حمایت از کالای ایرانی
Logo
سه شنبه, 26 ارديبهشت 1396 04:27

در نشست کمیسیون بازرگانی، حمل و نقل و ترانزیت اتاق مطرح شد: رونق پتاسیل ها و قابلیت های مرزهای تجاری، مهمترین اقدام در سال جدید

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

جلسه کمیسیون بازرگانی، حمل و نقل و ترانزیت اتاق کرمانشاه با دستور کار بررسی علل کاهش میزان صادرات استان در سال و 1395بررسی راه کارهای افزایش مبادلات تجاری و ایجاد رویه های گمرکی جدید مورد نیاز در سال 1396 در محل اتاق کرمانشاه و با حضور اعضای این کمیسیون برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اتاق کرمانشاه، کیوان کاشفی با اشاره به روند نزولی صادرات در سال 95 گفت: از دید ما صادرات استان در مرزهای تجاری کرمانشاه کاهش نداشته بلکه به نظر قابلیت ها و پتاسیل های مرزها با توجه به شرایط داخلی عراق یک جابجایی در مرزهای تجاری ایجاد شده است.


رئیس اتاق کرمانشاه ادامه داد: شرایط داخلی عراق و قوانین جدیدی که در این کشور وضع شده با شرایط را برای بازرگانان ما سخت کرده اما باید در نظر داشت کرمانشاه دارای قابلیت های ویژه ای است که استان های مرزی دیگر ندارند.
وی یادآور شد: کرمانشاه تنها استانی است که به اقلیم، خسروی و سومار دسترسی دارد و این مزیت عمده میتواند روند صادرات و واردات را برای تجار تسهیل کند که متاسفانه تا به امروز استفاده لازم از این مزیبت را نبردیم.
کاشفی تصریح کرد: تحولات جدید کشور عراق در اختیار و اراده ما نیست اما برای رونق دوباره مرزهای تجاری باید در روندهای داخلی کشور فعل و انفعالاتی ایجاد کنیم و برای هر مرز برنامه های خاصی بر اساس ویژگی های آن تدارک ببنیم.
عضو هیات رئیسه اتاق ایران ادامه داد: در مرز پرویزخان سرمایه گذاری کلانی صورت گرفته و باید شیوه های جدیدی مانند ترانزیت را در این مرز فعال کنیم تا شاهد فعالیت بیش از پیش این مرز باشیم.
کاشفی بر افزایش واردات از مرزهای تجاری تاکید کرد و گفت: در این نشست برای سه مرز سومار، خسروی و پرویز خان باید برنامه های جداگانه ای تدارک ببینیم و بسته دارای قابلیت اجرا به کارگروه توسعه صادرات ارائه دهیم.

در ادامه این نشست داریوش پناهی، دبیر کل اتاق کرمانشاه و دبیر کمیسیون به عملکرد مرزها در سال 95 اشاره کرد و گفت: 36.7% به لحاظ ارزشی و 34.3% به لحاظ وزنی در سال 95 افت صادرات داشتیم که علل مختلفی دارد.
وی مهترین دلایل کاهش صادرات از مرزهای تجاری استان را برشمرد و افزود: اختلاف دولت مرکزی عراق با اقلیم در خصوص تعرفه های گمرکی در اقلیم، ممنوعیت و محدودیت واردات تعدادی از کالاهای موثر مانند سیمان و کاشی، وضع تعرفه های بین مسیر و ممانعت از ورود کالاهای وارد شده از مرزهای اقلیم به بخش مرکزی و جنوب از جمله این دلایل هستند.
دبیر کمیسیون بازرگانی، حمل و نقل و ترانزیت اتاق کرمانشاه در خصوص اولویت های مرز سومار در سال 96 گفت: پیگیری رسمی شدن مرز سومار، استقرار گذرنامه برای حمل یکسره کالا، تعریض و تکمیل جاده های منتهی به مرز تجاری سومار، تعیین تکلیف اراضی فاز 2 و واگذاری آن به بخش خصوصی برای اجرای احداثات مورد نیاز شامل پارکینگ، انبار، اقامت گاه، خدمات خودرویی، دفاتر تجاری، باسکول، سردخانه و غیره، اجرا و تکمیل فیبر نوری برای خدمات مورد نیاز، اظهار کالا در گمرک سومار و ... از مهمترین مواردی هستند که در سال جدید باید پیگیری شوند.
وی در خصوص مرز تجاری پرویز خان گفت: ایجاد رویه های جدیدگمرکی مانند ترانزیت کالا، واردات و واردات ضایعات از جمله آخال و ...، توسعه صادرات مشتقات نفتی، هماهنگی برای حمل یکسره برخی از کالاها مانند، لبنیات، میوه و تره بار، ماهی و انجام هماهنگی های لازم برای اختصاص مرز پرویزخان برای عبور و صادرات کالاها به مقصد سوریه و ایجاد یک خط ترانزیتی مناسب برای این امر با همکاری دستگاه های ذیربط در سه کشور از مواردی است که باید در این مرز انجام گردد.
دبیر کل اتاق کرمانشاه در پایان سخنانش به اولویت های مرز خسروی پرداخت و خاطر نشان کرد: تلاش برای گشایش مسیر خسروی به بغداد برای تردد زوار و محوله های صادراتی، کاهش هزینه های دریافتی خصوصاً هزینه های تحت عنوان مانیفست، تکمیل زیرساخت ها از جمله ایجاد سالن ملاقات برای بازرگانان دو طرف، حمل یکسره کالا از مرز خسروی مانند برخی مرزهای تجاری، صادرات کالاهایی مانند لبنیات و مواد غذایی از مرز خسروی با هماهنگی طرف مقابل و تأمین امکانات مورد نیاز مرزبانی در مکان بازارچه خسروی شامل دفتر استراحتگاه برای مأمورین مستقر از جمله این موارد هستند.

گفتنی است در ادامه این نشست اعضای کمیسیون به بیان دیدگاه های خود پرداختند و مقرر شد با جمع بندی نقطه نظرات اعضا بسته پیشنهادات رونق مرزهای تجاری استان به کارگروه توسعه صادرات استان اعلام شود.

خواندن 1340 دفعه آخرین ویرایش در سه شنبه, 26 ارديبهشت 1396 04:33