EN   AR
پنج شنبه, 15 آبان 1399 15:11

در شرایطی که خود دولتمردان هم نمی‌توانند طلب ایران از کشورهای همسایه را وصول کنند چگونه توقع دارند صادرکنندگان خرده‌پا بتوانند پول‌های خود را به راحتی برگردانند

 

یک صادرکننده نمونه از پیامد سیاست‌های رفع تعهدات ارزی بر روند صادرات یاد کرد و گفت: در شرایطی که خود دولتمردان هم نمی‌توانند طلب ایران از کشورهای همسایه را وصول کنند چگونه توقع دارند صادرکنندگان خرده‌پا بتوانند پول‌های خود را به راحتی برگردانند.
مهدی علیزاده برمی با اشاره به مهمترین مشکلاتی که امروز صادرکنندگان با آن مواجهند، اظهار کرد: امروز شیوه نامناسبی که برای رفع تعهدات ارزی در نظر گرفته شده معضل اصلی بخش صادرات است.
وی ادامه داد: با شرایط کنونی حتی بانک مرکزی هم نتوانسته طلب ایران از کشورهای همسایه مانند عراق را وصول کند و چگونه  از صادرکنندگان خرده‌پا توقع دارند پول خود را به راحتی برگردانند.
این فعال اقتصادی با بیان اینکه عمده صادرات ایران و‌ خصوصا استانی مانند کرمانشاه به کشور عراق است، یادآور شد: هر سه روشی که برای بازگشت ارز به کشور در نظر گرفته شده برای عراق جواب نمی‌دهد.
دکتر علیزاده خاطرنشان کرد: با قیمتی که امروز دلار دارد هیچ صادرکننده ای نمی‌تواند این ریسک و خطر جانی را بپذیرید که بازگشت ارز خود را به صورت نقدی و چمدانی از عراق انجام دهد.
وی با بیان اینکه بخشی از شیوه بازگشت ارز واردات در برابر صادرات است، افزود: به دلیل شرایط تحریم‌ها طرف تجاری نیز حاضر به پذیرش ریسک چنین همکاری (ارسال ارز به کشورهای دیگر برای طرف ذینفع ایرانی) با شرکت‌های ایران نیست زیرا فورا در معرض تحریم قرار خواهد گرفت.
این صادرکننده برتر ملی درباره مشکلات روش برگرداندن ارز در سامانه نیما نیز عنوان کرد: اختلاف قیمت ارز در بازار آزاد و سامانه نیما آنقدر زیاد است که برای تولیدکننده صرفه اقتصادی نخواهد داشت.
علیزاده از اینکه گاهی سامانه برای ثبت تعهدات ارزی حتی در موعد مقرری که اعلام شده نیز بسته بوده انتقاد کرد که باعث شده برخی صادرکنندگان با وجود تلاش فراوانی که برای رفع تعهدات ارزی خود انجام دادند نتوانند آن را در سامانه ثبت کنند.
وی این شیوه سیاست‌های کنترلی ارز را مغایر با شرایط کنونی و خصوصا تاکیدی که بر جهش تولید در سال جاری شده دانست و افزود: اگرچه شرایط جنگ اقتصادی را تمام و کمال قبول داریم اما باید راهکار مناسب‌تری پیش روی ما بگذارند و اگر نتوانستیم به آن راهکار عمل کنیم آن موقع ما را خیانت‌کار اقتصادی بدانند!
وی عدم دسترسی به سیستم شفاف و دارای جزییات کافی برای بررسی وضعیت تعهدات ارزی را یکی دیگر از مشکلات خواند و افزود: انتظار می‌رفت که بانک مرکزی بعد از گذشت بیش از دو نیم سال از شروع مبحث کنترل و بازگشت ارز در کنار ده‌ها بخشنامه و قانون به این موضوع نیز توجهی نشان داده و دسترسی به اطلاعات را برای فعالین اقتصادی سهل و آسان می‌نمود.
مدیرعامل توسعه صنایع چاپ و بسته‌بندی کرمانشاه تاکید کرد: در کنار این شرایط سخت همه مشوق های صادراتی نظیر معافیت‌های مالیاتی و گمرکی نیز بسته شده و فعالین این عرصه در وضعیت بدی به سر می‌برند.
وی معتقد است این مشکلات در رسته صنایع بسته‌بندی که عرضه آن در بازار در کشور حدودا چهار برابر بیشتر از تقاضا می‌باشد و به شدت نیازمند صادرات است، خود را جدی‌تر نشان می‌دهد.
«علیزاده برمی» اصلاح این سیاست‌ها را برای کمک به صادرات کشور ضروری دانست و خواستار تسهیل‌گری برای صادرکنندگان شد.
وی سپس به سابقه فعالیت توسعه صنایع چاپ و بسته‌بندی کرمانشاه اشاره کرد و با بیان اینکه این واحد امسال توانسته عنوان صادرکننده برتر ملی را نیز به خود اختصاص دهد و در سال‌های گذشته نیز همواره از صادرکنندگان برتر کرمانشاه بوده، گفت: مجموعه ما در سال‌های ۸۴ تا ۸۵ فعالیت خود را آغاز کرد و آن زمان تنها با ۳۲ نفر نیرو استارت کار زده شد.
«علیزاده برمی» با اشاره به طرح توسعه این واحد که از سال ۸۸ آغاز شده و همچنان ادامه دارد، عنوان کرد: هم اکنون ۳۲۰ نفر نیرو در توسعه صنایع چاپ و بسته‌بندی کرمانشاه مشغول به کار هستند و با راه اندازی طرح توسعه جدید تا قبل از فصل زمستان، تعداد شاغلین تا ۴۰۰ نفر افزایش خواهد یافت. همچنین با برآوردهای انجام شده حدود ۱۵۰۰ نفر به صورت غیر مستقیم در همکاری با شرکت توسعه صنایع چاپ و بسته بندی کرمانشاه مشغول به کار هستند.
وی اظهار کرد: این مجموعه هم اکنون در زمینه تولید انواع کارتن‌های بسته‌بندی، جعبه‌های مقوایی و لیبل‌های خاص برای انواع کالاها از مواد غذایی و لوازم خانگی گرفته تا وسایل برقی، فراورده‌های نفتی و پلیمری، مصالح ساختمانی و دیگر صنایع فعالیت دارد و همواره با برندهای برتر و صاحب نام داخلی و بین‌المللی همکاری داشته است.
خواندن 198 دفعه