حمایت از کالای ایرانی
Logo
شنبه, 02 خرداد 1394 08:10

سومین جلسه ستاد توسعه اقتصادی استان کرمانشاه برگزار شد

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

bs3

در سومین جلسه ستاد توسعه اقتصادی استان صورت گرفت:
بررسی طرح های توسعه ای واحدهای تولیدی و صنعتی استان و مسائل مربوط به طرح های معرفی شده به صندوق توسعه ملی

 

به گزارش روابط عمومی اتاق کرمانشاه، کاشفی در این جلسه که با حضور استاندار، مسئولان اقتصادی و مدیران بانک ها در محل سالن جلسات اتاق برگزار گردید، گفت: آینده ی روشنی برای خروجی جلسات ستاد توسعه اقتصادی استان در پیش است.
وی با اشاره به اینکه مراودات ارزی با کشور عراق موضوع جلسه پیشین بود، افزود: اقداماتی برای فعال کردن سیستم بانکی طرفین ایران و عراق در حال انجام است و مذاکراتی هم با اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق صورت گرفته که در پی آن صرافی هایی هم از طرف عراقی به این ستاد معرفی شده است.
رئیس اتاق کرمانشاه ادامه داد: صرافی های متعددی هم برای تعامل با عراق، از طرف ایرانی وجود دارد اما استفاده از صرافی های زیر نظر بانک های ایرانی پشتوانه محکم تری برای واحد های تولیدی و بازرگانان خواهد بود.
وی از روسای بانک های عامل و نماینده های آنان خواست نسبت به معرفی صرافی مورد تایید خود برای تعامل با طرف عراق هرچه سریعتر اقدام نمایند.
کاشفی خطاب به روسای نمایندگان بانک های عامل و نمایندگان آنان گفت: علی رغم ابلاغ بخشنامه گشایش LC با اعتبار 30% از سوی بانک مرکزی و هیئت دولت هنوز اعتبار 100% اعمال میشود و باید تکلیف این بخشنامه برای فعالان بخش اقتصادی استان روشن شود.

 

گشایش اعتبار 30% برای کشورهای چین، هندوستان، کره و ژاپن

مدیر امور بین الملل بانک توسعه صادرات ایران نیز از نبودن نظام مدونی بین بانک مرکزی ایران و بانک مرکزی عراق سخن به میان آورد و افزود: در حال حاضر برای کشورهایی مثل چین، هندوستان، کره و ژاپن گشایش اعتبار صورت می گیرد اما بحث پوشش ارزی آن به درستی انجام نمی شود که باید در این خصوص بانک مرکزی هماهنگی های لازم را به عمل آورد.
وی در خصوص استقرار صرافی در قصرشیرین یا کرمانشاه گفت: با اعضای هیئت مدیره بانک توسعه صادرات گفتگوهای لازم را انجام می دهیم تا پس از امکان سنجی و در صورت اخذ مجوز این شعبه صرافی دایر گردد.
محمدحسین مهرانی اذعان کرد: به لحاظ اینکه یکی از محورهای اصلی بانک توسعه صادرات، صدور خدمات فنی و مهندسی است خوشبختانه در رابطه با صدور ضمانتنامه ی بانکی در این خصوص مشکل خاصی وجود ندارد.

بخارایی، مدیر امور بین الملل بانک ملی نیز به ارائه توضیحاتی در مورد کارگزاری‌های بانک ملی، اخذ مجوز فعالیت صرافی و گشایش ال.سی‌های 30 درصدی از طریق کارگزاری‌های بانک ملی پرداخت.

 

بانک ها از طریق صرافی ها به مبادلات ارزی کمک کنند

رئیس خانه صنعت و معدن استان کرمانشاه عنوان کرد: بانک‌ها راه‌کارها را می‌دانند و باید با یک تن‌خواه گردان در اختیار بگیرند و از این محل باز شدن LC را پوشش بدهند.
معراج محرابی با اشاره به اینکه بانک‌ها صرافی‌های مورد تایید خود را در اختیار دارند، خاطرنشان کرد: بانک‌ها از طریق صرافی‌ها می‌توانند به مبادلات ارزی کمک کنند.

هر چه سریعتر شعبه صرافی بانک توسعه صادرات در قصرشیرین راه اندازی شود
استاندار کرمانشاه هم در خصوص تعاملات ارزی با عراق و مشکلات بانکی گفت: بانک‌ها باید بخش‌نامه بانک مرکزی را اجرا و نسبت به پشتیبانی بانک مرکزی اطلاع کسب کنند و در این مورد به‌صورت شفاف به صادرکنندگان اطلاع‌رسانی انجام بدهند.
استاندار کرمانشاه همچنین از بانک ها خواست هماهنگی لازم برای حل مشکل گشایش LC را انجام دهند.
رضایی یادآوری کرد: اگرچه شرایط بانک ها سخت است و ما در تحریم به سر می بریم اما هنرآن است که بتوانیم در این شرایط سخت مشکلات را حل کنیم.
رضایی بر لزوم ایجاد یک صرافی که زیرمجموعه بانک توسعه صادرات باشد در استان کرمانشاه و خصوصا شهرستان قصرشیرین تاکید کرد و ادامه داد: برای تسهیل کار بازرگانان و تجار استان پیگیر ایجاد این صرافی هستیم.

 

دستور کار دوم این جلسه در خصوص طرح های توسعه ای واحدهای تولیدی و صنعتی و بررسی مسائل طرح های معرفی شده به صندوق توسعه ملی بود.
مدیران واحدهای تولیدی و صنعتی استان که طرح های توسعه ای داشتند نیز به بحث و گفتگو و ارائه راه حل ها و پیشنهادات خود پرداختند.

 

بانک ها در پرداخت تسهیلات مصوب صندوق توسعه ملی همکاری نمی کنند

جهانگیر شاهمرادی رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه با بیان اینکه از محل تسهیلات ریالی صندوق توسعه ملی حدود 68 میلیارد تومان برای سرمایه گذاران استان کرمانشاه در نظر گرفته شده، از عدم همکاری بانک ها در این خصوص انتقاد کرد.
وی ادامه داد: این میزان اعتبار برای سرمایه در گردش 35 واحد صنعتی در نظر گرفته شده و دریافت تسهیلات از محل اعتبارات ریالی صندوق توسعه ملی برای همه این طرح ها به تصویب رسیده است.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه اظهارداشت: اما متاسفانه پرداخت این اعتبارات توسط بانک ها هیچ پیشرفتی ندارد و اگر این روند ادامه پیدا کند این پول از دست استان می رود.
شاهمرادی با تاکید بر اینکه اگر این پول به موقع پرداخت می شد شرایط صنایع ما اینگونه نبود، خاطرنشان کرد: از بانک ها توقع داریم همان طور که ما در وصول مطالبات با آنها همکاری داریم، آنها نیز در خصوص گشایش این اعتبار همکاری لازم را داشته باشند.

 

تیم استانداری کرمانشاه در اختیار صنعت و تولید استان است

استاندار کرمانشاه هم گفت: تیم استانداری کرمانشاه در اختیار صنعت و تولید استان است و تمام تلاش خود را برای حل مشکلات آنان به کار می گیرد.
وی از مسئولین بخش های مختلف خواست خود را جای فعالان اقتصادی قرار دهند تا بتوانند مشکلات آنان را بهتر لمس کنند و برای حل مشکلات به آنها کمک کنند.
به گفته مدیر ارشد استان کرمانشاه نباید مبنای امور را بر بهتر شدن شرایط کشور گذاشت، بلکه باید برای حضور در شرایط سخت آماده بود.
استاندار کرمانشاه از واحدهای صنعتی و تولیدی که طرح توسعه ای دارند نیز درخواست کرد هرچه زودتر طرح خود را برای پیگیری و تامین اعتبار ارائه دهند و بر لزوم گشایش اعتبار مورد نیاز آنها از صندوق توسعه ملی که در بانک ها متوقف است، تاکید کرد.
وی در ادامه به هدف گذاری 10 میلیارد دلاری صادرات به کشورعراق برای سال آینده اشاره کرد و افزود: شبانه روز پیگیر تحقق این هدف هستیم.
رضایی بودجه عمرانی سال جاری کشور عراق را حدود 140 میلیارد دلار اعلام کرد و اظهارداشت: سهم ما از این بودجه باید بسیار بیشتر از 6.5 میلیارد دلار صادرات کنونی باشد.
استاندار کرمانشاه معتقد است از آنجاییکه کشور ما کیلومترها مرز مشترک با بخش های عرب و کرد نشین عراق دارد باید نسبت به سایر کشورها سهم بیشتری از صادرات عراق را به خود اختصاص دهیم و اگر کوتاهی در این مورد صورت گیرد تنها ناشی از بی کفایتی ما است.
رضایی با بیان اینکه باید حرکتی قابل توجه برای به دست آوردن سهم بیشتری از بازار عراق انجام دهیم، گفت: عراق معبر اصلی صادرات کشور است و باید با دید دیگری به بازار این کشور نگاه کرد و سهم کشور از بازار عراق را تا 40 و 50 درصد افزایش داد.
وی با تاکید بر نقش مرز رسمی پرویزخان در صادرات به کشور عراق، تصریح کرد: بیش از 50 درصد صادرات به کشور عراق از این مرز انجام می شود و این در حالی است که این مرز در برابر برخی از مرزهای کشورهای دیگر وضعیت مناسبی ندارد.
استاندار کرمانشاه به نرخ بیکاری حدود 30 درصدی استان هم اشاره کرد و یادآور شد: رونق صادرات گامی موثر در جهت کاهش نرخ بیکاری استان است.

خواندن 484 دفعه آخرین ویرایش در شنبه, 02 خرداد 1394 08:13