حمایت از کالای ایرانی
Logo
یکشنبه, 24 تیر 1397 06:12

در حاشیه اولین نشست روسای اتاق های بازرگانی منطقه چهار کشور؛ روسا و اعضای هیات رئیسه اتاق ها دیدار و گفتگو داشتند

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

به گزارش روابط عمومی اتاق کرمانشاه، در حاشیه اولین نشست روسای اتاق های بازرگانی منطقه چهار کشور (شامل اتاقهای آبادان، خرمشهر، اهواز، ایلام، همدان، لرستان، مرکزی و کرمانشاه) که با حضور شافعی، رئیس اتاق ایران برگزار شد؛ روسا و اعضای هیات رئیسه اتاق های منطقه چهار دیدار و گفتگویی داشتند

.

کیوان کاشفی، عضو هیات رئیسه اتاق ایران و رئیس اتاق کرمانشاه در این نشست عنوان کرد: بخش دولتی که تا چندی پیش راهبرد اساسی اقتصاد کشور را پیش برده است امروز در بخش های مختلف اقتصادی با مشکل روبه رو شده و اکنون بهترین زمان است که بخش خصوصی خودی نشان دهد.
وی ادامه داد: میبینیم با این وضعیت نابسامان اقتصادی و عملکردی که دولت داشته و وضعیتی که از سطوح پایین تا بالای جامعه با هر دهک درآمد درگیر آن هستند، هیچ مقام دولتی هیچگونه توضیحی به مردم نمیدهد.
کاشفی افزود: حدود دو ماه چیش در اتاق ایران تصمیم به تشکیل یک کمیته ارزی گرفته شد و پیشنهاداتی نیز به دولت ارائه شد که الان میبینیم دولت جز آن پیشنهادات، هیچ طرح عملیاتی در مشکلات ارزی اجرا نکرده است.
وی با بیان اینکه انتقاد صرف هیچ فایده ای ندارد گفت: امروز باید با پیشنهاد و منطق سخن گفت و حرفی که زده میشود جنبه عملیاتی داشته باشد.
عضو هیات رئیسه اتاق ایران معتقد است: بخش خصوصی موفق نخواهد بود مگر اینکه بخش های ذینفع را به مسئله حساس نمایید.
کاشفی در ادامه در خصوص طرح منطقه بندی کشور اعلام کرد: باید برای هر استان یک ماموریت مشخص نماییم و به هر استان بر اساس پتانسیل ها و سازگاری با فضای کسب و کار منطقه، پروژه ای تعریف نماییم که با استان های منطقه همپوشانی داشته باشد.
وی در پایان گفت: هم صدایی و هم گرایی اتاق های هر منطقه قطعا تاثیر بسزایی در توسعه اقتصادی کشور دارد.

در ادامه غلامحسین شافعی، رئیس اتاق ایران گفت: توسعه منطقه ای و منطقه بندی کشور یک کار مبنایی، استراتژیک و کلان است و نباید انتظار داشت در کوتاه مدت مشکلات اساسی را حل نماید.
وی ادامه داد: ما در کشور به دنبال یک تغییر روش هستیم که بر دولت اثر داشته باشد و یک رویه اساسی را جا بیندازیم که اتاق های بازرگانی در این طرح میتوانند خود را به خوبی نشان دهند.
شافعی افزود: ما به دنبال تدوین یک برنامه و چشم انداز برای طرح منطقه بندی هستیم و ساختارهای کلی این طرح تهیه شده و قرار است یک دبیرخانه مرکزی در اتاق ایران، یک دبیرخانه منطقه ای و یک رابط دبیرخانه ای اتاقی راه اندازی گردد.
رئیس اتاق ایران گفت: مذاکراتی برای تاسیس صندوق توسعه ای منطقه ای با حضور دولت صورت گرفته که به دنبال جذب سرمایه های خرد برای کارهای بزرگ است.
وی ادامه داد: مطالعاتی برای تشکیل هلدینگ های صنعتی و صادراتی و انجام مگاه پروژه ای به صورت خوشه ای انجام شده که بعد از تکمیل طرح به اتاق های منطقه اعلام خواهد شد.
شافعی در پایان گفت: با همکاری و اعتقاد به اینکه طرح طبقه بندی راهی نجات برای توسعه متوازن کشور خواهد بود، میتوانیم رسالت بزرگ بخش خصوصی که توسعه کشور است را پیش ببریم.

سید جواد حسینی کیا، عضو مجمع نمایندگان استان کرمانشاه نیز در این نشست گفت: انتظار میرود اتاق های منطقه، طرح های اقتصادی و توسعه ای را در قالب پیش نویس به مجمع نمایندگان ارائه نمایند که راهی مجلس شود.
وی ادامه داد: به طور مثال مشوق های صادراتی خاص هر منطقه، معافیت های مالیاتی، تسهیلات مقررات و .... به صورت طرح های توجیهی وارد مجلس شود و قوانینی برای هر منطقه وضع گردد.
حسینی کیا افزود: ظرورت ایجاد یک نمایشگاه دائمی در عراق و یا کشورهای آسیایی مه ظرفیت های مراوده را باز نماید احساس میشود.
عضو مجمع نمایندگان استان کرمانشاه خاطرنشان کرد: هر منطقه بر اساس نیاز خود باید سامانه ای بین المللی راه اندازی نماید که پل ارتباطی دو سویه منطقه با جهان باشد.

در ادامه این نشست روسا و اعضای هیات رئیسه اتاق ها به بیان مطالب خود پرداختند.

سلاح ورزی نایب رئیس اتاق ایران و رئیس اتاق لرستان گفت: هدف و فلسفه ما در این نشست این است که مجموعه ای از اتاق ها که هر کدام به تنهایی ظرفیت ها و پتانسل های خاص خود را دارد دور هم جمع شوند و به صورت واحد عمل نمایند.
وی ادامه داد: باید با یکصدایی و همکاری اتاق های منطقه بتوانیم باعث هم افزایی و رشد بخش خصوصی در کشور شویم.

فروتن، رئیس اتاق ایلام گفت: این طرح بسیار ارزشمند بوده و با خروجی های مناسب قطعا ماندگار خواهد بود.
وی ادامه داد: باید استانهای منطقه چهار ظرفیت های خود را شناسایی کرده و معرفی نمایند و با هم دلی دولت و بخش خصوصی به توسعه مطلوب دست پیدا نماییم.

مهدی نیا، عضو هیات رئیسه اتاق اراک گفت: خوشحالیم که اختیاراتی به بخش خصوصی داده شده و باید از این فرصت نهایت بهره را ببریم.
وی ادامه داد: باید یک بانک اطلاعاتی دقیق و قوی تشکیل دهیم و توانمندیها و ظرفیت های 6 استان را بررسی و سپس کار کارشناسی انجام دهیم.

شهلا عموری، رئیس اتاق اهواز گفت: پتانسیل های قوی در منطقه چهار کشور وجود دارد. نفت و صنایع پایین دستی، تولید انواع فولاد، مناطق آزاد و تجاری و ... از این دست هستند که با همگرایی و استفاده از این ظرفیت ها میتوانیم منطقه را رونق دهیم.
وی ادامه داد: ما پهناورترین نرز صادراتی را در این منطقه داریم و به نظر تشکیل یک کارگروه صادراتی بسیار ضروری است.
عموری معتقد است باید با اتحاد و همفکری در جذب سرمایه گذار برای این منطقه کوشا باشیم.

توسطی، رئیس اتاق اراک گفت: تشکیل یک کارگروه منطقه ای و کمیته های تخصصی در حوزه های برگزاری نمایشگاه، آموزش و ... ضروریی است.
وی ادامه داد: باید از تجارب مناطق موفق بهره گرفت و به صورت لایحه و یا قانون از آن استفاده نمود.
توسطی معتقد است باید به نقش مدیران دولتی و استاندارن توجه ویژه ای داشت.

این نشست دو ساعته در محل هتل پارسیان کرمانشاه برگزار شد.

خواندن 1781 دفعه