سال رونق تولید
Logo
چهارشنبه, 12 تیر 1398 06:57

مراسم روز صنعت و معدن با معرفی افراد برگزیده و صنعتگران برتر کرمانشاه برگزار شد

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

به گزارش روابط عمومی اتاق کرمانشاه مراسم روز صنعت و معدن با معرفی افراد برگزیده و صنعتگران برتر کرمانشاه عصر دیروز در شهرک صنعتی بیستون برگزار شد.

رئیس اتاق کرمانشاه در مراسم گرامیداشت روز صنعت، تسهیل‌گری در امور را مهمترین راهکار برون رفت از شرایط اقتصادی کنونی کشور دانست و گفت: به‌زودی مرکز رتبه‌بندی واحدهای تولیدی استان در اتاق کرمانشاه راه‌اندازی خواهد شد.
کیوان کاشفی با اشاره به شرایط سخت اقتصادی کشور که در 100 سال گذشته بی‌سابقه بوده، اظهار کرد: آمارها و شاخص‌های اقتصادی از جمله نرخ رشد اقتصادی منفی 5 درصد، نرخ رشد اقتصادی منفی 9.6 درصد در بخش صنعت، نرخ سرمایه‌گذاری منفی 3.8 درصد، نرخ رشد مصرف منفی 2.2 درصد و... همه آلارم‌هایی برای نامناسب بودن وضعیت اقتصادی کشور است.
وی با بیان اینکه در این شرایط تولیدکنندگان و صنعتگران بیشترین فشار را متحمل می‌شوند، اما همچنان روی پای خود ایستاده‌اند، خاطرنشان کرد: فعالان اقتصادی می‌توانند به اندازه قوای نظامی به کشور قدرت بدهند تا بتوانیم از این شرایط سخت و جنگ اقتصادی عبور کنیم.
عضو هیئت رئیسه اتاق ایران از مشکلات بخش خصوصی کشور یاد کرد و افزود: مهمترین این مشکلات تامین مواد اولیه و هزینه زیاد برای جابجایی پول تامین مواد اولیه است که در برخی موارد به ۱۳ تا ۱۵ درصد می‌رسد.
کاشفی کاهش سرمایه فعالان بخش خصوصی و صنعتگران را معضل دیگر آنها برشمرد و ادامه داد: تا پایان سال گذشته نرخ تورم در حوزه صنعت حدود ۷۰ درصد بود و این امر باعث شده سرمایه در گردش واحدهای تولیدی بسیار افت کند.
وی معتقد است، در چنین شرایطی بانک‌ها باید حتما به کمک بخش صنعت کشور بیایند.
رئیس اتاق کرمانشاه با بیان اینکه مشکلات اقتصادی کم کم در حوزه صادرات نیز اثرگذار است، عنوان کرد: به دلیل مشکلاتی که در حوزه برگشت ارز به داخل کشور داریم، صادرات نیز تحت تاثیر قرار خواهد گرفت و رایزنی‌های بسیاری که تاکنون در این زمینه داشتیم به دلیل پافشاری بانک مرکزی بی‌نتیجه مانده است.
وی بهترین راه برای حل مشکلات اقتصادی را تسهیل گری و آسان سازی امور در داخل کشور دانست و تاکید کرد: هر چقدر از بیرون کشور فشار بر ما وارد شود، باید در داخل کشور امور را آسان کنیم.
رئیس اتاق کرمانشاه درباره وضعیت استان کرمانشاه نیز یادآور شد: اگرچه وضعیت صنایع استان رو به جلو است، اما همه صنایع استان در واحدهای بزرگ خلاصه نمی‌شود و صنایع کوچک و متوسط در این شرایط آسیب‌پذیری بیشتری دارند.
وی با اشاره به تدابیری که برای کمک به صنعت و تولید استان در شرایط اقتصادی کنونی اندیشیده شده، گفت: یکی از مهمترین اقدامات توین سند رونق تولید استان از سوی اتاق و با همکاری اساتید دانشگاه بود که به دستگاه‌ها ابلاغ شده و امیدواریم تاثیر آن را نه تنها در رونق تولید استان، بلکه در بهبود فضای کسب و کار طی چند سال آینده شاهد باشیم.
کاشفی اظهار کرد: به علاوه در حال شکل دادن ساختاری هستیم که بر اساس آن بتوان برای هر کدام از صنایع استان نسخه خاصی پیچید، زیرا این تحولات برای همه صنایع اثر یکسانی ندارد و ممکن است وضعیت برخی از صنایع را رونق ببخشد و برای برخی مشکل ساز باشد.
وی همچنین از راه‌اندازی مرکز رتبه‌بندی واحدهای تولیدی استان در اتاق کرمانشاه طی یک ماه آینده خبر داد و گفت: دستگاه‌های خدمت رسانی و بانک‌ها باید برای واحدهایی که رتبه بالاتری دارند مسیرهای VIP در نظر بگیرند.

برای تحقق رونق تولید نیازمند یک "برجام" داخلی هستیم
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به هفت برنامه محوری اصلی این وزارتخانه برای کمک به رونق تولید کشور، گفت: برای رونق تولید، نیازمند یک برجام داخلی هستیم.
محمدباقر عالی اظهار کرد: علی رغم مشکلات اقتصادی که در کشور داریم، وضعیت اقتصادی ایران رو به جلو است و اگرچه نهادهای بین‌المللی رشد اقتصادی منفی شش درصد را برای ایران پیش بینی کرده بودند، اما امروز رشد اقتصادی کشور منفی دو درصد است که البته این عدد حتما مطلوب ما نیست و باید تلاش کنیم به بیش از 10 درصد برسد.
وی ادامه داد: امروز همان روزی است که دو دهه قبل مقام معظم رهبری بر آن تاکید داشتند که باید یک روز در چاه‌های نفت کشور را ببندیم و حالا شرایط برای این کار فراهم است.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت کاهش وابستگی به نفت را نیازمند تقویت و توانمندسازی واحدهای تولیدی داخل و بخش خصوصی کشور دانست و خاطرنشان کرد: این امر به معنای تحقق اقتصاد مقاومتی در کشور است.
رئیس هیات عامل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران با بیان اینکه برای تقویت واحدهای تولیدی باید به سمت درون زا و برون گرایی برویم، عنوان کرد: واحدهای تولیدی باید صادرات و رقابت پذیری را سرلوحه کار خود قرار دهند.
وی سپس از رونق تولید به عنوان یک زنجیره یاد کرد که بخش‌های مختلف شامل دولت، مجلس، بانکها، تولیدکنندگان، بازار و... حلقه های این زنجیره هستند و افزود: همه باید در این زنجیره نقش خود را به درستی انجام دهند، زیرا اگر یک حلقه ضعیف عمل کند و سایر بخش‌ها هم عملکرد خوبی داشته باشند، باز هم نتیجه خوبی حاصل نخواهد شد.
به گفته عالی، هیچ بخشی از زنجیره رونق تولید نمی‌تواند خود را کنار بکشد و منتظر باشد که سایر بخش‌ها به تنهایی کار کنند.
وی تحقق رونق تولید را نیازمند یک برجام داخلی دانست و عنوان کرد: برنامه جامع اقدام مشترکی نیاز داریم که متشکل از همه بخش‌ها باشد و همه در آن کارهای عملیاتی انجام دهند.
رئیس هیات عامل ایدرو با اشاره به برنامه‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت برای کمک به رونق تولید نیز گفت: هفت محور برنامه‌ریزی شده تعریف کرده ایم که گام به گام عملیاتی خواهد شد.
عالی مهمترین این برنامه‌ها را نهضت تعمیق ساخت داخل دانست و گفت: گام اول این نهضت را از صنعت خودروسازی آغاز کرده ایم، اما برای سایر صنایع نیز برنامه داریم.
وی جلوگیری از واردات بی رویه کالاها را نیز از دیگر برنامه‌ها اعلام کرد و یادآور شد: از این پس اگر برای تامین یک محصول در داخل کشور به اطمینان رسیدیم، واردات آن قطع می شود.

منتظر نباشیم کسی از بیرون بیاید و کرمانشاه را برای ما بسازد
استاندار کرمانشاه گفت: نباید منتظر باشیم کسی از بیرون برای ساختن کرمانشاه به کمک ما بیاید، بلکه باید با ظرفیت‌هایی که در استان داریم، کرمانشاه را بسازیم.
هوشنگ بازوند از جنگ اقتصادی که اکنون دشمنان علیه ایران راه انداخته یاد کرد و افزود: آمریکا آنچه که تحریم اقتصادی داشته برای مقابله با ایران اعمال کرده و دیگر چیزی برای تحریم اقتصاد ایران ندارد و از همین رو سراغ تحریم‌های سیاسی و... رفته است.
وی ادامه داد: این تحریم‌های اقتصادی نیز ستون فقرات کشور را هدف قرار گرفته و هر نقطه که دشمن احساس کند این ستون فقرات را تقویت می‌کند، هدف قرار خواهد داد.
استاندار کرمانشاه با بیان اینکه مسئولین ارشد کشور نیز گزینه مقاومت در برابر هجمه‌های دشمن را در نظر گرفتند و مردم نیز این گزینه را تایید کردند، خاطرنشان کرد: مقاومت در برابر جنگ اقتصادی دشمن ابزار می‌خواهد و مهمترین ابزار نیز رونق تولید است.
وی رونق تولید را نیازمند همکاری هر دو بخش حاکمیت و خود تولیدکنندگان دانست و عنوان کرد: نقش مهم حاکمیت تسهیل‌گری و کاهش سختگیری‌ها است.
بازوند با بیان اینکه در این شرایط سایر بخش‌ها از جمله بانک‌ها نیز باید به کمک حاکمیت بیایند، یادآور شد: در استان در ایام زلزله که
شرایط بحرانی داشتیم بانک‌ها در کمتر از یک سال 3500 میلیارد تومان تسهیلات پرداخت کردند و هم اکنون نیز توقع داریم در شرایط بحران اقتصادی پای کار بیایند و کمک کنند تا واحدهای تولیدی سرپا بمانند.
به گفته استاندار کرمانشاه، تولیدکنندگان نیز باید با تولید کالای باکیفیت و رقابتی بتوانند بازارهای صادراتی را به دست بیاورند.
وی اشاره‌ای هم به وضعیت استان کرمانشاه داشت و تاکید کرد: در استان ظرفیت‌های خوبی داریم که باید از آنها استفاده کنیم، نه اینکه منتظر بمانیم کسی از بیرون بیاید و کرمانشاه را برای ما بسازد.
بازوند افزود: البته کرمانشاه چالش‌هایی از جمله نرخ بیکاری بالا را هم دارد که برای مقابله با آن برنامه‌های متعددی از جمله تدوین سند آمایش، برش استانی برنامه ششم توسعه، سند اشتغال استان، سند رونق تولید، سند اقتصاد مقاومتی و ... را تدوین کرده ایم.
وی اظهار کرد: اقدامات خوبی هم برای تسهیل‌گری و بهبود فضای کسب و کار در استان آغاز شده که نتیجه آن صعود 9 پله‌ای استان از نظر بهبود فضای کسب و کار است.
استاندار کرمانشاه بر لزوم استفاده از ظرفیت مجلس شورای اسلامی برای کمک به مشکلات استان هم تاکید کرد و ادامه داد: سیستم بودجه‌ریزی کشور ایران بر مبنای چانه‌زنی و لابی‌گری است و باید از ظرفیت نمایندگان در این بخش استفاده کنیم.
وی گفت: مسئولین استان نیز تا جایی که توان و ظرفیت دارند، پای کار هستند.

رئیس سازمان صنعت معدن و تجارت استان کرمانشاه با اشاره به برنامه‌های متعددی که برای حوزه صنعت، معدن و تجارت استان در دست اقدام است، افزود: تمام تلاش ما این است حتی یک واحد صنعتی در استان تعطیل یا نیمه تعطیل نشود.
محسن دارابی از برگزاری بیش از ۴۰ جلسه کارگروه ستاد تسهیل در سال جاری خبر داد و عنوان کرد: هدف احیای واحدهای راکد و به ظرفیت رساندن واحدهای نیمه راکد است.
دارابی از برنامه‌ریزی برای آزادسازی چهار پهنه معدنی استان بعد از حدود چهار سال خبر داد و گفت: پهنه معدنی اسلام آبادغرب آزاد شد، پهنه گیلانغرب و هرسین به زودی آزاد خواهد شد، پهنه سنقر هفته آینده و پهنه میانه استانی هم ظرف یک ماه آینده آزاد خواهد شد.
وی با بیان اینکه بنا داریم امسال معادن را به عنوان نماد اقتصاد مقاومتی در استان تبدیل کنیم، افزود: علاوه بر برنامه‌ای که برای احیا و توسعه معادن کوچک داریم، تمرکز جدی نیز بر توسعه صنایع معدنی استان و جلوگیری از خام‌فروشی مواد معدنی خواهیم داشت.
به گفته این مسئول در همین راستا واحد تولید آهن اسفنجی استان به زودی به بهره‌برداری خواهد رسید و چرخه فولاد استان کرمانشاه تکمیل خواهد شد.
وی اشاره ای هم به چند واحد صنعتی مهم در دست پیگیری استان داشت و عنوان کرد: کارخانه قوطی سازی زمزم با سرمایه‌گذاری ۸۰۰ میلیون تومان در مراحل نهایی است و هفته دولت امسال به بهره‌برداری خواهد رسید.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه یادآور شد: به زودی طرح توسعه پتروشیمی استان با اعتبار ۹۰۰ میلیارد تومان و ظرفیت 700 هزار تن به نتیجه خواهد رسید.
دارابی از پیگیری جدی برای به نتیجه رسیدن دو واحد بیوایمپلنت و بیواتانول نیز با سرمایه‌گذاری ۵۰۰ میلیارد تومان خبر داد که به زودی وارد مدار بهره برداری خواهند شد.

قائم مقام دبیرکل خانه صنعت و معدن کشور با بیان اینکه جنگ اقتصادی فرصت آزمون و خطا ندارد، گفت: باید آرایش جنگ اقتصادی را به خود بگیریم.
آرمان خالقی با بیان اینکه امروز در شرایط جنگ اقتصادی قرار داریم، اظهار کرد:علاوه بر مشکلات حاصل از این جنگ اقتصادی، در داخل نیز با مشکلاتی مانند عدم ثبات قوانین و مقررات، نامناسب بودن فضای کسب و کار و ... مواجهیم که وقت و انرژی واحدهای تولیدی کشور را می‌گیرد.
وی با بیان اینکه برای مقابله با این شرایط باید ستاد پشتیبانی متشکل از همه دستگاه‌ها و سه قوا تشکیل شود و تقسیم کار بین همه بخش‌ها صورت گیرد، افزود: جنگ اقتصادی فرصت آزمون و خطا نیست و باید برای این شرایط تصمیم‌گیری‌های هوشمندانه و منسجم تری داشته باشیم.
وی از نقش هر بخش برای کمک به مشکلات اقتصادی فعلی هم یاد کرد و ادامه داد: وظیفه دولت البته با همکاری سایر بخش‌ها، تسهیل گری در امور و بهبود فضای کسب و کار است به گونه‌ای که فعالان اقتصادی باید بهبود این فضا را با گوشت و پوست خود احساس کنند.
قائم مقام دبیرکل خانه صنعت و معدن کشور درباره نقش مجلس شورای اسلامی هم خاطرنشان کرد: مجلس باید برخی قوانین که چندین سال است برای کمک به بخش تولید و تجارت در کشور معطل مانده را تعیین تکلیف کند که از جمله آنها می‌توان به قانون تجارت، قانون مالیات بر ارزش افزوده و ... اشاره کرد.
خالقی گفت: در قوه قضاییه نیز اقدامات خوبی برای جلوگیری از تعطیلی واحدهای تولیدی صورت گرفته و امیدواریم این حمایت‌ها ادامه پیدا کند.
وی با بیان اینکه مردم نیز باید پای کار بیایند و در شرایط مشابه، کالای ایرانی را به نوع خارجی ترجیح دهند، تاکید کرد: نقش تولیدکنندگان نیز بهبود کیفیت تولیدات و تلاش برای رونق صادرات است.

در ادامه عبدالرضا مصری نائب رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به شرایط سختی که تولیدکنندگان کشور با آن مواجهند و هزینه‌های زیادی که متحمل می شوند، گفت: ۱۵ متغیر به صورت مستقیم بر تولید کشور اثر دارد که از جمله آنها می توان به سرمایه، تکنولوژی، مواد اولیه، حمل و نقل، دانش فنی و ... اشاره کرد.
وی از سه عامل مهم و غیرمستقیم موثر بر تولید هم یاد کرد و افزود: این عوامل شامل واردات، قاچاق و محدودیت صادرات است.
وی معتقد است تا زمانی که برای تامین کالاهای اساسی کشور واردات را به تولید ترجیح دهیم شاهد به وجود آمدن سلاطین، رانت‌ها و سودهای میلیاردی عده‌ای خاص خواهیم بود و در عوض تولید کشور ضعیف می‌شد.
نماینده کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه برای واردات برخی از کالاها که حتی اساسی هم نیستند ارز ۴۲۰۰ تومانی داده می‌شود، عنوان کرد: اما وقتی که تولید کننده می‌خواد واردات مواد اولیه انجام دهد فقط ارز نیمایی برای او در نظر گرفته می‌شود.
وی قاچاق را نیز عامل دیگری برای آسیب دیدن بخش تولید دانست و تاکید کرد: سال گذشته ۱۲ میلیارد دلار کالای قاچاق وارد کشور شده که به معنای ۴۹ درصد صادرات غیرنفتی و ۲۲ درصد واردات به کشوراست.

در ادامه فرهاد تجری رئیس مجمع نمایندگان استان کرمانشاه خواستار اصلاح قانون کار شد و افزود: این قانون در شرایط کنونی به یکی از عوامل بیکاری و فشار آمدن به بخش تولید تبدیل شده است.
وی با بیان اینکه قانون کار مانع اصلی برای تحقق رونق تولید است، خاطرنشان کرد: شرایط اقتصاد دشوار کنونی بهترین زمان برای اصلاح قانون کار و تامین اجتماعی است.
وی افزود: قانون کاری که اکنون داریم بر اساس سیستم دولتی طراحی شده و حتی خود دولت هم یک دهم حقوق و مزایایی که بر اساس این قانون برای کارگران در نظر گرفته شده را برای کارمندان خود رعایت نمی‌کند.
تجری معتقد است باید با اصلاح این قانون چارچوب منطقی و قانونی برای حقوق کارگران در نظر گرفته شود.
جهانبخش شکری رئیس خانه صنعت و معدن استان کرمانشاه نیز خواستار مرتفع شدن موانع سر راه تولید کنندگان شد
وی با بیان اینکه واحدهای تولیدی استان ظرفیت قابل توجهی دارند، گفت: از 60 واحد صنعتی برتر امسال کشور، سه واحد متعلق به کرمانشاه بود.

واحدهای صنعتی نمونه:
شرکت مارپیچ باختر / سیمان غرب / سیما فولاد / ایثار / ایران خودرو / سیمان سامان / کابل باختر / پارس حفاظ / پمپاژ کرمانشاه / گلمهر غرب / پیک افروز غرب / شرکت چینی کرد / شرکت فرش زاگرس / فرش رجال / لرد آرا / کاشی بیستون / شیر بیستون / سپیدمیثم / جام پلاست / لاوین پلاست / پویش چاپ / آرش ترانس / پگاه روی / گیلان سرکش / فولاد گستران / روژان سوز

واحد های معدنی نمونه:
سنگ لاشه نصرت سنگ لاشه نصر سراب قنبر جهاد نصر / مرجان معدن غرب / فروسیلیس غرب پارس / سنگ تزیینی سه راه ملاوی / گچ قصر مریم / مرمریت دولومیتی سپیدگان / معدن نگین شاهملکی / مرمریت اسحاقوند / ماسه گلالی جدید
معدن کار ایثارگر نمونه: معدن ماسه ساز کوهسار (آقای کارگر)

پیشکسوت نمونه:
آقای قدرت شادابی
آقای بیژن قبادی
آقای نورمراد سوری

طرح نمونه
گسترش سبز بیواتانول آقای عموشا
ذوب آهن بیستون (آقای جهاندار شکری)

کارآفرین جهان جوان:
آقای کوشا حجتی
خانم صبا سخن سنج

خواندن 702 دفعه آخرین ویرایش در چهارشنبه, 12 تیر 1398 07:33