حمایت از کالای ایرانی
Logo
پنج شنبه, 30 فروردين 1397 04:39

سرپرست سازمان صنعت، معدن و تجارت کرمانشاه معرفی شد

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

به گزارش روابط عمومی اتاق کرمانشاه، در مراسمی که در محل سالن اجتماعات اتاق برگزار شد "محسن رستمی" به عنوان سرپرست سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه معرفی و از زحمات "نعمت الله حقیقی" رئیس پیشین این سازمان تقدیر شد.

کیوان کاشفی، رئیس اتاق کرمانشاه در آئین تکریم و معارفه رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کرمانشاه کاهش سه درصدی نرخ بیکاری کرمانشاه و پایین آمدن یک رتبه در کشور را نقطه امیدی دانست.
وی افزود: کاهش نرخ بیکاری آن هم در فصل زمستان که آمار بیکاری معمولا بالا می‌رود، رویداد مثبتی است

.
به گفته رئیس اتاق بازرگانی استان کرمانشاه، اگر تلاش و کوشش مضاعف داشته باشیم و فضای اقتصادی کرمانشاه را بهبود دهیم، امکان کاهش بیشتر نرخ بیکاری را داریم.
عضو هیات رئیسه اتاق ایران در ادامه به نامگذاری امسال به عنوان سال "حمایت از کالای ایرانی" توسط مقام معظم رهبری، اشاره کرد و گفت: حمایت از کالای تولید داخل بخش مهمی از پازل اقتصاد مقاومتی است و بخش زیادی از اهداف اقتصاد مقاومتی را محقق خواهد کرد.
عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی ایران با اشاره به مشکلات متعدد واحدهای تولیدی از جمله تامین نقدینگی، مسائل مالیات و تامین اجتماعی، تسهیلات بانکی، بروکراسی اداری و ...، تصریح کرد: برداشت موانع پیش روی واحدها و کاهش هزینه آنها اولین گام برای حمایت از کالای ایرانی است.

نعمت الله حقیقی رئیس پیشین سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه نیز در این مراسم از نقش مهم صنعت، معدن و تجارت در اقتصاد کشور و سهم 40 درصدی آن در تولید ناخالص داخلی یاد کرد.
وی با بیان اینکه حوزه‌های مختلف صنعت، معدن و تجارت باید مورد توجه ویژه قرار گیرد، بیان کرد: خصوصا در استانی مانند کرمانشاه که نرخ بیکاری بالایی دارد و زلزله اخیر هم مزید علت شده، باید بیشتر به مسائل صنعت، معدن و تجارت رسیدگی شود.
حقیقی سپس به عملکرد دو ساله خود در حوزه صنعت، معدن و تجارت اشاره کرد و افزود: در سال‌های 93 و 94 تعداد صدور پروانه‌های بهره برداری صنعتی در استان 49 مورد بود که در سال 95 به 116 مورد و در سال 96 به 117 مورد رسید.
وی یادآوری کرد: این رشد 200 درصدی مجوز کاغذی نیست و اشتغالی است که واقعا ایجاد شده و به بهره‌برداری رسیده است.
رئیس پیشین سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه گفت: به علاوه طی دو سال اخیر 170 واحد صنعتی 100 درصد راکد را فعال کردیم.
وی تصریح کرد: در مدت این دو سال نیز 800 مجوز صنعتی صادر کردیم که بسیاری از آنها کمتر از 20 درصد پیشرفت فیزیکی دارد، اما سرمایه‌گذاری آنها حدود 24 هزار میلیارد تومان است که امیدواریم به بهره ‌برداری برسند.
وی معتقد است، با مجموعه این اقدامات و تسهیلاتی که برای کرمانشاه در نظر گرفته شده امسال یک سال طلایی برای استان خواهد بود.
حقیقی از اقدامات گسترده‌ای که در حوزه معادن انجام شده نیز نام برد و ادامه داد: سه هزار کیلومتر از شرق استان را ایمیدرو واگذار کردیم که اکتشافات خوبی در حوزه فلز در سنقر داشته ایم.
رئیس پیشین سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه تصریح کرد: در حوزه صنوف نیز که سهم بسزایی در اشتغال استان دارد به سمت مشاغل خرد و خانگی روی آوردیم و سال گذشته نسبت به سال های 93 و 94 حدود 16 برابر در پروانه‌های اشتغال خانگی و خرد رشد داشتیم.
حقیقی تعداد پروانه‌های صنفی صادر شده در سال‌های 93 و 94 را نیز 10 هزار مورد اعلام کرد که در دو سال اخیر به 16 هزار مورد رسیده است.
وی از دانش بنیان شدن واحدهای تولیدی استان هم یاد کرد و ادامه داد: تعداد گواهی هایی که در سال‌های 93 و 94 برای طرح‌های تحقیق و توسعه دادیم سه مورد بود که در دو سال اخیر به 80 مورد رسیده است.

محسن رستمی سرپرست سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه نیز از تسهیلات 1600 میلیارد تومانی که امسال برای ایجاد تولید و اشتغال در کرمانشاه در بخش‌های مختلف در نظر گرفته شده یاد کرد و گفت: این رقم تسهیلات به غیر از کمک‌های فنی و اعتباری در نظر گرفته شده است.
رستمی معتقد است، باید با کمک این تسهیلات ابتدا واحدها و سرمایه‌گذاری‌های راکد را به چرخه تولید برگردانیم، سپس به افزایش ظرفیت واحدهای موجود بپردازیم و در درجه بعدی سراغ ایجاد واحدهای صنعتی و سرمایه گذاری‌های جدید برویم.
سرپرست سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه خاطرنشان کرد: کرمانشاه در زمینه صنعت، معدن و تجارت پتانسیل‌های زیادی دارد و با توجه به اینکه نیمی از اشتغال کشور در این بخش است باید به توسعه این حوزه‌ها بپردازیم و بتوانیم از قبل آن ایجاد شغل داشته باشیم.

با خرید کالای غیرایرانی خودزنی نکنیم
مشاور معاون مدیریت و توسعه منابع وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: نباید با خرید کالاهای غیرایرانی خودزنی کنیم و تولیدکنندگان داخل کشور را زمین بزنیم.
غلامرضا مودب شعار از اهمیت توجه به کالای ایرانی بر اساس شعار مد نظر مقام معظم رهبری یاد کرد و افزود: تنها راه کمک به اقتصاد و اشتغال کشور حمایت از کالاهای تولید داخل و خرید کالای ایرانی است.
وی یادآوری کرد: نباید زمینه‌ای فراهم کنیم که تولیدکننده داخلی کشور زمین بخورد و به نوعی خودزنی کنیم. عدم حمایت از تولید داخلی حتی به شوخی در فضای مجازی هم نباید مطرح شود.
وی در ادامه از ویژگی‌ها و پتانسیل‌های استان کرمانشاه یاد کرد و ادامه داد: کرمانشاه به دلیل موقعیت جغرافیایی، پتانسیل مرزی که با کشور عراق دارد و ... پایگاه بزرگ توسعه در غرب کشور است و باید جایگاه فعلی آن ارتقا یابد.
مودب شعار افزود: حیف است که کرمانشاه با این همه توانمندی، در زمینه صنعت و معدن هم جلوتر از بقیه استان‌ها نباشد.

از بازار 80 میلیونی خرید کالای ایرانی غافل نشویم
معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری کرمانشاه با بیان اینکه نباید از بازار 80 میلیونی خرید کالای ایرانی غافل شویم، گفت: خرید کالای ایرانی کار دل است، نه کار بخشنامه و دستورالعمل.
رضا رحیمی با بیان اینکه نباید اجازه دهیم حمایت از کالای ایرانی در حد شعار بماند، گفت: برای کمک به اقتصاد کشور راهی جز خرید کالای ایرانی نداریم.
وی اظهار کرد: متاسفانه در سال‌های گذشته دشمنان با بهانه‌های واهی ایران را تحریم کردند و مانع از ورود تکنولوژی و درآمدهای ارزی به داخل کشور شدند که به تولید صدمه زد، اما با حمایت مقام معظم رهبری و تدابیر این دولت وضع بهتر شده و ما هم وظیفه داریم با خرید کالای ایرانی در کنار تولیدکنندگان باشیم.
به گفته معاون استاندار کرمانشاه، در داخل کشور بازار خوب 80 میلیون نفری برای خرید کالاهای ایرانی داریم که نباید از آن غافل شویم.
رحیمی گفت: بسیاری از کشورها که از ما عقب بودند و ظرف چند سال به پیشرفت و توسعه رسیدند نیز در درجه اول از کالای تولید داخلی خود حمایت کردند.
رحیمی در ادامه از افق روشن پیش روی تولید در کرمانشاه یاد کرد و افزود: حدود سه هزار میلیارد تومان تسهیلات کم بهره و کمک فنی و اعتباری برای کمک به اشتغال کرمانشاه در نظر گرفته شده است.

خواندن 2445 دفعه