سال جهش تولید
Logo
سه شنبه, 10 تیر 1399 04:56

نوسانات نرخ ارز و پیمان‌سپاری ارزی دو مشکل جدی صنایع در کرمانشاه

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

معاون امور صنایع سازمان صمت استان کرمانشاه عدم ثبات نرخ ارز و همچنین پیمان سپاری ارزی را دو مشکل جدی واحدهای صنعتی در استان کرمانشاه دانست.
به گزارش روابط عمومی اتاق کرمانشاه، احسان صلاحی در استانه روز صنعت و معدن (10 تیر) از مهمترین چالش‌هایی که صنایع کرمانشاه با آن مواجهند یاد کرد و افزود: یکی از مهمترین این موارد عدم ثبات نرخ ارز است که فقط محدود به استان کرمانشاه هم نیست.
وی با بیان اینکه نوسانات نرخ ارز تهیه مواد اولیه، قطعات، ماشین آلات و ... را با مشکل مواجه کرده، یادآور شد: این مشکل برای مواد اولیه وارداتی جدی‌تر است.
معاون امور صنایع سازمان صمت استان کرمانشاه عامل دیگری که شرایط فعالیت را برای بنگاه‌های تولیدی دشوار می‌کند موضوع پیمان سپاری ارزی اعلام کرد و ادامه داد: این معضل برای صنایع کرمانشاه که به عراق صادرات دارند بیشتر احساس می‌شود.
به گفته صلاحی، بسیاری از تولیدکنندگان در استان کرمانشاه توسط "ریال" با تجار عراقی مبادله می‌کند اما ملزم می‌شوند ارز حاصل از صادرات را به کشور برگردانند که این امر آنها را با چالش‌های جدی مواجه کرده است.
وی با بیان اینکه مسائل ناشی از تحریم‌ها نیز واحدهای صنعتی را تحت فشار قرار می‌دهد، اضافه کرد: تامین مواد اولیه و ماشین آلات در این شرایط دشوار است و گاهی هزینه تمام شده تولید را بالا می‌برد و باعث افزایش قیمت تمام شده محصول و کاهش توان رقابتی آن خواهد شد.
به گفته این مسئول، شیوع بیماری کرونا و رکود ناشی از آن نیز بر وضعیت صنایع بی تاثیر نبوده است.
معاون امور صنایع سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه خاطرنشان کرد: وقتی که در جلسات ستاد تسهیل و رفع موانع تولید نیز به مشکلات واحدهای صنعتی می‌پردازیم چند عامل اصلی را به عنوان مهمترین چالش می‌بینیم که مشکلات بانکی یکی از مهمترین آنها است.
صلاحی اظهار کرد: این مشکلات در زمینه درخواست امهال تسهیلات بانکی، تمدید سرمایه در گردش، ممانعت از اقدامات اجرایی توسط بانک، تقسیط مجدد و ... .جود دارد.
وی با بیان اینکه حوزه مالیات و تامین اجتماعی نیز در جلسات ستاد تسهیل به عنوان چالش مهم صنایع مطرح می‌شود، یادآور شد: بخشی از مشکلات صنایع نیز مربوط به شرکت‌های تامین کننده انرژی است که مجموع این سه مورد 90 درصد چالش‌ها را در ستاد تسهیل به خود اختصاص می‌دهند.
معاون امور صنایع سازمان صمت استان کرمانشاه از آخرین وضعیت صنایع استان هم یاد کرد و گفت: بر اساس پروانه‌های بهره‌بردار صادر شده هم اکنون 867 واحد صنعتی با سرمایه‌گذاری بیش از 45 هزار میلیارد ریال و 29 هزار و 679 نفر اشتغالزایی در استان داریم که در این بین صنایع معدنی، صنایع شیمیایی و صنایع فلزی بیشترین سهم را دارند.

خواندن 105 دفعه