حمایت از کالای ایرانی
Logo
شنبه, 02 خرداد 1394 08:10

طرح و بررسی مشکلات مالیاتی فعالین اقتصادی استان در دومین جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان کرمانشاه

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

shora2

دومین جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان کرمانشاه با حضور استاندار، تشکل ها و فعالین بخش خصوصی استان کرمانشاه و جمعی از مدیران ادارات در محل سالن جلسات استانداری کرمانشاه برگزار گردید.

به گزارش روابط عمومی اتاق کرمانشاه، در دومین جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان کرمانشاه که به منظور بررسی موانع، چالش ها و راهکارهای همکاری دو جانبه دولت و بخش خصوصی برای مقابله با مشکلات فعالین بخش خصوصی برگزار می گردد، کیوان کاشفی دبیر این شورا و رئیس اتاق کرمانشاه خاطرنشان کرد: اعضای ثابت این شورا به دو بخش خصوصی و دولتی تقسیم می شوند که در بخش دولتی عمدتاً دستگاه های اقتصادی استان مانند سازمان صنعت، معدن و تجارت، اداره کار و رفاه اجتماعی، اداره امور مالیاتی و ... و در بخش خصوصی اتاق بازرگانی، مجمع امور صنفی، اتاق تعاون و ... فعالیت دارند.

وی افزد: برابر آئین نامه این شورا علاوه بر دستگاه های دولتی و خصوصی مشروح باید هشت نفر از رؤسای تشکل های تعاونی وخصوصی مستقر در استان در بخش ها و رشته های مختلف جزء اعضای ثابت این شورا باشند که در نخستین جلسه چهار تشکل آن (سازمان نظام مهندسي كشاورزي، مجمع ملي تشكل هاي هدايتي، حمايتي و كشاورزي، خانه صنعت و معدن استان و سازمان نظام مهندسي) انتخاب شدند.

دبیر شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان کرمانشاه افزود: بنا به پیشنهاد مشترک دبیر اتاق تعاون و اتاق بازرگانی استان برای انتخاب چهار عضو دیگر تشکل هایی معرفی شده است که پس از تصویب، اعضای ثابت این شورا تکمیل می شود و چنانچه هریک از تشکل ها پس از یکسال فعالیت قابل قبولی نداشته باشند حذف و تشکل دیگری جایگزین آن میگردد.

کاشفی در ادامه با اشاره به دستور جلسه این شورا در خصوص مالیات بر ارزش افزوده گفت: بعد از اولین جلسه شورای گفتگو، فراخوانی مبنی بر بیان مشکلات بخش خصوصی به فعالین این حوزه داده شد که پیرو آن مسائل و مشکلاتی در خصوص مالیات بر ارزش افزوده به دبیرخانه این شورا ارسال گردید.

وی مشکلات این حوزه را به دو بخش کشوری و استانی تقسیم کرد و اذعان کرد: باید کارگروه های کارشناسی برای شوای گفتگو تعریف کرد و مسائل و مشکلات کشوری و قوانینی که نیاز به اصلاح و بازنگری دارد از طریق کارگروه های مرتبط برای شورای مرکزی تهران ارسال گردد تا در آنجا مورد بازبینی و بررسی قرار گیرد.

رئیس اتاق کرمانشاه یکی از مشکلات عمده کشوری در بحث مالیات بر ارزش افزوده را عدم پرداخت مطالبات بخش خصوصی توسط دولت دانست و تصریح کرد: درخواست مالیات بر ارزش افزوده از بخش خصوصی در حالی که این بخش هنوز مطالبات خود را دریافت نکرده، از مشکلاتی است که بخش خصوصی با آن درگیر است.

به گفته سخنگوی شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی مهلت محدود (15روزه) تحویل اظهار نامه های مالیاتی از دیگر مشکلات بخش خصوصی است که باید در قوانین آن تجدید نظر صورت گیرد.

دبیر شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی خطاب به رئیس کل اداره امور مالیاتی استان گفت: در بحث استانی نیز مسائلی وجود دارد که با بحث و تبادل نظر و ارائه راهکار های مناسب مرتفع می گردد.

وی تکیه سازمان امور مالیاتی بر بدهی های اظهار شده به جای مطالبات و مهلت کوتاه 6ماهه گواهی مالیات ارزش افزوده را از جمله این مشکلات دانست.

وی در پایان سخنانش یادآور شد باید تمامی ظرفیت ها و راهکارها را برای حل مسائل و مشکلات موجود جهت توسعه اقتصادی استان که از مهمترین اهداف است به کار گرفت.

در ادامه این جلسه حجت اله دمياد استاندار کرمانشاه و رئیس شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی ضمن تاكيد بر استفاده از ظرفيت ها و قابليت هاي بخش خصوصي استان، افزود: با توجه به اينكه اين شورا از ابتداي سالجاري آغاز بكار كرده است، اميدواريم مسؤلين امر بتوانند از كليه ظرفيت ها به منظور توانمند نمودن پايه هاي توليد و همچنين ارتقاء سطح افزايش درآمد در استان نهايت تلاش و كوشش را بكار گيرند.

وی ادامه داد: باید مسائل مالیاتی فعالان بخش خصوصی را بررسی نمود و برای حل مشکلات موجود راهکارهای منطقی اندیشید.

حجت اله دمیاد اظهارداشت: در صورت لزوم، پیشنهاداتی که مطرح می شود را می توان با ریاست جمهوری، مجلس شورای اسلامی و مسئولین مالیاتی کشور در میان گذاشت تا نسبت به اصلاح قوانینی که مشکل دارند اقدام شود.

وی خاطرنشان کرد: باید ظرف یک هفته جلسه ای برای پیگیری مشکلات مالیاتی بخش خصوصی برگزارشود و در مدت 10 روز جمع بندی حاصل از آن برای رفع مشکلات موجود به اطلاع مسئولین کشوری برسد.

رئیس شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی معتقد است، چنانچه جلسات ستاد تسهیل نیز پویا باشد می توان بسیاری از مشکلات بخش خصوصی را در این جلسات مطرح و برای حل آنها راهکار ارائه کرد.

استاندار كرمانشاه قابليت هاي بخش كشاورزي، توان صادراتي بسيار بالا و استفاده از ظرفيت توريسم و صنعت گردشگري در استان را از عمده عواملي برشمرد كه قادر به افزايش توان بخش خصوصي در برنامه ريزي هاي لازم مي باشند.

وي همچنين برنامه ريزي درخصوص توسعه همه جانبه استان از سوي دستگاه ها و متوليان اقتصادي را امري ضروري عنوان كرد و گفت: به منظور رشد و توسعه شاخص هاي ارتقاء در استان بطور قطع و يقين از هيچ گونه تلاش و كوششي فرو گذار نخواهيم بود.

در خلال این جلسه وروایی مدیرکل امور مالیاتی استان کرمانشاه هم در پاسخ به پیشنهادات و درخواست های مالیاتی سخنگوی شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی گفت: اگرچه بخشی از مشکلات ناشی از قوانین کشوری است، اما می توان با واحدهایی که در موعد مقرر اظهارنامه مالیاتی خود را اظهار و مالیات را پرداخت می کنند و بدهی ندارند همکاری بهتری داشت و برای حل مشکلات مالیاتی انها تدابیری اندیشید.

در پایان جلسه بابک دلفانی معاونت برنامه ریزی استانداری کرمانشاه، در مورد دیگر دستور جلسه این شورا که بررسی مشکلات و تعیین تکلیف شهر صنعتی کرمانشاه بود اظهار کرد: متاسفانه مشکلات متعددی در زیرساخت ها و همچنین نحوه ارائه خدمات به واحدهای مستقر در شهر صنعتی وجود دارد که این امر موجب شکایت دارندگان واحدهای صنعتی این شهرک گردیده است.

در این جلسه سه ساعته، فعالین بخش خصوصی مشکلات مالیاتی خود را بیان کردند و مقرر شد که در خصوص مرتفع شدن مسائل مطرح شده تصمیماتی اتخاذ گردد.

گفتنی است مصوبات دومین جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی به شرح ذیل اعلام گردد:

  • مصوب گردید رئیس شورای ملی نخود ایران، کانون کارفرمایان استان، اتحادیه شرکت های تعاونی مسکن مهر و شرکت توسعه گردشگری استان کرمانشاه به عضویت در شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان انتخاب شدند.
  • مصوب گردید جلسات کارشناسی برای بررسی و حل و فصل مسائل مالیاتی برخی واحدهای صنعتی استان برگزار گردد و نتایج آن به دبیرخانه شورا ارسال گردد.
  • مصوب گردید مسائل مالیاتی مربوط به جامعه اصناف کرمانشاه توسط مجمع امور صنفی به صورت جامع جمع آوری و به دبیرخانه شورای گفتگو ارسال کردد.

{gallery}shora2{/gallery}

 

خواندن 515 دفعه آخرین ویرایش در شنبه, 02 خرداد 1394 08:12