حمایت از کالای ایرانی
Logo
پنج شنبه, 14 تیر 1397 03:57

در نشست خبری روز صنعت و معدن مطرح شد: هدف گذاری رشد 30 درصدی صادرات کرمانشاه

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

به گزارش روابط عمومی اتاق کرمانشاه نشست خبری مدیران ستاد برگزاری روز صنعت و معدن ظهر دیروز در محل سازمان صنعت استان برگزار شد.

احداث سایت جدید نمایشگاه بین‌المللی کرمانشاه تا آخر تیر شروع می‌شود
کیوان کاشفی، رئیس اتاق کرمانشاه از آغاز عملیات عمرانی احداث سایت جدید نمایشگاه بین‌المللی کرمانشاه تا پایان تیرماه خبر داد.
وی با اشاره به وقفه دو، سه ساله‌ای که در احداث سایت جدید نمایشگاه بین‌المللی کرمانشاه ایجاد شد، اظهار کرد: بعد از چند سال پیگیری مشکل حقوقی و معارض زمین حل و حکم به نفع نمایشگاه صادر شد

.
کاشفی از برگزاری مناقصه و انتخاب شرکت به منظور اجرای این پروژه هم خبر داد و افزود: امیدواریم عملیات عمرانی احداث سایت جدید نمایشگاه بین‌المللی کرمانشاه حداکثر تا آخر تیرماه آغاز شود و شاهد شروع فاز اول این طرح باشیم.
هدف گذاری رشد 30 درصدی صادرات کرمانشاه
رئیس اتاق بازرگانی استان کرمانشاه در ادامه اشاره‌ای به آمارهای سه ماهه صادرات استان داشت و از رشد 27 درصدی صادرات کرمانشاه طی این مدت یاد کرد.
به گفته کاشفی، بیشترین افزایش صادرات به ترتیب مربوط به مرزهای سومار با 49 درصد و پرویزخان با 39 درصد افزایش بوده است.
وی تاکید کرد: در این مدت مرزهای شوشمی و شیخ صله به دلیل تعطیلی مقطعی مقداری کاهش صادرات داشتند.
عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی ایران از هدفگذاری برای رشد 30 درصدی صادرات استان کرمانشاه تا پایان امسال خبر داد و پیش بینی کرد در صادرات محصولات تولیدی استان نیز 10 درصد رشد داشته باشیم.
پیگیری برای رسمی شدن "سومار"
کاشفی در ادامه از پیگیری‌های مستمر برای رسمی شدن مرز سومار هم یاد کرد و گفت: این مرز آینده درخشانی دارد، زیرا کوتاهترین مسیر به سمت بغداد است.
وی معتقد است، تردد از مرز سومار هزینه‌های حمل و نقل را به شدت برای تجار کاهش می‌دهد.
رئیس اتاق بازرگانی استان کرمانشاه مهمترین مشکل کنونی این مرز را راه دسترسی و زیرساخت‌های جاده‌ای آن اعلام کرد که باید هرچه زودتر تکمیل شود.
هنوز در جذب سرمایه‌گذار خارجی مشکل داریم
رئیس اتاق بازرگانی کرمانشاه همچنین با اشاره به پیگیری برای برگزاری همایش فرصت‌های سرمایه‌گذاری کرمانشاه در تهران، اظهار کرد: کارهای اولیه برپایی این همایش انجام شده و فقط نیازمند تامین منابع مالی آن هستیم.
کاشفی اظهار کرد: اگرچه اتاق بازرگانی بخشی از هزینه‌ها را تقبل کرده، اما بخشی را نیز باید سایر دستگاه‌ها تامین کنند.
وی با بیان اینکه کرمانشاه هنوز در حوزه جذب سرمایه‌گذار خارجی با مشکل مواجه است، تاکید کرد: به تازگی چند شرکت را پای کار آوردیم که البته هیچکدام از آنها به مرحله اجرا نرسیده است.
فضای کسب و کار کرمانشاه بهتر می‌شود
کاشفی درباره طرحی برای بهبود فضای کسب و کار استان هم گفت: کارهای اولیه از جمله حساس‌سازی دستگاه‌ها نسبت به وضعیت بد فضای کسب و کار استان انجام شده، اما اگر بخواهیم جایگاه کرمانشاه را از رتبه 30 کشور در حوزه بهبود فضای کسب و کار ارتقا دهیم، نیازمند زمان و کارهای عملیاتی هستیم.
وی از همکاری با یک شرکت صاحب نام در تهران برای کمک به بهبود فضای کسب و کار استان در قالب یک پروژه خبر داد و افزود: اگر این همکاری پیش برود و منابع مالی مورد نیاز آن تامین شود، می‌توانیم طی سه فصل آینده جزو هفت، هشت استان برتر کشور از نظر فضای کسب و کار باشیم.
به گفته کاشفی، این کار برای اولین بار در کشور انجام خواهد شد.

28 هزار میلیارد تومان طرح صنعتی در استان در حال احداث است
سرپرست سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه گفت: 28 هزار میلیارد تومان طرح صنعتی در کرمانشاه در دست احداث است.
وی عنوان کرد: در استان کرمانشاه 1027 واحد صنعتی - بر اساس پروانه بهره‌برداری صادره- داریم که حجم سرمایه‌گذاری آنها 3850 میلیارد تومان و اشتغالزایی این بخش نیز حدود 30 هزار نفر است.
وی افزود: از نظر تعداد واحدهای صنعتی سهم 1.5 درصدی و جایگاه بیست و سوم کشور، از نظر سرمایه‌گذاری واحدهای صنعتی سهم دو درصدی و جایگاه بیست و یکم کشور و از نظر اشتغالزایی بخش صنعت سهم 1.4 درصدی و جایگاه هجدهم کشور را داریم.
به گفته این مسئول، از مجموع 1027 واحد صنعتی استان 272 واحد با سرمایه‌گذاری 422 میلیارد تومان و اشتغالزایی بیش از 5800 نفر اکنون تعطیل است.
رستمی عمده سهم صنایع استان را به ترتیب مربوط به صنایع معدنی، صنایع شیمیایی و سلولزی، صنایع فلزی و برق و الکترونیک، صنایع غذایی و دارو و در نهایت صنایع نساجی و چرم دانست.
سرپرست سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه سهم کرمانشاه از تولید محصولات پتروشیمی کشور را 1.7 درصد، محصولات فولادی 1.8 درصد، خودرو 3.7 درصد، سیمان 4.5 درصد، کاشی و سرامیک پنج درصد، روغن نباتی هشت درصد، رب گوجه 4.6 درصد، محصولات لبنی 4.2 درصد و آرد 2.7 درصد اعلام کرد.
وی از وجود 981 طرح صنعتی در دست احداث هم در استان کرمانشاه خبر داد که سرمایه‌گذاری این طرح‌ها 28 هزار میلیارد تومان است و در صورت راه‌اندازی برای بیش از 31 هزار و 700 نفر ایجاد شغل می‌کند.
به گفته این مسئول، سهم کرمانشاه از نظر تعداد طرح‌های صنعتی در دست اجرا در کشور نیز دو درصد است.
رستمی عمده طرح‌های در دست احداث استان را پالایشگاه آناهیتا، پتروشیمی ماهان شیمی زاگرس و ... اعلام کرد.
رستمی تعداد افراد شاغل در حوزه صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه را نیز بیش از 159 هزار نفر اعلام کرد که در این حوزه نیز سهم دو درصدی در کشور داریم و ادامه داد: بیش از 30 هزار نفر در بخش صنعت، بیش از 220 نفر در بخش معدن و حدود 126 هزار نفر در حوزه تجارت استان مشغول به کار هستند.
به گفته این مسئول، در مجموع از سه بخش صنعت، معدن و تجارت 6234 میلیارد تومان ارزش افزوده برای استان حاصل می‌شود.
سرپرست سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه با بیان اینکه در سه ماهه امسال 187 جواز تاسیس در استان با سرمایه‌گذاری 659 میلیارد تومان و اشتغالزایی بیش از 2900 نفر صادر شده، یادآور شد: همچنین از ابتدای امسال پنج واحد راکد با سرمایه‌گذاری چهار میلیارد تومان و 71 نفر اشتغالزایی نیز به چرخه تولید برگشتند.
وی با اشاره به هشت طرح مهم صنعتی که قرار است امسال به بهره‌برداری برسد عنوان کرد: از مهمترین این طرح‌ها می‌توان به ذوب آهن بیستون، قوطی سازی زمزم، بیواتانول و توسعه پتروشیمی کرمانشاه اشاره کرد.
رستمی از پیگیری برای فعالسازی 50 واحد صنعتی راکد استان در سال خبری داد که هشت مورد آنها از جمله اسیدسیتریک با جدیت بیشتری دنبال می‌شود.
سرپرست سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه با اشاره به 32 واحد صنعتی که در کرمانشاه در تملک بانک‌ها هستند نیز عنوان کرد: بنا بر تاکید استاندار بانک‌ها یا باید خود این واحدها را فعال کنند و یا واحد را واگذار کنند.
وی از تسهیلات 1537 میلیارد تومانی که امسال برای کمک به صنایع و معادن استان در نظر گرفته شده خبر داد که تا کنون 272 میلیارد تومان آن پرداخت شده است.
رستمی افزود: این تسهیلات در بخش‌های مختلف زلزله، کمک‌های فنی و اعتباری، طرح رونق تولید، اشتغال روستایی، اشتغال فراگیر و ... است.
سرپرست سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه درباره وضعیت معادن استان نیز گفت: اکنون در کرمانشاه 221 پروانه بهره‌برداری معدنی با ظرفیت برداشت سالانه 15 میلیون تن و ذخیره قطعی 711 میلیون تن داریم که سرمایه‌گذاری این بخش 120 میلیارد تومان و اشتغالزایی آن نیز 2273 نفر است.
وی از تقسیم بندی استان به پنج پهنه معدنی اصلی هم خبر داد که هدف از این کار بررسی دقیق‌تر منابع معدنی استان است.
رستمی درباره حوزه تجارت استان کرمانشاه نیز گفت: اکنون 157 هزار نفر در حوزه اصناف در کرمانشاه فعال هستند و حدود 63 هزار واحد صنفی دارای پروانه در استان داریم.
معرفی 1500 واحد صنفی آسیب دیده از زلزله برای دریافت وام
سرپرست سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه درباره آخرین وضعیت واحدهای صنفی و صنعتی آسیب دیده در جریان زلزله نیز عنوان کرد: 400 میلیارد تومان تسهیلات برای کمک به واحدهای صنعتی آسیب دیده تصویب شد که اکنون 103 واحد با 239 میلیارد تومان تسهیلات درخواستی به بانک معرفی شدند.
رستمی تعداد واحدهای صنفی آسیب دیده را نیز بیش از سه هزار مورد اعلام کرد که از این تعداد نیز حدود 1500 واحد برای گرفتن بیش از 150 میلیارد تومان تسهیلات به بانک‌ها معرفی شدند.
اراده قوی برای اجرای پالایشگاه آناهیتا وجود ندارد
وی در ادامه اشاره ای هم به پروژه پالایشگاه آناهتیا داشت که سرمایه‌گذاری سنگینی دارد و مسئولین ارشد استان با جدیت پیگیر اجرای آن هستند.
رستمی گفت: به نظر می‌رسد سرمایه‌گذاران اراده چندان قوی برای به نتیجه رساندن این پروژه ندارند و هنوز پیشرفت زیادی را در این پروژه شاهد نیستیم.
سرپرست سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه سرمایه گذرای این پروژه بر اساس براورد دو سال قبل را 12 هزار میلیارد تومان اعلام کرد که اکنون به بیش از 20 هزار میلیارد تومان رسیده است.
تشدید نظارت بر بازار کرمانشاه
رستمی در ادامه از تشدید نظارت‌ها بر بازار کرمانشاه هم خبر داد و گفت: در سه ماهه امسال 1400 پرونده تخلف را به تعزیرات حکومتی ارجاع دادیم.
وی با بیان اینکه کمبودی در اقلام مورد نیاز مردم نداریم، افزود: بخشی از افزایش قیمت‌های رخ داده را مربوط به عوامل مختلف از جمله بالا رفتن قیمت حمل و نقل است.
رستمی افزود: قرار است دوباره قیمت‌گذاری کالاها بر اساس دسته بندی مشخصی و در قالب سه گروه در کشور آغاز شود.

پتروشیمی چهارم را نمی‌توان یک شبه پیش برد
رئیس خانه صنعت و معدن استان کرمانشاه از پای کار بودن سرمایه‌گذاران پتروشیمی چهارم یاد کرد و گفت: این پروزه سنگین را نمی‌توان یک شبه اجرا کرد.
جهانبخش شکری اشاره‌ای به آخرین وضعیت پتروشیمی چهارم داشت و گفت: این پروژه سرمایه‌گذرای سنگینی دارد که نمی‌توان یک شبه آن را پیش برد.
وی ادامه داد: علی‌رغم تحریم‌ها و مشکلاتی که وجود دارد تمام قرادادها و مجوزهای لازم برای ساخت این پتروشیمی به نتیجه رسیده است.
شکری بانک عامل اجرای پتروشیمی اسلام آبادغرب را بانک سامان اعلام کرد و یادآور شد: فاینانسور این پروژه نیز پای کار است.
رئیس خانه صنعت و معدن کرمانشاه بیان کرد: تنها مشکلی که داریم ضمانتی است که بانک سامان برای اجرای پروژه باید بدهد که این مشکل نیز باید با همکاری بانک مرکزی رفع شود.
شکری از طرح مباحثی که سرمایه‌گذاران پتروشیمی چهارم را زیر سوال می‌برد انتقاد کرد که باعث بی‌انگیزگی آنها می‌شود و اظهار کرد: سرمایه‌گذاران هم توانمند و هم پای کار هستند و به زودی مشکلات این پروژه را حل و عملیات اجرایی آن را آغاز خواهند کرد.
وی در ادامه از مشکلاتی که نرخ ارز خصوصا برای بخش تولید در کشور ایجاد کرده یاد کرد و افزود: رانت‌هایی که به دلیل دو نرخی بودن ارز ایجاد شده به بسیاری از صنایع ضربه زده و باعث رکود آنها شده است.
وی خواستار ترک نرخی شدن ارز شد و افزود: نرخ ارز در ایران نیز باید مانند تمام دنیا بر اساس عرضه و تقاضا تعیین شود.
رئیس خانه صنعت و معدن استان کرمانشاه علاوه بر مشکلات ارز، بالا بودن بهره بانکی را نیز از دیگر مشکلات صنعتگران برشمرد و عنوان کرد: تا زمانی‌که نرخ بهره بانکی برای تسهیلات بخش تولید تک رقمی نشود هیچ تولیدی صرفه اقتصادی ندارد.
به گفته شکری، مشکل دیگر بخش خصوصی رقابت بخش دولتی با آن است، زیرا بخش دولتی از امتیازاتی استفاده نمی‌کند که در اختیار بخش خصوصی قرار نمی‌گیرد.
این فعال اقتصادی افزود: باید خصوصی‌سازی از حرف و شعار خارج شده و واقعا عملیاتی شود.
وی از بهره‌برداری از مجتمع ذوب آهن بیستون تا پایان امسال هم خبر داد که سرمایه‌گذاری آن 700 میلیارد تومان است و برای 800 نفر ایجاد شغل دارد.
رئیس خانه صنعت و معدن استان کرمانشاه بابیان اینکه فاز اول این پروژه اکنون در مرحله تولید آزمایشی است، عنوان کرد: این پروژه شامل چهار فاز ریخته‌گری شمش فولاد، فاز تولید آهن اسفنجی، نیروگاه و فرآوری ذغال سنگ حرارتی و سنگ آهن است.

خواندن 1949 دفعه آخرین ویرایش در پنج شنبه, 14 تیر 1397 04:12