حمایت از کالای ایرانی
Logo
پنج شنبه, 27 آبان 1395 05:16

رئیس اتاق کرمانشاه مطرح کرد: بسیاری از رویدادهای مهم اقتصادی کرمانشاه حاصل "شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی" است

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

KRC 4542رئیس اتاق کرمانشاه معتقد است، بسیاری از رویدادهای مهم اقتصادی استان مانند پتروشیمی چهارم، بازگشایی مرز سومار و... از دل شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی بیرون آمده است.

 به گزارش روابط عمومی اتاق کرمانشاه، کیوان کاشفی در جلسه شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی که در محل اتاق برگزار شد، از سابقه فعالیت سه ساله شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی در کرمانشاه یاد کرد.
وی با بیان اینکه اوج جلسات شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی را در سال 93 و با 18 جلسه داشتیم، تاکید کرد: این جلسات 146 مصوبه داشته که حدود 60 درصد آنها اجرایی شد.
به گفته عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی ایران، بر اساس دستور استاندار از این پس جلسات شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی بر اساس برنامه و با دستور کار مشخص به صورت مستمر برگزار خواهد شد.
کاشفی عنوان کرد: این شورا کامل‌ترین کارگروه اقتصادی استان است و حتی نمایندگان مجلس و نماینده دستگاه قضایی هم عضو آن هستند که چنین ویژگی را سایر کارگروه‌های اقتصادی ندارند.
وی ادامه داد: به علاوه تلاش کردیم این شورا موازی کاری با سایر کارگروه‌های اقتصادی نداشته باشد و عمده تمرکز خود را بر اهداف توسعه استان قرار دادیم.
رئیس اتاق کرمانشاه با اشاره به خروجی‌های مثبتی که این کارگروه داشته، تصریح کرد: تعیین زمین منطقه ویژه اقتصادی زاگرس، پتروشیمی چهارم، رفع ممنوعیت صادرات دام زنده و نخود، رسیدگی به موضوع نخود تا ایجاد مجتمع کشت و صنعت، کنسرسیوم صادرات خدمات فنی و مهندسی و... همه از خروجی‌های این شورا بوده است.
کاشفی افزود: از این پس نیز با طرح مباحث مختلف و کلان استان در این شورا، تلاش می‌کنیم ارتباط دولت و بخش خصوصی بیش از پیش گسترش یابد و برای توسعه استان قدم‌های جدی برداریم و خوراک فکری و کارشناسی را برای سایر بخش‌ها ایجاد کنیم.

منطقه آزاد تجاری قصرشیرین "هفت خوان رستم" بود
رضا رحیمی، معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری کرمانشاه معتقد است، گرفتن موافقت منطقه آزاد تجاری قصرشیرین هفت خوان رستم بود و این منطقه پتانسیل بسیار بیشتری نسبت به مهران، مریوان و... دارد.
وی از هفت خوان تبدیل قصرشیرین به منطقه آزاد تجاری یاد کرد و موافقت شورای عالی مناطق آزاد با ایجاد منطقه آزاد تجاری قصرشیرین را اتفاقی خوب برای کرمانشاه دانست.
رحیمی موافقت با ایجاد منطقه آزاد تجاری قصرشیرین را حاصل کار تیمی عنوان کرد و افزود: البته تا تصویب این منطقه در مجلس هم باز جای کار وجود دارد.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری کرمانشاه گفت: منطقه آزاد تجاری قصرشیرین پتانسیل بیشتری از سایر هفت منطقه دیگر مانند مهران، مریوان، سیستان و بلوچستان و... دارد و جای تعجب است که چرا مدیران وقت پیش از این در استان کرمانشاه ایجاد این منطقه را پیگیری نکردند.
رحیمی تجارت و تردد مسافر و زائر از مرزهای کرمانشاه را نکته‌ای بسیار مهم دانست که از گذشته تا کنون حدود 50 درصد توسعه اقتصادی استان از این محل بوده است.
به گفته این مسئول، اینکه اخیرا مقرر شد تردد زائر کربلا از مرز "سومار" را نیز داشته باشیم خبر خوب دیگر برای استان بود که نتیجه پیگیری‌های فراوان و تعامل دولت و بخش خصوصی بود.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری کرمانشاه ابراز امیدواری کرد، با نابودی داعش و برقراری امنیت در منطقه، شاهد تردد زوار از مرز خسروی که زیرساخت‌ها و امکانات فنی بیشتری دارد، باشیم.
رحیمی در بخش دیگری از سخنان خود از اهمیت شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی یاد کرد که شورایی بسیار موثر و نافذ است.
وی با بیان اینکه این شورا باید خوراک فکری و مطالعاتی در اختیار بخش اجرایی استان قرار دهد، یادآوری کرد: دستور کارهای این شورا باید کارشناسی و کاربردی باشد، نه اینکه به مسائل تئوری بپردازد.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری کرمانشاه تصریح کرد: نکته دیگر در مورد این شورا این است که باید دقت شود کارهای موازی با سایر کارگروه‌های اقتصادی استان نداشته باشد.
به گفته این مسئول، در قالب این شورا می‌توان از استعدادها و ظرفیت‌های فراوانی که در کرمانشاه به عنوان سرزمین فرصت‌ها وجود دارد، استفاده کرد.
رحیمی اظهار کرد: اگر در این شرایط پس از برجام وقت نگذاریم و از فرصت‌ها استفاده نکنیم، استان‌های دیگر از آن استفاده می‌کنند.
وی در پایان بر لزوم حمایت از تولیدکنندگان داخل استان و خرید کالاهای تولید داخل کرمانشاه تاکید کرد و هم از دستگاه‌های مختلف خواست در این خصوص همکاری داشته باشند و هم از خود واحدهای تولیدی تقاضا کرد برای ارتقا کیفیت و خدمات خود تلاش کنند.

تولید سالانه 30 هزار تن لوله پلی‌اتیلن در کرمانشاه
نعمت‌الله حقیقی، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کرمانشاه گفت: واحدهای تولیدی کرمانشاه ظرفیت تولید سالانه 30 هزار تن لوله پلی‌اتیلن را دارند.
وی از وجود 13 واحد تولیدکننده پلی اتیلن در کرمانشاه خبر داد.
حقیقی ادامه داد: از این تعداد سه واحد نیمه فعال و دو واحد راکد است و هشت واحد دیگر فعال هستند و بیش از 30 هزار تن لوله پلی اتیلن در سال تولید می‌کنند.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه معتقد است، این واحدها توان تامین نیازهای استان را دارند، اما باید حمایت شوند. برای مثال شرکت‌های آب و فاضلاب شهری و روستایی و یا شرکت آب منطقه‌ای و جهاد کشاورزی برای امور خود از این واحدها خرید کنند.
به گفته این مسئول، این واحدها نیز باید تلاش کنند درجه و استاندارد خود را بالا ببرند تا بتوانند در مناقصات شرکت کنند.

در ادامه رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه نیز با اشاره به نیاز استان به لوله پلی‌اتیلن، از واحدهای تولیدی این بخش خواست بر اساس نیازی که استان با توجه به اجرای پروژه‌های کشاورزی و سامانه گرمسیری دارد خود را به استانداردهای درجه بالاتر برسانند.
خسرو شهبازی افزود: مشکلی دیگری که وجود دارد این است که قیمتی که واحدهای تولیدی استان در مناقصات می‌دهند گاهی از سایر استان‌ها بالاتر است و پیمانکاران نیز قیمت پایین را ترجیح می‌دهند.
وی یادآوری کرد: با این وجود حدود 72 درصد خریدی که ما در این بخش انجام دادیم از تولیدات داخل استان و 28 درصد از تولیدات خارج استان بوده که از این 28 درصد نیز سهم قابل توجه مربوط به استان کردستان است.
به گفته این مسئول، خرید لوله‌های پلی‌اتیلن یا از سوی کشاورزان و یا پیمانکاران صورت می‌گیرد.

گفتنی است ارائه گزارش اخذ رويه هاي گمركي مورد نياز استان شامل ترانزيت كالا، تسهيل در صادرات مشتقات نفتي، تجاري سازي گمرك فرودگاه شهيد اشرفي، واردات خودرو و غيره توسط گمركات استان و همچنین بررسي راهكارهاي استفاده پيمانكاران و دستگاه هاي دولتي از توليدات لوله هاي پلي اتيلن واحدهاي توليدي استان براي مصارف بخش كشاورزي و آبرساني، از دستور جلسه این نشست بود که مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

خواندن 319 دفعه آخرین ویرایش در پنج شنبه, 27 آبان 1395 05:16