حمایت از کالای ایرانی
Logo
شنبه, 02 خرداد 1394 08:10

اولین جلسه ستاد توسعه تجارت استان کرمانشاه برگزار شد

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

base-setad

در هفته آینده، به منظور حل مشکلات مرز پرویز خان؛
روسای ادرات دولتی و خصوصی ذیربط کرمانشاه، همتایان عراقی خود را در مرز پرویز خان ملاقات می کنند.

 به گزارش روابط عمومی اتاق کرمانشاه، کاشفی در این نشست با ابراز خرسندی از تصمیم استاندار مبنی بر برگزاری جلسات هفتگی در اتاق کرمانشاه جهت حل مشکلات تجار و بازرگانان استان گفت: باید با برنامه ریزی صحیح بتوانیم از فرصت پیش آمده استفاده ی بهینه ای داشته باشیم و سیر توسعه ی استان را در همه بخش ها سرعت بیشتری ببخشیم.
وی ادامه داد: استاندار کرمانشاه در مدت کوتاه کار خود توجه زیادی به بخش خصوصی داشته و این مسئله در کل کشور بی سابقه بوده است.
کاشفی اظهار داشت: در مدت کوتاهی که بحث جلسات هفتگی با استاندار برای توسعه تجارت استان مطرح شد، درخواست های متعددی از سوی بازرگانان برای حل مشکلات و ارائه پیشنهادات به این اتاق ارسال شد که سعی داشتیم با دسته بندی صحیح از تداخل و موازی کاری با کارگروهای دیگر جلوگیری نماییم.
رئیس اتاق کرمانشاه خبر از ایجاد کمیته های تخصصی در حوزه های صنعتی، معدنی، گردشگری، بازرگانی و ... داد و گفت: این کمیته ها که مسئولیت آن نیز به عهده متولیان همان بخش است، به صورت تخصصی مشکلات را پیگیری و راهکارها و پیشنهادات مناسب را ارائه می نمایند.
این مقام مسئول تصریح کرد: به نظر بررسی و حل مشکلات مرزهای تجاری استان در اولویت قرار دارد که در پی آن قرار است روسای سازمان های دولتی و خصوصی ذیربط مانند گمرک، سازمان صنعت، معدن، تجارت، سازمان همیاری شهرداری، رئیس بازارچه مرزی، اتاق بازرگانی و ... در هفته آینده همتایان عراقی خود را در مرز پرویزخان ملاقات نمایند.
کاشفی در ادامه مرز ابراهیم خلیل را بررسی کرد و گفت: این مرز يكي از مرزهاي رسمي و قديمي عراق با تركيه است و به رغم آنکه بیش از ده سال از تقویت زیر ساختهای آن می گذرد اما امكانات و مديريت آن بگونه اي است كه در هيچ كجاي اين پايانه هرج و مرج و يا ترافيكي به چشم نمي خورد.
کاشفی گفت: وجود زيرساخت هاي كامل و قوي در این پایانه، موجب اعمال نظر بهتر حاكميت و دولت در جهت اجراي سياستهاي واردات و صادرات شده که امكان بروز نارضايتي را در بين كاركنان شاغل و مراجعين دو طرف به حداقل رسانده است.
وی در پایان خاطرنشان کرد: مسئولین کرمانشاه نیز باید با اعمال مديريت و نظارت در مرزهای استان کرمانشاه، شرایط مناسبی را جهت تجار و بازرگانان ایرانی و عراقی وجود آورند.

 

پیگیری جدی برای فعال شدن دو بازارچه سومار و تیله کوه؛
بازارچه سومار تنها معبر استان به بخش های عرب نشین عراق است

در ادامه بابک دلفانی معاون برنامه ریزی استانداری کرمانشاه به ارائه گزارشی از بازدید استاندار از مرز رسمی پرویز خان پرداخت و گفت: باید رقم صادرات استان را که عمدتا از طریق مرز رسمی پرویزخان انجام می شود، به مرز 10 میلیارد دلار برسانیم.
وی اظهار داشت: برای این منظور ابتدا باید زیرساخت های لازم فراهم شود و توسعه مرز رسمی پرویز خان از جمله ایجاد زیرساخت های لازم برای این کار است.
دلفانی با اشاره به برنامه های کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدتی که برای ساماندهی مرز رسمی پرویز خان در نظر گرفته شده، خاطرنشان کرد: مجموعه اقدامات فوری و کوتاه مدت با روند بسیار مطلوبی در دست اقدام است.
افزایش 1.5 هکتاری محوطه تخلیه و بارگیری در چهار روز کاری، تعریض درب ورودی پرویزخان، نصب برج های نوری، تهیه دو تابلو بزرگ برای نصب بر سر درب مرز رسمی پرویزخان و ... از جمله برنامه های کوتاه مدت برای توسعه مرز رسمی پرویز خان است که این معاون استاندار به آنها اشاره کرد.
وی پیگیری جدی برای فعال شدن دو بازارچه سومار و تیله کوه را نیز از دیگر برنامه ها عنوان کرد و ادامه داد: بازارچه سومار تنها معبر استان به بخش های عرب نشین عراق است و فعال سازی بازارچه تیله کوه نیز مراحل نهایی کار را طی می کند.
به گفته معاون برنامه ریزی استانداری کرمانشاه، فعال سازی بازارچه سومار در انتظار اعلام موافقت طرف عراقی است و مرز تیله کوه نیز در آینده نزدیک راه اندازی می شود و لازم است دستگاه های مرتبطی که باید در این بازارچه مسقر باشند آمادگی لازم را داشته باشند.
دلفانی معتقد است برای توسعه و فعال سازی بازارچه ها و تحقق هدف 10 میلیارد دلاری صادرات باید بخش خصوصی و اتاق بازرگانی به نمایندگی از این بخش وارد کار شوند.
معاون برنامه ریزی استانداری کرمانشاه گفت: هرکاری که در مرزهای استان شروع کنیم باید با همکاری خود مرزنشینان باشد و این امر در امنیت پایدار منطقه نیز موثر است.

 

می توان بخشی از شلوغی و حجم مبادلات مرز رسمی پرویز خان را به بازارچه شوشمی منتقل کرد

در ادامه فرماندار شهرستان پاوه بازارچه شوشمی را یکی از فعال ترین بازارچه های کشور دانست که در حد فضا و ظرفیتی که دارد روزانه حدود 25 کامیون از آن عبور می کند و جزء سه بازارچه برتر کشور است.
حسین خدرویسی معتقد است می توان بخشی از شلوغی و حجم مبادلات مرز رسمی پرویز خان را به بازارچه شوشمی منتقل کرد.
وی بازگشایی این مرز برای تردد زوار و مسافر را از مهمترین خواسته ها در خصوص مرز شوشمی دانست و ادامه داد: اگر این مرز برای عبور مسافر نیز بازگشایی شود بیش از پیش شاهد رونق اشتغال و تجارت در منطقه خواهیم بود.
به گفته فرماندار پاوه پیگیری های لازم برای بازگشایی این مرز از طریق دولت انجام شده و همه چیز در انتظار ابلاغ مجوز بازگشایی آن از سوی دولت است.
تسریع در روند اقدامات عمرانی این بازارچه از دیگر خواسته های خدرویسی بود و افزود: معتقدم امکانات و اعتبارات دولتی جوابگوی این کار نیست و لازم است بخش خصوصی نیز پای کار بیاید.
وی همچنین از مسئولین راه و شهرسازی خواست فکری برای جاده های این بازارچه بکنند و خاطرنشان کرد: از پاوه تا مرز شوشمی 30 کیلومتر راه است که تنها چهار کیلومتر آن نیاز به تعریض دارد و چنانچه راه های متصل به این بازارچه اصلاح شود بهتر می توان شاهد فعال سازی آن بود.
راه اندازی شبکه فیبر نوری بازارچه شوشمی نیز از دیگر خواسته های فرماندار پاوه بود.
خدرویسی مرز شوشمی را نزدیک ترین راه به سلیمانیه و کرکوک عراق خواند که توسعه آن می توان تاثیر بسزایی در کاهش بیکاری شهرستان پاوه و حتی استان داشته باشد.

 

یکی از مشکلات اساسی بازارچه شوشمی راه سخت و صعب العبور آن است

در ادامه نلسون حضرتی مدیرعامل سازمان همیاری های شهرداریهای کرمانشاه نیز در خصوص بازارچه مرزی شوشمی، گفت: یکی از مهمترین مشکلات این مرز راه سخت و صعب العبور آن است که امکان عبور و مرور ماشین های سنگین را سخت می کند.
وی در خصوص حجم مبادلات این بازارچه نیز یادآوری کرد: در سال 90، 20 هزار و 624 کامیون صادراتی، در سال گذشته 24 هزار و 928 کامیون و در هشت ماهه اول امسال 16 هزار و 571 کامیون صادراتی از این مرز عبور کرده اند.
حضرتی اظهارداشت: محدوده کوچک بازارچه از دیگر مشکلات این مرز است و همچنین توسعه و تعریض راه آن زمان بر و پرهزینه خواهد بود.

مشکلات بازارچه شیخ صالح باید مرتفع شود؛
اظهار در محل، فیبر نوری، پارکینگ و ... از مشکلات این بازارچه است
رستگار یوسفی فرماندار شهرستان ثلاث باباجانی نیز میزان عبور و مرور روزانه کامیون ها از بازارچه شیخ صالح را 70 کامیون عنوان کرد و گفت: این بازراچه هم جوار مرز پرویز خان بوده و طرح جامع آن نیز تهیه شده است، اما عملیات اجرایی آن همچنان متوقف است.
اظهار در محل، فیبر نوری، پارکینگ بازارچه و ... از جمله مشکلات بازراچه شیخ صالح بود که وی از آنها نام برد.
یوسفی شهرستان ثلاث را محرومترین شهرستان کرمانشاه دانست و از مسئولین خواست با توسعه بازارچه مرزی شیخ صالح به توسعه و رونق این شهرستان کمک کنند.

 

مسائل مربوط به مرزها را با حساسیت بیشتر پیگیری خواهم کرد

استاندار کرمانشاه پس از استماع مشکلات و پیشنهادات مسئولین گفت: فعال سازی مرزها و توسعه آنها را اولین و سریع ترین راه رسیدن به اشتغال پایدار است.
وی خاطرنشان کرد: باید مسائل مربوط به مرزها با حساسیت بیشتری پیگیری شود چراکه فعال کردن مرزهای استان کرمانشاه گامی به سوی استفاده از ظرفیت های استان و حتی کشور است.
رضایی با تکید بر تسریع روند توسعه مرز رسمی پرویزخان گفت: مرز پرویزخان یک امکان و پتانسیل بسیار غنی برای استان کرمانشاه است که باید حرکت گسترده ای برای توسعه این مرز انجام شود تا ظاهر آبرومندانه ای متناسب با جایگاهش کسب کند.
استاندار کرمانشاه در خصوص مشکلات بازراچه شوشمی گفت: از طریق دولت پیگیر بازگشایی آن خواهم بود.
وی خطاب به اداره راه و شهرسازی و مخابرات استان گفت: راه و شهرسازی استان باید هرچه سریع تر برای تعریض راه بازارچه شوشمی وارد کار شود و شرکت مخابرات نیز باید نسب به ایجاد فیبر نوری در آن مسیر اقدامات لازم را انجام دهد.
استاندار کرمانشاه تاکید کرد: برای بررسی مشکلات این بازارچه جلسه ای در محل بازارچه شیخ صالح برگزار خواه دشد.
رضایی از مخابرات نیز خواست برای فیبر نوری این شهرستان نیز برنامه ریزی داشته باشد.

در ادامه این جلسه در خصوص مشکلات مرز خسروی و مرز سومار نیز بحث شد و استاندار از مسئولین راه و شهرسازی خواست در مدت کوتاهی مشکل ارتباطی بازارچه سومار را حل کنند.

{gallery}setad192{/gallery}

خواندن 493 دفعه آخرین ویرایش در شنبه, 02 خرداد 1394 08:12