حمایت از کالای ایرانی
Logo
چهارشنبه, 21 تیر 1396 06:41

دیدار هیات تجاری استان دیالی عراق با معاون اقتصادی استانداری

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

در پی سفر هیات تجاری بازرگانی از استان دیالی عراق که در راستای افزایش همکاری های دوجانبه در بخش های صنعتی، کشاورزی و گردشگری به استان کرمانشاه سفر کردند، عصر دیروز با معاون اقتصادی استانداری کرمانشاه دیدار و گفتگو داشتند.

به گزارش روابط عمومی اتاق کرمانشاه، جمشید رستمی عضو هیات رئیسه اتاق کرمانشاه در نشست هیات تجاری استان دیالی عراق با معاون اقتصادی استانداری، اظهار داشت: امیدواریم در این نشست ها و جلسات بخشی از مشکلات تجارت بین ایران و عراق پیگیری و راهکارهایی برای رفع آنان ارائه شود.
وی با بیان اینکه صنعتگران و کارخانجات بسیار و بازرگانان معروفی در استان کرمانشاه فعالیت می کنند، افزود: مشکلاتی مابین مرزهای دو کشور وجود دارد که با عنوان کردن آنها تلاش می کنیم ریشه یابی شوند

.
عضو هیات رئیسه اتاق کرمانشاه تاکید کرد: مرز سومار، مرزی است که شاید یکی دو سال از فعال شدن آن نگذشته باشد اما در همین مرز، مشکلاتی وجود دارد.
وی ادامه داد: کالاهایی که از سمت ایران به عراق صادر می شود، به دلیل آنکه تجار عراقی آن را در مرز دیر تحویل می گیرند و کالا در مرز توقف دارد با کیفیت پائین تری به دست آنان می رسد.
رستمی بیان داشت: این موضوع، نمونه ای از مشکلات در مرز سومار است که باید جهت برطرف نمودن آنان همکاری کنیم.
وی با اشاره به قدمت فعالیت های تجاری در مرز سومار، یادآورشد: این مرز اولین مرز فعال ما با کشور عراق بود.ما خواستا رونق مجدد این مرز هستیم و از دوستان طرف عراقی انتظار داریم به این موضوع توجه کنند.

موانع برقراری نمایشگاه تجاری بین کرمانشاه و دیالی عراق برداشته شود
رئیس هیات تجاری استان دیالی عراق با اشاره به اینکه ایجاد یک نمایشگاه تجاری از توافقات گذشته بین دو استان بوده است، خواستار رفع موانع و تلاش برای شکل گیری این نمایشگاه شد.
قیس حسن عبد الامیر با بیان اینکه مرز سومار از جمله مرزهای بسیار مهم بین دو طرف است، اظهار داشت: این مرز نزدیکترین نقطه به بغداد است و از سوی دیگر با استان های میانی عراق نیز ارتباط پیدا می کند.
وی با اشاره به اینکه ایجاد یک نمایشگاه تجاری از توافقات گذشته بین دو استان بوده است، خواستار رفع موانع و تلاش برای شکل گیری این نمایشگاه شد.
نایت رئیس اتاق بازرگانی دیالی عراق در پایان سخنان خود گفت: ما آرزوی سربلندی و عزت را برای جمهوری اسلامی ایران داریم. این کشور در مواقع مختلف از کشور عراق حمایت کرد و ما را از بحران های گوناگون خصوصا در بحث حملات داعش نجات داد.

در ادامه این نشست، سید قاسم معموری عضو شورای اقتصادی استان دیالی عراق، با اشاره به برنامه های اقتصادی پیش روی حکومت دیالی، عنوان کرد: امیدواریم با کمک ایران بتوانیم این برنامه ها را فعال کنیم.
وی با تاکید بر این موضوع که بخش امنیتی و اقتصادی از بخش هایی است که دو استان می توانند در آن همکاری های گسترده داشته باشند، بیان داشت: استان دیالی علاوه بر بودجه ای که از دولت دریافت می کند، یک منطقه گمرکی دارد که عایدات مالی مناسبی از آن کسب می کند. امیدواریم با این درآمدهای مالی در مرز سومار تقویت شویم.
عضو شورای اقتصادی استان دیالی عراق در پایان با بیان اینکه امکانات این استان نسبت به گذشته بیشتر شده است، خاطرنشان ساخت: تاکید ما بر مرز سومار به مندلی است. این مرز، یک مرز مهم است که باید تقویت شود.

راه آهن کرمانشاه به خسروی ظرف دو سال آینده به بهره برداری می رسد/ پیشرفت 20 درصدی پروژه
معاون اقتصادی استانداری کرمانشاه با اشاره به پیشرفت 20 درصدی پروژه راه آهن کرمانشاه به خسروی گفت: این پروژه ظرف دو سال آینده به بهره برداری می رسد.
رضا رحیمی با بیان اینکه مردم ایران و عراق، ریشه های فرهنگی و تاریخی بسیاری دارند که زمینه پیشرفت روابط دو کشور را سبب می شود، اظهارداشت: مرز سومار یکی از مرزهای استان کرمانشاه است که در همسایگی استان دیالی عراق واقع شده، در حال حاضر از محل اعتبارات ملی و استانی در حال تکمیل زیرساخت های این مرز هستیم. هم اکنون نیز روزانه 300 کامیون کالا از این مرز صادرات صورت می گیرد.
وی با اشاره به ظرفیت ها و پتانسیل های استان کرمانشاه در بخش های مختلف صنعتی، کشاورزی، دامپروری، زیرساخت های ارتباطی و ...، گفت: یکی از ظرفیت های استان کرمانشاه، ظرفیت شرکتها و خدمات فنی و مهندسی است. این شرکت ها در حوزه های صنعت و کشاورزی نیروهای متخصص و ماهری دارند که می توانند به تجار استان دیالی در انجام پروژه هایشان مشاوره دهند.
معاون اقتصادی استانداری کرمانشاه به ظرفیت های بخش کشاورزی استان هم پرداخت و ادامه داد: در این استان، ظرفیت های پزشکی، درمانی و حوزه سلامت بسیاری وجود دارد. در حال حاضر نیز بیمارانی از استان های شمال عراق و سلیمانیه برای درمان به کرمانشاه سفر می کنند.
وی با بیان اینکه در طی هفته بیش از 110 پرواز از فرودگاه بین المللی کرمانشاه انجام می گیرد، تصریح داشت: افرادی که با قصد سفر به مرکز کشور و یا اماکن زیارتی از دیالی به ایران سفر می کنند، می توانند از فرودگاه کرمانشاه برای تردد استفاده کنند.
رحیمی اضافه کرد: در مرز سومار و خسروی این امکان را داریم که کالاهای سایر استان های کشور را به عراق عبور دهیم.
وی با تاکید بر اینکه مسئولان و مجموعه مدیریت استان کرمانشاه آماده همکاری در زمینه های مختلف با استان دیالی عراق را دارند، اضافه کرد: راه آهن کرمانشاه که متصل به مرکز کشور و سایر استان های ایران است، تا پایان ماه جاری رسما افتتاح خواهد شد. این مسئله ظرفیت بسیار خوبی است که کالاها و مسافرین عراقی را به مرکز کشور وصل کند.
معاون اقتصادی استانداری کرمانشاه خاطرنشان ساخت: از برنامه های دیگر دولت ادامه راه آهن از کرمانشاه به خسروی است. این پروژه تاکنون 20 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است و طی دو سال آینده به بهره برداری خواهد رسید. پیشنهاد می کنیم برای تکمیل این راه آهن و داشتن یک راه آهن سراسری بین ایران و عراق، دولت عراق شروع به اتصال راه آهن خود به مرز خسروی کند.
رحیمی از تحصیل 200 دانشجوی عراقی در دانشگاه های استان کرمانشاه خبرداد و متذکر شد: در استان کرمانشاه، بیش از 5 دانشگاه رسمی فعالیت می کند و در هر شهرستان استان نیز دانشکده هایی احداث شده است. در دانشگاه رازی کرمانشاه پذیرش دانشجوبان خارجی صورت می شود.
وی در پایان از ظرفیت های گردشگری استان کرمانشاه یاد کرد و یادآورشد: در سفر قبلی هیات تجاری و بازرگانی دیالی به استان کرمانشاه، تفاهم نامه ای امضاء شد، ارزیابی شود که چه مشکلات و موانعی در راه تحقق مصوبات آن بوده و آیا نیازی به تکمیل و اضافه کردن موارد جدید است یا نه.

گفتنی است این هیات تجاری بازرگانی قرار است در سفر سه روزه خود به استان کرمانشاه، از واحدهای تولیدی صنعتی، موادغذایی و کشاورزی، مصالح ساختمانی و ظرفیت های گردشگری کرمانشاه بازدید داشته باشند. همچنین نشست B2B با بازرگانان کرمانشاهی و فعالین اقتصادی استان از دیگر برنامه های سفر آنان به کرمانشاه خواهد بود.

خواندن 1525 دفعه آخرین ویرایش در چهارشنبه, 21 تیر 1396 06:43