سال رونق تولید
Logo
دوشنبه, 06 آذر 1396 11:06

در پنجاه و هفتمین سلسله نشست حلقه های مفقوده اقتصاد مطرح شد: بررسی راه کارهای افزایش ارتباط موثر دانشگاه و بخش خصوصی در استان کرمانشاه

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

s-2به گزارش روابط عمومی اتاق کرمانشاه، کیوان کاشفی در پنجاه و هفتمین سلسله نشست حلقه های مفقوده اقتصاد که با دستور کار "بررسی راه کارهای افزایش ارتباط موثر دانشگاه و بخش خصوصی" برگزار شد، گفت: آموزش بدون لینک، آموزش توسط بخش خصوصی، آموزش توسط صنعت سه مدل آموزش های دانشگاهی رایج دنیا هستند که از آنها استفاده میشود.

وی ادامه داد: در آموزش های بدون لینک دانشگاه صرفا آموزش می دهد و سپس دانشجو را رها می کند و هیچ گونه آموزش عملی به وی نمی دهد که از جمله کشورهایی که چنین شیوه آموزشی دارند ایران است.
رئیس اتاق کرمانشاه ادامه داد: در آموزش توسط بخش خصوصی، بخش خصوصی دانشگاهی را تاسیس می کند و دانشجویان فارغ التحصیل شده از این دانشگاه ها توسط بخش خصوصی جذب بازار کار میشوند. مثل کشورهای مالزی و ترکیه که بخش خصوصی آنها از قدرت ویژه ای برخوردارند.
کاشفی افزود: در آموزش توسط صنعت نیز کشورهای پیشرفته، دانشگاه هایی توسط شرکت های صنعتی بزرگ تاسیس کرده و نیروهای کار خود را پرورش می دهند که از آنجمله میتوان به شرکت زیمنس اشاره کرد.
عضو هیات رئیسه اتاق ایران عنوان کرد: با توجه به فضای موجود در کرمانشاه باید یک سری برنامه ها و رویداد ها را برای ارتباط موثر دانشگاه و بخش خصوصی با هماهنگی نهاد ها و ارگان های مربوطه ایجاد کرد و خروجی قابل قبولی را از آنها گرفت.
کاشفی از تدوین یک نظام جامع سخن گفت و افزود: با تدوین یک نظام جامع که نقش هر دستگاه در آن مشخص باشد میتوان برای رفع مشکلات قطع ارتباط دانشگاه و بخش خصوصی برنامه ریزی نمود.
وی ادامه داد: با کم کردن نقش دولت در حوزه های دانشگاهی و کمک بخش خصوصی و دانشگاه ها مطمئناً میتوان مسیر ارتباط دانشگاه و بخش خصوصی را هموار کرد.
کاشفی در پایان انجام مطالعات راهبردی و کاربردی جهت سرمایه گذاری ها در استان را برای این موضوع لازم و ضروری دانست و عنوان کرد: اتاق بازرگانی برای اولین بار در کل کشور با تاسیس باشگاه فعالان اقتصادی سعی در آموزش عملی به اعضاء این باشگاه و ایجاد ارتباط بین دانشگاه و بخش خصوصی را داشته است.

در ادامه این نشست سمانه درخشیده، مسئول دبیرخانه شورای گفتگو دولت و بخش خصوصی استان یکی از مشکلات عمده استان کرمانشاه را علی رغم وجود نیروی کار تحصیلکرده فراوان، کمبود نیروی کار ماهر و آموزش دیده دانست و عنوان کرد: عدم تعامل موثر بین صنعت و دانشگاه موجب شده است فارغ التحصیلان دانشگاه ها مهارت های مربوط به صنعت را نداشته و صنعت نیز نتواند نیروی کار مورد نظر خود را بیابد.
وی عمده ترین دلیل به وجود آمدن این مشکلات را سیستم آموزشی دانشگاه دانست و افزود: بدیهی است ارتباط موثر و تعامل سازنده بین صنعت و دانشگاه باعث تعدیل این موضوع و نهایتا رفع مشکلات این حوزه می شود.
این استاد دانشگاه ترغیب و ترویج کارآفرینی در استان، تعامل موثر بین دانشگاه و بخش صنعت و کسب و کار، آموزش و ترغیب اساتید به یادگیری مفاهیم عملی در حوزه کسب و کار به تفکیک رشته های دانشگاهی، بازنگری در محتوای آموزشی دروس دانشگاهی و نیازسنجی آموزشی در استان به تفکیک رشته های دانشگاهی را راهکارهای برون رفت از این مشکل دانست.

معصومه خان احمدی، سرپرست پارک علم و فناوری کرمانشاه نیز گفت: مشکلاتی در سیاست گذاری های کلی استان وجود دارد که بدون آماده کردن زیر ساخت ها نمیتوان هیچ تغییری را به وجود آورد
وی ادامه داد: می توان با تجربه های موجود و با بومی سازی سیاستگذاری ها مشکلات بیشتری را حل کرد و نظر به برنامه های کلی نداشت.
سرپرست پارک علم و فناوری کرمانشاه گفت: نباید نهاد های مربوطه هریک به تنهایی مبادرت به حل این مسئله داشته باشند، بلکه باید یک نظام جامع نوآوری تدوین کرد و با همکاری هم نتیجه را حاصل کرد.
وی یادآور شد: هر برنامه ای که قرار است تدوین شود حتما باید یک خروجی داشته باشد، در غیر این صورت انرژی صرف شده برای اجرای برنامه به هدر خواهد رفت.

رمضانعلی ابوزاده، رابط صنعتی دانشگاه رازی از چالش های موجود در آموزش عالی سخن گفت و افزود: در کل دنیا چهار نسل دانشگاه با عنوان آموزش محور، پژوهش محور، کارآفرین و نوآور وجود دارد.
وی ادامه داد: در بحث آموزش محور، دانشگاه ها فقط مسئولیت آموزش دانشجویان را بر عهده دارند و پس از اتمام دوره آموزش، وی را در بازار کار رها می کنند.
ابوزاده در خصوص دانشگاه پژوهش محور گفت: اصالت دانشگاه ها در کل دنیا بر پایه پژوهش محور بودن آنها است و در چنین دانشگاه هایی دانشجو در کل دوران تحصیل به پژوهش و مطالعات راهبردی پرداخته و این سبب آشنایی بیشتر وی با بخش خصوصی و دنیای خارج از دانشگاه می گردد.
وی در مورد دانشگاه های کارآفرین گفت: دانشگاه های کارآفرین به عنوان بازیگر توسعه در جوامعه خود نقش دارند و فارغ التحصیلان این دانشگاه ها با توجه به تربیت ذهن آنها در طی دوران تحصیل، در پی ایجاد شغلی هستند که بتوانند در آن کارآفرینی و اشتغال و ارزش افزوده ایجاد کنند.
رابط صنعتی دانشگاه رازی درمورد دانشگاه های نوآور گفت: این دانشگاه ها می گویند تغییرات به اندازه کافی در دنیا وجود دارد پس باید به دنبال نوآوری بود. و فارغ التحصیلان نو آور را روانه بازار کار کرد.
وی در ادامه به چالش های جدی راهبری دانشگاه ها پرداخت و گفت: استقلال دانشگاهی، راهبری دانشگاهی، جهانی شدن و مدیریت سرمایه های فکری و دانشی دانشگاهی از جمله چالشهای این حوزه هستند.
ابوزاده در پایان گفت: ما دانشگاه ها را نقد کرده ایم و چالش ها را استخراج کرده ایم، اما به نظر این اتفاق هم باید در صنعت بیافتد. می توان پای یک میز مذاکره نشست و مشکلات را مطرح کرد.

در ادامه این نشست جهانبخش شکری، رئیس خانه صنعت و معدن کرمانشاه گفت: دانشگاه و صنعت زمانی می توانند به هم نزدیک شوند که شرایطی مانند دانشگاه علوم پزشکی در آن به وجود بیاید.
وی ادامه داد: یعنی اینکه دانشجو مادامی که در حال تحصیل است بتواند واحد های درسی خود را در صنعت بگذراند. مانند دانشجویان پزشکی و پیرا پزشکی که در حین تحصیل در بیمارستان هم کار می کنند و صرفا تئوری تحصیل نمیکنند.

علی حجتی، نایب رییس خانه صنعت و معدن استان کرمانشاه هم گفت: آنچه که در جوامع خارجی به عنوان دانش به وجود آمده است بر اساس نیاز آنها بوده و بر همین اساس است که انقلاب صنعتی چهار به وجود آمد.
وی ادامه داد: متاسفانه در دانشگاه های ما مباحثی تدریس می شود که صرفا دانشجو یک مدرک فارغ التحصیلی داشته باشد و این مسئله ای نیست که دولت بخواهد در آن مداخله کند بلکه دانشگاه ها می توانند با ایجاد حس علاقه در دانشجویان رابطه آنان را با صنعت دست خوش تغییر قرار داده و آنها را به این حوزه نزدیک کند.

پرهام بنی عامریان، مدیرعامل شرکت ریخته گری دقیق نیز عنوان کرد: رابطه بین صنعت و دانشگاه به طور کلی در استان ما قطع شده و هیچ همکاری بین این دو اتفاق نمی افتد.
وی ادامه داد: صنعتگران مجبورند برای انجام امور آزمایشگاهی، بسیاری از سفارش های خود را به آزمایشگاه های خارج از کشور بدهند در حالیکه عیناً همان آزمایشگاه های پیشرفته در دانشگاه ها وجود دارد و آزمایش های صنعتگران می تواند موضوع تجربه های آزمایشگاهی دانشجویان باشد و به یک منبع درآمد برای دانشگاه تبدیل شود.

سهراب دل انگیزان، مشاور اتاق کرمانشاه و عضو هیات علمی دانشگاه رازی کرمانشاه گفت: اگر دانشگاه و دانشگاهی حرفی برای گفتن داشته باشند، صنعتگران با جان و دل می پذیرند در غیر این صورت آن را کاملا رد می کنند و این نشان دهنده آن است که بیشترین مشکل ما از سمت هیات علمی است که مانند یک جزیره عمل میکنند
وی ادامه داد: سیستم و نظام پرداخت در دانشگاه، هیات علمی را به سمت و سویی سوق می دهد که تمایل به مقاله نوشتن و ارائه ISI در وی بیشتر باشد نه به عملیاتی بودن.
دل انگیزان گفت: صنعت طالب اساتیدی است که آلوده کار باشند و اینچنین اساتیدی هستند که می توانند چند دانشجوی خوب تربیت کنند.
عضو هیات علمی دانشگاه رازی کرمانشاه عنوان کرد: نایاب ترین محصول در این استان که اتفاقا آمار بیکاری بالایی هم دارد نیروی انسانی ماهر است که برگزاری رویداد هایی چون استارت تاپ ها می تواند راه خوبی برای ورود دانشگاهیان به صنعت باشد.

{gallery}nhme895{/gallery}

خواندن 493 دفعه آخرین ویرایش در دوشنبه, 06 آذر 1396 11:06