حمایت از کالای ایرانی
Logo
سه شنبه, 01 آبان 1397 05:54

محجوریت صادرات در روز ملی صادرات

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

khashefi2

در سال 1391 در هنگام برگزاری مراسم روز ملی صادرات با صدور بخشنامه های عجیب از طرف دولت و ممنوعیت های صادرات 52 قلم کالا و واردات 72 قلم کالای دیگر مواجه بودیم استاندار وقت استان نگران حضور در مراسم بود و اینکه بایستی به صادرکنندگان مظلوم چه بگویم ! در زمان تحویل تندیس و لوح تقدیر یکی از صادرکنندگان نمونه که در آن سال صادرکننده نمونه کشوری هم شده بود یک سوال ساده پرسیدکه من چه باید بکنم ؟ چشمها و مغزهای یخ زده ما درجستجوی کلماتی بود که هیچوقت نتوانستیم آنان را بیابیم به نظر میرسددر آستانه روز ملی صادرات سال 97 تاریخ درحال تکرار است و از حالا بایستی بفکر جواب این همه چراها در باب صادرات کشورباشیم .چند ماهی است تکانه ارزی جدید در اقتصاد کشوربا وسعت و عمق بیشتر اساس اقتصاد، تولید، صادرات و معیشت مردم را بلرزه در آورده است .نبود یک استراتژی مشخص، صدور بخشنامه های خلق الساعه ، عدم همراهی مردم با سیاستها، کم اثری صحبتها و قول و قرارهای مسئولین، همگی موجب سردرگمی در بازارکشور گردیده، به شکلی که حتی مدیران عالی گمرک کشور از خیل عظیم دستورات به ستوه آمده و آنان را غیر قابل اجرا می دانند.حاصل تشکیل کمیته سران قوا که دارای اختیارات فراوان از سوی مقام معظم رهبری هم هستند نیز فقط در یک سری از اقدامات تعزیری و نظارتی ظهور یافته و تا کنون گره ای از مشکلات نگشوده است.
امروز صادرکنندگانی که قراردادهای بلندمدت با طرفهای تجاری خویش دارند سرگردان در حال محاسبه ضرر و زیان خود و تکاپو برای حفظ موجودیت کسب و کار خویشند. میلیاردها دلار بازار که در طی سالها و با زحمات و تحمل هزینه های فراوان بدست آمده یکی یکی از کف میرود. اصرار دولت بر پیمان سپاری ارزی به رغم وجود اختلاف فراوان در قیمت های پایه صادرات، تجارو ترخیص کاران را به استفاده از روشهای غیر منطقی و بعضاً غیرقانونی سوق می دهد و کم کم اخبار قاچاق کالاهای مختلف از سوخت گرفته تا گوجه فرنگی بصورت تکراری شنیده می شود.
نگارنده عقیده دارد به رغم عمق مشکلات فعلی و فضای ملتهب بین المللی امکان گذر از این شرایط امکان پذیراست . انسجام فکری و عملی دستگاههای ذیربط، ایجاد امنیت ذهنی و روانی در مردم، همفکری و استفاده از پیشنهادات بخش خصوصی و صدالبته جلوگیری از سوءاستفاده های معمول در این شرایط می تواند کمک فراوانی به رفع این مشکلات داشته باشد. بخش خصوصی از خود می پرسد چرا تصمیم گیری همفکری تصمیم گیران با ما فقط در حد برگزاری جلسات ظاهری و بدون نتیجه است؟ چگونه است که هیچ نهادی در کشور جوابگوی بازارهای از دست رفته و ضرر و زیان عظیم در حال وقوع نیست و بالاخره اینکه برای آینده چه باید کرد؟
همیشه در شعارها صادرات را محور توسعه کشور قلمداد کرده ایم بیائید در شعور هم بدان اعتقاد داشته باشیم شاید امسال جوابی برای صادرکنندگانمان بیابیم.

کیوان کاشفی
رئیس اتاق کرمانشاه
و عضو هیات رئیسه اتاق ایران

خواندن 1361 دفعه آخرین ویرایش در سه شنبه, 01 آبان 1397 06:10