حمایت از کالای ایرانی
Logo
دوشنبه, 06 آذر 1396 11:06

نشست‌ حلقه‌های مفقوده اقتصاد اتاق کرمانشاه برگزار شد

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

به گزارش روابط عمومی اتاق کرمانشاه، پنجاه و نهمین نشست حلقه های مفقوده اقتصاد روز چهارشنبه 30 فروردین 1396 در محل اتاق و با حضور جمعی از مسئولین اقتصادی و اساتید دانشگاه استان برگزار شد.


ارائه پیشنهاد مشخص در خصوص موضوع تقسیم کار ملی برای جهش در تولید داخل و افزایش اشتغال در راستای"اقتصاد مقاومتی: تولید - اشتغال" و بررسی راهکارهای افزایش اشتغال و کاهش 3 درصدی از نرخ بیکاری استان کرمانشاه در سال جاری دو دستور کار مهم این نشست بود.

امکان استفاده بخش خصوصی از فاینانس فراهم شود / دولت120 هزار میلیارد طرح قابل واگذاری با ظرفیت ایجاد 700 هزار شغل دارد


کیوان کاشفی، رئیس اتاق کرمانشاه و عضو هیات رئیسه اتاق ایران در این نشست با اشاره به سال «اقتصاد مقاومتی، تولید - اشتغال» اظهار داشت: باید راهکارهایی برای برون رفت از وضعیت فعلی و سیل بیکاری در کشور اتخاذ و عملیاتی شود.
وی به موضوع تقسیم کار ملی در راستای افزایش اشتغال و جهش در تولید داخل اشاره و تصریح کرد: یکی از مسائل موجود، روند نامناسب خصوصی سازی در کشور است که البته پیشنهاداتی برای بازگرداندن واحدهای بزرگ به چرخه تولید، ایجاد وحدت و مطلع شدن دستگاه قضایی و نظارتی از فرآیند خصوصی سازی داریم.
عضو هیات رئیسه اتاق ایران با ارائه پنج راهکار در راستای تقسیم کار ملی برای افزایش اشتغال و تولید گفت: در بحث خصوصی سازی حالت دوسویه ای وجود دارد، از طرفی با عده ای مواجه هستیم که تنها بدنبال کسب منفعت هستند و از سوی دیگر با برخی تنگ نظری ها از سوی دستگاه نظارتی و دولت مواجه هستیم.
کاشفی در ادامه خواستار تفویض اختیارات دولت در بحث صادرات شد و تصریح کرد: در بازارهای آن سوی مرز باید تقاضا داشته باشیم و صادرات را تقویت کنیم.
وی استفاده از فاینانس را بزرگترین منبع تأمین مالی در کشور دانست و گفت: متأسفانه هم‌اکنون فقط دستگاه های دولتی از فاینانس استفاده می‌کنند و پیشنهاد مشخص ما این است که بر اساس تضامین و چارچوب خاص بخش خصوصی نیز بتواند از فاینانس استفاده کند تا هم از نظر تکنولوژی و هم سرعت کار پیشرفت قابل توجهی را شاهد باشیم.
کاشفی به مشکل سیستم بانکی کشور اشاره و بیان کرد: فلسفه شکل گیری صندوق توسعه ملی سرمایه گذاری در بخش خصوصی است اما بخش دولتی در حال استفاده از سازو کار و نحوه عملکرد آن است و انتظار داریم که در این زمینه بازنگری صورت بگیرد.
رئیس اتاق کرمانشاه از وجود 500 هزار میلیارد طرح نیمه تمام در دولت خبر داد و افزود: از این میزان 120 هزار میلیارد قابل واگذاری است و 700 هزار شغل می‌تواند ایجاد کند از طرفی بخش خصوصی نیز برای مشارکت در این حوزه آمادگی دارد.
وی با ادامه توضیحات بیان کرد: دولت باید در واگذاری طرح های نیمه تمام به بخش خصوصی بدنبال کسب درآمد نباشد بلکه اهلیت طرف و توانمندی در ایجاد شغل را ملاک قرار دهد.
کاشفی با اشاره به اینکه استان کرمانشاه در طول تاریخ با مشکل بیکاری مواجه بوده، گفت: رفع معضل بیکاری نیازمند پیگیری و ممارست، همدلی و همراهی دستگاه های استان است.
عضو هیات رئیسه اتاق ایران بیان کرد: یکی از مشکلاتی که با آن مواجه هستیم بی اهمیتی به اسناد بالادستی و مطالعاتی است که باید مورد بازنگری قرار گیرد.

باید از ظرفیت نمایندگان برای أخذ امتیازات استفاده کنیم/ برای کمک به واحدهای ورشکسته گلریزان برگزار شود
جهانبخش شُکری، رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه اظهار داشت: ارائه راهکارهای اساسی برای رونق اشتغال و اقتصاد در استان ضروری است.
وی در ادامه بیان کرد: در بحث افزایش اشتغال و رونق اقتصادی مصوبات خوبی داریم اما متاسفانه اجرایی نمی شود لذا پیگیری هدفمند مصوبات برای رسیدن به نتیجه مطلوب پیشنهاد می‌شود.
رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه گفت: دولت باید بپذیرد که کرمانشاه استانی توسعه نیافته است و ما نیز باید از ظرفیت نمایندگان استفاده کنیم و امتیازات خاص برای استان بگیریم.
وی مطالبه‌گری را اصلی مهم درمسیر توسعه و رونق اقتصادی دانست و گفت: برخورد با تنگ نظری‌ها، ارائه برنامه و راهکار اساسی به مدیر ارشد استان برای رفع بیکاری، استفاده از ظرفیت جرائد و اصلاح فرهنگ کار از جمله راهکارها برای رونق تولید و اقتصاد است.
شکری بیان کرد: برگزاری مراسم گلریزان برای کمک به واحدهای ورشکسته استان می‌تواند راهکاری موثر و ارزشی باشد.

تشکیل کمیته بحران با اختیارات گسترده راهکاری موثر برای اشتغالزایی و کمک به رفع بیکاری است
ناصر گُلی، دبیر مرکز مطالعات اتاق بازرگانی استان کرمانشاه با اشاره به موضوع اشتغال اظهار داشت: متاسفانه عمق اقتصادی این استان در هیچ حوزه‌ای آنقدر نبوده که در برابر تکانه‌ها مقاوم بوده و کمتر آسیب دیده باشد.
وی اقتصاد مقاومتی استان کرمان را نمونه‌ای موفق از اقتصاد مقاوم در برابر تکانه‌های اقتصادی دانست و گفت: جذب گردشگر یکی از راهکارهای رونق اقتصادی اما این مهم در کرمانشاه نادیده گرفته شده است.
گُلی به ظرفیت مرزهای استان کرمانشاه اشاره و بیان کرد: متاسفانه ما جز توان حمل و نقل، هیچ صنایع تبدیلی صادراتی از مرزها نداریم و عملا مرزهای ما گلوگاه خروج کالای دیگر استان‌ها است.
وی با بیان اینکه معضل بیکاری در شهرستان‌های استان بویژه جوانرود پُررنگ تر است، گفت: جوانرود می تواند قطب گردشگری باشد اما آمار بیکاری بابلایی دارد.
دبیر مرکز مطالعات اتاق بازرگانی استان کرمانشاه تشکیل کمیته بحران یا متخصصان ملی با اختیارات گسترده را به عنوان راهکاری موثر برای اشتغالزایی و کمک به رفع بیکاری پیشنهاد کرد و گفت: در دنیای امروز بازار کار تخصصی شده اما جوانان ما تخصص ومهارت مورد نیاز بازار کار را ندارند.
وی ارتقا کیفیت تولیدات استان، توسعه شرکت‌های دانش بنیان، آپدیت شدن مدیران تولید و فعالان اقتصادی، عدم تمرکز بیش از حد به کشور عراق و وارد رقابت بین المللی شدن، توسعه کار تیمی و مقبله با فرد گرایی، تشکیل کاریابی ها در دانشگاه و مطالبه نیروی کار در دانشگاه، راه اندای نهضت توسعه گرایی در بخش کشاورزی و صنعت و استفاده بهینه از فضای مجازی برای تحول فرهنگی در استان را از جمله راهکارها بیان کرد.

مرکز فکری برای نقطه شروع رفع معضلات استان کرمانشاه و شناسایی دغدغه‌ها تشکیل شود
علیرضا بیژندی، مشاور اتاق کرمانشاه اظهار داشت: پیشنهادات در حوزه خصوصی سازی و... باید با بُرش استانی مواجه شود تاعملکرد مطلوب را شاهد باشیم.
بیژندی تصریح کرد: برای مقابله با بیکاری و دیگر معضلات نباید صورت مسئله را پاک کرد بلکه باید با تدوین راهکارهای موثر مشکلات را برطرف کرد.
وی عدم اجرای پروژه‌های مهم را از نقاط ضعف استان کرمانشاه دانست و گفت: متاسفانه سیستم بانکی ما، عملکرد بسیار ضعیفی نسبت به جذب منابع داشته است.
مشاور اتاق کرمانشاه به محدودیت‌های موجود در استان اشاره و اظهارکرد: فرهنگ کار، نبود سرمایه گذار و... نباید بهانه‌ شود بلکه باید مرکز فکری ایجاد گردد تا به صورت عملیاتی دغدغه‌ها احصاء شود و نقطه شروعی برای برطرف نمودن مشکلات داشته باشیم.
وی با اشاره به موضوع خصوصی سازی پالایشگاه کرمانشاه افزود: نباید شرایط در استان سبب فرار سرمایه گذاران شود بلکه زمینه برای جذب سرمایه و کار اقتصادی فراهم شود.
بیژندی از کاهش 30 درصدی صادرات استان کرمانشاه در سال 95 نسبت به 94 خبر داد و گفت: در این مدت کاهش صادرات از نظر وزنی و ارزشی را شاهد بودیم که زنگ خطری برای استان است.

ابلاغ بسته رونق اقتصادی از سوی هیئت دولت/ستاد اقتصاد مقاومتی بدنبال شناسایی و حذف مزاحمت‌های بخش دولتی است
منصور شهبازیان، دبیر دانش بنیانِ پارک علم و فناوری کرمانشاه هم اظهار داشت: اخیرا ستاد اقتصاد مقاومتی با تاکید بسیار زیاد بر استفاده از بخش خصوصی به نمایندگی اتاق بازرگانی تشکیل شد.
وی شناسایی و حذف قوانین مُخِل و مزاحمت‌های بخش دولتی برای بخش خصوصی را از تاکیدات جِدی ستاد اقتصاد مقاومتی دانست و افزود: یکی از مهمترین مسائل ایجاد امنیت برای سرمایه‌گذار است.
شهبازیان بیان کرد: امنیت سرمایه‌گذاری بدین معناست که طوری برخورد شود تا واگذاری بخش دولتی به خصوصی انگیزه را از سرمایه گذار سلب نکند.
وی از ابلاغ بسته رونق اقتصادی از سوی هیئت دولت خبر داد و گفت: در این بسته وظایف و سهم هر بخش و وزارتخانه با تاکید بر حمایت از بخش خصوصی تفکیک و مشخص شده است.
دبیر دانش بنیانِ پارک علم و فناوری کرمانشاه حوزه ICT را از پتانسیل‌های ویژه استان دانست و افزود: حوزه ICT سرمایه گذاری کمتر و بازدهی بیشتر و قابل توجهی دارد.
شهبازیان عنوان کرد: ما در آیین نامه های حمایتی نقصی نداریم و پیشنهاد می‌شود دولت همه فارغ التحصیلان را به عنوان جوانان تلقی کند و افرادی که انگیزه کار و تولید در فضای کارگاهی را دارند از محدودیت های تامین اجتماعی و مالیاتی معاف شوند.

لزوم تشکیل کارگروه‌های مشخص در راستای بهبود فضای کسب و کار و تامین مالی استان
مختار احمدیان، معاون اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار داشت: در بحث تقسیم کار ملی پیشنهاد می‌شود که چند کارگروه مشخص تشکیل شود.
احمدی با بیان اینکه کرمانشاه بالاترین نرخ بیکاری را دارد، افزود: تشکیل کارگروه‌های مشخص در بحث بهبود فضای کسب و کار، تامین مالی و... موثر خواهد بود.
وی بیان کرد: ساز و کار مورد نیاز برای دریافت تسهیلات، کمک های فنی و اعتباری، مشوق های معنادار همچون معافیت مالیاتی و بیمه ای و تخفیف در بهای زمین و آب و برق و گاز همگی در مرکز کشور مستقر است و در استان با محدودیت مواجه هستیم.
معاون اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به نرخ بالای سود تسهیلات گفت: امسال 20 میلیارد کمک فنی اعتباری به استان تخصیص یافت.
احمدی یادآور شد: در تقسیم کار ملی، تشکیل کارگروه‌ها با محوریت هر وزارتخانه می‌تواند اقدامی موثر باشد.

اتاق بازرگانی متولی ایجاد هلدینگ سرمایه‌گذاری درکرمانشاه شود
فرشید نمامیان، مشاور اتاق کرمانشاه به بیان راهکارهایی برای کمک به افزایش اشتغال در استان اظهار داشت: قریب به اتفاق پیمانکاران و افرادی که در پروژه‌های عمرانی و دیگر پروژه‌ها با دولت در ارتباط هستند و از دولت پول می‌گیرند در واقع طلبکار دولت‌اند اما باید بیمه و مالیات قانونی خود را بموقع به دولت پرداخت کنند.
وی با ادامه توضیحات افزود: پیشنهاد می‌شود این پیمانکاران به همان اندازه که از دولت طلبکارند قانون به همان اندازه نیز اجازه دهد تا زمانیکه مطالباتشان وصول نشده بیمه و مالیات به دولت نپردازند.
این استاد دانشگاه پیشنهاد کرد: اتاق بازرگانی متولی ایجاد یک هلدینگ سرمایه گذاری در استان شود و تمام پروژه هایی که قرار است به بخش خصوصی واگذار شود اتاق بازرگانی خریداری نموده و به سرمایه گذارانی که قصد سرمایه گذاری دارند سهام بدهد.
نمامیان اضافه کرد: ایجاد هلدینگ سرمایه گذاری در استان با مسئولیت اتاق بازرگانی سبب افزایش ثروت استان و جذب ثروتمندان به عنوان یکی از شاخص‌های توسعه می‌شود.
وی تدوین تقویم اقتصادی استان کرمانشاه را راهکاری عملیاتی و موثر در بهبود فضای اقتصادی و رونق و اشتغال دانست و گفت: این تقویم اگر متولی خاصی داشته باشد نتیجه موثر دارد و سال به سال کامل تر می‌شود.

مرزهای استان کرمانشاه نباید صرفا گلوگاه ترانزیت کالاهای تولیدی از دیگر استان‌ها باشد/ لزوم توجه به سهم استان در ترانزیت تولیدات داخل
عرفان یوسفی، رئیس گروه مطالعات اقتصادی اداره کل اقتصاد و امور دارایی استان کرمانشاه اظهار داشت: شرایط استان ما بحرانی است و به تنهایی ازعهده مشکل بیکاری برنمی‌آید.
یوسفی به نرخ 22 درصدی بیکاری استان کرمانشاه اشاره و بیان کرد: قابیلت استان در حوزه گردشگری بدلیل برخورداری از موقعیت مرزی خوب است و سرمایه گذاری در حوزه بهداشت ودرمان به واسطه همجواری با کردستان عراق راهکارهایی موثر برای برون رفت از مشکلات است.
رئیس گروه مطالعات اقتصادی اداره کل اقتصاد و امور دارایی استان کرمانشاه خواستار استفاده موثر از ظرفیت مرزهای استان شد و گفت: مرزهای ما نباید گلوگاهی برای خروج کالاهای تولید شده از دیگر استان‌ها شود بلکه باید خودمان بازارهای عراق را پیدا کنیم.
وی تصریح کرد: مرزهای استان کرمانشاه مبادی خروجی برای کالاهایی است که از سایر استان‌ها تولید می‌شود اما سهم استان ما از صادرات تولیدات داخل استان کم است.
یوسفی همچنین خواستار توجه ویژه به ظرفیت سهم عمده بخش خدمات استان کرمانشاه در اشتغالزایی شد و گفت: با توجه به امنیت مطلوب استان، پیشنهاد می‌شود سرمایه گذاران اقلیم کردستان عراق برای سرمایه گذاری از ظرفیت‌های استان ما استفاده کنند.

مزیت‌های استان‌ کرمانشاه باید شناسایی و به هیئت دولت ابلاغ شود
سمانه درخشیده، مسئول دبیرخانه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی کرمانشاه اظهار داشت: باید نگاه ملی به موضوع تولید داخلی و افزایش اشتغال داشته باشم و نمی‌توان استان‌ را تفکیک کرد.
مسئول دبیرخانه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی افزود: باید مزیت‌های استان ها مشخص و به هیئت دولت ابلاغ شود و هیئت دولت نیز بر اساس این مزیت ها، برنامه مشخصی را تدوین کند تا برنامه‌های توسعه استان بر آن اساس تنظیم شود.
درخشیده مدت اندک خدمت استانداران و نبود برنامه کمی و راهبردی نبوده را از جمله دلایل عدم توفیق در استان‌ دانست و گفت: باید ظرفیت‌های ویژه استان شناسایی شود.
وی بیان کرد: در استان با کمبود نیروی کار ماهر و نیمه ماهر و از سوی دیگر با مشکل بیکاری مواجه هستیم و ایجاد نظام جامع بازار کار پیشنهاد می‌شود.

کرمانشاه در حوزه ICT و بهداشت جای پیشرفت زیادی دارد
نادر پژمان، رئیس گروه نظارت سازمان برنامه و بودجه استان کرمانشاه اظهار داشت: تا زمانی که بطور جدی با معضلات برخورد نکنیم مشکلات ساختاری ما همچنان پابرجاست.
پژمان با اشاره به نقش موثر ستاد فرماندهی تعاملات اقتصادی و اجتماعی و سیاسی در غرب کشور گفت: این نقش برای استان کرمانشاه دیده شده و اگر امتیازات لازم داده شود توفیقات خوبی حاصل می‌گردد.
وی در ادامه گفت: دولت باید اثبات کند که بدنبال رونق است، استان کرمانشاه در حوزه ICT و آموزش و بهداشت جای پیشرفت دارد و باید به این ظرفیت‌ها توجه کرد.
رئیس گروه نظارت سازمان برنامه و بودجه استان کرمانشاه با اشاره به رتبه هشتم منطقه زاگرس در کشور گفت: استان ما در موقعیت خوبی واقع نشده و نیاز به کار ساختاری داریم.
وی بر سازگاری و هماهنگی میان برنامه ششم، برنامه آمایش، برنامه توسعه شهرستان ها و نسخه اقتصاد مقاومتی در استان کرمانشاه تاکید کرد.

واگذاری مسئولیت تجارت خارجی به بخش خصوصی در تحول و شکوفایی اقتصاد کشور بسیار موثر است
داریوش پناهی، دبیر کل اتاق کرمانشاه اظهار داشت: در بحث واگذار امور و تقسیم کار ملی باید دید که آیا دولت و مسئولان حاضر به واگذاری و تفویض برخی از اختیارات به بخش خصوصی هستند.
پناهی واگذاری مسئولیت صادرات و یا تجارت خارجی، واگذاری مدیریت کارگروه تسهیل، واگذاری امور گردشگری به بخش خصوصی را راهکاری موثر دانست و گفت: آیا دولت حاضر است که صدور کارت بازرگانی را که متعلق به بخش خصوصی است، صد درصد واگذار کند.
دبیر اتاق بازرگانی استان کرمانشاه بیان کرد: واگذاری امور به اتاق تعاون و انجمن‌ها می‌تواند باری از امور را از دوش دولت بردارد.

مشوق‌های سرمایه‌گذاری باید در استان کرمانشاه عملیاتی شود
محسن رستمی، معاون سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه اظهار داشت: امسال سال تولید و اشتغال است و استان ما هم بالاترین درصد بیکاری و پایین ترین درآمد و سپرده را دارد.
وی ایجاد هلدینگ سرمایه گذاری را پیشنهادی موثر برای رونق اقتصادی و اشتغال زایی در استان دانست.
رستمی بیان کرد: در استان کرمانشاه مشوق هایی با توجه به مشکلات موجود نداریم از سویی در هر شهرستان در شهرک های صنعتی 13 سال معافیت مالیاتی و در خارج از شهرک ها 10 سال معافیت مالیاتی لحاظ شده که باید در عمل محقق شود.
وی بکارگیری فارغ التحصیلان جدید را امری ضروری برای استان کرمانشاه دانست و گفت: در شهرستان کرمانشاه از 4 بخش 3 بخش محروم است و مشمول معافیت مالیاتی می‌شود اما این مشوق ها در عمل پیاده نشده است.

برای تحول و رونق در استان کرمانشاه باید مطالبه‌گر باشیم
به گزارش خبرنگار اتاق بازرگانی استان کرمانشاه، فرهاد مرزی، دبیر اجرایی خانه صنعت و معدن استان کرمانشاه اظهار داشت: متاسفانه ما مطالبه گر نیستیم در حالیکه مطالبه‌گری راه رسیدن به اهداف است.
وی با تاکید بر تلاش برای راه اندازی واحدهای تعطیل در استان گفت: مدیران ما باید همدل باشند و در رفع مشکلات یاری رسان باشیم.
مرزی گفت: بخش خصوصی در استان کرمانشاه با حمایت مهندس کاشفی رشد یافته و باید تلاش کنیم تا وضعیت موجود بهتر شود.

خواندن 393 دفعه آخرین ویرایش در دوشنبه, 06 آذر 1396 11:07