حمایت از کالای ایرانی
Logo
شنبه, 02 خرداد 1394 08:10

بحث و بررسی در خصوص مسائل بیمه ای و بانکی تجار؛ در دومین جلسه ستاد توسعه تجارت استان کرمانشاه

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

basesetadb2

رضایی، استاندار کرمانشاه:
مشارکت جدی در کمک به بخش تولید و صادرات استان باید سرلوحه ی همه ی بانک های عامل استان باشد

 

به گزارش روابط عمومی اتاق کرمانشاه، در این نشست که با حضور استاندار، روسای بانک های عامل و رئیس ستاد توسعه روابط ایران و عراق برگزار شد، کاشفی عنوان کرد: به رغم اینکه کمبود نقدینگی یکی از مهمترین چالش های بخش تولید و صادرات است اما در آمارهای موجود شاهدیم که کمترین رقم بدهی های بانکی به صادرات اختصاص دارد.
وی ادامه داد: با وجود صدور بخشنامه گشایش ال سی 30درصد از سوی هیئت دولت و بانک ملی مرکزی، متاسفانه بازگشایی ال سی در استان هنوز با نرخ 100درصد و حتی 130درصد صورت میگیرد و باید پی علت بود.
رئیس اتاق کرمانشاه افزود: باید توجه داشت برای رسیدن به افق صادرات ده میلیارد دلاری از استان، باید سیستم بانکی هم همکاری لازم و کافی را با حوزه صادرات داشته باشد.

دبیر کل اتاق مشترک ایران و عراق هم به طرح موضوعات تجارت ایران و عراق پرداخت و گفت: در سال گذشته 11.7میلیارد دلار تراکنش مالی بین دو کشور صورت گرفته که کمتر از ده درصد این مبلغ از طریق سیستم بانکی صورت گرفته است.
وی ادامه داد: چند بانک در کشور عراق دایر است اما متاسفانه فعالیت چندانی نداشته و تنها عملکرد آنها صدور کانتر گارانتی است.
سنجابی ضمن اشاره به نیازمندی های حوزه بانکی در سیستم تجارت اظهار کرد: باید ساز و کاری برای خدمات ارزی در نقطه صفر مرزی اندیشیده شود.
وی یادآور شد: حمل فیزیکی پول بیش از 20هزار دلار در عراق پولشویی محسوب میشود، به همین دلیل بسیاری از تجار عراقی متقاضی گشایش اعتبار در نقاط صفر مرزی هستند تا بتوانند پرداخت های خود را از طریق چک های ارزی به طرف ایرانی پرداخت نمایند.
دبیر کل اتاق مشترک ایران و عراق معتقد است ورود سیستم بانکی فعال به صادرات، چشم انداز صادرات 10میلیارد دلاری با عراق را محقق میکند.
سنجابی در بخش دیگری از سخنانش معضلات موجود را بررسی کرد و ادامه داد: به رسمیت شناختن اهلیت اقلیم کردستان عراق و ایجاد مرکز اعتبار سنجی صندوق ضمانت صادرات باید هر چه سریع تر در دستور کار قرار گیرد.

فاروق یوسفی، عضو هیئت نمایندگان اتاق گفت: خرید و فروش تجار ایرانی در عراق با نرخ دلار و از طریق صرافی ها صورت می گیرد و بهتر است این صرافی ها زیرمجموعه بانک های ایرانی باشد تا انتفاع حاصل شود.

استاندار کرمانشاه در این نشست پس از بررسی چالش ها و ارائه راهکارها توسط روسای بانک های عامل و ستاد توسعه روابط ایران و عراق تصریح کرد: روسای بانک های عامل استان باید مسئله اجرای بخشنامه گشایش اعتبار LC 30% را از طریق تهران پیگیری نمایند.
وی ادامه داد: بانک هایی که شعب ارزی در مرز پرویزخان ندارند باید پیگیری های لازم برای افتتاح این شعب در مرز انجام دهدند.
رضایی در پایان به بانک های عامل استان تاکید کرد: مشارکت جدی در کمک به بخش تولید و صادرات استان باید سرلوحه ی همه ی بانک های عامل استان باشد.

خواندن 457 دفعه آخرین ویرایش در شنبه, 02 خرداد 1394 08:13