سال رونق تولید
Logo
شنبه, 02 خرداد 1394 08:10

در ششمین جلسه ستاد توسعه اقتصادی استان صورت گرفت؛ بررسی مسائل و مشکلات گردشگری و توریسم درمانی

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

setad6

رئیس اتاق کرمانشاه در ششمین جلسه ستاد توسعه اقتصادی:
مسئولین صنایع دستی و گردشگری ایتالیا تمایل خود را برای برپایی نمایشگاهی از محصولات صنایع دستی کرمانشاه بارها ابراز داشته اند

 

به گزارش روابط عمومی اتاق کرمانشاه، کاشفی در ششمین جلسه ستاد توسعه اقتصادی استان به پیش بینی صادرات غیرنفتی ده میلیارد دلاری استان در سال آینده اشاره کرد و گفت: سهم دستگاه های مختلف در تحقق این هدف بسیار حائز اهمیت است.
وی ادامه داد: طرح مطالعاتی در اتاق کرمانشاه در حال بررسی است که سهم هر سازمان و دستگاهی را در تحقق هدف صادرات ده میلیارد دلاری مشخص کرده و نقشه راه هرسازمان و نقایص موجود را ترسیم می نماید.
رئیس اتاق کرمانشاه بحث و بررسی مسایل حوزه گردشگری، میراث فرهنگی و صنایع دستی و پیشنهادها و راهکارها برای توسعه این صنایع را اولین دستور کار جلسه عنوان کرد و گفت: پتانسیل هایی که در حوزه گردشگری استان کرمانشاه اعم از آثار تاریخی، طبیعی و فرهنگی متعددی که وجود دارد با انجام سرمایه گذاری و ایجاد زیرساخت هایی می تواند بخش عمده ای از راه توسعه استان را هموار کند.
وی ادامه داد: از سویی دیگر صنایع دستی کرمانشاه در بحث صادرات و اشتغال آنچنان پتانسیلی دارد که قابل مقایسه با هیچ صنعت دیگری نیست، به گونه ای که ما می توانیم هرساله در کشور عراق نمایشگاه های تخصصی صنایع دستی کرمانشاه را برپا کنیم.
این مقام مسئول با بیان اینکه صنایع دستی کرمانشاه حتی در بازارهای ایتالیا نیز علاقه مند دارد، خاطرنشان کرد: مسوولین صنایع دستی و گردشگری ایتالیا تمایل خود را برای برپایی نمایشگاهی از محصولات صنایع دستی کرمانشاه بارها ابراز داشته اند.
کاشفی با تاکید بر اینکه صنایع دستی کرمانشاه باید بیش از این ها تقویت شود، گفت: هم اکنون در گمرکات استان تنها شاهد صادرات رسمی گیوه از استان به خارج هستیم در حالی که می توانیم محصولات بیشتری را صادر کنیم.
کاشفی همچنین در خصوص مسائل حوزه توریسم درمانی که دیگر دستور کار جلسه بود، اعلام کرد: استان کرمانشاه با داشتن پزشکان متخصص و فوق تخصص و همچنین بیمارستان ها و مراکز درمانی مجهز این پتانسیل و قابلیت را دارد که در توریسم درمانی کشور نقش آفرینی کند.

در ادامه این نشست مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه از وجود 50 منطقه نمونه گردشگری در استان خبر داد و گفت: وجود این تعداد منطقه حاکی از ظرفیت بالای استان در بخش گردشگری است.
علی فعله گری اظهار داشت: در مجموع چهار هزار اثر شناسایی شده در استان وجود دارد که دو هزار و یکصد اثر به ثبت ملی رسیده است.
وی همچنین با اشاره به وجود 50 منطقه نمونه گردشگری در استان کرمانشاه، خاطرنشان کرد: هفت منطقه آن آماده واگذاری به بخش خصوصی برای فراهم کردم زیرساخت های لازم برای تقویت آن ها در راستای جذب بیشتر گردشگران است.
فعله گری همچنین به ورود 95 هزار مسافر و گردشگر خارجی به استان در سال گذشته اشاره کرد و گفت: این افراد از طریق فرودگاه بین المللی کرمانشاه و مرزهای استان وارد کرمانشاه شده اند که برای سال های آینده امکان افزایش این جمعیت وجود دارد.
فعله گری خاطرنشان کرد: ما به دنبال تقویت صنعت توریسم و ایجاد مراکز گردشگری و تفریحی هستیم و در این راستا دو مرکز که از موقعیت بهتری برخوردار بودن را انتخاب تا در صورت تائید عملیات اجرایی آن ها آغاز شود.
وی افزود: یکی از این دو مورد، ایجاد زیرساخت های گردشگری در منطقه ویس القرن است که برای راه اندازی آن به 340 میلیارد ریال اعتبار نیاز است و در صورت بهره برداری یکصد نفر مشغول به کار خواهند شد.
مدیرکل گردشگری کرمانشاه در ادامه پروژه دیگر را متجتمع تفریحی و توریستی ماد عنوان کرد و گفت: این پروژه به 314 میلیارد ریال اعتبار نیازمند است و می تواند در زمان بهره برداری 122 نفر را مشغول به کار کند.
وی بازارهای هدف صنایع دستی کرمانشاه را کشورهای عراق و ترکیه عنوان کرد و گفت: با برنامه ریزی بعمل آمده اواخر امسال و یا اوایل سال آینده در نمایشگاه سلیمانیه عراق حضور خواهیم یافت.
فعله گری در در پایان و با اشاره به وجود 52 مرکز اقامتی و 49 مرکز پذیرایی در استان، از مشکل هتل داران شهرستان قصرشیرین خبر داد و گفت: هتل داران قصرشیرینی قادر به پرداخت بدهی های خود به بانک ها نیستند و در شرف ورشکستگی کامل قرار دارند، لذا از مسئولین و خصوصا استاندار تقاضا داریم به مشکلات آن ها رسیدگی کنند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه نیز در این جلسه از پیگیری اخذ مجوز راه‌اندازی کلینیک درمانی در شهر کلار عراق خبر داد و متذکر شد: بیمارستان قصرشیرین تجهیز شده و امکانات چشم پزشکی مناسبی در آن وجود دارد.
محمدرضا نیکبخت برای ارائه خدمات پزشکی و درمانی در شهرهای عراق اعلام آمادگی کرد و گفت: توان و امکانات لازم برای آموزش پرستاران عراقی را داریم.
این مسئول ملاقات با مقامات وزارت بهداشت کشور عراق را موجب دست‌یابی به نتایج خوبی عنوان کرد و خواستار مساعدت لازم در این زمینه شد.

استاندار کرمانشاه هم پس از جمع بندی مطالب گفته شده اظهار کرد: با توجه به بسته بودن مرز بین المللی خسروی بر روی عبور کاروان های زیارتی عتبات عالیات تاکنون جلسات مختلفی را با مسئولین مربوطه کشوری برگزار کرده ایم.
رضایی افزود: به‌جد به‌دنبال ازسرگیری تردد کاروانهای عتبات عالیات از مرز بین المللی خسروی هستیم چراکه این موضوع باعث ایجاد مشکلاتی برای سرمایه گذاران منطقه قصرشیرین شده است.
استاندار کرمانشاه، تاکید کرد: از سویی دیگر انتظار می رود که مسئولین مجموعه شرکت شمسا با مقامات امنیتی کشور عراق برای تامین امنیت کاروانهای عتبات عالیات به توافقی دوجانبه برسند که در نهایت منجر به بازگشایی مجدد مرز بین المللی خسروی برای تردد کاروانهای زیارتی عتبات عالیات شود.
رضایی تصریح کرد: یقینا از سرگیری تردد کاروانهای زیارتی عتبات عالیات از مرز خسروی می تواند باعث رونق دوچندان صنعت گردشگری استان کرمانشاه شود.
وی در ادامه به توجه ویژه به مقوله صنایع دستی استان اشاره کرد و گفت: صنایع دستی یکی از بخش هایی است که می تواند به سرعت ایجاد اشتغال کند بنابراین باید توجه ویژه تری به آن داشته باشیم.
استاندار کرمانشاه، گفت: حاضرم هر هزینه ای را در زمینه توسعه صنایع دستی استان بپردازم.
رضایی خاطرنشان کرد: توسعه رشته های مختلف صنایع دستی به همراه آموزش آن به جوانان مواهب ارزشمندی برای توسعه استان به همراه خواهد داشت.
وی در ادامه با اشاره به جایگاه ویژه استان کرمانشاه در حوزه گردشگری، گفت: ظرفیت های گردشگری استان باید هرچه بیشتر مورد شناسایی قرار گیرند تا با کارهای زیربنایی زمینه های تقویت و توسعه آن ها فراهم گردد و از سویی دیگر با انجام کارهای تبلیغی، برگزاری و شرکت در نمایشگاه ها، این پتانسیل های حوزه گردشگری را به همگان بشناسانیم.
استاندار کرمانشاه تاکید کرد: تقویت صنعت گردشگری در کرمانشاه می تواند سبب شکوفایی اقتصادی استان شود، بنابراین با تمام توان در این بخش حرکت خواهیم کرد.

آخرین دستور جلسه ششمین ستاد توسعه اقتصادی استان کرمانشاه بررسی مسائل و مشکلات مالیاتی بر سر راه تولیدکنندگان بود که درمورد آن بحث شد.
کاشفی در این خصوص گفت: در جلسه پیشین گفتگوی دولت و بخش خصوصی چند مصوبه در خصوص سازمان امور مالیاتی استان وجود داشت که متاسفانه اجرا نشد.
مدیرکل امور مالیاتی استان کرمانشاه هم پس از استماع مشکلات مالیاتی تولیدکنندگان، اصناف و اتاق تعاون توضیحاتی ارائه نمود.

ششمین جلسه ستاد توسعه اقتصادی استان مصوباتی هم در پی داشت که پیگیری در مورد لغو روادید مسافرین ورودی به فرودگاه شهید اشرفی اصفهانی کرمانشاه و مرزهای زمینی استان، پیگیری طرح هایی گردشگری ویس قرنی و ماد، پیگیری اخذ مجوز تأسیس و فعالیت مرکز یا کلینیک پزشکی در شهر کلار عراق و ... از جمله آن بود.
همچنین مقرر شد اداره مالیات بر ارزش افزوده برای واحدهای تولیدی و بازرگانی که بدهی قطعی شده نداشته باشند و مالیات متعلقه خود را براساس مبلغ اظهار شده پرداخته و یا تعیین تکلیف نموده باشند گواهی مفاصا حساب مودی را با اعتبار یکساله صادر نمایند.

{gallery}setad6{/gallery}

خواندن 518 دفعه آخرین ویرایش در شنبه, 02 خرداد 1394 08:14