حمایت از کالای ایرانی
Logo
پنج شنبه, 13 ارديبهشت 1397 05:41

کاشفی در کنفرانس توسعه روابط اقتصادی ج.ا.ایران و اقلیم کردستان عراق: تدوین افقها و استراتژیهای جدید اقتصادی از مهمترین اهداف ما در این اجلاس است.

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

به گزارش روابط عمومی اتاق کرمانشاه در سفر دو روزه هیات اعزامی استانهای هم مرز عراق به اربیل که با حضور کیوان کاشفی، عضو هیات رئیسه اتاق ایران و جمعی از فعالان اقتصادی انحام شد، کنفرانس توسعه روابط اقتصادی ج.ا.ایران و اقلیم کردستان عراق در شهر اربیل برگزار شد.

 کیوان کاشفی در این کنفرانس ضمن سپاسگزاری از مسئولین اقتصادی بخش دولتی و بخش خصوصی دو کشور در برگزاری این کنفرانس گفت: بسیار خرسندیم که در این نشست دو روزه بتوانیم مبانی جدید اقتصادی خود را بر اساس تحولات موجود و آینده پیش روی تدوین نماییم.


وی ادامه داد: سوابق طولانی تجارت بین دو کشور ایران و عراق و علی الخصوص منطقه اقلیم کردستان در کنار پتانسیلهای موجود در دو کشور و همچنین علاقمندی مسئولین و فعالین اقتصادی به افزایش مبادلات، چنانچه برپایه برنامه ریزی اصولی متمرکز گردد موجبات شکوفایی بیشتر اقتصاد دو کشور خواهد بود.
رئیس اتاق بازرگانی کرمانشاه افزود: عقیده دارم مردمی که در یک منطقه و اقلیم زندگی می کنند و مشترکات فراوان و مشکلات واحد دارند سزاوارترین افراد برای بهره مندی از منابع و ثروتهای اقتصادی موجود در آن منطقه اند.
وی اذعان کرد: به نظر می رسد شرایط فعلی در منطقه علی الخصوص پس از پاکسازی عراق از شر داعش افقهای جدیدی در اقتصاد این کشور بسیار مهم در منطقه ایجاد نموده است.
عضو هیات رئیسه اتاق کرمانشاه معتقد است: تدوین این افقها و استراتژیهای جدید از مهمترین اهداف ما در این اجلاس است.
کاشفی در ادامه گفت: گام برداشتن بسوی تجارت استاندارد و اصولی، انجام سرمایه گذارایهای مشترک در حوزه های متنوع مانند نفت و پتروشیمی- کشاورزی و صنایع غذایی – گردشگری و توریسم سلامت می تواند ضمن مستحکم نمودن پایه های دوستی بین مردم و فعالین اقتصادی موجبات ایجاد اشتغال و ثروت و رفاه مردم این منطقه باشد.
وی افزود: بدون شک رسیدن به این اهداف نیازمند ایجاد زیرساختهای لازم در حوزه های مختلف بانکی و مالی، حمل و نقل، استاندارد، تبادل و دانش فنی خواهد داشت و امید داریم در این نشست شاهد پیشرفت هایی در این امور باشیم.
عضو هیات رئیسه اتاق ایران گفت: تجار و تولیدکنندگان ایرانی سوابق روشن و خوبی از دو دهه دادوستد تجاری با همپایانشان در اقلیم کردستان دارند که این امر پیش زمینه بسیار مناسبی برای افزایش مراودات اقتصادی و افزایش حجم مبادلات و رسیدن به مبلغ 4 میلیارد دلار تا پایان سال میلادی آینده خواهد بود.
کاشفی خاطرنشان کرد: اتاقهای بازرگانی اقلیم ارتباط گسترده ای با اتاقهای ایران دارند مناسبات دوستانه و نزدیک اتاقهای ایران و اقلیم می تواند پایه گذار تنوع بخشی به مبادلات اقتصادی دو طرف گردد.
وی ادامه داد: تشکیل شرکت های حمل و نقل مشترک – همکاری گسترده در زمینه گردشگری و توریسم، تبادل دانش های فنی و دانشگاهی، توریسم سلامت و خدمات پزشکی و خدمات فنی و مهندسی و کشاورزی از مهمترین حوزه های در این همکاریها خواهد بود.
رئیس اتاق کرمانشاه گفت: اتاقهای بازرگانی ایران خواهان ایجاد تسهیلات لازم برای توسعه همکاریهای اقتصادی بخش خصوصی دو کشور هستند و این نشست مهم را گامی در جهت نیل به این امر مهم می دانند.
وی افزود: ما آمادگی داریم تا نمایندگانی را جهت تشکیل کمیته های تخصصی و دائمی برای پیگیری و توافقات این نشست و هماهنگی لازم برای اهداف ترسیم شده معرفی نماییم. به شکلی که فصلی جدید در روابط فی مابین آغاز گردد.
عضو هیات رئیسه اتاق ایران در پایان گفت: به نمایندگی از اتاق بازرگانی ایران از فعالین اقتصادی و روسای اتاقهای بازرگانی اقلیم کردستان جهت حضور در ایران دعوت به عمل می آورم و پیشنهاد دارم این نشست ها بصورت سالانه و با تنظیم دستور جلسه مشخص، برگزار گردد.

خواندن 1817 دفعه