سال رونق تولید
Logo
دوشنبه, 05 آذر 1397 06:22

صادرکنندگان برتر کرمانشاه تجلیل شدند

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

به گزارش روابط عمومی اتاق کرمانشاه، در مراسمی که با حضور سرپرست سازمان توسعه تجارت، استاندار، جمعی از نمایندگان و مسئولان و فعالان اقتصادی کرمانشاه برگزار شد، از 13 صادرکننده برتر استان تجلیل شد.

نباید با تصمیمات نادرست بازارهای صادراتی را از دست بدهیم
رئیس اتاق کرمانشاه گفت: نباید اجازه بدهیم با تصمیم های نادرست بازارهای صادراتی چند میلیارد دلاری کشور از دست برود.
کیوان کاشفی از فشارهای اخیر بر فضای تجارت و اقتصاد کشور یاد کرد و افزود: با وجود همه مشکلاتی که در تمام این سال‌ها داشتیم، طی چهار دهه اخیر صادرات کشور ۱۰ هزار درصد رشد داشته است

.
وی دلیل این امر را باور فعالان اقتصادی و مسئولان کشور به مقوله صادرات به عنوان قوه محرک و لکوموتیو پیشران اقتصاد دانست و اضافه کرد: صادرات بازاری رایگان در دیگر کشورها است که می‌توان با کمک آن ثروت را از دیگر کشورها به ایران آورد.
عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی ایران، ایجاد اشتغال و رونق تولید را از مزایای صادرات عنوان کرد و ادامه داد: ارزآوری هم از دیگر مزیت‌های توجه به صادرات است.
کاشفی با بیان اینکه اکنون در برخی زمینه ها از جمله مصالح ساختمانی، چینی آلات بهداشتی، صنایع لبنی و... مازاد نیاز کشور تولید داریم، تاکید کرد: کشور ما ظرفیت این را دارد که صادرات خود را با استفاده از صنایع موجود بالا ببرد و از طریق صادرات کل اقتصاد ایران هدایت شود.
رئیس اتاق کرمانشاه از تکانه های ارزی اخیر کشور هم یاد کرد و گفت: اگرچه سابقه این تکانه ها در کشور و دولت های قبلی وجود دارد، اما متاسفانه دوباره شاهد تصمیم های شتاب زده و نوعی دستپاچگی در فضای اقتصادی هستیم.
کاشفی خاطرنشان کرد: بانک مرکزی امروز به بهانه کمبود ارز بدترین مشکلات را در حوزه اقتصاد و تجارت ایجاد کرده، به گونه‌ای که در حوزه واردات دچار رانت و فساد گسترده و کنار رفتن تجار قدیمی هستیم.
وی تاکید کرد: در حوزه صادرات نیز پیمان سپاری ارزی مشکلات زیادی ایجاد کرده و قیمتی که پیمان آن را از ما می‌خواهند با قیمت واقعی تفاوت دارد.
به گفته کاشفی تمام مذاکرات و بیش از ۵۰ جلسه کارشناسی که طی دو ماه اخیر در این زمینه انجام شده نتیجه ای نداشته است.
عضو هیات رئیسه اتاق ایران معتقد است وجود ارز چند نرخی و خصوصا دلار ۴۲۰۰ تومانی نیز مزید مشکلات شده و باید اگر خواهان شرایط مستحکم اقتصادی هستیم، از دلار ۴۲۰۰ تومانی دست بکشیم.
کاشفی از ممنوعیت صادراتی برخی اقلام هم یاد کرد و با بیان اینکه اخیرا شایعاتی در زمینه ممنوعیت صادرات حبوبات هم مطرح است، تاکید کرد: برای به دست آوردن بازارهای صادراتی میلیاردها دلار هزینه شده و این تصمیمات باعث ناتوانی صادرکنندگان در تحقق تعهد آنها و از دست رفتن بازارها می‌شود.
کاشفی معتقد است، ممنوعیت صادرات حبوبات خصوصا در زمینه نخود که کرمانشاه اولین تولیدکننده و صادرکننده این محصول است مشکلات زیادی را ایجاد خواهد کرد.
وی اشاره ای هم به وضعیت تجارت و سابقه آن در کرمانشاه داشت و عنوان کرد: اکنون کرمانشاه در حال حرکت از تجارت صرف به تولید و صادرات است.
کاشفی ابراز امیدواری کرد، با برگشتن پالایشگاه کرمانشاه به گردونه صادرات و رونق دیگر واحدهای صادراتی از جمله پتروشیمی های استان، وضعیت صادرات کرمانشاه بهتر شود.
رئیس اتاق کرمانشاه، توسعه سرمایه‌گذاری تجارت محور را از ملزومات رونق صادرات استان دانست و افزود: برای این منظور باید فضای کسب و کار استان بهتر شود.
وی گفت: مرزهای استان نیز نیازمند توجه ویژه‌تری است.

تنها 7 میلیارد دلار ارز حاصل از صادرات 27 میلیاردی به کشور بازگشته است
سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران اجرای طرح پیمان‌سپاری ارزی را لازمه بازگشت ارز به کشور در شرایط کنونی دانست و گفت: از 27 میلیارد دلار صادراتی که از ابتدای امسال داشته ایم، تنها هفت میلیارد دلار ارز آن به داخل کشور برگشته است.
محمدرضا مودودی از آغاز نسل جدید جنگ مدرن اقتصادی علیه ایران یاد کرد و افزود: اگر دنیا نسبت به این شرایط بی‌تفاوت باشد، تبعات آن گریبانگیر تمام جهان خواهد بود.
وی با بیان اینکه تحریم‌ها دو هدف را علیه ایران دنبال می‌کند، خاطرنشان کرد: هدف اول افزایش مصارف ارزی در ایران است و از همین رو از واردات کالاهای لوکس از سوی ایران استقبال می‌شود.
مودودی هدف دوم را کاهش درآمدهای ارزی ایران با کاهش صادرات نفتی و غیرنفتی اعلام کرد.
سرپرست معاونت امور صادرات وزارت صنعت، معدن و تجارت معتقد است، در چنین شرایطی بیش از آنکه به فکر رونق صادرات باشیم، باید منابع ارزی کشور را مدیریت کنیم تا مشکلی برای بخش تولید و صنعت کشور ایجاد نشود.
وی با بیان اینکه برای تامین ارز مورد نیاز برای سایر اقلام بجز کالاهای اساسی نیازمند ارز صادرات غیرنفتی هستیم، عنوان کرد: تعهد سپاری ارزی نیز در همین راستا است و چون با نظر سران سه قوه از سوی بانک مرکزی اعمال شده در نتیجه سازمان توسعه تجارت در این زمینه امکان تصمیم‌گیری ندارد.
مودودی هدف از تعهدسپاری ارزی را کمک به منافع کل کشور و بازگشت ارز برای مدیریت منابع ارزی دانست و تصریح کرد: از 27 میلیارد دلار صادراتی که از ابتدای امسال داشته ایم، تنها هفت میلیارد دلار ارز حاصل آن به داخل کشور بازگشته است.
سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران معتقد است، صادرکنندگان اگرچه با اجرای این طرح ممکن است دچار مشکلاتی شوند، اما باید دغدغه‌های دولت برای مدیریت منابع ارزی را نیز در زمینه تعهدسپاری ارزی مدنظر قرار دهند.
وی عنوان کرد: تعهدسپاری ارزی برخلاف پیمان‌سپاری‌های ارزی که در گذشته داشتیم، در پنج محور مختلف امکان برگرداندن ارز حاصل از صادرات را به تجار می‌دهد که فقط یک مورد آن از طریق سامانه نیما است و صادرکنندگان باید از سایر ظرفیت‌های دیگر این پنج بخش نیز استفاده کنند.
مودودی در ادامه با بیان اینکه پیامد تحریم‌ها برای کشور فقط بعد منفی آن نیست، تاکید کرد: همیشه ایام تحریم بهترین زمان برای تقویت تولیدات داخل کشور و محدودیت واردات است.
سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران از اینکه ایران نوزدهمین بازار بزرگ دنیا و کشور هیجدهم از نظر سرانه تولید ناخالص داخلی است یاد کرد و افزود: این ظرفیت‌های بزرگی برای ایران است که در شرایط تحریم بتوانیم دوران طلایی تولید و تجارت را در کشور رقم بزنیم.
وی عنوان کرد: اینکه از ابتدای امسال صادرات کشور 13.5 درصد رشد کرده بیانگر این ظرفیت است.
سرپرست معاونت امور صادرات وزارت صنعت، معدن و تجارت اشاره‌ای هم به محدودیت صادراتی برخی از اقلام کشاورزی داشت و یادآوری کرد: این امر نیز با نظر وزارت جهاد کشاورزی است و اینکه از یکسو صادرات یک محصول ممنوع می‌شود و از سوی دیگر درخواست‌هایی برای رفع ممنوعیت آن وجود دارد نشان می‌دهد بانک اطلاعاتی دقیقی از میزان تولید و نیاز و ظرفیت صادراتی این محصولات نداریم.
وی معتقد است، نتیجه این شرایط ممکن است در سال آینده خود را به شیوه بدتری نشان دهد و کشاورزان دیگر سراغ کشت محصولاتی که صادرات آن ممنوع شده، نروند.
مودودی به نگرانی‌هایی که در زمینه از دست رفتن بازار ایران در عراق وجود دارد هم اشاره داشت و تاکید کرد: عراق برای اولین بار از رتبه دوم بازارهای هدف صادراتی ما به رتبه اول رسیده و رشد قابل توجهی از نظر صادرات به این کشور داشته ایم.

دود سفید امیدوارکننده از دودکش شاخص‌های اقتصادی کرمانشاه بلند شده است
استاندار کرمانشاه گفت: از دودکش شاخص‌های اقتصادی استان، دود سفید امیدوارکننده خارج می‌شود.
هوشنگ بازوند با بیان اینکه در شرایط کنونی کشور و اعمال تحریم‌ها باید از مزیت استان‌های مرزی بیشتر استفاده کرد، افزود: پیچیدن نسخه‌های کلی برای همه استان که نمونه آن را در پیمان‌سپاری ارزی دیدیم مشکلات زیادی را برای استان‌های مرزنشین ایجاد می‌کند و می‌تواند باعث کاهش 10 تا 20 درصدی اشتغال در این مناطق شود.
استاندار کرمانشاه معتقد است، چنین تصمیمات یک شبه‌ای که از سوی مرکزنشینان اعمال می‌شود به ضرر استان‌های مرزنشین مانند کرمانشاه است.
وی ادامه داد: توقع داشتیم وزارت صمت در برابر این تصمیم از صادرکنندگان دفاع جانانه‌ای داشته باشد که این امر صورت نگرفت.
بازوند در ادامه از بهبود شاخص‌های اقتصادی استان طی یکسال اخیر یاد کرد و گفت: اگرچه در این مدت زلزله توان زیادی از ما گرفت، اما از مسائل اقتصادی و توسعه‌ای غافل نبودیم. برای نمونه اگرچه هنوز رتبه اول بیکاری کشور را داریم، اما نرخ بیکاری تابستان امسال با 16.4 درصد نسبت به تابستان سال گذشته با نرخ 21.6 درصد کاهش قابل توجهی را نشان می‌دهد.
به گفته مدیر ارشد استان کرمانشاه، نرخ بیکاری کرمانشاه در شرایطی روند کاهشی داشته که 20 استان کشور در تابستان امسال روند افزایشی نرخ بیکاری را داشتند.
وی تاکید کرد: این کاهش نشان می‌دهد سند اشتغالی که برای استان تدوین کردیم، راه خود را به درستی پیش می‌رود.
بازوند افزود: نرخ مشارکت استان نیز در تابستان امسال به 43.2 درصد رسیده است.
بازوند اشاره‌ای هم به توزیع 205 میلیارد تومان تسهیلات اشتغال روستایی هم داشت و عنوان کرد: این تسهیلات بین 1816 طرح توزیع شده است، به این معنی که سرانه هر طرح حدود 112 میلیون تومان است که این سرانه برای راه اندازی یک طرح نسبت به استان‌های همجوار ما مانند همدان چهار برابر کمتر است.
وی از اقدامات خوبی که برای جذب سرمایه‌گذاری خارجی انجام شده هم یاد کرد و ادامه داد: اگرچه طی چندین سال گذشته سرمایه‌گذرای خارجی در کرمانشاه جذب نشده بود، اما طی امسال و سال گذشته چند فقره سرمایه‌گذاری خارجی با ارقام 342 هزار یورو، 43 میلیون یورو و 162 میلیون یورو (مربوط به بیمارستان 714 تخت‌خوابی) در استان داشتیم که در مراحل آخر کار هستند.
استاندار کرمانشاه با بیان اینکه در حوزه تسهیلات ارزی نیز از سال 94 جذب نداشتیم، یادآوری کرد: امسال 550 میلیون دلار از صندوق توسعه ملی مسدودی داشتیم که البته بخش خصوصی برای استفاده از این فرصت چندان پای کار نبود و 80 درصد آن را نیروگاه‌ها و پتروشیمی‌ها به خود اخصاص دادند.
وی با بیان اینکه بخش خصوصی هم باید قدری سرعت عمل خود را بیشتر کند، عنوان کرد: بخش خصوصی ما بدنه نحیفی دارد و با قدرت کمی پای کار می‌آید.
بازوند به فضای کسب و کار و سرمایه‌گذاری در استان هم اشاره داشت و با بیان اینکه سرمایه‌گذاران در کرمانشاه از امنیت عمومی خوبی برخوردار هستند، افزود: آنچه که ممکن است سرمایه‌گذاران را اذیت کند وجود بروکراسی طولانی و اداری است.
وی از بهبود فضای کسب و کار استان از رتبه 31 کشور به رتبه 28 هم خبر داد.
استاندار کرمانشاه در پایان اشاره‌ای هم به لزوم توجه به مرزهای استان و بهبود زیرساخت‌های این مرزها داشت و عنوان کرد: مرزهای کرمانشاه بعد ملی دارند و نیازمند توجه ویژه است.

محسن رستمی سرپرست سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه در این مراسم افزایش صادرات را زمینه‌ساز ایجاد فرصت‌های شغلی و توسعه اقتصادی دانست و افزود: در اقتصاد مقاومتی نیز به موضوع صادرات در قالب اقتصاد درون‌زا و برونگرا تاکید شده است.
وی با بیان اینکه استان کرمانشاه سابقه طولانی در صادرات و تجارت دارد، خاطرنشان کرد: سال گذشته علی‌رغم همه مشکلاتی که وجود داشت، صادرات استان به دو میلیارد دلار رسید و در هشت ماهه امسال نیز این رقم به 1.9 میلیارد دلار رسیده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 53 درصد رشد داشته است.
سرپرست سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه عراق را هدف اول صادرات کرمانشاه دانست و افزود: اگرچه در هشت ماهه امسال به 36 کشور صادرات داشتیم، اما یک میلیارد و 860 میلیون دلار آن مربوط به عراق بوده است.
وی از صادرات پنج میلیارد دلاری کل کشور به عراق هم یاد کرد و ادامه داد: سهم کرمانشاه از صادرات ایران به عراق 32 درصد است.
به گفته این مسئول، 400 میلیون دلار از محصولات صادراتی هشت ماهه امسال کرمانشاه تولید داخل استان بوده است که بخش عمده آن را محصولات پتروشیمی، صنایع غذایی، سیمان، کاشی و سرامیک، چینی‌آلات بهداشتی، فولاد و ... به خود اختصاص می‌دهد.
وی توسعه صادرات استان را نیازمند توجه ویژه به زیرساخت‌های مرزی دانست و اظهار کرد: به علاوه خواستار برپایی نمایشگاه توانمندی‌های جمهوری اسلامی ایران در کردستان عراق هستیم.
رستمی با بیان اینکه 28 واحد صادراتی استان برای معرفی به عنوان صادرکننده نمونه ثبت‌نام داشتند، خاطرنشان کرد: از این تعداد 13 واحد شامل دو گروه صنایع غذایی، دو گروه در صنایع شیمیایی، یک گروه در بخش پتروشیمی، دو گروه در مصالح ساختمانی، سه گروه در بخش کشاورزی، دو گروه در بخش بازرگانی و یک گروه در صنایع دستی به عنوان صادرکنندگان نمونه معرفی شدند.
وی تصریح کرد: از این تعداد هشت واحد در بخش صنعتی و تولیدی و پنج بخش در بخش غیرصنعتی بوده است.

کاغذبازی سرمایه‌گذاران را از کرمانشاه فراری می‌دهد
عضو مجمع نمایندگان استان کرمانشاه گفت: بروکراسی و کاغذبازی سرمایه‌گذاران را از کرمانشاه فراری می‌دهد.
شهاب نادری تنها راه ایجاد امنیت در یک منطقه را ایجاد اشتغال پایدار دانست و عنوان کرد: برای ایجاد اشتغال پایدار هم نیازمند جذب سرمایه‌گذار هستیم.
وی با بیان اینکه تاکنون سرمایه‌گذاران متعددی به کرمانشاه آمده‌اند، افزود: متاسفانه بروکراسی اداری پیچیده، کاغذبازی و تحجر فکری برخی مدیران سرمایه‌گذاران را فراری می‌دهد و شاهدیم برخی سرمایه‌گذاری‌ها اکنون بعد از چند سال در کرمانشاه به نتیجه نرسیده است.
نماینده پاوه و اورامانات در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: در شرایطی جلوی پای سرمایه‌گذاران بخش خصوصی سنگ‌اندازی می‌شود که در بسیاری از سیاست‌های کلان کشور به اصل برون‌سپاری تاکید شده است.
به گفته نادری، تنها راه بهبود معضل بیکاری کرمانشاه تسهیل سرمایه‌گذاری است و این مشکل با جلسه و حرف حل نمی‌شود.
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس افزود: برخی استان‌های همجوار ما که زمانی زیر مجموعه کرمانشاه بودند اکنون به قطب گردشگری تبدیل شده‌اند و در زمینه‌های مختلف پیشرفت کرده اند.
نادری در ادامه از مشکلات مالیات در کرمانشاه هم یاد کرد و گفت: کرمانشاه رتبه اول وصول مالیات را دارد، اما چرا باید چنین استان توسعه نیافته‌ای بیشتر از دیگر استان‌ها از جمله اصفهان، تهران، مرکزی، خراسان رضوی و ... مالیات بپردازد.
وی معتقد است مجموعه مسئولین و نمایندگان استان باید دست به دست هم بدهند و برای گرفتن معافیت‌های مالیاتی که مشوقی برای سرمایه‌گذاری در استان است، تلاش کنند.
وی بز لزوم توجه به بازارچه‌های مرزی استان از جمله شوشمی و شیخ صله هم تاکید کرد.

بر موضوع مرزها باید بیشتر تمرکز کنیم
در ادامه فرهاد تجری نماینده قصرشیرین، سرپل‌ذهاب و گیلانغرب در مجلس شورای اسلامی نیز از نگاه امنیتی که بر کرمانشاه سایه انداخته یاد کرد و افزود: این نگاه فقط اقتصاد استان را تحت تاثیر قرار نمی‌دهد، بلکه حتی بر مسابقات اخیر قهرمان کشتی قصرشیرین نیز سایه انداخته بود.
وی معتقد است، برخی از این نگاه‌های امنیتی از داخل استان پمپاژ می‌شود و منجر به تصمیم‌گیری از سوی مسئولان کشور برای کرمانشاه خواهد شد.
این نماینده مجلس به مشکلات ممنوعیت برخی از اقلام کشاورزی هم اشاره داشت و عنوان کرد: کسی که تهران پشت میز نشسته چطور می‌تواند برای کشاورزان صیفی‌کار کرمانشاه تصمیم‌گیری کند.
وی بر لزوم توجه بیشتر به مسائل مرزی استان و رایزنی با کشورهای همسایه برای توسعه مناسبات تجاری در شرایط تحریم‌ها هم تاکید کرد و افزود: طی یکسال اخیر زلزله توان استان را گرفته بود و از این پس باید بر موضوع مرزها بیشتر تمرکز کنیم.
تجری نمونه مشکلات مرزهای استان را در راه دسترسی مرز سومار دانست که علی رغم ردیف‌ بودجه‌ای سه میلیارد تومانی که سال قبل برای آن در نظر گرفته شده بود، هنوز تزریق اعتباری نداشته است.
این نماینده مجلس از اینکه طرح جامع ساماندهی گمرک پرویزخان نیز بعد از سال‌ها هنوز به نتیجه نرسیده انتقاد کرد.

تاوان سیاست‌های دولت را بخش خصوصی می‌دهد/ نگاه امنیتی را از کرمانشاه برداریم
رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: تاوان آنچه که در کشور توسط مسئولان و دولت تصمیم‌گیری می‌شود را بخش خصوصی می‌دهد.
حشمت‌الله فلاحت‌پیشه بخش عمده‌ای از مشکلاتی که برای بخش خصوصی ایجاد می‌شود را ناشی از سیاست‌های غلط دولت دانست و گفت: ما بر عکس تمام دنیا عمل می‌کنیم. در دنیا دولت ریل و زیرساخت برای فعالیت بخش خصوصی فراهم را می‌کند.
نماینده اسلام‌آبادغرب و دالاهو در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه سیاست‌ کلی ایران تنش‌زدایی با دنیا است، ادامه داد: مهمترین مشکلی که اکنون داریم اول تصمیم‌گیری کُند و دوم تصمیم‌گیری مبهم است.

عضو مجمع نمایندگان استان کرمانشاه با بیان اینکه این کندی در تصمیم‌گیری در استان کرمانشاه نیز وجود دارد، نمونه آن را مربوط به پتروشیمی اسلام‌آباد غرب و پالایشگاه آناهیتا دانست که بعد از چندین سال هنوز اجرایی نشده است.
فلاحت‌پیشه کندی کارها را یکی از دلایل توسعه نیافتگی کرمانشاه اعلام کرد و یادآور شد: دلیل دیگر وجود نگاه امنیتی در استان کرمانشاه است.
به گفته این نماینده مجلس، تا زمانی که دید امنیتی در کرمانشاه وجود دارد، استعدادهای اقتصادی امکان بروز یافتن و سرمایه‌گذاران نیز امکان ریسک کردن ندارند.
وی بر لزوم برداشته شدن این نگاه امنیتی در کرمانشاه تاکید کرد.
رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی به موضوع پیمان سپاری ارزی و مشکلات ناشی از آن برای صادرکنندگان هم اشاره داشت و خاطرنشان کرد: چنین تصمیم‌های کلانی وقتی به مرزها می‌رسد، ضد خودش عمل می‌کند و اثر منفی دارد. از جمله برای استانی مانند کرمانشاه.
فلاحت‌پیشه با بیان اینکه نباید فرصت صادرات از تجار گرفته شود، خاطرنشان کرد: ارزش صادرات این است که پول فکر، کارگر و نیروی انسانی ایرانی را کسی خارج از ایران می‌پردازد.
این نماینده مجلس از پیگیری برای حضور اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در استان کرمانشاه هم خبر داد و عنوان کرد: باید با حضور اعضای این کمسیون به مسائل مرزهای کرمانشاه رسیدگی شود.

در پایان مراسم از شرکت مانیزان، شرکت کشت و صنعت روژین تاک، صنایع چاپ و بسته‌بندی کرمانشاه، سیمان سامان غرب، شرکت امیدآرمان کردستان، بازرگانی لرستانی، پتروشیمی کرمانشاه، شرکت برنج آرام همکار، شیرین بیان زاگرس، اورامان غرب، بازرگانی طباطبایی، جهان فولاد غرب و آوان گندم شاهو به عنوان صادرکنندگان کرمانشاه تجلیل شد.

همچنین این صادرکنندگان به بیان مشکلات خود در زمینه افزایش هزینه‌ها، مسائل ناشی از پیمان‌سپاری ارزی، مهاجرت نخبگان و ... پرداختند.

خواندن 1196 دفعه