سال رونق تولید
Logo
پنج شنبه, 12 مهر 1397 04:36

رئیس اتاق کرمانشاه: دولتی‌ها از ظرفیت لابی‌گری بخش خصوصی استفاده کنند

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

کیوان کاشفی در نشست هم‌اندیشی فعالان بخش خصوصی با رئیس سازمان برنامه و بودجه استان که امروز (یازدهم مهر) برگزار شد، با انتقاد از اینکه دستگاه‌های اجرایی استان برنامه‌محور نیستند، اظهار کرد: در شرایطی که کرمانشاه در بسیاری از شاخص‌های توسعه‌ای مانند اشتغال شرایط خوبی ندارد، دستگاه‌ها برنامه و افق بلندمدتی برای اهداف توسعه‌ای خود در نظر نگرفته‌اند.

عضو هیات رئیسه اتاق ایران یادآوری کرد: حتی سند آمایش استان که به عنوان برنامه بالادستی همه دستگاه‌ها ‌می‌باشد هنوز تعیین تکلیف نشده است

.

وی ادامه داد: سازمان برنامه و بودجه استان به عنوان پیشران سایر دستگاه‌ها باید در زمینه تدوین برنامه بلندمدت توسعه‌ای پیشقدم باشد و سایر دستگاه‌ها به دنبال این سازمان حرکت کنند.

رئیس اتاق کرمانشاه از نقش محوری سازمان برنامه و بودجه در کارگروه اقتصادمقاومتی استان هم یاد کرد و افزود: این سازمان می‌تواند برای حل بسیاری از مشکلات اقتصادی استان مانند اشتغال، بهبود فضای کسب و کار و... تولید محتوا کند و اثرگذار باشد.

کاشفی در ادامه با بیان اینکه بخش خصوصی و دولتی از هم انتظاراتی دارند که باید به آن عمل شود، خاطرنشان کرد: این دو بخش باید بر سر برخی مسائل کلان استان به ادبیات مشترک برسند و دولتی‌ها حتما از ظرفیت بخش‌ خصوصی استفاده کنند و این تفکر که بخش خصوصی فقط به فکر منافع خود است را کنار بگذارد.

وی تاکید کرد: بخش خصوصی هم باید فقط به انتقاد محدود نشود، بلکه برای حل مشکلات پیشنهادات موثر بدهد.

عضو هیات رئیسه اتاق ایران معتقد است بخش خصوصی ظرفیت عظیمی برای حل مشکلات و تاثیرگذاری بر تصمیم‌ها از طریق لابی‌گری دارد که باید از آن استفاده کرد.

کاشفی نمونه اثرگذاری که بخش خصوصی می‌توانست داشته باشد را مربوط به تکانه‌های ارزی چند وقت اخیر دانست که مشکلات زیادی را ایجاد کرد و باید از نظرات بخش خصوصی برای حل این مشکل استفاده می‌شد.

وی در ادامه سخنان خود از مالیات به عنوان چالش اصلی چند سال اخیر فعالان بخش خصوصی یاد کرد و ادامه داد: اگرچه دولت برنامه دارد بخشی از درآمدهای خود را به سمت مالیات سوق دهد، اما هنوز سازوکارهای لازم در این خصوص مانند نظام جامع مالیاتی تدوین نشده و به علاوه اعتماد لازم بین مودیان و سازمان امور مالیاتی نیز وجود ندارد.

رئیس اتاق کرمانشاه با انتقاد از اینکه طرح شناسایی مودیان جدید مالیاتی نیز هنوز اجرا نشده، تاکید کرد: صحبت ما این نیست که فعالان بخش خصوصی مالیات ندهند، بلکه باید ساز و کاری طراحی شود که هم درآمد مالیاتی در استان وصول شود و هم مودیان نارضایتی نداشته باشند.

کاشفی همچنین از عدم برگزاری همایش‌ها و رویدادهای ملی و بین‌المللی در استان انتقاد کرد و افزود: بجز اتاق بازرگانی که گاهی تبادل هیات‌های تجاری را دارد در سایر نهادها هیچ رویداد عمرانی، فرهنگی و ... ملی و بین‌المللی در استان نداریم که دلیل اصلی ان نیز ضعف منابع مالی است.

وی با اشاره به چند پروژه ناکامی که در کرمانشاه در این زمینه دارد، نمونه آن را نمایشگاه بازار کار اعلام کرد که فقط به دلیل کمبود 100 میلیون تومان اعتبار اجرا نشد.

رئیس اتاق کرمانشاه یادآوری کرد: نمونه دیگر همایش جذب سرمایه‌گذاران داخلی بود که بسیاری از کارهای آن نیز انجام شده است.

وی با بیان اینکه با برپایی این همایش می‌توان سرمایه‌گذاران زیادی را جذب کرد، گفت: کرمانشاه مانند بسیاری از استان‌های دیگر معضل آب ندارد و آب می‌تواند فنری برای جهش استان باشد.

کاشفی از اجرای نادرست سامانه گرمسیری هم یاد کرد که میلیاردها تومان هزینه برای آن انجام شده اما هنوز تولیدات بخش کشاورزی، صنایع تبدیلی پایین دست و ... در آن مشخص نیست.

استارت برگزاری همایش "فرصت‌های سرمایه‌گذاری کرمانشاه" را بزنیم

رئیس سازمان برنامه و بودجه استان کرمانشاه گفت: باید برگزاری همایش فرصت‌های سرمایه‌گذاری استان کرمانشاه را استارت بزنیم.

حبیب الله وفایی استان کرمانشاه را نیازمند همفکری و تعامل بخش‌های مختلف برای رفع مشکلات دانست و اظهار کرد: یکی از مهمترین بخش‌هایی که می‌تواند برای توسعه و رفع مشکلات کرمانشاه خوراک فکری به مسئولین بخش دولتی بدهد، بخش خصوصی و فعالان این بخش هستند.

وی بر لزوم استفاده از ظرفیت بخش خصوصی که در بطن جامعه حضور دارد برای حل  مشکلات استان تاکید کرد و یادآور شد: بخش خصوصی کرمانشاه افرادی صاحب نظر هستند که از بین پیشنهادات و نکته نظرات آنها به 75 محور رسیدم که باید هریک از محورها جداگانه پیگیری شود.

رئیس سازمان برنامه و بودجه استان کرمانشاه در ادامه با انتقاد از نبود استراتژی توسعه در استان، اظهار کرد: اگر استراتژی توسعه مناسبی داشتیم، امروز این ظرفیت بزرگ نیروی کار برای ما به یک تهدید تبدیل نمی‌شد.

وفایی با بیان اینکه باید توسعه استان را بر مبنای برنامه‌ریزی پیش ببریم، خاطرنشان کرد: به اندازه کافی برنامه توسعه، سند آمایش و ... در استان تدوین شده، اما همه آنها قبل از آنکه اساس کار قرار گیرد بازنگری خواهد شد.

وی از مدیران استان هم خواست بر اساس برنامه پیش بروند و عنوان کرد:م دیران باید برنامه‌های خود را بر دو اساس ارائه کنند. اول اینکه چه میزان شغل ایجاد خواهند کرد و دوم اینکه چه مقدار برای استان درآمدزایی خواهند داشت و بر اساس میزان اشتغال و درآمدزایی که دارند پول در اختیار آنها قرار می‌دهیم.

رئیس سازمان برنامه و بودجه استان کرمانشاه با بیان اینکه بودجه سال 97 استان به طول کامل توزیع شده و بسته بودجه 98 نیز تدوین شده است، اظهار کرد: از بخش خصوصی استان می‌خواهیم در یک هفته‌ای که برای تکمیل بودجه پیشنهادی سال 98 استان زمان داریم، در کوتاهترین زمان هر پیشنهادی که دارند برای این بودجه ارائه دهند.

وفایی در ادامه بر لزوم برگزاری همایش‌های ملی و بین‌المللی در استان کرمانشاه تاکید کرد و افزود: این همایش‌ها باعث معرفی کرمانشاه و جذب سرمایه‌گذار به استان خواهند شد.

وی از برگزاری همایش توسعه استان کرمانشاه در آذر ماه امسال خبر داد و عنوان کرد: باید استارت برگزاری همایش فرصت‌های سرمایه‌گذاری نیز به زودی در استان زده شود.

رئیس سازمان برنامه و بودجه استان کرمانشاه معتقد است، برای حضور سرمایه‌گذارن در استان  باید روند صدور مجوزها را نیز کوتاه  کنیم تا سرمایه‌گذار تمایل به حضور در کرمانشاه داشته باشد.

وفایی همچنین با برگزاری جلسات زیاد و بی‌نتیجه نیز مخالفت کرد و ادامه داد: دستگاه‌های دولتی نباید وقت خود را صرف جلساتی کنند که خروجی نداشته باشد.

خواندن 2610 دفعه آخرین ویرایش در پنج شنبه, 12 مهر 1397 05:07