سال رونق تولید
Logo
سه شنبه, 18 دی 1397 08:37

همایش فرصت‌های سرمایه‌گذاری کرمانشاه به همت اتاق کرمانشاه در هتل اسپیناس تهران برگزار شد

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

همایش فرصت‌های سرمایه‌گذاری کرمانشاه به همت اتاق کرمانشاه در هتل اسپیناس تهران برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی اتاق کرمانشاه، رئیس اتاق کرمانشاه و دبیر همایش در ابتدای این مراسم به معرفی مزیت‌های کرمانشاه در بخش‌های مختلف پرداخت.
کیوان کاشفی گفت: کرمانشاه با وجود زیرساخت های مختلف و پتانسیل‌های طبیعی، استانی جذاب برای سرمایه‌گذاری است.

وی از وجود چهار هزار اثر تاریخی، ظرفیت‌های کشاورزی، صنعتی و معدنی استان یاد کرد و ادامه داد: این مزیت‌های سرمایه‌گذاری در کرمانشاه را سودآور خواهد کرد.

رئیس مجمع نمایندگان استان کرمانشاه از این استان به عنوان سکوی پرش سرمایه‌گذاران یاد کرد و گفت: کرمانشاه ظرفیت تبدیل شدن به قطب صنعتی غرب کشور را دارد.

حجت الاسلام سیدجواد حسینی کیا با بیان اینکه کرمانشاه آمادگی میزبانی از سرمایه‌گذاران را دارد، افزود: تلاش می‌کنیم سرمایه‌گذاران با خیال راحت و امنیت خاطر به کرمانشاه بیایند و قدمی برای اشتغال استان بردارند.

وی ادامه داد: مجمع نمایندگان استان تلاش می‌کند خلاهای قانونی سد راه سرمایه‌گذاری را مرتفع کند و سایر مسئولان استان نیز در خدمت سرمایه‌گذاران خواهند بود.

 

نماینده سنقر و کلیایی در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بانکها نیز همکاری خوبی در زمینه پرداخت تسهیلات اشتغالزایی دارند، از بانک ها خواست روند پرداخت این تسهیلات را تسریع کنند.

 

حسینی کیا معتقد است، با مجموعه این اقدامات و ظرفیت‌هایی که در استان وجود دارد، کرمانشاه می‌تواند سکوی پرشی برای سرمایه‌گذاران باشد.

 

وی از ظرفیت‌های کرمانشاه در بخش‌های مختلف هم یاد کرد و ادامه داد: کرمانشاه با داشتن بیش از هزار واحد صنعتی می‌تواند قطب صنعتی غرب کشور خصوصا در زمینه قطعات خودرو و صنایع پایین دستی پتروشیمی باشد.

 

به گفته این نماینده مجلس، سدها، حوزه کشاورزی، معادن، صنایع تبدیلی، دامپروری، تجارت مرزی و .... همه از مزیت‌های کرمانشاه برای سرمایه گذاری است.

 

وی در پایان اظهار کرد: کرمانشاه از دیرباز میزبان شایسته زوار عتبات عالیات بوده و در زمان جنگ نیز با تقدیم هزارن شهید امنیت مردم ایران را تامین کرد و حالا نوبت همه است که دست کرمانشاه را بگیرند.

 

استاندار کرمانشاه نیز گفت: کرمانشاه بهشت واقعی برای سرمایه‌گذاران است و همه شرایط را در استان برای حمایت از آنها فراهم می‌کنیم.

هوشنگ بازوند از کرمانشاه به عنوان بهشت سرمایه‌گذاران یاد کرد و افزود: اگرچه هر استانی در کشور داشته‌ها و مزیت‌هایی دارد اما این ظرفیت‌ها در کرمانشاه دو چندان است.

 

وی از سهم ۷.۸ درصدی کرمانشاه از آبهای سطحی کشور، وجود بیش از دو هزار کیلومتر رودخانه و آبراهه، ۱۶ سد که ۹ مورد آن به بهره‌برداری رسیده و ... به عنوان بخشی از این ظرفیت‌ها یاد کرد.

 

استاندار کرمانشاه از سامانه عظیم گرمسیری که با اعتبار هشت هزار میلیارد تومان در آینده نزدیک به بهره‌برداری می‌رسد و ۱۵هزار هکتار از اراضی مناطق گرمسیری را مستعد کشاورزی می کند هم نام برد و عنوان کرد: این طرح یکی از بزرگترین پروژه های بعد از انقلاب است.

 

بازوند با اشاره به وجود سه مرز رسمی و پنج بازارچه مرزی در استان، گفت: ماهانه بیش از ۲۸ هزار کامیون در این مرزها تردد دارند و در سال جاری رشد ۵۴ درصدی صادرات استان را شاهد بودیم که در شرایط کنونی تحریم ها یک مزیت است.

 

به گفته وی، بیش از هزار واحد صنعتی، سه پتروشیمی و امکان توسعه صنایع پایین دستی آن، بیش از هزار هکتار اراضی صنعتی آماده واگذاری، شهرک های صنعتی با معافیتهای مالیاتی و ... از دیگر مزیت های کرمانشاه است.

 

استاندار کرمانشاه خاطرنشان کرد: استان کرمانشاه راه آهن، بیش از ۱۲۰ پرواز هفتگی و زیرساخت‌های خوب دیگری نیز در حوزه حمل و نقل دارد.

 

بازوند از مزیت‌های گردشگری کرمانشاه هم یاد کرد و ادامه داد: پتانسیل‌های گردشگری اورامانات هریک به منزله یک چاه نفت است.

 

وی تاکید کرد: کرمانشاه در زمینه توریسم سلامت هم برای سرمایه‌گذاری بسیار جذاب است.

 

استاندار کرمانشاه با بیان اینکه کرمانشاه می‌تواند مرکز ارائه خدمات به غرب کشور باشد، افزود: استان ما حتی می‌تواند عراق را هم پوشش دهد.

 

بازوند با اشاره به اینکه حمایت‌های خوبی از سرمایه‌گذاران در استان خواهد شد، یادآوری کرد: ۱۰۴ میلیارد تومان کمک فنی و اعتباری برای کاهش سود تسهیلات بانکی سرمایه‌گذاران داریم و برای مناطق مرزی نیز مشوق های بیشتری در نظر داریم.

 

بازوند یکی از دغدغه‌های همیشگی سرمایه‌گذاران را تسهیلات بانکی اعلام کرد و گفت : تلاش می‌کنیم با همکاری بانک‌ها سرمایه‌گذاران کمترین دغدغه را در این بخش داشته باشند.

 

وی از هلدینگ های بانکی نیز خواست برای سرمایه‌گذاری در کرمانشاه پای کار بیایند.

 

بازوند در پایان از حمایت مسئولان کشور، فعالان بخش خصوصی، بانک‌ها و ... نیز در جریان زلزله کرمانشاه قدردانی کرد.

و

زیر نفت گفت: توسعه پنج استان غربی کشور در هم تنیده است.

 

بیژن نامدار زنگنه با بیان اینکه کرمانشاه از دیرباز استان پنجم و مرکز غرب کشور بوده، افزود: برای توسعه کرمانشاه باید این استان را در قالب سند آمایش غرب کشور دید.

 

وی افزود: توسعه آینده پنج استان غرب کشور باید در یک مجموعه دید شود، زیرا قابلیت‌های این مناطق تکمیل کننده یکدیگر است.

 

وی اظهار کرد: افراد تاثیرگذار این چند استان در زمینه های مختلف، باید چند ماه یکبار با هم جلسات هم اندیشی برگزار کنند.

 

وزیر نفت با اشاره به نقش محوری کرمانشاه در غرب کشور، تاکید کرد: کرمانشاه نه تنها با مرکز استان های همجوار دو تا سه ساعت فاصله دارد، بلکه فاصله آن بابغداد نیز چهار ساعت است.

 

وی یکی از مزیت‌های غرب کشور را حوزه نفت و پتروشیمی اعلام کرد و یادآور شد: امکان فرآوری محصولات نفتی و پتروشیمی در غرب کشور وجود دارد و می‌توان این محصولات را با مرکزیت کرمانشاه به عراق صادر کرد، زیرا عراق تا ۱۰ سال دیگر هم تولیدات پتروشیمی نخواهد داشت.

 

وزیر نفت خاطرنشان کرد: در حوزه نفت و صنایع پایین دستی آن نیز هر حمایتی که لازم باشد از این استان ها و خصوصا کرمانشاه انجام خواهیم داد.

 

وی یکی دیگر ازمواردی که باید برای توسعه این مناطق به آن توجه کرد را نیروی انسانی ماهر و آموزش دیده دانست که از پول و زیرساخت هم مهمتر است و عنوان کرد : نیازمند یک حرکت متمرکز برای حرفه آموزی در کرمانشاه هستیم.

 

وی معتقد است، باید آموزش نیروی انسانی خصوصا در زمینه مشاغل خدماتی مانند راهنمایان گردشگری، هتلداران و ... صورت گیرد.

 

زنگنه در ادامه از مزیت‌های کرمانشاه در حوزه گردشگری، صنایع، آب و خاک و ... هم یاد کرد و افزود: کرمانشاه اگرچه چندان نفت خیز نیست، اما در حوزه پتروشیمی و پالایشگاه‌ها ظرفیت زیادی دارد.

 

وزیر نفت با اشاره به پالایشگاه بزرگی که قرار است در کرمانشاه ساخته شود، عنوان کرد: این پروژه درگیر مشکلاتی است که امیدواریم زودتر حل شود.

 

زنگنه از سه پتروشیمی فعال کرمانشاه هم یاد کرد و ادامه داد : پتروشیمی چهارم استان نیز درگیر برخی مشکلات خارجی است که اگر حل شود فرصت خوبی برای کرمانشاه است.

 

به گفته وزیر نفت کرمانشاه ظرفیت‌ احداث ده‌ ها واحد پایین دستی پتروشیمی را دارد

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: در بودجه سال آینده تمرکز ویژه‌ای در بخش صادرات خواهیم داشت.

علی لاریجانی با اشاره به شرایط اقتصادی و تحریم‌های کنونی که در کشور داریم، اظهار کرد: در بودجه سال آینده تمرکز ویژه‌ای در بخش صادرات خواهیم داشت.

وی ادامه داد: در بودجه امسال نیز مشوق‌هایی برای صادرات در نظر گرفته شده بود اما آنطور که باید اجرایی نشد.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: مولفه‌هایی که در بودجه برای حمایت از صادرات در نظر گرفته می‌شود، باید به‌گونه‌ای باشد که فعالان عرصه صادرات پشتیبانی واقعی را احساس کنند.

به گفته لاریجانی، اقداماتی نیز برای افزایش تعاملات اقتصادی با دولت عراق انجام شده و مذاکراتی در این خصوص انجام خواهد شد.

وی اضافه کرد: در شرایط کنونی در کنار صادرات باید توجه ویژه‌ای به تولیدات داخلی نیز داشته باشیم و خلاءهایی را که در این زمینه داریم مرتفع کنیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی خواستار همکاری بانک‌ها و پشتیبانی آنها برای افزایش تولیدات کشور شد.

وی با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری به موضوع اشتغال یادآور شد: باید از ظرفیت صادرات و تولیدات داخلی برای ایجاد اشتغال استفاده کنیم و مجلس نیز در بودجه به این موضوع توجه ویژه دارد.

لاریجانی با تاکید بر لزوم تسهیل روند سرمایه‌گذاری خاطرنشان کرد: شرایط باید به‌گونه‌ای باشد که سرمایه‌گذاران نیازمند پوشیدن کفش آهنی و رفتن از این اداره به اداره دیگر نباشند. این امر باعث می‌شود سرمایه‌گذاری برای سرمایه‌گذاران جذاب شود و انگیزه بیشتری برای پای کار آمدن داشته باشند.

رئیس مجلس شورای اسلامی خواستار افزایش اطلاع‌رسانی در زمینه ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری و حمایت‌هایی که از سرمایه‌گذاران انجام می‌شود، شد و افزود: متاسفانه در این زمینه کمی نقص داریم.

وی با بیان اینکه کل کشور حامی تفکر سرمایه‌گذاری است، گفت: قبلا تجاربی در زمینه نشست مسئولان استان‌ها با سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی در استان‌های دیگر کشور داشته‌ایم که باعث جذب تعدادی از سرمایه‌گذاران شده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: برپایی این همایش اقدامی ارزشمند برای جذب سرمایه‌گذاران به استان کرمانشاه است که در ایام دفاع مقدس تمام‌قد پای کار بودند و اکنون استحقاق این را دارند که همه به کمک آنها برویم و شرایط زندگی آبرومند را برای آنها فراهم کنیم.

وی معتقد است، استان‌های دیگر نیز باید مشابه چنین همایشی را برای استان‌های خود برگزار کنند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه سال گذشته در چنین موقعی همه نگران وضعیت زلزله کرمانشاه بودیم

تا مسائل مردم حل شود، خاطرنشان کرد: امروز به مرحله‌ای رسیدیم که همه گرد هم جمع شدند تا برای آینده کرمانشاه گام‌های بلندتری بردارند.

لاریجانی از مزیت‌های استان کرمانشاه هم یاد کرد و ادامه داد: یکی از مهم‌ترین این مزیت‌ها وجود مرز طولانی با کشور عراق هم با بخش اقلیم و هم بخش مرکزی عراق است که در شرایط کنونی تحریم می‌توان از این فرصت به خوبی استفاده کرد.

وی گفت: کرمانشاه در زمینه ارتباطات هوایی، حمل‌ونقل ریلی، آثار تاریخی، قرار گرفتن در مسیر عتبات عالیات، صنایع، کشاورزی، گیاهان دارویی، سدها و غیره نیز ظرفیت‌های زیادی دارد.

رئیس مجلس شورای اسلامی از موقعیت خوب جغرافیایی استان کرمانشاه هم یاد کرد که در مسیر جاده قدیم ابریشم قرار داشته و هم‌اکنون نیز شرق را به غرب و شمال غرب را به جنوب غرب متصل می‌کند.

لاریجانی در پایان تاکید کرد: در مجلس آماده حمایت از کرمانشاه هستیم و نتیجه این همایش و پیشنهاداتی که در حوزه سرمایه‌گذاری برای کرمانشاه مطرح می‌شود را تا جایی که بتوانیم حمایت خواهیم کرد

 

خواندن 958 دفعه آخرین ویرایش در چهارشنبه, 19 دی 1397 05:22