تاکید کرد: اگر صنعت ساخت و ساز رونق بگیرد، اشتغالزایی قابل توجهی به همراه خواهد داشت، زیرا در سال‌هایی که اوج فعالیت‌های ساختمانی را در کرمانشاه داشتیم نزدیک به 50 تا 60 هزار نفر در بخش‌های مختلف در این عرصه فعالیت می‌کردند.
وی تاکید کرد: از سوی دیگر فعال شدن ساخت و سازها نه تنها جلوی فرار سرمایه‌گذار را می‌گیرد، بلکه رونق صنایع وابسته دیگر را نیز به همراه خواهد داشت.
حیدری گفت: تقاضا داریم برای رفع این مشکلات، نشستی با حضور استاندار و سرمایه‌گذاران بخش خصوصی صنعت ساختمان برگزار شود.

بخش خصوصی جایگاهی در تصمیم گیریهای صنعت ساختمان ندارد
منصور طاقه‌ای رئیس انجمن انبوه‌سازان مسکن کرمانشاه هم در این نشست خواستار توجه ویژه به فعالان صنعت مسکن در کرمانشاه شد و عنوان کرد: هم اکنون 97 درصد ساخت و سازهای مسکن در اختیار بخش خصوصی و فقط سه درصد در اختیار دولت است، اما بخش خصوصی هیچ جایگاهی در تصمیم‌گیری‌های صنعت ساختمان و کمیسیون‌های مرتبط با آن ندارد، در حالیکه باید از تجربه و دانشی که در اختیار بخش خصوصی است استفاده شود.

آرش شادفر نائب رئیس انجمن صادرات خدمات فنی و مهندسی استان کرمانشاه نیز از صنعت ساختمان به عنوان موتور محرک اشتغال و اقتصاد یاد کرد و گفت: این صنعت 30 درصدی از اقتصاد و اشتغال کشور را به خود اختصاص می‌دهد.
وی با بیان اینکه سرمایه‌گذاران بخش خصوصی بیشترین سهم را در فعالیت‌های ساختمانی دارند، از خالی بودن جای آنها در تصمیم‌گیری‌های مرتبط با صنعت ساختمان انتقاد کرد.
شادفر بر لزوم بازنگری طرح تفصیلی شهر کرمانشاه تاکید کرد و ادامه داد: این کار ممکن است دو تا سه سال زمان ببرد و تا آن زمان باید از راه‌کارهای کوتاه مدت و میان مدت برای حل مشکلات صنعت ساختمان استفاده کرد.

خواندن 1097 دفعه آخرین ویرایش در چهارشنبه, 24 ارديبهشت 1399 11:08