سال رونق تولید
Logo
پنج شنبه, 01 آذر 1397 15:56

کاشفی: تشکل‌سازی را در دستور کار داریم

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

رئیس اتاق کرمانشاه از در دستور کار بودن تشکل سازی در اتاق کرمانشاه خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اتاق کرمانشاه، کیوان کاشفی در همایش زعفران کاران کرمانشاهی که در محل اتاق برگزار شد، از زعفران به عنوان یک ثروت گرانبها یاد کرد و افزود: امید است با کار کردن در این حوزه شاهد افزایش تولید و صادرات این محصول بوده و آن را به یکی از منابع درآمدی استان تبدیل کنیم.
کاشفی افزود: زعفران گیاهی ذاتا ایرانی است که سالهای سال در کشور به ویژه در خراسان ها کشت می شده است.
رئیس اتاق کرمانشاه ابراز امیدواری کرد: با برگزاری همایش های اینچنینی ضرب‌آهنگ تولید، کیفیت، بسته بندی، صادرات و فروش این محصول بیشتر شود.
کاشفی اضافه کرد: تقاضای تشکیل انجمن زعفران را به اتاق ایران دادیم که موافقت های اولیه انجام شده و درصددیم این تشکل را در کرمانشاه داشته باشیم.
عضو هیات رئیسه اتاق ایران با اشاره به در برنامه بودن ایجاد تشکل برای روغن حیوانی گفت: این تشکل را ماه آینده شکل خواهیم داد و در زمینه افزایش تولید و صادرات این محصول ورود خواهیم داشت.
رئیس اتاق کرمانشاه در ادامه با اشاره به ورود اتاق بازرگانی کرمانشاه به حوزه کشاورزی از چند سال گذشته افزود: حوزه گردشگری هم در حال اضافه شدن به حوزه کاری اتاق است.
کاشفی با اشاره به اینکه اتاق بازرگانی تنها مرجعی است که در کشور می تواند تشکل های اقتصادی را شکل دهد، اضافه کرد: تشکل سازی را در دستور کار اتاق بازرگانی کرمانشاه داریم تا این تشکل ها به حوزه های تخصصی ورود کنند.

کشت زعفران در استان جای رشد زیادی دارد
رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی کرمانشاه گفت: کشت زعفران در استان کرمانشاه جای رشد زیادی دارد.
ناصر مرادی با اشاره به برگزاری این همایش با تکیه بر حوزه تولید، فرآوری و بازاریابی، اظهار کرد: تلاش شده در این همایش که با حضور جمعی از زعفران کاران استان برگزار شده شرکت کنندگان با به روزترین اطلاعات کشت زعفران آشنا شوند.
مرادی آشنایی با روش های کاشت، داشت و برداشت اصولی زعفران را از اهداف برگزاری این همایش عنوان و ابراز امیدواری کرد: برگزاری این همایش بتواند نقش مهمی در توسعه زعفران کاری در استان داشته باشد‌.
مرادی در ادامه اشاره ای هم به سابقه زعفران کاری در استان کرمانشاه داشت و افزود: این استان در گذشته های دور سالیان طولانی یکی از مناطق زعفران خیز کشور بوده است.
وی اضافه کرد: کشت زعفران در استان کرمانشاه جای رشد زیادی دارد.
مرادی در ادامه اشاره ای هم به آغاز فعالیت کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی کرمانشاه از چند سال گذشته داشت و ابراز امیدواری کرد: این کمیسیون بتواند نقش مهمی در شکوفایی هرچه بیشتر بخش کشاورزی استان ایفا کند.

ایران تولیدکننده بیش از ۹۰ درصد زعفران دنیا است
عضو هیئت رئیسه شورای ملی زعفران ایران گفت: بیش از 90 درصد زعفران دنیا در ایران تولید می شود.
علی حسینی به تولیدات زعفران در کشور اشاره و اظهار کرد: از مجموع ۴۳۰ تن تولید سالانه زعفران در دنیا ۴۰۰ تن آن در کشور ما تولید می شود.
وی سپس سطح زیر کشت زعفران در کشور را ۱۲۰ هزار هکتار اعلام کرد و افزود: عمده زعفران کاری در کشور را در دو استان خراسان جنوبی و رضوی داریم.
عضو هیئت رئیسه شورای ملی زعفران ایران با اشاره به کم بودن عملکرد تولید زعفران در واحد سطح، اضافه کرد: در حال حاضر سالانه ۴۰۰ تن زعفران در کشور تولید می شود، این در حالیست که این میزان می تواند بدون افزایش سطح زیر کشت دو برابر شود.
وی با اعلام اینکه در حال حاضر بیش از ۹۰ درصد زعفران دنیا در کشور ما تولید می شود، گفت: در حال حاضر بیش از ۵۰ کشور دنیا در حوزه زعفران جزو اهداف صادراتی کشور ما هستند، هرچند این تعداد در مقایسه با ۱۸۰ کشور دنیا که جزو اهداف صادراتی هستند کم است و ما در این زمینه ضعیف کار کرده ایم.
عضو هیئت رئیسه شورای ملی زعفران ایران سپس با اشاره به سابقه زعفران کاری در کشور، اظهار کرد: سابقه زعفران کاری در کشور به سه هزار سال پیش برمی گردد.
حسینی با بیان اینکه کرمانشاه زادگاه و پیشینه تاریخی کشت زعفران کشور و حتی جهان را به دوش می کشد، گفت: تاریخچه کشت زعفران نشان از این دارد که زعفران از زاگرس به دیگر نقاط کشور رفته و با توجه به خشکسالی های پی در پی به شرق کشور مهاجرت کرده است، به نحوی که حدود هزار سال است که در خراسان جنوبی کشت می شود.
وی در ادامه با اشاره به مناسب بودن کشت زعفران در شرایط کم آبی اذعان کرد: اگر کشت زعفران نبود شاید هزاران سال پیش استانی مثل خراسان جنوبی خالی از سکنه شده بود.
حسینی در ادامه با اشاره به اینکه در حال حاضر بیش از ۲۰ استان کشور درگیر کم آبی و خشکسالی هستند، گفت: با بیشتر شدن خشکسالی ها باید توسعه کشت زعفران در برنامه کشور قرار گیرد.
وی تاکید کرد: با توجه با شرایط اقلیمی کشور ناچاریم با زعفران بمانیم، زیرا کم آبی ما را رنج خواهد داد.
عضو هیئت رئیسه شورای ملی زعفران ایران در ادامه بهترین زمین برای کشت زعفران را زمین رسی شنی دانست و افزود: با شخم زدن چند باره، استفاده از کود گاوی به میزان ۳۰ تا ۳۵ تن در هکتار، کشت و آبیاری های به موقع و... می توان افزایش تولید را در کشت زعفران شاهد بود.

خواندن 1073 دفعه