حمایت از کالای ایرانی
Logo
شنبه, 04 شهریور 1396 03:57

نشست روسای خانه‌های صنعت، معدن و تجارت سراسر کشور در کرمانشاه برگزار شد

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 کالای ایرانی گران تولید می‌شود

رئیس اتاق بازرگانی استان کرمانشاه گفت: تولید کالای ایرانی گران تمام می‌شود و هزینه‌های سربار فشار زیادی به بخش تولید کشور وارد می‌کند.
به گزارش روابط عمومی اتاق کرمانشاه، کیوان کاشفی در نشست روسای خانه های صنعت، معدن و تجارت سراسر کشور که به میزبانی کرمانشاه برگزار شد با انتقاد از وجود برخی قوانین نادرست در کشور، گفت: یکی از مهمترین رویه‌هایی که در کشور باید به صورت ساختاری اصلاح شود نظام بانکی است که مشکلات زیادی برای بخش تولید ایجاد کرده است

.
وی ادامه داد: تا زمانی‌که نرخ سود سپرده‌های بانکی آنقدر بالا باشد بنگاه‌های اقتصادی ما برای منابع مالی لنگ می‌مانند و منابع در بانک‌ها ذخیره می‌شود.
عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی ایران با اشاره به اقداماتی که دولت برای کاهش نرخ سپرده‌های بانکی آغاز کرده، افزود: امیدواریم با این روند سرمایه از بانک‌ها به سمت بخش تولید حرکت کند.
کاشفی از معضل مهم دیگر پیش روی اقتصاد کشور یاد کرد و گفت: به نظر می‌رسد در آینده نزدیک با بحران مالیات ستانی مواجه شویم، زیرا شیوه کنونی مالیات ستانی در کشور اشتباه است و در این شیوه غلط مرغ تخم طلا را بخاطر گوشتش می‌کشیم.
وی خاطرنشان کرد: قانون مالیات بر ارزش افزوده امروز بلای بدی بر سر بخش تولید آورده و روند اصلاح آن نیز در مجلس چندان رضایت بخش نیست و هنوز نکات مبهم آن اصلاح نشده است.
رئیس اتاق بازرگانی استان کرمانشاه از نمایندگان مجلس خواست تمرکز بیشتری بر اصلاح این قانون داشته باشند تا در آینده مشکلات حادتر نشود.
کاشفی در ادامه از بالا بودن قیمت تمام شده تولید کالای ایرانی هم یاد کرد و گفت: این قیمت تمام شده به توان رقابت کالاهای ما صدمه می‌زند.
وی با بیان اینکه دلایل بالا بودن هزینه تمام شده تولید باید مشخص و حل شود، خاطرنشان کرد: متاسفانه در برخی موارد نهادهای دولتی برای انجام کارهای حاکمیتی و نظارتی که در بخش تولید انجام می‌دهند از ما پول طلب می‌کنند.

نباید به جامعه یاس تزریق کنیم

استاندار کرمانشاه گفت: نباید به مردم یاس تزریق کنیم و به دنبال تیره و تار نشان دادن فضا باشیم.
اسدالله رازانی، از دولت دکتر روحانی به عنوان سنبلی از فضیلت ملت ایران یاد کرد و افزود: آقای روحانی همه ویژگی‌هایی که در قانون اساسی برای رئیس جمهور شدن آمده را دارد.
وی ادامه داد: با حمایت‌های مقام معظم رهبری، تلاش دولت و همکاری سایر بخش‌ها امروز کشور بعد از هشت سال گذشته که در آن هدر رفت بسیاری از فرصت‌ها و منابع را داشتیم به مسیر حرکت درست بازگشته و روی ریل توسعه افتاده است.
استاندار کرمانشاه خاطرنشان کرد: در چهار سال گذشته بسیاری از مشکلات کشور حل شده و یا در دست حل شدن است.
رازانی با بیان اینکه دولت آقای روحانی در چهار سال گذشته مسائل کشور را اولویت‌بندی کرد و سپس به حل آنها پرداخت، تصریح کرد: مهمترین این مشکلات مسئله هسته‌ای بود که خوشبختانه امروز حل شده است.
وی مسائل اقتصادی را دومین اولویت دولت دانست و افزود: دولت در چهار سال گذشته تیم اقتصادی بسیار قوی برای بخش اقتصادی انتخاب کرده و در این چهار سال پیش رو نیز روند را ادامه خواهد داد.
مدیر ارشد استان کرمانشاه از تعامل خوبی که بین دولت و مجلس وجود دارد هم یاد کرد و ادامه داد: اینکه حدود 12 وزیر پیشنهادی با بیش از 200 رای مثبت در مجس تایید شوند کم سابقه بوده است.
رازانی با بیان اینکه با مجموعه اقداماتی که صورت گرفته فضای کشور به سمت بهبود می‌رود، افزود: در چنین شرایطی نباید به دنبال فرافکنی، پیدا کردن مقصر و تزریق یاس و ناامیدی به جامعه و خصوصا جوانان باشیم.
وی گفت: باید به جای تزریق ناامیدی، امید را خصوصا بین نسل جوان تزریق کنیم.
استاندار کرمانشاه معتقد است، بسیاری از کشورهایی که امروز توسعه یافته اند از شرایطی مشابه شرایط ما عبور کرده‌اند و نباید در خصوص شرایط کنونی کشور سیاه نمایی کنیم.
رازانی سپس از استان کرمانشاه و مزیت‌های این استان نام برد و تاکید کرد: کرمانشاه به دلیل هم جواری با عراق و بلافاصله پس از آن با کشور سوریه، شرایط خوبی برای سرمایه‌گذاری و تجارت دارد.
به گفته این مسئول، با رسیدن راه آهن به کرمانشاه شرایط حمل و نقل نیز در استان تسهیل شده و ادامه راه آهن تا مرز خسروی نیز با پیشرفت فیزیکی 30 تا 40 درصدی در دست اجرا است.
وی اظهار کرد: ما هم در استان کرمانشاه تلاش می‌کنیم شرایط را برای حضور سرمایه‌گذاران به گونه‌ای فراهم کنیم که مشابه آن در هیچ استان دیگری وجود نداشته باشد.
استاندار کرمانشاه خاطرنشان کرد: در همین راستا چند جلسه از کارگروه تسهیل استان را به بهبود فضای کسب و کار و تسهیل صدور مجوزها اختصاص دادیم.

تکلیف تولیدکننده را برای 2 سال آینده روشن کنیم

رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران با بیان اینکه دولت دوازدهم باید بهبود فضای کسب و کار را برای بخش تولید در دستور کار داشته باشد، گفت: تکلیف تولیدکننده را حداقل برای یک تا دو سال آینده روشن کنیم.
سید عبدالوهاب سهل‌آبادی، اظهار کرد: امروز بخش تولید در کشور ما با معضلات متعددی مواجه است که سیستم بانکی یکی از مهمترین این مباحث است.
وی با بیان اینکه وزیر اقتصاد در اولین حرکت خود برای کاهش سود سپرده‌های بانکی گام برداشت، افزود: امیدواریم این حرکت سریع‌تر شود و برای نرخ سود تسهیلات نیز ادامه پیدا کند.
رئیس اتاق بازرگانی استان اصفهان مالیات بر ارزش افزوده را نیز مشکل مهم دیگر بخش تولید در کشور دانست و افزود: در هیچ کجای دنیا مالیات بر ارزش افزوده از بخش تولید اخذ نمی‌شود، اما در کشور شیوه اخذ مالیات بر ارزش افزوده به بلایی برای بخش تولید تبدیل شده و هزینه‌ها را بسیار بالا برده است.
سهل‌آبادی عنوان کرد: تولیدکنندگان ما به دلیل شرایط رکودی که در کشور داریم گاهی برای برخی از کالاها بعد از یکسال پول کالای فروخته شده را وصول می‌کنند، اما سر موعد سه ماه یکبار باید مالیات بر ارزش افزوده را تسویه کنند، در غیر اینصورت مشمول جرایم خواهد شد.
وی خاطرنشان کرد: معضل دیگر بخش تولید متغییر بودن قوانین و مقررات است و روزی نیست که تولیدکننده از خواب بیدار شود و با یک آیین نامه یا مقررات جدید مواجه نشود.
رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران با بیان اینکه گاهی در این بین دستگاه‌های اجرایی هم به دلیل بدهی برق و ... ارائه خدمات را به یک واحد متوقف می‌کنند، تصریح کرد: در برخی از استان‌ها حرکتی آغاز شده که قطع خدمات فقط باید با مجوز استاندار و فرماندار باشد که امیدواریم این کار تدوام پیدا کند.
سهل‌آبادی با بیان اینکه اکنون بسیاری از واحدها طلب زیادی از دولت دارند که هنوز وصول نشده، اظهار کرد: در چنین شرایطی برای مقدار کمی هزینه آب و برق ارائه خدمات به واحد متوقف می‌شود. حداقل دولت می‌تواند در این مواقع در خصوص این بدهی‌ها تهاتر کند.
رئیس اتاق بازرگانی اصفهان یادآوری کرد: جرائم بانک‌ها نیز بار شدیدی به تولیدکننده وارد می‌کند، بگونه‌ای که اگر کسی بدهکار بانک باشد گاهی تا 39 درصد جریمه به وی تعلق می‌گیرد که این رقم از سیستم صرافی و نزول خواری قدیم هم بدتر است.
وی همچنین از عدم تکریم سرمایه‌گذاران و تولیدکنندگان هم گلایه کرد و ادامه داد: وقتی که اخبار زندان رفتن یک سرمایه‌گذار به گوش می‌رسد مشخص است که دیگر کسی برای سرمایه‌گذاری و تولید رغبت نخواهد داشت.
به گفته این مسئول، با مجموعه این عوامل تولیدکنندگان هر روز ناامنی را تجربه می‌کنند و در شرایط بسیار سختی کار می‌کنند و این در حالیست که امروز مشکل اصلی کشور ما بیکاری و اشتغال و راه مقابله با آن رونق تولید است.
سهل آبادی از تولیدکنندگان به عنوان بیماران بدحالی یاد کرد که اکنون باید در بخش مراقبت‌های ویژه تحت حمایت باشند، اما هر روز ضربه جدیدی به آنها وارد می‌شود.
وی از دولت دوازدهم درخواست کرد در ابتدای فعالیت خود از عوامل محیطی که به بخش تولید فشار وارد می‌کند بکاهد و افزود: برای یک بار هم که شده تکلیف تولیدکنندگان را برای یک یا دو سال آینده مشخص کنیم تا بدانند چگونه باید برنامه ریزی کنند.
رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران تصریح کرد: از بخش دولتی تقاضا داریم چوب لای چرخ تولید نگذارد.
سهل آبادی از توان خوب تولیدکنندگان ایران هم یاد کرد و افزود: امروز توان تولید ما در بخش کمی با چین و در بخش کیفی با اروپا رقابت می‌کند و کمبودی در این خصوص نداریم.
وی در بخش پایانی سخنان خود بر لزوم توجه ویژه به بازار سوریه هم تاکید کرد و گفت: در سوریه 1800 فروشگاه زنجیره‌ای بزرگ وجود دارد که می‌تواند محلی برای فروش کالاهای ایرانی باشد و حداقل 300 تا 400 مورد از این فروشگاه‌ها را می‌توانیم در اختیار بگیریم.
سهل آبادی گفت: رایزنی‌هایی در این خصوص انجام شده و سوریه می‌تواند بازار خوبی برای کالای ایرانی باشد که باید روی آن تمرکز کنیم.

با واردات 40 میلیاردی و قاچاق 25 میلیارد دلاری داریم، از تولید حمایت نمی‌شود

نماینده کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی گفت: تا زمانی‌که 40 میلیارد دلار واردات کالای مصرفی و 25 میلیارد دلار کالای قاچاق داریم، هیچ کمکی به بخش تولید نمی‌شود.
عبدالرضا مصری، تولید را ستون فقرات اقتصاد مقاومتی دانست و اظهار کرد: رفع بیکاری که مهمترین معضل اقتصادی امروز کشور است نیز در گرو همین تولید قرار دارد.
وی گفت: اگر عقیده داریم که رفع مشکلات کشور در گرو تولید است، باید شرایط را برای تولیدکنندگان تسهیل کنیم.
عضو مجمع نمایندگان استان کرمانشاه با انتقاد از اینکه اکنون شرایط برای تولیدکننده داخلی و خارجی برابر نیست، خاطرنشان کرد: اگر نمی‌توانیم شرایطی مشابه تولیدکنندگان خارجی برای تولیدکننده ایرانی ایجاد کنیم، حداقل بر واردات کالاهای خارجی تعرفه ببیندیم که شرایط برابر شود.
مصری افزود: اکنون تولیدکننده ما فقط در بخش سود تسهلات بانکی 20 تا 22 درصد هزینه متحمل می‌شود، در بخش بیمه، مالیات، تامین اجتماعی و ... نیز هزینه‌های جانبی دیگری اضافه می‌شود.
وی خاطرنشان کرد: گاهی تولیدکننده با همین شرایط سخت یک کالا را تولید می‌کند، اما یک شبه یک محموله بزرگ خارجی وارد کشور می‌شود که توان رقابت را به طور کامل از تولیدکننده ایرانی می‌گیرد.
این نماینده مجلس یکی از مهمترین راه‌های حمایت از تولید را مقابله با واردات بی رویه و قاچاق کالا دانست و تاکید کرد: تا زمانی‌که 40 میلیارد دلار وادرات کالای مصرفی و 25 میلیارد دلار واردات قاچاق داریم، هیچ حمایتی از بخش تولید مفید نخواهد بود.
مصری اظهار کرد: این عجیب است که ما می‌توانیم عبدالمالک ریگی را از آسمان پایین بیاوریم، اما جلوی واردات این‌همه کامیون کالای قاچاق به کشور را نمی‌توانیم بگیریم.
وی در بخش دیگری از سخنان خود از قوانین و مقررات متغیر پیش روی بخش تولید هم گلایه کرد و افزود: تولیدکننده ایرانی هر شب هراس تغییر قوانین را دارد.
نماینده کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه فقط با خوب حرف زدن و برگزاری سمینار نمی‌توانیم مشکل تولید را حل کنیم، تصریح کرد: متاسفانه ما گرفتار خوب حرف زدن شده‌ایم و عمل کردن را از یاد برده‌ایم.
در ادامه حمیدرضا فولادگر نماینده اصفهان در مجلس شورای اسلامی نیز عمده مشکلات تولید در کشور را مربوط به مباحث اقتصادی دانست و افزود: ما در حوزه دانش فنی، تجهیزات و تکنولوژی مشکل چندانی نداریم.
این نماینده مجلس سیستم بانکی، مالیات بر ارزش افزوده 9 درصدی که در هیچ کجای دنیا به این شکل اخذ نمی‌شود، سختی فضای کسب و کار و ... را از مهمترین موانع پیش روی بخش تولید در کشور دانست.
فولادگر در خصوص راه‌های حمایت از بخش تولید نیز اظهار کرد: برخی از راهکارها مربوط به اقتصاد کلان است، برای مثل سیستم بانکی باید اصلاح شود که سیستم بانکی ما واقعا مدل غربی است و فقط عقود آن را شرعی و اسلامی کردیم.
وی با بیان اینکه در اقتصاد خرد هم باید راه‌کارهایی برای حمایت از تولید اندیشیده شود، خاطرنشان کرد: یکی از این راه ها توجه به تشکل های بخش خصوصی در تصمیم گیری های اقتصادی است.

جهانبخش شکری رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه در این نشست از مهمترین مشکلات سر راه تولیدکنندگان در کشور یاد کرد.
وی بالا بودن نرخ تسهیلات بانکی را یکی از مهمترین این مشکلات دانست و افزود: تا زمانیکه نرخ تسهیلات بانکی برای بخش تولید تک رقمی نشود، هیچ توسعه‌ای در حوزه تولید کشور نخواهیم داشت.
وی اظهار کرد: نرخ تسهیلات بانکی باید برای حمایت از تولیدکنندگان با نرخ تسهیلات برای سایر بخش‌ها متفاوت باشد.
رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه از شرایط ویژه تولید و سرمایه‌گذاری در استان‌های مرزی مانند کرمانشاه، خوزستان، ایلام و کردستان هم یاد کرد و ادامه داد: این استان‌ها به جای هشت سالی که درگیر جنگ بودند، حداقل به هشت سال معافیت نیاز دارند.
وی تصریح کرد: مهمترین معافیتی که می‌توان برای این استان‌ها قائل شد معافیت در مالیات بر ارزش افزوده است که مشکلات زیادی پیش روی تولید قرار داده است.
شکری عنوان کرد: به علاوه در زمان جنگ استان‌های دیگر در حال استفاده از ارز‌های ارزان و تسهیلات کم بهره بودند و ما هرآنچه که زیرساخت هم داشتیم از دست دادیم و اکنون توقع داریم امتیازات ویژه تری به ما داده شود.
رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه در پایان از مزیت‌های این استان هم یاد کرد و افزود: همجواری با کشور عراق، وجود مرزهای رسمی و بازارچه‌های مرزی، آب و خاک فراوان، وجود دو منطقه ویژه اقتصادی و... از مزایای کرمانشاه است که می‌توان برای سرمایه‌گذاری روی آنها تمرکز کرد.

در ادامه اولیا علی بیگی دبیر اجرایی خانه کارگر استان کرمانشاه نیز مهمترین خطر کنونی که کشور را تهدید می‌کند معضل بیکاری دانست.
وی با بیان اینکه بیکاری می‌تواند به یک بحران برای کشور و دولت تبدیل شود، افزود: اولین راه مقابله با بیکاری حفظ اشتغال موجود است.
وی عامل دیگری که می‌تواند به کاهش بیکاری کشور کمک کند را توجه به سه جانبه گرایی بین دولت، کارگر و کارفرما دانست و خاطرنشان کرد: امروز دوران تضاد و تقابل کارگر و کارفرما به سر رسیده است و هیچکدام از این دو بدون یکدیگر معنی ندارند.

گفتنی است در این این نشست از تعدادی از پیشکسوتان و فعالان عرصه اقتصادی کرمانشاه تجلیل شد.

خواندن 1423 دفعه آخرین ویرایش در شنبه, 04 شهریور 1396 04:02