حمایت از کالای ایرانی
Logo
دوشنبه, 23 مرداد 1396 05:05

کرمانشاه و "چلیابینسک" روسیه خواهر خوانده می شوند

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

رئیس اتاق بازرگانی کرمانشاه گفت: کرمانشاه و "چلیابینسک" روسیه خواهر خوانده می شوند.

به گزارش روابط عمومی اتاق کرمانشاه، کیوان کاشفی در نشستی که با حضور سفیر روسیه در ایران و هیات تجاری روس و جمعی از فعالان اقتصادی استان کرمانشاه در اتاق بازرگانی برگزار شد، از روسیه به عنوان یکی از کشورهایی یاد کرد که ایران و خصوصا کرمانشاه می‌تواند تعاملات تجاری خوبی با این کشور داشته باشد.
عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی ایران با اشاره به برنامه‌هایی که در کل کشور برای توسعه تجارت با روسیه وجود دارد، خاطرنشان کرد: با همکاری اتاق بازرگانی ایران ایجاد "سرای ایرانیان" در آستاراخان روسیه در دست اقدام است و مراحل نهایی آن طی می‌شود

.
کاشفی تصریح کرد: در سرای ایرانیان 10 تا 12 دفتر تجاری و نمایشگاهی در نظر گرفته شده که یکی از آنها مخصوص استان کرمانشاه است.
وی ایجاد سرای ایرانیان را زمینه‌ای برای توسعه مراودات اقتصادی دو کشور برشمرد و عنوان کرد: آستاراخان بندر اصلی برای مبادلات تجاری ایران و روسیه است.
رئیس اتاق بازرگانی کرمانشاه با بیان اینکه در گذشته برخی زیرساخت‌های لازم خصوصا برای صادرات محصولات کشاورزی بین دو کشور وجود نداشت، تاکید کرد: خوشبختانه بخش قابل توجهی از این زیرساخت‌ها طی چند سال اخیر فراهم شده، اما باز هم جای کار بیشتری وجود دارد.
کاشفی در ادامه از پیگیری برای راه‌اندازی مجدد پرواز مستقیم از تهران به آستاراخان خبر داد که می‌تواند تردد تجار و فعالان اقتصادی را بین دو کشور تسهیل کند.
وی به مشکلات پیش روی تجارت ایران و روسیه هم اشاره داشت و تعاملات بانکی را از مهمترین آنها برشمرد و گفت: اخیرا توافق‌هایی صورت گرفته که بانک‌های ایرانی دیگری هم برای انجام مبادلات تجاری بین دو کشور پای کار بیایند که البته هنوز به مرحله اجرایی نرسیده و قرار است این تعاملات از انحصار بانکی خاص خارج شود.
مسئول افزود: اگرچه از سوی دو کشور اقداماتی برای رفع موانع تجاری دو کشور خصوصا در بعد بانکی صورت گرفته، اما سرعت رفع موانع باید بیشتر باشد.
رئیس اتاق بازرگانی استان کرمانشاه در ادامه بر لزوم گسترش مراودات تجاری بین کرمانشاه و روسیه هم تاکید و اظهار کرد: در استان کرمانشاه به دنبال افزایش تعاملات تجاری با دیگر کشورهای منطقه هستیم .
کاشفی اظهار کرد: روسیه از مهمترین این کشورها است که می‌تواند شریک تجاری خوبی برای ما باشد و از همین رو درخواست خواهرخواندگی با یکی از استان‌های روسیه را داشتیم که در نهایت هم استان چلیابینسک انتخاب شد.
وی در خصوص مهمترین زمینه‌های همکاری کرمانشاه و روسیه نیز گفت: کرمانشاه سه پتروشیمی در حال فعالیت و یک پتروشیمی در دست احداث دارد که روسیه با توجه به توانی که در صنایع پتروشیمی دارد می‌تواند به ما کمک کند.
رئیس اتاق بازرگانی استان کرمانشاه از معادن قابل توجه قیرطبیعی استان هم یاد کرد و ادامه داد: نیازمند فناوری و تکنولوژی پیشرفته برای فرآوری قیرطبیعی هستیم، زیرا آنطور که بررسی‌ها نشان می‌دهد می‌توان از قیرطبیعی بیش از 100 نوع فرآورده به دست آورد که روسیه می‌تواند در این زمینه به ما کمک کند.
به گفته این مسئول، اگر خریدار قیرطبیعی خام کرمانشاه هم در روسیه وجود داشته باشد، امکان تعاملات تجاری در این بخش هم وجود دارد.
وی با بیان اینکه در سال‌های اخیر تعاملات تجاری کرمانشاه عمدتا با کشور عراق بوده است، ادامه داد: متاسفانه کشور عراق به دلیل عدم تبعیت از قوانین بین‌المللی مسائل خاص خود را دارد و تجارت با این کشور برای تجار ما آسیب‌های خاص خود را دارد.

رئیس اتاق بازرگانی استان کرمانشاه گفت: البته تجار کرمانشاه آنقدر توانمند هستند که بتوانند علاوه بر حضور موفق در عراق، با سایر کشورهای منطقه هم مبادلات تجاری داشته باشند.
کاشفی از فعالیت حدود هزار تاجر و تولیدکننده در کرمانشاه یاد کرد و افزود: حدود دو برابر این تعداد نیز افرادی را داریم که به صورت فصلی و مقطعی معاملات تجاری انجام می‌دهند.

سال گذشته 60 هزار گردشگر ایرانی به روسیه سفر کردند
سفیر روسیه در ایران از حضور 60 هزار گردشگر ایرانی در روسیه در سال گذشته خبر داد و بر لزوم افزایش روابط تجاری دو کشور تاکید کرد.
لوان جاگاریان با اشاره به میزان مبادلات تجاری بین ایران و روسیه گفت: افزایش مراودات بین دو کشور بسیار ضروری است.
وی اظهار کرد: میزان مبادلات تجاری ایران و روسیه در سال گذشته 2.2 میلیارد دلار بود که با توجه به ظرفیت بالای دو کشور ایران و روسیه امکان افزایش این مبادلات وجود دارد.
جاگاریان با اشاره به نزدیک بودن زمان برگزاری نشست کمیسیون مشترک بین یران و روسیه، افزود: امیدواریم با برگزاری این نشست سطح همکاری ایران و روسیه افزایش یابد.
سفیر روسیه در ایران از برگزاری نمایشگاه صنایع غذایی روسیه در شهریور امسال هم یاد کرد و ادامه داد: حضور تولید کنندگان و تجار ایرانی درنمایشگاه صنایع غذایی روسیه می‌تواند در افزایش تبادلات بین دو کشور ایران و روسیه موثر باشد.
وی خاطرنشان کرد: باتوجه به اقداماتی که انجام شده، در سفر تجار و تولید کنندگان به روسیه مشکلی برای صدور روادید نداریم.
سفیر روسیه در ادامه از کاهش تعرفه واردات خشکبار در روسیه خبر داد و گفت: تقاضا داریم ایران هم تعرفه‌های ترجیحی برای تعامل با روسیه در نظر بگیرد.
جاگاریان بخش قابل توجهی از مبادلات دو کشور را نیز مربوط به صنعت گردشگری دانست و تصریح کرد: سال گذشته 60 هزار گردشگر ایرانی از روسیه بازدید کردند.
وی گفت: زمینه حضور گردشگران ایرانی به خوبی در روسیه فراهم است و سفارت ایران در روسیه هم باید برای جذب گردشگران روسیه به ایران تلاش کند.
وی در پایان از بازدید دو روزه از استان کرمانشاه و صنایع استان هم یاد کرد و افزود: کرمانشاه مزیت‌های خوبی برای توسعه مبادلات تجاری با روسیه دارد.
در ادامه سرپرست نمایندگی بازرگانی روسیه در ایران نیز از تسهیل روابط بانکی بین دو کشور خبر داد.
ولادیسلاو پرپکلین از برگزاری جلساتی بین دو کشور به منظور رفع مشکلات بانکی یاد کرد و افزود: در این جلسه برخی از بانک‌های ایرانی از جمله بانک توسعه صادرات، ملی، سینا،سپه و ... حضور داشتند و مقرر شد در مبادلات تجاری بین دو کشور از قابلیت این بانک‌ها هم استفاده شود تا در آینده نزدیک مسائل بانکی بین ایران و روسیه مرتفع شود.
سرپرست نمایندگی بازرگانی روسیه در ایران در خصوص حوزه‌هایی که قابلیت تعامل تجاری بین روسیه و کرمانشاه را دارد نیز افزود: یکی از این حوزه‌ها صادرات رب گوجه فرنگی است، اما شرکت‌های روسی عقیده دارند رب گوجه فرنگی که در ایران تولید می‌شود بسیار با کیفیت، اما گران است.
پرپکلین در خصوص همکاری در زمینه صنایع پتروشیمی نیز خاطرنشان کرد: اگر شرکتی روسی آماده همکاری در این خصوص باشد آن را معرفی خواهیم کرد.
وی در خصوص مبادلات مواد غذایی هم افزود: هیچ شرکتی در روسیه برای واردات محصولات غذایی به این کشور انحصار ندارد و زمینه برای فعالیت شرکت‌های ایرانی فراهم است.
سرپرست نمایندگی بازرگانی روسیه در ایران با اشاره به صادرات 1.8 میلیارد دلاری روسیه به ایران، اظهار کرد: 20 درصد این واردات به کشور ایران مربوط به فلزات است.
وی همچنین از افزایش 20 تا 40 درصدی تعرفه‌های ایران برای واردات فولاد از روسیه هم گلایه کرد که جای نگرانی برای تولیدکنندگان فولاد روسیه دارد.

آماده‌ایم به تولید نخود دانه درشت در روسیه کمک کنیم

رئیس شورای ملی نخود با اشاره به برند بودن نخود کرمانشاه، گفت: آماده‌ایم با کمک کارشناسانی که در بخش کشاورزی داریم، به تولید نخود دانه درشت در روسیه کمک کنیم.
ناصر مرادی، کرمانشاه را از قطب‌های محصولات کشاورزی در کشور دانست و افزود: برخی از محصولات کرمانشاه مانند نخود برند بین‌المللی هستند.
وی از پیشینه صادرات نخود کرمانشاه هم یاد کرد و ادامه داد: نخود کرمانشاهی سال‌هاست به پاکستان، عراق، افغانستان، کشورهای حوزه خلیج فارس و چند سالی هم به هند صادر شده است.
رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی کرمانشاه با اشاره به تولید سالانه حدود 350 هزار تن نخود در کشور که حدود 100 هزار تن آن سهم کرمانشاه است، اظهار کرد: در کنار تولید نخود، سالانه حدود 50 هزار تن واردات نخود هم داریم که حتی از خود روسیه هم واردات صورت می‌گیرد.
مرادی نخود روسیه را نخودی ریزدانه دانست که بازارپسندی کافی ندارد، اما قیمت آن مناسب است.
وی خاطرنشان کرد: این آمادگی را داریم با کمک کارشناسان بخش کشاورزی، به تولید نخود دانه درشت در روسیه کمک کنیم.
رئیس شورای ملی نخود یادآوری کرد: از سوی دیگر روسیه می‌تواند در فرآوری و تامین ماشین آلات خصوصا ماشین آلات برداشت نخود به ما کمک کند.
مرادی از طرح صفر تا صد نخود که از تولید تا فرآوری را شامل می‌شود هم یاد کرد که قرار است در کرمانشاه اجرا شود و گفت: این طرح توجیه اقتصادی کافی دارد و آماده پذیرش سرمایه‌گذاران در اجرای این طرح هستیم.

علی حجتی نایب رئیس خانه صنعت و معدن کرمانشاه هم از سابقه تعاملات تجاری ایران و روسیه یاد کرد و گفت: این دو کشور از قدرت‌های بزرگ منطقه و به نوعی برادرخوانده هستند.
حجتی از زمینه‌های که کرمانشاه و روسیه می‌توانند همکاری داشته باشند هم یاد کرد و ادامه داد: یکی از مهمترین این زمینه‌ها صادرات آرد به عراق است.
وی با بیان اینکه اکنون میزان قابل توجهی آرد از کرمانشاه به عراق صادر می‌شود، تاکید کرد: اگر سرمایه‌گذاران روسیه در زمینه تولید آرد با کرمانشاه همکاری کنند، این استان می‌تواند پایگاهی برای صادرات آرد به عراق با همکاری روسیه باشد.
به گفته این تولیدکننده آرد، کارخانجات تولیدی آرد کرمانشاه ظرفیت تولید 800 هزار تن آرد را در سال دارند.
حجتی در پایان بر لزوم ایجاد یک دفتر بازرگانی روسیه در کرمانشاه هم به عنوان پل ارتباطی تاکید کرد.

سرمایه‌گذاران روسیه برای احداث "پتروشیمی چهارم" کرمانشاه پای کار بیایند
مدیرعامل شرکت ماهان شیمی زاگرس از سرمایه‌گذاران روسی برای حضور در پتروشیمی چهارم کرمانشاه و صنایع پایین دستی آن دعوت کرد.
محمود جلوند با اشاره به آخرین وضعیت پتروشیمی چهارم کرمانشاه که در اسلام آبادغرب و در 55 کیلومتری کرمانشاه احداث خواهد شد، اظهار کرد: کار پیگیری احداث این پتروشیمی از سال 94 آغاز شد.
وی ادامه داد: اکنون روند قانونی و اخذ مجوزها، خوراک و ... انجام شده و گروهی از سرمایه‌گذاران بزرگ کرمانشاه برای احداث این پتروشیمی پای کار هستند.
مدیرعامل شرکت ماهان شیمی زاگرس با اشاره به سرمایه‌گذاری قابل توجه این پروژه گفت: 1.6 میلیارد یورو اعتبار برای این پتروشیمی در نظر گرفته شده است.
جلوند از سرمایه‌گذاران روسی که توان همکاری در اجرای این پروژه را دارند درخواست کرد به عنوان شریک پای کار بیایند.
وی با بیان اینکه این پتروشیمی می‌تواند صنایع پایین دستی قابل توجهی را ایجاد کند، افزود: سرمایه‌گذاران روسی می‌توانند در ایجاد صنایع پایین دستی پتروشیمی در منطقه ویژه اقتصادی اسلام آبادغرب حضور داشته باشند.

جهانبخش شکری رئیس خانه صنعت و معدن استان کرمانشاه هم از روابط تجاری دیرینه ایران و روسیه یاد کرد و افزود: تنها مشکلی که اکنون برای افزایش مراودات وجود دارد، کارهای بانکی است که باید تسهیل شود.
وی اظهار کرد: ایران و روسیه می‌توانند به عنوان دو شریک تجاری خوب و دو قدرت مهم منطقه، کمبودهای یکدیگر را مرتفع کنند.

خواندن 1655 دفعه