سال رونق تولید
Logo
دوشنبه, 27 مهر 1394 10:27

بازارچه سومار

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

بازارچه مرزي سومار در فاصله 5 كيلومتري شهر سومار، 67 كيلومتري گيلانغرب و حدود 220 كيلومتري شهرستان كرمانشاه درمكاني مسطح و درفضايي بالغ بر 20 هكتار واقع شده است و در حد جغرافيايي جنوب غربي استان قرار دارد كه در حال حاضر به عنوان ششمين مرز تجاری استان و همچنين دومين مرز تجاری استان بعد از خسروي كه با مناطق عرب نشين مرز مشترك دارد محسوب مي گردد. بازارچه سومار از نقطه نظر فاصله مكاني و زماني نزديكترين بازارچه استان و حتي غرب كشور به پايتخت عراق محسوب شده و نزديكترين شهر عراق به اين بازارچه شهر مندلي واقع در استان ديالي و از توابع فرمانداري بلد روز است كه در فاصله تقريبي20 كيلومتري نقطه صفر مرزی قرار دارد. مرز سومار- مندلی فاصله حمل کالاهای صادراتی تا بغداد را حدود 70 کیلومتر کمتر می کند و بازارچه مرزی سومار با بغداد 155 کیلومتر و با شهر کربلا 230 کیلومتر فاصله دارد.
از ابتدای شهریورماه 1394 تجار و پیله وران ایرانی از طریق مرز سومار کالاهای خود را به عراق صادر می نمایند. کالاهای صادراتی از بازارچه مرزی سومار به استان های دیالی، واسط و استان های شرقی عراق و بغداد صادر می شود
لازم به ذکر است بازارچه مرزی سومار 16 فروردین سالجاری (1394) با حضور استانداران کرمانشاه و دیالی عراق، معاون وزیر کشور عراق و سفیر ایران در عراق، اتاق بازرگانی کرمانشاه و برخی مسوولان محلی 2 استان به طور رسمی افتتاح شد. ایجاد زیر ساخت های مختلف از قبیل تاسیس شعب بانک، اسقرار گمرک و مرزبانی، گذرنامه و نیز برپایی پایگاه بهداشتی برای قرنطینه بهداشتی کالاها از دیگر برنامه های تدوین شده و در دست اجرا در این منطقه است.
با توجه به موقعیت جغرافیایی و وضعیت فیزیکی بسیار مناسب این مرز ظرفیت بالقوه ای برای توسعه مبادلات تجاری و صادراتی کشور و استان فراهم خواهد گردید.
در حال حاضر اصلاح وضعیت نامناسب جاده ای دسترسی به این مرز تجاری مهمترین اولویت برای توسعه این مرز تجاری است.

خواندن 2376 دفعه