سال رونق تولید
Logo
یکشنبه, 17 تیر 1397 07:16

رییس اتاق بازرگانی کرمانشاه: طرح گرمسیری کرمانشاه را به قطب کشاورزی تبدیل می‌کند

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمانشاه گفت: طرح گرمسیری می‌تواند کرمانشاه را به یک قطب کشاورزی تبدیل کند.

به گزارش روابط عمومی اتاق کرمانشاه، کیوان کاشفی در نشست بررسی طرح گرمسیری که در اتاق بازرگانی کرمانشاه برگزار شد، اظهار داشت: در بحث آب و پروژه های مربوط به آب ۶ پروژه بزرگ ملی در کشور داریم که یکی از آن پروژه‌ها بحث طرح گرمسیری کرمانشاه است.

وی افزود: طبق مطالعات آب کشور در مرکز تحقیقات این پروژه گرمسیری می تواند در بحث اشتغال و تولید ثروت به استان کرمانشاه کمک وافری داشته باشد.

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمانشاه طرح گرمسری را موهبتی برای استان دانست و خاطرنشان کرد: باید برای عملیاتی کردن این مساله برنامه‌ریزی خوبی داشته باشیم تا هم در بحث اشتغال موثر باشیم و هم در تولید فرآورده‌های کشاورزی بتوانیم به یک قطب کشاورزی در کشور تبدیل شویم.

کیوان کاشفی رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمانشاه نیز با بیان اینکه باید بخش خصوصی را به پروژه های آبی وارد کنیم، گفت: نیاز به تدوین طرح جامعی برای سامانه گرمسیری داریم.

وی تصریح کرد: اگر بخواهیم بحث گرمسیری در استان زنجیره تولیدی خوبی داشته باشد باید از کارشناسان خارجی در این بخش استفاده کنیم تا طرحی همچون طرح مغان و خوزستان بتوانیم اجرا کنیم.

وی افزود: از دل مطالعاتی که انجام خواهد شد باید مشخص شود چه پروژه هایی در بخش های کشاورزی، صنایع تبدیلی، گردشگری و ... می تواند برای استفاده بهینه از سامانه گرمسیری اجرا شود و سپس بدنبال جذب سرمایه گذار بخش خصوصی برای اجرای این پروژه ها باشیم.

کاشفی سامانه گرمسیری را یک موهبت برای استان خواند که می تواند منجر به توسعه استان، بهبود معیشت مردم و اشتغالزایی شود.

تشکیل کارگروه ملی برای طرح های نیمه تمام بخش خصوصی

مشاور مرکز ملی مطالعات راهبردی کشاورزی و آب ایران گفت: به زودی کارگروه ملی برای طرح های نیمه تمام بخش خصوصی تشکیل می شود.

عباس شفیعی فعال نمودن کارگروه ملی را برای این طرح از اولویتها برشمرد و اظهار داشت: به زودی کارگروه ملی برای طرح های نیمه تمام بخش خصوصی تشکیل می شود.

وی افزود: عملیاتی کردن طرح گرمسیری می تواند در توسعه اقتصادی مردم منطقه بسیار موثر باشد و تولید اشتغال و درآمدزایی را به دنبال داشته باشد.

مشاور مرکز ملی مطالعات راهبردی کشاورزی و آب ایران خاطر نشان کرد: از طرف مرکز، طرح گرمسیری مورد مطالعه قرار گرفته و برنامه ای را برای دخالت دادن بخش خصوصی در این پروژه در دستور کار دارد.

شفیعی یادآور شد: با توجه به آمار بالای بیکاری در استان، هدف اصلی از اجرای این طرح توانمندی و توسعه فضای کسب و کار است.

وی با بیان اینکه این طرح می تواند در مهاجرت مردم شهر به روستا بسیار موثر باشد، گفت: با در نظر گرفتن محصول محوری می توانیم بازدهی محصولات را در این پروژه ها بالا ببریم.

این مسئول ادامه داد: در حال حاضر ۲ نیروگاه برق آبی در سد داریان وارد شده و امکان استفاده از ظرفیت های برق آبی سد داریان برای بخش خصوصی وجود دارد.

شفیعی اذعان داشت: در هر نقطه از پروژه های طرح گرمسیری می توان برای بحث گردشگری استفاده لازم را برد و آنها را به یک کانون گردشگری تبدیل کرد.

طهمورث الیاسی رییس سازمان برنامه و بودجه استان کرمانشاه در این نشست با بیان اینکه چندین هزار میلیارد تومان برای اجرای سامانه گرمسیری هزینه شده، گفت: بهتر بود از قبل در خصوص الگوی کشت، نظام بهره برداری و ... اراضی تحت پوشش سامانه گرمسیری کار می شد که متاسفانه چنین نشده است.

وی افزود: اکنون نیز باید در یک چارچوب مشخص و برنامه ریزی شده به این موضوع ورود داشته باشیم تا استفاده بهینه ای از منابع آبی سامانه گرمسیری ببریم.

خسرو شهبازی رییس سازمان جهاد کشاورزی استان نیز با بیان اینکه کرمانشاه ظرفیت های بالایی در بخش کشاورزی دارد، گفت: باید از منابع آبی سامانه گرمسیری بهترین استفاده را ببریم.

شهبازی با بیان اینکه باید ارزش افزوده بخش کشاورزی را بالا ببریم، گفت: در اراضی که تحت پوشش سامانه گرمسیری قرار می گیرند باید کشاورزی تلفیقی انجام داد.

خواندن 2052 دفعه آخرین ویرایش در یکشنبه, 17 تیر 1397 07:22