حمایت از کالای ایرانی
Logo
پنج شنبه, 28 تیر 1397 08:38

برای کاهش خسارت قطعی برق؛ تعطیلی صنایع کرمانشاه از جمعه به یکشنبه تغییر یافت

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

رئیس اتاق بازرگانی استان کرمانشاه با بیان اینکه قطعی برق صنایع کرمانشاه را غافلگیر کرده است، گفت: با هدف کاهش برق مصرفی و جلوگیری از خسارت به صنایع، روز تعطیل آنها از جمعه به یکشنبه تغییر خواهد کرد.

به گزارش روابط عمومی اتاق کرمانشاه، قطعی برق که از اوایل تیرماه به صورت گسترده و سراسری در کشور آغاز شده آسیب جدی به صنایع و واحدهای صنفی وارد کرده که در شرایط عادی هم با مشکلات متعددی مواجهند و اکنون با قطعی برق مصائب آنها مضاعف شده است.

قطعی‌های روزانه برق با اعتراض اصناف و صنعتگران همراه بوده و صنوف و صنایع کرمانشاه نیز از این قائده مستثنی نیستند

.

صاحبان صنایع و اصناف کرمانشاه در جلسه‌ای که به منظور بررسی مشکل قطعی برق در اتاق بازرگانی و با حضور قائم مقام شرکت توزیع برق استان برگزار شد به بیان مشکلات خود پرداختند

کیوان کاشفی در جلسه بررسی مشکل قطعی برق صنایع و اصناف کرمانشاه که امروز(28 تیر) با قائم مقام شرکت تزیع برق و جمعی از مدیران واحدهای صنعتی و اصناف برگزار شد، اظهار کرد: اگرچه در سالیان قبل قطعی‌های برقی داشتیم، اما چند سالی بود که این مشکل دیگر تکرار نمی‌شد و قطعی های کنونی صنایع را غافلگیر کرده است.

وی با اشاره به پیامدهای قطعی برق برای صنایع کرمانشاه، عنوان کرد: دستگاه‌ها و سیستم‌های صنایع در این قطعی ها خسارت میلیونی می‌بیند، نیروی کار ساعت‌ها بیکار می‌شود و مواد اولیه زیادی نیز از بین می‌رود.

عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی معتقد است، قطعی برق به هر یک از صنایع و واحدهای صنفی به یک شکل صدمه می‌زند که نمی‌توان برای همه آنها نسخه واحد پیچید.

به گفته رئیس اتاق بازرگانی استان کرمانشاه، این پیامدها در شرایطی برای صنایع کرمانشاه رخ می‌دهد که نزدیک به شش ماه است با مسائل و مشکلات اقتصادی شدیدی مواجهند که طی 10 سال اخیر بی‌سابقه بوده است.

کاشفی با بیان اینکه ساختار کنونی صنایع استان و کشور نیز متناسب با این قطعی‌های برق نیست، اضافه کرد: اکنون سوخت مناسب از جمله گازوئیل و بنزین برای روشن کردن ژنراتورهای برق نیز در اختیار صنایع وجود ندارد.

وی از اینکه مسئولین کشور نیز برای مردم راجع به مشکلات توضیح نمی‌دهند انتقاد کرد و افزود: از اینکه امروز مدیرعامل شرکت توزیع برق استان نیز در جمع صنایع و اصناف کرمانشاه برای پاسخگویی حاضر نشد به شدت گلایه داریم.

رئیس اتاق بازرگانی استان کرمانشاه به راهکارهایی که می‌تواند ضرر قطعی‌های برق را کمتر کند هم اشاره کرد و گفت: برای صنایع مهمترین چیز برنامه دقیق خاموشی‌ها است که بتوانند در زمان اعلام شده دستگاه‌ها و ماشین آلات را متوقف کنند که متاسفانه این زمان اصلا رعایت نمی‌شود.

کاشفی خاطرنشان کرد: در شهرک‌های صنعتی برنامه‌ریزی‌ها دقیق‌تر است، اما درباره صنایع بزرگی که خارج از شهرک ها داریم مشکل شدید است.

وی از شرکت توزیع برق خواست در درجه اول زمان خاموشی‌ها را با خطای کمتری برای صاحبان صنایع پیامک کنند.

رئیس اتاق بازرگانی استان کرمانشاه تامین سوخت مورد نیاز برای ژنراتورها را نیز ضروری خواند و ادامه داد: برای صنایعی که به هر شیوه بار برق مصرفی خود را مدیریت می‌کنند نیز باید تشویق هایی در نظر گرفته شود.

کاشفی اظهار کرد: به دلیل اینکه روز جمعه پیک بار کمتری داریم، از این پس صنایع روز تعطیلی خود را از جمعه به یکشنبه‌ها که پیک بار بیشتری داریم تغییر می‌دهند و جمعه‌ها را کار خواهند کرد.

رئیس اتاق بازرگانی کرمانشاه با بیان اینکه صرفه‌جویی مصرف برق بین مردم بسیار قابل توجه است، افزود: ادارات و دستگاه‌ها نیز باید بیشتر به صرفه‌جویی دقت کنند.

وی گفت: به علاوه مشکل کمبود برق ممکن است در سال‌های آتی هم ادامه پیدا کند و مسئولین باید از هم اکنون به  فکر سال‌های آتی باشند.

پیک مصرف برق کرمانشاه یک هفته‌ای 20 درصد رشد کرد

قائم مقام شرکت توزیع برق استان کرمانشاه با اشاره به مصرف یازده درصد برق استان توسط صنایع کرمانشاه، گفت: تیرماه امسال طی یک هفته(از 13 تا 20 تیر) حدود 20 درصد افزایش پیک مصرف برق در استان داشتیم.

محمد مرادی از برهم خوردن تعادل تولید و مصرف برق در کشور یاد کرد که عمدتا ناشی از کاهش 50 درصدی تولید نیروگاه‌های برق‌آبی بوده است.

وی از کمبود چهار تا شش هزار مگاواتی در شبکه سراسری برق کشور خبر داد که  باعث شده از اوایل تیرماه مدیریت بار اضطراری در سراسر کشور از جمله کرمانشاه اعمال شود.

قائم مقام شرکت توزیع برق استان کرمانشاه سه راهکار افزایش منابع تولید، واردات برق از سایر کشورها و مدیریت مصرف داخلی را برای مقابله با خاموشی اعلام کرد و افزود: افزایش تولید برق بسیار هزینه‌بر و در شرایط کنونی ناممکن است، از سوی دیگر سایر کشورها نیز به دلیل شرایط گرما انتقال برق انجام نمی‌دهند و تنها راه مدیریت اضطراری بار است.

به گفته این مسئول، اعمال خاموشی‌های سراسری می‌تواند 1500 تا دو هزار مگاوات از کمبودی که داریم را جبران کند.

وی پیش بینی کرد، خاموشی‌ها دو هفته تا 20 روز دیگر ادامه پیدا کند.

مرادی سپس به وضعیت مصرف برق در استان کرمانشاه اشاره کرد و گفت: در شرایطی که در 13 تیر ماه پیک مصرف برق در استان 609 مگاوات بود، در 20 تیر به 759 مگاوات رسید و رشد 20 درصدی پیک مصرف را فقط در یک هفته(از 13 تا 20 تیر) شاهد بودیم.

وی درباره سهم مصرف برق هر بخش در استان نیز اظهار کرد: سهم بخش صنعت یازده درصد، اصناف کمتر از 10 درصد، بخش خانگی 46 درصد، کشاورزی و بخش عمومی و ادارات نیز هریک حدود 15 درصد است.

مرادی پیک مصرف برق در استان کرمانشاه را نیز مربوط به روزهای یکشنبه و دوشنبه دانست و تصریح کرد: در روزهای جمعه کمترین پیک مصرف را داریم.

قائم مقام شرکت توزیع نیروی برق استان کرمانشاه درباره وضعیت قطعی برق صنایع نیز با اشاره به اینکه برق شهرک‌های صنعتی درست در همان ساعتی که به آنها اعلام شده قطع می‌شود، تاکید کرد: قطعی برق این بخش را به ساعت 13 تا 15 موکول کردیم که فعالیت واحدهای صنعتی کمتر است.

وی افزود: مشکل فعلی درخصوص صنایع خارج از شهرک‌های صنعتی است که برای آنها پیامک ارسال می‌شود و تلاش می‌کنیم زمان خاموشی که به آنها اعلام می‌شود، دقیق باشد.

به گفته این مسئول، چون خاموشی‌ها و افزایش پیک مصرف به مشترکین بستگی دارد و لحظه‌ای رخ می‌دهد، بخشی از بی‌برنامه بودن اجتناب ناپذیر است.

در ادامه همایون رحیمی نماینده بخش دیسپاچینگ شرکت توزیع برق استان کرمانشاه نیز با بیان اینکه سالانه حدود پنج درصد رشد مصرف برق در کشور داریم، گفت: این عدد امسال به بیش از 10 درصد رسیده است.

وی بخشی از این افزایش مصرف را مربوط به وسایل سرمایشی غیراستاندارد و کولرهای گازی دانست که مردم به شدت از آنها استفاده می‌کنند.

رحیمی از پیک 759 مگاواتی مصرف برق در کرمانشاه هم یاد کرد که 20 تیرماه اتفاق افتاد و گفت: پیک مصرف برق ما در سال گذشته 722 مگاوات بود.

 رحیمی با بیان اینکه در حال حاضر اعمال خاموشی‌ها نسبت به روزهای اول بسیار کمتر شده، گفت: در برخی روزها حتی خاموشی 186 مگاواتی هم داشتیم که معادل یک سوم مصرف برق استان است و  همین باعث شد برخی مشترکین حتی تا سه بار در روز هم قطعی را تجربه کنند.

رحیمی با بیان اینکه برق 9 شهرستان کرمانشاه که از زلزله آسیب دیده قطع نمی‌شود و سهمیه آنها حذف شده، افزود: افزایش مصرف برق در مناطق زلزله زده نیز یکی از دلایل بالا رفتن پیک مصرف برق در استان کرمانشاه است.

وی تداوم خاموشی‌ها را با دمای هوا مرتبط دانست و تاکید کرد: به ازاء هر درجه افزایش دمای هوا شاهد رشد 1500 مگاوات برق در کشور هستیم که سه برابر تولید نیروگاه بیستون است.

صنایع کرمانشاه از قطعی برق "میلیاردی" خسارت می‌بینند

جهانبخش شکری رئیس خانه صنعت و معدن استان کرمانشاه از ضرر میلیاردی و سنگین صنایع کرمانشاه در جریان قطعی‌های مکرر برق خبر داد.

وی افزود: در این شرایط سخت اقتصادی که صنعتگران با مشکلات زیادی کار می‌کنند، متحمل شدن این خسارت سنگین برای آنها غیرقابل تحمل است.

به گفته این فعال اقتصادی، عمده مشکل نیز برای واحدهای صنعتی بزرگ استان است که خارج از محدوده شهرک صنعتی واقع شده اند.

رئیس خانه صنعت و معدن استان کرمانشاه با بیان اینکه هر یک از صنایع مشکلات خاص خود را دارند، عنوان کرد: در صنایع ریخته‌گری چند ساعت طول می‌کشد که فلز در کوره ذوب شود و در این فرآیند ناگهان برق برای چند ساعت قطع می‌شود و دوباره باید فرآیند را از نو تکرار کرد که نتیجه آن هدر رفت چهار، پنج ساعت وقت مفید واحد در این چرخه است.

شکری تاکید کرد: ما از گذشته بابت خرید انشعاب برق پول زیادی داده ایم و اکنون نباید بار کمبود برق را به دوش بکشیم.

مراد مومیوند مدیرعامل شرکت مارپیچ باختر کرمانشاه نیز از ضرر 300 میلیونی این واحد به دلیل قطعی برق خبر داد و گفت: در شرایط فعلی روزی دو ساعت قطع برق داریم و واحد عملا تعطیل است، اما باید هزینه ها را بپردازیم.

وی از اینکه ساعت دقیق قطعی برق به صنایع اعلام نمی‌شود گلایه کرد و افزود: ما حتی گازوئیل کافی برای روشن کردن ژنراتور نداریم.

وی گفت: در این شرایط تعطیلی واحد به صرفه‌تر از کار کردن آن و واردن شدن این همه خسارت است.

موسی سلیمی نائب رئیس دوم اتاق اصناف کرمانشاه نیز از خسارت قطعی برق برای اصناف کرمانشاه یاد کرد و گفت: در انتهای سال باید این ساعت و روزهای بدون برق از مالیات اصناف کم شود.

وی تصریح کرد: خبازی‌ها، قصابی‌ها، واحدهای عرضه مواد خوراکی و ... همه از قطعی برق متضرر هستند.

اعتضاد علیزاده رئیس اتحادیه خبازان کرمانشاه نیز گفت: 20 سال است که خشکسالی در کشور داریم و آیا در این 20 سال نتوانستیم فکری برای جایگزینی نیروگاه‌های برق آبی کشور بکنیم.

وی با انتقاد از اینکه مردم و اصناف از بی آبی و بی برقی زله شده‌اند، افزود: از شنیدن شعارهای مسئولین خسته شدیم و در عمل این ماه هستیم که همه مشکلات را تحمل می‌کنیم.

نماینده گلخانه‌داران کرمانشاه نیز از آسیب جدی ناشی از گرما و قطعی برق به تولیدات گلخانه‌های استان یاد کرد و سایر افراد حاضر در جلسه نیز از مشکلات قطعی برق به واحدهای کشاورزی، دامداری، خوراک دام و طیور و ... گلایه کردند.

خواندن 4551 دفعه آخرین ویرایش در پنج شنبه, 28 تیر 1397 08:41