حمایت از کالای ایرانی
Logo
شنبه, 02 خرداد 1394 08:10

بررسی مشکلات صادرات محصولات کشاورزی و دامداری در چهارمین جلسه ستاد توسعه اقتصادی استان

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

nokhod-base

چهارمین جلسه ستاد توسعه اقتصادی استان کرمانشاه با حضور استاندار در محل سالن جلسات اتاق کرمانشاه برگزار گردید.

 

به گزارش روابط عمومی اتاق کرمانشاه، کیوان کاشفی در چهارمین جلسه ستاد توسعه اقتصادی استان گفت: پیرو سیاست گذاری های انجام شده در خصوص توسعه اقتصاد استان، هدف از برگزاری این جلسه بررسی مشکلات کشاورزان در حوزه نخود و پرورش دهندگان دام و وضعیت صادارت آن است.
وی ادامه داد: کرمانشاه طی سال های اخیر در کشت نخود همواره حرف اول را می زند که متاسفانه با تصویب عوارض صادراتی بالا برای این محصول، صادرات آن با مشکل مواجه شده است.
رئیس اتاق کرمانشاه خاطرنشان کرد: به فرآوری نخود در استان باید توجه ویژه ای داشت و طرح های ارائه شده به سازمان جهاد کشاورزی در زمینه فرآوری نخود و خرید ماشین آلات مربوط، در اولویت تخصیص و اعطای تسهیلات بانکی و سایر مساعدت های ممکن قرار گیرد.
کاشفی در خصوص تولیدات دام زنده استان نیز اظهار کرد: دام های زنده استان بخصوص دام سبک، از جایگاه ویژه ای بین کشورهای حوزه خلیج فارس مثل کویت، عمان، قطر و عربستان برخوردار است.
وی افزود: با اینکه گوسفند ایرانی نسبتا قیمت بالاتری در منطقه دارد اما تقاضا برای این دام در کشور های دیگر بیشتر است.
به گفته این مقام مسئول صادرات دام زنده ممنوع است و این در حالیست که صادرات آن به صورت قاچاق انجام می شود و بایستی سمت و سوی مناسبی برای اقدامات قانونی صادرات دام انجام گیرد.
کاشفی خواستار آزاد شدن صادرات دام با تعرفه صادراتی شد.

 

به زودی هیات تخصصی کشاورزی جهت بررسی روش های کشت و برداشت نخود و ماشین آلات به ترکیه اعزام می شوند

در ادامه این جلسه ناصر مرادی، رئیس شورای ملی نخود ایران به بیان مسائل و مشکلات پیش روی این محصول پرداخت و گفت: ایران با تولید 315 هزار تن نخود، رتبه ششم جهان را به‌دست آورده و بازدهی کشت نخود دیم، 472 کیلوگرم در هکتار است.
وی اظهار کرد: در سال زراعی 89-88، استان کرمانشاه با تولید 60 هزار و 442 تن نخود مقام نخست کشور را به خود اختصاص داد و با 115 هزار و 355 هکتار بیشترین سطح زیرکشت را به خود اختصاص داده بود.
مرادی افزود: نخود با داشتن 23 درصد پروتئین یکی از منابع غذایی مهم به شمار می رود که پروتئین برخی ارقام نخود ایران مانند بیونیچ به حدود 30 درصد نیز می رسد.
رییس شورای ملی نخود ایران با تشریح وضعیت صادرات نخود کشور خاطرنشان کرد: براساس آمارهای موجود متوسط سالانه صادرات حبوبات در کشور در 10 ساله اخیر بیش از 54 هزار تن بوده که از این مقدار 44 هزار تن آن مربوط به صادرات نخود بوده است.
مرادی یادآور شد: ایران از نظر سطح زیرکشت نخود هم حرف های زیادی برای گفتن دارد تا آنجا که با داشتن سطح زیرکشت 562 هزار و 375 هکتار مقام چهارم جهان را در سال 2011 در زمینه سطح زیرکشت نخود کسب کرده است.
به گفته رئیس شورای ملی نخود ایران در یک سال گذشته بیشترین توان این شورا برای رفع عوارض صادراتی این محصول بوده است.
وی افزایش سطح زیرکشت نخود در کشور از دو طریق افزایش عملکرد در واحد سطح و کاهش هزینه ها امکانپذیر است، چون تنها از این طریق زراعت نخود برای کشاورزان مقرون به صرفه است.
وی با اشاره به موانع و مشکلات کشاورزان، تصریح کرد: نیاز به ماشین‌آلات مدرن کشاورزی برای بهره‌وری بهتر و افزایش تولیدات احساس می شود که امیدواریم همکاری های لازم در این خصوص صورت گیرد.
مرادی افزود: در این راستا حمایت سازمان ها و ارگان های ذی ربط از جمله جهاد کشاورزی و بانک های عامل می تواند بسیار موثر واقع شود.
رئیس شورای ملی نخود ایران در پایان از اعزام یک هیئت تخصصی به ترکیه برای تبادل تجربیات با کشاورزان نخود و کسب اطلاعات جدید در خصوص ماشین آلات و تکنولوژی های جدید خبر داد.

 

لغو ممنوعیت صادرات دام با لحاظ نمودن اخذ عوارض باید سریعا اجرا شود

علی جعفری، رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان دام زنده استان کرمانشاه در ادامه به چالش ها و مشکلات صنعت دامپروری پرداخت و ادامه داد: ناکافی بودن سرمایه گذاری در صنعت دامپروری به دلیل پایین بودن سوددهی و عدم بکارگیری نظرات بخش خصوصی در سیاست گذاری ها و تصمیم گیری های کلان کشور از مشکلاتی است که در ایت بخش وجود دارد.
وی ادامه داد: نبود خرید تضمینی محصولات دامی و بیمه مناسب برای آنان و عدم وجود سامانه های پایش و نظارت مناسب و هوشمند برای ارزیابی عملکردهای این بخش از دیگر مشکلاتی است که گریبانگیر بخش دام استان است.
جعفری افزود: بمنظورافزایش تولید و بهره وری از امکانات برای تولید و حفظ بازارهای موجود دررقابت با کشورهای همسایه پیشنهاد می گردد موضوع لغو ممنوعیت صادرات دام با لحاظ نمودن اخذ عوارض قابل توجیه مورد بررسی کارشناسی قرارگیرد.
رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان دام زنده استان در خصوص صادرات گفت: در اواسط فروردین و اوایل پائیز که فصل گله ریزی و تولید دام می باشد، صادرات این محصوی بنحو مطلوب صورت می پذیرد.
وی معتقد است افزایش صادرات دام به صورت قانونی، ضمن لحاظ منافع دولت و صادر کنندگان واقعی دام، سوء استفاده احتمالی و قاچاق دام را کم کرده و زمینه اشتغال زایی مناسب در استان را بدون هیچ گونه کمک مالی از منابع دولت تامین می کند.

بحث در خصوص احداث شهرک های گلخانه ای در سرپل ذهاب و اسلام آباد غرب از دیگر دستورات جلسه این ستاد بود که مورد بررسی قرار گرفت و مقرر شد اطلاع رسانی جامعی توسط سازمان نظام مهندسی کشاورزی صورت گیرد، تا کسانی که تمایل و توانایی انجام پروژه های گلخانه ای دارند، انتخاب و نسبت به واگذاری اراضی و معرفی برای دریافت تسهیلات بانکی اقدام کنند.

 

کرمانشاه نیازمند یک جهش در عرصه کشاورزی است

در پایان این جلسه، ابراهیم رضایی استاندار کرمانشاه گفت: این استان نیازمند یک جهش در عرصه کشاورزی است.
وی ادامه داد: همه باید تلاش کنیم و با بهره گیری از همه ظرفیت های بخش کشاورزی، نظام مهندسی، دانشگاه ها و ... استان را به یک شکوفایی چشمگیر در حوزه کشاورزی سوق دهیم.
استاندار کرمانشاه به فرمایشات مقام معظم رهبری در سفر به استان کرمانشاه اشاره و عنوان کرد: تمام تاکید ایشان بر یک جهش چشمگیر در استان بود و لذا تلاش خواهیم کرد تا با اقدامات مناسب شرایط را برای جهش استان فراهم کنیم.
رضایی گفت: کار کردن 20، 30 و حتی 50 درصدی کافی نیست و باید پروژه های استان با دید بلند پروازانه نگریسته شود.
وی گفت: کرمانشاه قطب کشاورزی کشور است و پتانسیل های بزرگی مثل دانشکده کشاورزی را در اختیار دارد که با استفاده از این پتانسیل بزرگ خواهد توانست جهش چشمگیری در حوزه کشاورزی داشته باشد.
رضایی در ادامه يكي از ظرفيت هاي مهم بخش كشاورزي در كرمانشاه را ايجاد اشتغال براي مردم دانست و با تاکید بر اهمیت این بخش در اشتغالزایی استان گفت: ايجاد 37 هزار شغل در بخش كشاورزي كرمانشاه ظرف مدت چهار سال آينده به هیچ عنوان مطلوب نیست و بایستی با اتخاذ راهکار های مناسب و با تکیه بر پتانسیل های این حوزه شرایطی ایجاد شود تا نسبت به ایجاد 100 هزار شغل در بخش كشاورزي اقدام شود.
وی با تاکید برا ینکه بخش زیادی از فارغ التحصیلان بخش کشاورزی در استان کرمانشاه را زنان تشکیل می دهند، از آنها به عنوان یک پتانسیل بزرگ یاد کرد که می توانند در ایجاد جهش در بخش کشاورزی موثر باشند.
استاندار کرمانشاه همچنین خواستار اجرای یک کار الگویی در استان کرمانشاه به عنوان مرکز نخود کشور شد.
رضایی گفت: در استان جای هیچگونه تعلل نیست و بایستی هرچه سریعتر نسبت به اجرای اقدامات در خصوص شکوفایی استان به هر نحو اقدام شود.

 

بررسی مصوبات پیشین آخرین دستور کار این جلسه بود که اعلام شد از 21 مصوبه سه جلسه گذشته، 14 مورد آنها به طور کامل اجرایی شده است و مقرر شد تا هفت مورد باقی مانده نیز در کوتاهترین زمان ممکن اجرایی شوند.

{gallery}setadnd{/gallery}

 

خواندن 638 دفعه آخرین ویرایش در شنبه, 02 خرداد 1394 08:13