سال رونق تولید
Logo
چهارشنبه, 19 دی 1397 05:22

مراسم تودیع و معارفه رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه با حضور معاون وزیر صمت و جمعی از مسئولین استانی و فعالین اقتصادی برگزار شد.

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 احیای 74 واحد صنعتی و معدنی راکد/ رشد 47 درصدی صادرات استان در سال جاری

به گزارش روابط عمومی اتاق کرمانشاه کیوان کاشفی رییس اتاق بازرگانی استان کرمانشاه در آیین معارفه رییس سازمان صمت کرمانشاه با اشاره به مشکلات اقتصادی موجود کشور، گفت:

در این شرایط باید منسجم تر بوده و به جای منافع بخشی به فکرمنافع ملی باشیم. کاشفی همچنی با انتقاد از طرح پیمان سپاری ارزی، گفت: اجرای این طرح می تواند صادرات کشور را مختل کند. وی بر لزوم تعامل بیشتر وزارت صمت با اتاق بازرگانی تاکید کرد و گفت: این تعامل و همکاری سبب رفع مشکلات فعالین اقتصادی و بهبود وضعیت اقتصادی کشور خواهد شد. رییس اتاق بازرگانی کرمانشاه همچنین با بیان اینکه 84 درصد اقتصاد استان در اختیار بخش خصوصی است، گفت: همه باید به رفع مشکلات فعالین بخش خصوصی در استان کمک کنیم.
در ادامه جهانبخش شکری رییس خانه صنعت و معدن استان نیز در این مراسم با انتقاد از سیاست پیمان سپاری ارزی، گفت: چندین واحد تولیدی بزرگ استان با نگاه صادراتی شکل گرفت، اما اکنون شاهد هستیم با این سیاست، صادراتشان به صفر رسیده است. شکری افزود: در همه جای دنیا شرایط را برای صادرکنندگان تسهیل می کنند، اما ما این شرایط را سخت تر می کنیم و همین باعث می شود بخشی از اشتغال ایجاد شده در واحدهای تولیدی را نیز از دست بدهیم.
رستمی رییس پیشین سازمان صمت استان نیز در این مراسم با ارائه گزارشی از عملکرد این سازمان در سال جاری، گفت: امسال 600 جواز تاسیس در استان صادر شده که نسبت به سال گذشته 152 درصد رشد داشته است. رستمی به تعداد پروانه‌های بهره برداری صادره استان نیز اشاره کرد و افزود: در سال جاری 61 پروانه بهره برداری در استان صادر شده که اگرچه نسبت به سال گذشته با 66 پروانه بهره برداری، تاحدودی کاهش یافته، اما از نظر سرمایه گذاری 140 درصد و از حیث اشتغال 39 درصد رشد داشته است. وی همچنین با اشاره به فعال سازی 57 واحد صنعتی راکد استان در سال جاری، گفت: این تعداد واحد زمینه اشتغال 755 نفر را فراهم کرده است. رستمی در ادامه با اشاره به وجود 220 معدن در استان، گفت: از این تعداد تنها 101 معدن فعال بود که امسال 17 معدن راکد استان به جمع معادن فعال استان افزوده شد. وی به وضعیت صادرات استان نیز اشاره کرد و گفت: در 9 ماهه امسال دو میلیارد و 106 میلیون دلار صادرات از مرزهای استان داشته ایم که رشد 47 درصدی داشته است.
معاون استانداری کرمانشاه:برای فائق آمدن بر غول بیکاری 4 برنامه طراحی کرده‌ایم
معاون امور اقتصادی استانداری کرمانشاه گفت: برای فائق آمدن بر غول بیکاری استان چهار مسیر طراحی شده که باید طی کنیم.
هدایت حاتمی در مراسم تودیع و معارفه رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان، بهبود فضای کسب و کار را یکی از این مسیرها عنوان کرد و گفت: فضای کسب و کار استان شرایط مناسبی ندارد و باید برای اصلاح آن اقدام کنیم که در این راستا برنامه هایی تنظیم شده است. وی بهبود فضای کسب و کار را مهمترین عنصر کلیدی برای بهبود وضعیت اشتغال دانست و گفت: عملکرد سازمان صنعت، معدن و تجارت می تواند در بهبود فضای کسب و کار استان بسیار اثرگذار باشد. حاتمی احیای واحدهای راکد و نیمه فعال را از دیگر راهکارها جهت ایجاد اشتغال عنوان کرد و گفت: این موضوع از نیازهای جدی استان است و کارهای خوبی نیز در این راستا مدنظر است که فعال تر کردن ستاد تسهیل از جمله این راهکارها است. وی افزود: در کنار این موضوع آمادگی داریم از 200 واحد برتر تولیدی استان جهت توسعه فعالیتهایشان حمایت کنیم. حاتمی جذب سرمایه های جدید را نیز از دیگر برنامه های مدنظر جهت کاهش نرخ بیکاری استان ذکر کرد و گفت: به این منظور شب گذشته(17 دی) همایش معرفی فرصت های سرمایه گذاری استان را در تهران برگزار کردیم و در برنامه داریم هر سه ماه همایشی تخصصی برای معرفی جذابیت های استان به سرمایه گذاران برپا کنیم. معاون استانداری کرمانشاه اصلاح و ایجاد زیرساخت های حقوقی و فیزیکی در حوزه اقتصاد را از دیگر برنامه ها برای ایجاد اشتغال برشمرد. حاتمی عنوان کرد: علاوه بر ایجاد اشتغال، دو دغدغه دیگر شامل کاهش تورم و کاهش فاصله بین دهک های درآمدی را در حوزه اقتصادی داریم که برای آنها هم طرح و برنامه داریم. وی در بخش دیگر سخنانش با تاکید بر اهمیت توسعه صادرات، گفت: عراق از مهمترین بازارهای صادراتی ما است و باید توجه ویژه ای به بازار این کشور داشته باشیم. حاتمی با تاکید بر ایجاد زیرساخت های مناسب مرزی و گمرکی در استان، گفت: در این راه از ظرفیت های بخش خصوصی نیز استفاده خواهیم کرد. وی در ادامه به بیان انتظاراتش از سازمان صمت استان پرداخت و تمرکز همه بخش های صنعت، معدن و تجارت این سازمان در یک ساختمان واحد، برنامه مداری، کنترل پروژه های صنعتی، اصلاح فرایندهای اداری، تنظیم بازار و توجه بیشتر به اصناف را از جمله این موارد ذکر کرد.
قائم مقام وزیر صمت:سیاست وزارت تفویض اختیار بیشتر به استانها است
قائم مقام وزیر و معاون امور حقوقی، مجلس و امور استانهای وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: سیاست جدید این وزارت تفویض اختیار بیشتر به استانها است.
سیدشریف حسینی در مراسم تودیع و معارفه رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه اظهار کرد: بدنبال ایجاد شرایطی هستیم که روسای سازمانهای صمت در استانها بعنوان نماینده ویژه وزیر، خودشان تصمیم گیرنده باشند. در این راستا هم اکنون نیز ثبت سفارش به خود استانها واگذار شده است.
حسینی در ادامه با تاکید بر لزوم رفع موانع فراروی فعالیت بخش خصوصی گفت: باید سر راه سرمایه گذاران بخش خصوصی فرش قرمز پهن کرده و فرهنگ سرمایه گذاری را در کشور ترویج دهیم. وی با بیان اینکه سرمایه گذار در فضایی امن ورود کرده و دنبال کسب سود است، گفت: بخش خصوصی باید در خدمت بخش دولتی باشد. حسینی در ادامه با تاکید بر لزوم رشد صادرات در کشور و با بیان اینکه استانهای مرزی پیشانی صادرات کشور هستند، گفت: نباید بازارهایی که در کشورهای دیگر به سختی به دست آورده ایم را به آسانی از دست بدهیم. وی بر لزوم حمایت از کالای ایرانی نیز تاکید کرد و با بیان اینکه با موضوع حمایت از کالای ایرانی شعارگونه برخورد می شود، گفت: حمایت از کالای ایرانی سه ضلع دارد و هم باید حمایت قانونی از این امر شود، هم تولیدکننده به تولید کالای با کیفیت و با قیمت مناسب بپردازد و هم مصرف کننده با خرید کالای ایرانی از این مهم حمایت کند. حسینی گفت: البته طی سالهای اخیر تولیدات ایرانی به لحاظ کیفیت و قیمت وضعیت بهتری پیدا کرده اند و شاهد اقبال جامعه به سمت استفاده از کالاهای ایرانی هستیم. وی بر موضوع برندسازی برای کالاهای ایرانی نیز تاکید کرد و گفت: برندسازی موضوعی است که خیلی به آن توجه نکرده ایم و جای کاری بسیاری دارد. وی همچنین با بیان اینکه استان کرمانشاه ظرفیت بالایی در حوزه صنعت، معدن و تجارت دارد، گفت: اقدامات خوبی نیز در این استان صورت گرفته، ولی زمانی می توانیم احساس رضایت کنیم که این نرخ بیکاری بالا را در استان نداشته باشیم.
محسن دارابی رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه نیز در این مراسم به 371 کیلومتر مرز مشترک کرمانشاه با عراق اشاره کرد و گفت: کرمانشاه با داشتن مرزهای رسمی و چندین بازارچه مرزی ظرفیت بالایی در حوزه تجارت خارجی دارد و در همین راستا یکی از اهداف اصلی خود را تکمیل زیرساخت های مرزی استان و تسهیل امور صادرات قرار داده ایم. وی احیاء واحدهای صنعتی راکد را از دیگر اولویت‌های کاری خود عنوان کرد و افزود: به این منظور ستاد تسهیل استان به جدیت به موضوع رفع مشکلات صنایع استان ورود کرده است. دارابی همچنین با تاکید بر لزوم ایحاد آرامش در بازار، گفت: به این منظور نیازمند کمک اتاق اصناف و اتحادیه ها و کسبه هستیم.
در پایان محسن دارابی به عنوان رییس جدید سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه معرفی و از خدمات محسن رستمی در این مسئولیت تقدیر شد.

 

خواندن 1218 دفعه