حمایت از کالای ایرانی
Logo
یکشنبه, 14 تیر 1394 05:21

نوزدهمین جلسه شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان کرمانشاه برگزار شد

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

shgdvbkhr94

به گزارش روابط عمومی اتاق کرمانشاه، نوزدهمین جلسه شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان کرمانشاه با دستور کار گزارش وضعیت خوشه های تولیدی و صنعتی در دست اجرا در استان، گزارش و بررسی برخی مفاد مهم قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و انتخاب اعضاء جدید تشکل های بخش خصوصی برای عضویت در شورا با توجه به انقضای مدت اعتبار اعضاء دوره قبل برگزار شد.

 خوشه‌های صنعتی راه تحرک اقتصاد کرمانشاه است
کیوان کاشفی عضو هیات رئیسه اتاق ایران و رئیس اتاق کرمانشاه با اشاره به تجربه برخی از خوشه‌های صنعتی موفق در کرمانشاه، اظهار کرد: ایجاد خوشه‌های صنعتی با بالا بردن آمار فروش و صادرات به استان تحرک می‌بخشند.
وی از خوشه نان برنجی کرمانشاه به عنوان نمونه یک خوشه موفق یاد کرد و افزود: نتایج آن را دیدیم که شرایط نان برنجی کرمانشاه اصلا با سال‌های گذشته قابل مقایسه نیست.
رئیس اتاق کرمانشاه معتقد است: باید منابع بیشتری را به خوشه‌های صنعتی تزریق کرد.
کاشفی در ادامه با اشاره به قانون بهبود فضای کسب و کار کشور، خاطرنشان کرد: دولت مجموعه‌های زیر دست خود را موظف کرده تا پایان ماه رمضان همه آیین‌نامه‌های این قانون را تعیین و ابلاغ کنند.
به گفته این مسئول در این قانون بندهایی وجود دارد که فرصت مناسبی را در اختیار استانی کمتر توسعه یافته مانند کرمانشاه قرار می‌دهد.
وی با اشاره به محدودیت زمانی که برخی از بندهای این قانون دارد، یادآوری کرد: باید دستگاه‌ها و واحدهای تولیدی را در جریان این بندها قرار دهیم تا برای استفاده از آن جا نمانند و بتوانیم حداکثر استفاده را از این قانون ببریم.
عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی ایران تامین منابع برای برندسازی محصولات تولیدی، تامین بخشی از اعتبار مورد نیاز برای کارهای تحقیقاتی واحدها، کاهش اموال بانک‌ها، به خط کردن بدهکاران تامین اجتماعی، معافیت‌های مالیاتی و ... را از جمله بندهای مثبت قانون بهبود فضای کسب و کار دانست که باید مورد توجه قرار گیرند.
کاشفی در ادامه از برگزاری مستمر و مجدد جلسات شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی در استان خبر داد و تصریح کرد: بنا داریم استراتژی برای این جلسات تعریف کنیم که با کار سایر کارگروه‌های اقتصادی استان تداخل نداشته باشد.
وی ادامه داد: از این پس در جلسات شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی روی مباحث توسعه‌ای استان در بخش‌های مختلف متمرکز خواهیم شد و جلسات را هر دو هفته یک بار برگزار خواهیم کرد.

دست خیر دولت را از سر تولید برداریم
ابراهیم رضایی استاندار کرمانشاه، با اشاره به بار زیادی که دولت به واحدهای تولیدی تحمیل کرده، افزود: این کار فقط هزینه تمام شده آنها را بالا می‌برد و سیاست ما این است که دست خیر دولت را از سر این مجموعه‌ها برداریم.
وی ادامه داد: در کشور ایران با هزینه دستمزد و سوخت پایین، تنها عاملی که باعث می‌شود هزینه تولید بالا برود خدم و حشم زیادی است که به دلیل قوانین زائد باید گاهی بدون اینکه کار خاصی هم داشته باشند در واحدهای تولیدی استخدام شوند و فقط هزینه را بالا ببرند.
رضایی ادامه داد: برای مثال استقرار واحدها در شهرک‌های صنعتی به محل درآمدی برای شهرک‌ها تبدیل شده، درحالیکه دولت به این پول نیاز ندارد و فقط بار اضافی بر بخش تولید است.
این مسئول تصریح کرد: این شرایط باعث شده بسیاری به جای تولید از روش‌های قانونی و درست به تولید زیرپله‌ای روی بیاورند که هزینه کمتری برای آنها دارد.
به گفته استاندار کرمانشاه به جای بستن تولیدی‌های زیرپله‌ای که باعث شود تعداد زیادی از افراد بیکار شوند، باید آنها را ساماندهی کرد، اگر مالیات نمی‌دهند از آنها مالیات گرفت و اگر غیربهداشتی هستند آنها را بهداشتی کرد.
وی معتقد است: بستن این واحدها در شرایطی که بیکاری زیادی در استان داریم فقط به نرخ بیکاری اضافه می‌کند، اما ساماندهی و نظارت بر آنها تعداد زیادی شغل جدید نیز ایجاد خواهد کرد.
استاندار کرمانشاه در ادامه تنها راه نتیجه گرفتن در مباحث را اصرار، پافشاری و پیگیری دانست و عنوان کرد: ما با پیگیری به هرچه بخواهیم می‌رسیم. چون در کشور پول، امکانات و همه چیز داریم و اگر کاری نمی‌توانیم انجام دهیم ناشی از تنبلی و عدم پیگیری است.
رضایی با اشاره به آخرین نرخ بیکاری در بهار که تازه اعلام شده، افزود: خوشبختانه نرخ مشارکت در استان در این آمار بالا رفته و نرخ بیکاری پایین آمده‌است.
وی با بیان اینکه بر اساس این گزارش کرمانشاه از رتبه اول بیکاری کشور به رتبه ششم رسیده، یادآوری کرد: متوسط نرخ بیکاری کشور در بهار امسال با رشد یک دهم درصدی به 10.8 درصد رسید، اما در کرمانشاه با کاهشی یک درصدی 13.7 درصد شد.
به گفته این مسئول اکنون ایجاد شغل در استان از خیلی از کارهای عمرانی واجب تر است.
رضایی تصریح کرد: ایجاد شغل باید به روستاها نیز کشیده شود، زیرا روستایی اگر شغل داشته باشد می‌تواند برای خود حمام و خیابان و ... بسازد.

در بسیاری از بخش‌ها در استان ظرفیت راه‌اندازی خوشه‌ها را داریم
هدایت حاتمی، سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی و توسعه‌ منطقه‌ای استانداری کرمانشاه، بر لزوم پرهیز از موازی‌ کاری در رسیدگی به امور تاکید کرد و افزود: گاهی در یک حوزه همه احساس نیاز می‌کنیم و به آن هجوم می‌بریم که نتیجه‌ای جز تداخل در کارها ندارد و باعث می‌شود حوزه‌های مهم دیگر را فراموش کنیم.
وی با بیان اینکه باید با حرکت خوشه‌ای و هم‌افزایی به امور رسیدگی کنیم، ادامه داد: لازم است در شوراهای اینچنینی به مباحث کلان بپردازیم، نگاه‌های جدید به جلسات تزریق کنیم و مباحث خرد را به کارگروه‌ها بسپاریم تا راجع به آن بحث و بررسی کنند.
این مسئول در ادامه با بیان اینکه هدف ما تعطیلی مشاغل زیرپله‌ای نیست، تصریح کرد: اما نباید این واحدها را به حال خود رها کنیم تا قانون گریزی را رواج دهند و قدرت رقابت را از سایر واحدهای تولیدی بگیرند.
معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی استانداری کرمانشاه در ادامه با اشاره به بحث خوشه‌ها، عنوان کرد: در بسیاری از بخش‌ها در استان ظرفیت راه‌اندازی خوشه‌ها را داریم که نباید از آن غافل شد که از مهمترین این بخش‌ها گردشگری است.
حاتمی افزود: بعید است کسی با ایجاد خوشه گردشگری مخالف باشد، اما این خوشه باید بیشتر از خوشه صنایع دستی مورد توجه قرار گیرد.
وی در خصوص راه‌اندازی خوشه مرغ و تخم مرغ نیز یادآوری کرد: باید کار کارشناسی بیشتری روی این خوشه صورت گیرد.

اعطا مجوز به 4000 واحدی صنفی استان کرمانشاه
رضا رحیمی، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه، از هزینه‌ها و شرایط سختی که به بخش تولید تحمیل می‌شود یاد کرد و ادامه داد: اینگونه نمی‌توان کار اقتصادی انجام داد.
وی با بیان اینکه باید هزینه‌های اضافی بخش تولید کم شود، عنوان کرد: زمینی که در اطراف تهران در اختیار تولیدکننده قرار می‌گیرد متری 70 هزار تومان است بعد ما زمین را در شهرک صنعتی فرامان کرمانشاه متری 60 هزار تومان در اختیار تولیدکننده قرار می‌دهیم.
رحیمی افزود: نسبت به این قیمت بالای زمین در کرمانشاه اعتراض داشتیم و از افزایش قیمت آن در سال جاری جلوگیری کردیم.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه همچنین از اعطای مجوز به 4000 واحد صنفی در استان طی سال جاری خبر داد.

در ادامه علی فعله‌گری مدیر کل صنایع دستی، گردشگری و میراث فرهنگی کرمانشاه از وجود 55 رشته فعال صنایع دستی در استان خبر داد که از این تعداد 33 رشته بومی هستند.
وی گیوه‌بافی مردانه با 3000 نفر مشغول به کار، سراجی سنتی با 200 نفر شاغل، ابزار آلات فلزی دالاهو با بیش از 2000 نفر شاغل، مصنوعات چوبی، ساز سنتی، ارغوان بافی، نمدمالی، گلیم بافی و ... را از مهمترین این صنایع دانست که ظرفیت خوبی برای برند شدن دارند و می‌توان در خصوص خوشه شدن آنها نیز مطالعه کرد.
این مسئول با اشاره به خوشه گردشگری به عنوان یکی از 10 خوشه کرمانشاه، افزود: ما در این بخش پتانسیل‌های زیادی داریم و عمده تمرکز ما نیز در بخش گردشگران خارجی است.
فعله‌گری معتقد است: کرمانشاه بعد از استان فارس دومین استان کشور از نظر حجم آثار تاریخی است.
مدیر کل صنایع دستی، گردشگری و میراث فرهنگی کرمانشاه بیان کرد: ما 700 روستا در کرمانشاه داریم که در پهنه تاریخی واقع شده‌اند، هفت اثر در فهرست موقت ثبت جهانی داریم، کار ثبت جهانی منظر طبیعی اورامانات را با همکاری کردستان در دستور کار داریم و همه این‌ها پتانسیل حوزه گردشگری است.
وی همچنین از وجود 200 واحد فعال گردشگری نیز در استان خبر داد و افزود: گردشگری کم هزینه‌ترین بخش برای توسعه استان و ایجاد درآمد است و باید بر خوشه آن تمرکز بیشتری داشت.

در ادامه شاهپور قنبری مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان کرمانشاه به تشریح آخرین وضعیت 10 خوشه صنعتی شناسایی شده در استان پرداخت و گفت: این خوشه‌ها شامل نان برنجی، گیاهان دارویی، پلی‌اتیلن، محصولات لبنی، مرغ و تخم مرغ، گردشگری، بتن و محصولات بتنی، فرش و گلیم، سنگ تزئینی و فرآورده‌های گوشتی است.
به گفته این مسئول تا کنون مطالعات و امکان سنجی چهار خوشه پلی اتیلن، نان برنجی، محصولات لبنی و گیاهان دارویی به اتمام رسیده و خوشه فرش و گلیم در دست اجرا است.
وی با بیان اینکه از این تعداد کار توسعه سه خوشه آغاز شده، یادآوری کرد: خوشه محصولات لبنی در سال اول و خوشه محصولات پلی‌اتیلن در سال دوم است و کار خوشه نان برنجی هم تمام شده است.
مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان کرمانشاه با بیان اینکه از نظر وضعیت خوشه‌های شناسایی شده و در دست اجرا شرایط خوبی در کشور داریم، عنوان کرد: برنامه‌ای برای افزایش این 10 خوشه در سال جدید نداریم.
قنبری افزود: امسال امکان‌سنجی خوشه فرش و گلیم را تمام و خوشه گردشگری را آغاز خواهیم کرد.
وی محدودیت اعتبار و جا نیفتادن کار تیمی را از مهمترین مشکلات خوشه‌های صنعتی دانست.

دکتر سهراب دل‌انگیزان مشاور اقتصادی اتاق بازرگانی کرمانشاه نیز در خصوص تولید و مشاغل زیر پله‌ای گفت: این واحدها می‌خواهند که مجوز بگیرند، اما به بسیاری از آنها مجوز تعلق نمی‌گیرد.
وی بر لزوم توجه و گسترش خوشه‌ها تاکید کرد و ادامه داد: خوشه مرغ و تخم مرغ در استان ظرفیت بسیار بالایی دارد.

غفار محمدی دبیر اتاق تعاون کرمانشاه نیز خواستار توجه به "نخود" به عنوان یک خوشه شد و افزود: ما در این بخش پتانسیل زیادی داریم و می‌توانیم در فرآوری و صادرات آن کار کنیم.

مهندس علی اشرف منصوری رئیس سازمان جهاد کشاورزی کرمانشاه نیز گفت: راه موفقیت خوشه‌ها این است که قیمت تمام شده محصولات آنها کم و در نتیجه قدرت رقابت بیشتری داشته باشد.

{gallery}shgdvbkh494{/gallery}

خواندن 427 دفعه آخرین ویرایش در یکشنبه, 14 تیر 1394 05:21