سال رونق تولید
Logo
دوشنبه, 06 آذر 1396 11:06

کیوان کاشفی در پنجاه و ششمین نشست حلقه های مفقوده اقتصاد: رود خروشان درآمد نفتی خشکید، می‌خواهند قنات بخش خصوصی را هم بخشکانند

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

KRC 3156wبه گزارش روابط عمومی اتاق کرمانشاه، کیوان کاشفی در پنجاه و ششمین نشست حلقه‌های مفقوده اقتصاد که با محوریت صنایع غذایی برگزار شد، با بیان اینکه امروز رود خروشان درآمد نفتی در کشور خشک شده است، گفت: حالا همه حمله کرده‌اند که قنات بخش خصوصی را نیز بخشکانند.

وی به مهمترین مشکلات بخش خصوصی اشاره کرد و افزود: در سال‌های گذشته رود خروشانی به نام درآمدهای نفتی در جریان بود و با اتکا به این رود چهار میلیون حقوق بگیر، کارمند، دستگاه و اداره ایجاد شد.
عضو هیات رئیسه اتاق ایران با اشاره به اینکه در کنار این رودخانه خروشان یک قنات آب زلال نیز به عنوان بخش خصوصی وجود داشت، تاکید کرد: حالا که ایب رودخانه بزرگ خشک شده همه به قنات بخش خصوصی حمله کرده‌اند تا آن را هم بخشکانند.
کاشفی افزود: چرا اکنون که درآمدهای نفتی کم شده، باید مالیات و عوارض بخش خصوصی 50 برابر شود و هزاران مشکل برای این بخش ایجاد شود، بعد هم همه بگویند چرا بخش خصوصی فعال نیست.
وی بخش خصوصی کشور را به این مشکلات معترض دانست و یادآوری کرد: متاسفانه بخش خصوصی دیگر به برنامه‌ها و مسائل دولت اعتماد ندارد، چون پالس مثبتی دریافت نکرده و مشکلاتی که از گذشته برای بخش خصوصی ایجاد شد کالبدشکافی نشده که دیگر تکرار نشود.
رئیس اتاق کرمانشاه در ادامه از وضعیت صنایع غذایی، دارویی و بهداشتی کرمانشاه هم یاد کرد و افزود: ما در حوزه نخود به عنوان یک محصول استراتژیک پتانسیل زیادی داریم و به زودی نیز شاهد راه‌اندازی واحد کشت و صنعت نخود در استان خواهیم بود.
کاشفی روغن حیوانی کرمانشاه را نیز از دیگر محصولات غذایی مهم استان برشمرد و بیان کرد: قرار است انجمنی برای این محصول تشکیل شود و البته در کنار آن، مطالعه و پژوهش روی روغن را نیز دنبال می‌کنیم.
وی با بیان اینکه صنایع غذایی نیازمند یکسری صنایع تکمیلی مانند صنایع بسته‌بندی و... هستند، یادآوری کرد: متاسفانه روی این موضوع کم کار شده است.
عضو هیات رئیسه اتاق ایران در خصوص صنایع دارویی و بهداشتی استان نیز تصریح کرد: در این بخش پتانسیل زیادی داریم اما روی آن خوب کار نکردیم.
کاشفی اظهار کرد: چند موضوع کلی هم در خصوص صنایع غذایی، دارویی و آرایشی و بهداشتی داریم، اول حضور این محصولات در نمایشگاه‌ها و ارتباط با دنیا است که باید مشوق‌های معناداری برای صنایع این بخش برای حضور در نمایشگاه‌ها دیده شود.
وی آینده نگری در این صنایع را نکته دومی دانست که باید مورد توجه قرار گیرد و اظهار کرد: اگر در صنایع غذایی، آرایشی و بهداشتی آینده نگری نداشته باشیم موفق نخواهیم شد.
به گفته این مسئول، سومین نکته نظارت بر صنایع غذایی و ... است که گاهی تبدیل به منبع درآمد برای افرادی خاص شده و باید از آن جلوگیری شود.

بابک ترابی، عضو هیات رئیسه اتاق کرمانشاه نیز صنایع غذایی را نشان توسعه و پیشرفت صنعت در یک منطقه دانست و افزود: صنایع غذایی اگر بر اساس استانداردهای روز باشند، می‌توانند در بازارهای بین‌المللی هم عرضه شوند.
وی به مهمترین چالش‌های صنعت غذایی هم اشاره کرد و بالا بودن هزینه تولید را مهمترین این چالش‌ها برشمرد.
به گفته ترابی، مشکل دیگر صنایع غذایی نظارت‌های موازی و گاهی غیرضروری دستگاه‌های مختلف است.
عضو هیات رئیسه اتاق کرمانشاه رقابت ناسالمی که بین صنایع غذایی ایجاد شده و باعث شده که گاهی این صنایع به هم آسیب بزنند را از دیگر چالش‌ها عنوان کرد.

امسال صادرات صنایع غذایی، دارویی و آرایشی بهداشتی 25 درصد بیشتر می‌شود
مهدی صادقی، مدیرکل دفتر صنایع غذایی، بهداشتی، دارویی و آرایشی وزارت صنعت، معدن و تجارت از هدف‌گذاری افزایش 25 درصدی صادرات محصولات غذایی، دارویی و آرایشی بهداشتی کشور در سال جاری خبر داد.
وی گفت: هدف گذاری که ما امسال برای صادرات مواد غذایی، دارویی و آرایشی بهداشتی در کشور داریم سه میلیارد دلار است که بر اساس آمارهای سه ماهه ابتدای امسال، 91 درصد این هدفگذاری محقق شده و بخشی از این صادرات سه میلیارد دلاری نیز سهم کرمانشاه است.
صادقی با بیان اینکه امسال در مجموع هدف گذاری افزایش 20 درصدی برای صادرات کشور در نظر گرفته شده است، اظهار کرد: ما این افزایش را برای صنایع غذایی، دارویی و آرایشی بهداشتی حدود 25 درصد در نظر گرفتیم.
مدیرکل دفتر صنایع غذایی، بهداشتی، دارویی و آرایشی وزارت صنعت، معدن و تجارت معتقد است، با توجه به پتانسیل‌هایی که در صنعت غذایی، دارویی و آرایشی بهداشتی کشور وجود دارد این افزایش 25 درصدی محقق خواهد شد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود از فعالیت 10 هزار و 800 واحد صنایع غذایی در کشور خبر داد و تاکید کرد: باید دید واقعا به این تعداد واحد صنایع غذایی در کشور نیاز داریم، یا نه.
به گفته این مسئول، اکنون برخی از این واحد‌ها با ظرفیت پایین کار می‌کنند و دلیل مشکلات آنها نیز مشکل بازار، تکنولوژی، نیروی انسانی و ... است.
مدیرکل دفتر صنایع غذایی، بهداشتی، دارویی و آرایشی وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به مهمترین چالش‌هایی که صنعت غذایی کشور با آن مواجه است، بسته‌بندی را یکی از مهمترین این مشکلات دانست که به خوبی روی آن کار نکرده‌ایم.
صادقی تصریح کرد: ما مواد اولیه بسته‌بندی را از طریق پتروشیمی‌های کشور تامین می‌کنیم و ماشین‌آلات بسته‌بندی را هم داریم، برای طراحی هم تعداد زیاد جوانان تحصیل کرده در عرصه طراحی داریم، لذا نباید با مشکل مواجه باشیم و حداقل باید در بسته‌بندی به خودکفایی برسیم.
وی فرآوری و ایجاد ارزش افزوده بیشتر را نیز از دیگر مشکلات صنایع غذایی برشمرد و بیان کرد: نمونه این مشکل را در زعفران داریم. ما زعفران را یا فله‌‌ای یا در بسته‌های کوچک می‌فروشیم و از محل فروش آن فقط 300 میلیون دلار در سال عاید کشور می‌شود. در حالیکه کشورهای دیگر ازعفران میکروکپسول و با کمک آن داروی ضد افسردگی می‌سازند و از قبل آن بیش از سه میلیارد دلار در سال درآمد دارند.
مدیرکل دفتر صنایع غذایی، بهداشتی، دارویی و آرایشی وزارت صنعت، معدن و تجارت همچنین بر لزوم برندسازی در عرصه صنایع غذایی تاکید کرد و ادامه داد: اگر بتوانیم برند بسازیم و آنها را توسعه دهیم، می‌توانیم روی همین برند‌ها سرمایه‌گذاری کنیم. مانند کاری که ترکیه انجام داده و 10 میلیارد دلار در سال صادرات صنعت غذایی دارد.
صادقی افزود: موضوع دیگر این است که صنایع نیازمند کارآفرینی و مدیریت هستند. این دو مقوله کاملا با مالکیت فرق دارد و مسئول یک واحد نباید بتواند آن را مدیریت کند.
وی گفت: اگر فقط به فکر سرهم‌بندی در صنایع غذایی باشیم با مشکل مواجه خواهیم شد، صنایع غذایی باید از دانش کافی برای استفاده از تجهیزات، ماشین آلات و نیروی انسانی برخوردار باشند.
صادقی به مشکل دیگر صنایع غذایی که رفع موانع و قوانین دست و پاگیر است نیز اشاره و تصریح کرد: دولت بودجه و امکانات محدودی دارد و نمی‌تواند به صنایع غذایی کمک کند، اما می‌تواند قوانین دست و پاگیر، نظارت‌های موازی و ... را بردارد.
وی با بیان اینکه اقداماتی انجام شده و مقرر شده از نظارت های موازی دستگاه‌ها از صنایع غذایی جلوگیری شود، تصریح کرد: اگر این مشکلات حل شود بخش خصوصی می‌تواند به راحتی مسیر خود را پیدا کند.
وی بر لزوم برونگرایی صنایع غذایی و توجه به بعد صادراتی هم تاکید کرد و افزود: اگر امروز از 600 میلیون صادرات لبنیات در کشور 200 میلیون دلار آن به عراق است به دلیل این است که در عراق پایگاه و جای‌ پا داریم و یکی از مواردی که در صادرات صنایع غذایی باید به آن توجه کرد ایجاد جای پا در کشور هدف است.
مدیرکل دفتر صنایع غذایی، بهداشتی، دارویی و آرایشی وزارت صنعت، معدن و تجارت اشاره‌ای هم به وضعیت اقتصاد کشور داشت و بیان کرد: باید اقتصاد را مردمی کنیم و مردمی کردن با خصوصی‌سازی کاملا متفاوت است.
صادقی مردمی کردن اقتصاد را از طریق نهادسازی میسر دانست و گفت: مردمی کردن اقتصاد یعنی آحاد جامعه بتوانند از دستاوردهای اقتصاد بهره‌مند شوند و از تمام سرمایه‌های خرد مردم استفاده شود.
وی درون‌زایی، برون گرایی و دانش‌بنیان بودن را سه اصل مهم در اقتصاد مقاومتی دانست و تاکید کرد: این سه اصل در سایه مردمی کردن اقتصاد شکل می‌گیرد.
مدیرکل دفتر صنایع غذایی، بهداشتی، دارویی و آرایشی وزارت صنعت، معدن و تجارت در بخش پایانی سخنان خود به شرایط صنایع غذایی، آرایشی و بهداشتی استان کرمانشاه هم اشاره کرد و افزود: کرمانشاه برندهای خوب و موفقی مانند مانیزان و روژین تاک دارد .
صادقی همچنین از 200 گونه گیاهان دارویی استان به عنوان یک مزیت مطلق یاد کرد که نیازمند توجه بیشتری است.
وی از مزیت همجواری با کشور عراق هم یاد کرد و ادامه داد: کرمانشاه دارای دو مزیت مهم ژئوپلوتیک و ژئواکونومیک است که نباید از آنها غافل شد.
به گفته این مسئول، در استان‌های همجوار کرمانشاه در کشور عراق جمعیت زیادی وجود دارد که نیازمند صنایع غذایی هستند.

تولیدات کشاورزی ایران تا 10 سال آینده به 300 میلیون تن می‌رسد
بهروز فروتن، مشاور سندیکای صنایع کنسروسازی ایران با بیان اینکه ایران جزو 10 کشور کشاورزی دنیا است، پیش‌بینی کرد: میزان تولید محصولات کشاورزی کشور طی 10 سال آینده به 300 میلیون تن برسد.
وی از مازاد تولید محصولات کشاورزی کشور طی 10 سال آینده خبر داد و گفت: تولید محصولات کشاورزی کشور طی 10 سال آینده به 300 میلیون تن خواهد رسید.
فروتن با بیان اینکه تولید محصولات کشاورزی در کشور در ابتدای انقلاب 25 میلیون تن بود و اکنون به 100 میلیون رسیده، یادآوری کرد: اگرچه افزایش چهار برابری تولید محصولات کشاورزی را داشتیم، اما رشد جمعیت دو برابر شده و این یعنی با مازاد تولید مواجه خواهیم شد.
مشاور سندیکای صنایع کنسروسازی ایران تعداد واحدهای صنایع غذایی کشور در ابتدای انقلاب را 600 واحد اعلام کرد که اکنون به یازده هزار واحد رسیده است.
فروتن معتقد است، با این روند تولید محصولات کشاورزی، طی چند سال آینده این یازده هزار واحد هم کم خواهد بود.
وی تاکید کرد: برای اینکه مازاد تولید را مدیریت کنیم باید رویکرد صادراتی داشته باشیم و ابتدا به بازارهای مجاور مانند عراق نگاه کنیم و پس از آن به بازارهای بعدی مانند روسیه و ... نگاه داشته باشیم.
وی گفت: خصوصا استان کرمانشاه که پتانسیل‌های زیادی در صنایع غذایی، داروی گیاهی و... دارد و با کشور عراق هم مرز است باید بیشتر در این خصوص سرمایه‌گذاری داشته باشد.

در ادامه مسعود بختیاری نائب رئیس سندیکای کنسروسازی ایران به مشکلات صنایع غذایی و کنسروسازی پرداخت و تاکید کرد: صنعت کنسروسازی از تکنولوژی فرسوده رنج می‌برد.
وی بالا بودن هزینه تمام شده را نیز از دیگر مشکلات صنایع غذایی و کنسروسازی دانست و تصریح کرد: یکی از دلایل این افزایش هزینه تمام شده، فشارهای بخش دواتی است.
بختیاری تصریح کرد: باید ستادی برای رفع تحریم‌های بخش دولتی علیه صنعت تشکیل شود.
وی عنوان کرد: صنایع غذایی ما باید وقت و انرژی خود را صرف مراجعات بی فایده دستگاه‌های دولتی کنند، در حالیکه این وقت را باید برای تولید و ارتقا کیفیت اختصاص دهند.

احمد آزادمرد رئیس سندیکای کنسروسازی ایران نیز از مزیت‌های کرمانشاه یاد کرد و افزود: کرمانشاه در بسیاری از مواد اولیه صنایع غذایی در رده‌های اول و دوم کشور است.
وی گفت: کشاورزی و فرآوری محصولات کشاورزی مزیت اول استان کرمانشاه است و باید به این بخش خصوصا در بعد صادرات بیشتر توجه شود.
آزادمرد یادآوری کرد: نباید اجازه دهیم سایر صنایع، گوی سبقت را از صنایع غذایی بگیرند.

95 درصد صنایع غذایی کشور به بخش کشاورزی وابسته است
جلال کریمی زند، مدیر صنایع تبدیلی و تکمیلی سازمان جهاد کشاورزی کرمانشاه معتقد است، بیش از 95 درصد صنایع غذایی کشور وابسته به بخش کشاورزی است.
وی صنایع غذایی را صنایعی وابسته به بخش کشاورزی دانست و اظهار کرد: بیش از 95 درصد صنایع غذایی کشور به بخش کشاورزی وابسته است.
کریمی در ادامه از وضعیت صنایع تبدیلی استان کرمانشاه هم یاد کرد و از فعالیت 250واحد صنایع تبدیلی در استان خبر داد که البته برخی از آنها راکد و یا نیمه فعال هستند.
مدیر صنایع تبدیلی و تکمیلی سازمان جهاد کشاورزی گفته این مسئول، بیشتر این صنایع اولین حلقه زنجیره فرآوری محصولات کشاورزی هستند و می‌توان زنجیره‌های بعدی نیز به دنبال آنها ایجاد کرد.
وی اظهار کرد: از این تعداد، صنایع زیربخش زراعی، صنایع تبدیلی دام و طیور، صنایع تبدیلی باغات و صنایع شیلات به ترتیب بیشترین سهم را دارند.
کریمی از تولید چهار میلیون تنی محصولات کشاورزی در استان نیز یاد کرد و گفت: در حوزه تولید آبزیان کرمانشاه یکی از استان‌های مطرح در تولید ماهی بین استانهای غیرساحلی است.

دولت با ما کار نداشته باشد، کارمان را بهتر انجام می‌دهیم
سید مهدی افخمی، رئیس انجمن صنایع لبنی استان کرمانشاه با اشاره به مشکلات متعدد فعالین این صنعت، گفت: اگر بخش دولتی با ما کاری نداشته باشد، کارمان را بهتر انجام می‌دهیم.
وی از مشکلات فراوان صنایع لبنی سخن گفت و ادامه داد: گاهی آنقدر از سوی بخش دولتی تحت فشار و نظارت هستیم که راه رفتن و کار عادی خود را نیز فراموش می‌کنیم.
وی اظهار کرد: اگر بخش دولتی کاری با ما نداشته باشید، بهتر می‌توانیم کارمان را انجام دهیم.
افخمی از حذف یارانه شیر انتقاد کرد و افزود: از زمان دولت قبل و با حذف یارانه شیر، صنعت لبنیات دچار مشکلات عدیده‌ای شد و این صنایع دچار رکود شدند.
وی با بیان اینکه در سال‌های گذشته با زور و اجبار برخی واحدهای لبنی سنتی را مجبور کردند صنعتی شوند، یادآوری کرد: امروز در هر کوچه و پس کوچه یک واحد لبنیات سنتی باز شده که لبنیات را با قیمت ارزان عرضه می‌کند و در نهایت یک یا دو نفر در آن مشغول به کار هستند و برخی از انها حتی از یک کارخانه هم بیشتر تولید دارند.
به گفته رئیس انجمن صنایع لبنی استان کرمانشاه، این در حالیست که یک واحد صنعتی هزینه‌هایی مانند تهیه دستگاه هموژن و پاستور، هزینه حمل و نقل، هزینه بسته‌بندی و ... را دارد و بعد از دو ماه با فروش محصولات به پولش می‌رسد، اما لبنیات‌های سنتی فقط با وسایل ساده لبنیات می‌فروشند و همان روز هم به پولشان می‌رسند.
افخمی با بیان اینکه در گذشته 22 واحد صنایع لبنی در کرمانشاه فعال بود، بیان کرد: با این مشکلات اکنون پنج یا شش واحد در کرمانشاه فعال هستند.
افخمی به مطرح کردن موضوع استفاده از روغن پالم در صنایع لبنی از سوی وزیر بهداشت اشاره کرد و گفت: این موضوع باعث شد مردم از لبنیات صنعتی گریزان شوند.
وی در بخش دیگری از سخنان خود به مشکلات قوطی سازی هم در استان اشاره و خاطرنشان کرد: در زمان جنگ یک واحد قدیمی قوطی سازی در کرمانشاه فعال بود که چون آن زمان در استان فرآوری چندانی نداشتیم پس از چند سال به جای دیگر منتقل شد.
به گفته افخمی، امروز با توسعه کشاورزی و فرآوری، واحدهای صنعتی باید از مناطق دیگر قوطی تهیه کنند.

آغاز عملیات اجرایی واحد کشت و صنعت نخود کرمانشاه در سال 95
ناصر مرادی، رئیس شورای ملی نخود از مزیت‌های کشاورزی کرمانشاه یاد کرد و کرمانشاه را یکی از قطب‌های کشاورزی کشور خواند که در تولید بسیاری محصولات کشاورزی جایگاه اول تا سوم کشور را دارد.
عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی کرمانشاه تصریح کرد: بخش کشاورزی می‌تواند ارزش افزوده بسیار مناسبی داشته باشد، اما باید به سمت فرآوری محصولات کشاورزی برویم.
وی نخود را یکی از مهمترین محصولات کشاورزی کرمانشاه برشمرد و بیان کرد: نخود دارای پروتئین بسیار بالا و با نیاز آبی کم است، خصوصا نخود کرمانشاه که در سطح بین‌المللی و ملی یک برند است و از نیمه‌های سال 93 صادرات آن دوباره برقرار شد.
رییس شورای ملی نخود از صادرات 35 هزار تنی نخود در سال 93 در کشور خبر داد و بیان کرد: در سال 94 نیز با وجود آفت و کمبود محصولی که داشتیم، 28 هزار تن نخود صادر کردیم.
به گفته رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی کرمانشاه، نخود عمدتا به کشورهای پاکستان، عراق، افغانستان و کشورهای حوزه خلیج فارس صادر می‌شود.
مرادی با بیان اینکه تاکنون کار زیربنایی برای نخود انجام نشده بود، خاطرنشان کرد: اکنون طرحی ملی برای صفر تا صد نخود یعنی از کشت و تولید تا فرآوری در کرمانشاه در نظر گرفته شده که به 40 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری برای اجرای پروژه نیاز دارد.
وی معتقد است، در این طرح از تولید تا فرآوری، لپه کردن، کنسرو، هموس و ... در نظر گرفته شده و به زودی و در همین سال 95 عملیات اجرایی این واحد آغاز خواهد شد.
رئیس شورای ملی نخود به برنامه مکانیزه کردن کشت نخود یا همان کشت‌های پاییزه نیز اشاره کرد و افزود: سال گذشته پنج هزار هکتار در استان زیر کشت مکانیزه نخود رفت.
به گفته مرادی، کشت مکانیزه 2.5 برابر کشت سنتی بازدهی دارد و هزینه کشاورزان را هم به نصف کاهش می‌دهد.
وی در ادامه از خواص دارویی و غذایی نخود هم یاد کرد و ادامه داد: نخود کرمانشاه در بدترین شرایط 18 درصد و در نوعی از نخود به نام نخود "بیونیج" تا 30 درصد پروتئین دارد.
مرادی تصریح کرد: استعداد دیگر کرمانشاه در دامداری و تولید گوشت است که گوسفند سنجابی ما در این بخش یک برند است و سال‌ها است که به کشورهای عربی صادر می‌شود.
رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی کرمانشاه، در ادامه از محصولات گلخانه‌ای نیز به عنوان دیگر پتانسیل کشاورزی کرمانشاه یاد کرد و ادامه داد: در محصولات گلخانه‌ای در تولید قارچ خصوصا قارچ صدفی و دکمه‌ای خوب کار کردیم.

خواندن 575 دفعه آخرین ویرایش در دوشنبه, 06 آذر 1396 11:06