سال رونق تولید
Logo
یکشنبه, 05 آذر 1396 14:17

بیست و نهمین نشست شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان کرمانشاه برگزار شد

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

بیست و نهمین نشست شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان در محل استانداری و با حضور استاندار کرمانشاه، اعضای شورا و جمعی از تجار استان برگزار شد

استان کرمانشاه در آینده جزو استانهایی خواهد بود که ۳ مرز رسمی را خواهد داشت
کیوان کاشفی شامگاه سه شنبه در بیست و نهمین شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی که در استانداری کرمانشاه با حضور تجار و فعالان اقتصادی برگزار شد، به بررسی آخرین وضعیت شورای گفتگو در استان پرداخت.
رئیس اتاق بازرگانی استان کرمانشاه اظهار داشت: همه دستورات در جلسات مختلف پس از کارشناسی تا رسیدن به نتیجه مطلوب پیگیری می شود

.
وی افزود: به صورت ۳ ماهه و فصلی از شورای استانی ارزیابی بعمل می آید و طبق آخرین بررسی های بعمل آمده استان کرمانشاه با کسب ۶۰ امتیاز رتبه ۱۱ کشور را کسب کرده است.
رئیس اتاق بازرگانی کرمانشاه خاطر نشان کرد: استان کرمانشاه یک استان مرزی با قابلیت های خاص است که در آینده جزو استانهایی خواهد بود که ۳ مرز رسمی را خواهد داشت.
وی با اشاره با اینکه استان کرمانشاه همزمان با اقلیم کرد و بخش عرب نشین عراق می تواند همزمان تبادلات داشته باشد، گفت: در این جلسات سعی می شود عمده مشکلات و کاستی از مرزها برای حل و فصل عنوان شود.
کاشفی در ادامه پیشنهاداتی را مطرح نمود.
پیشنهاد اول اختصاص ردیف بودجه ای خاص به مرزهای تجاری استان از طریق سازمان برنامه و بودجه استان با کمک استانداری و نمایندگان استان کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی بود.
وی در ادامه تأسیس شرکت توسعه عمران مرزهای تجاری استان جهت انجام فعالیت های عمرانی و کمک به بخش دولتی برای مدیریت بهتر در این مرز (سهام این شرکت می تواند توسط سازمان همیاری شهرداری ها، اتاق بازرگانی، تشکل های اقتصادی و تجار استان و دیگر متقاضیان خریداری گردد) را ضروری دانست.
عضو هیات رئیسه اتاق ایران رصد و پیگیری فعالیت های هریک از مرزهای تجاری و حل و فصل مسایل و مشکلات موجود با برگزاری منظم جلسات کارگروه توسعه صادرات استان را از دیگر مسائلی دانست که باید مورد توجه قرار گیرد.
کاشفی در پایان تصریح کرد: هفته آینده مراسم روز ملی صادرات برگزار خواهد شد که طی آن از صادر کنندگان نمونه تقدیر بعمل خواهد آمد.

شورای گفتگو، از شوراهای بسیار مهم برای استان است / با توجه به تجارب رئیس اتاق بازرگانی توقع می‌رود که تصمیم گیری های این شورا در استان تاثیرگذار باشد
استاندار کرمانشاه گفت: اداره کل حمل و نقل و پایانه، موضوع بهینه سازی محورهای مواصلاتی مرزی استان را به عنوان یک مطالبه محوری از وزیر راه پیگیری کند
هوشنگ بازوند اظهار داشت: مهندس صفری به شکلی ویژه دغدغه های مردم استان را پیگیری می‌کنند و از این بابت تشکر میکنم.
وی افزود: بازارچه های مرزی وضعیت مساعدی ندارند و نتوانسته ایم تسهیل گری لازم را برای استفاده از وضعیت مرزی بودن استان به عنوان یک امکان و فرصت انجام دهیم.
استاندار کرمانشاه خاطر نشان کرد: بخش مهمی از توسعه استان بستگی به نحوه مدیریت مرزهای استان دارد.
وی یاداور شد: از مدیرکل راه و شهرسازی و مدیر کل حمل و نقل و پایانه ها می‌خواهم موضوع بهینه سازی محورهای مواصلاتی مرزی را به عنوان یک مطالبه محوری از وزیر محترم راه پیگیری کند.
بازوند گفت: باید از ظرفیتهای شورای ساماندهی مبادلات مرزی برای حل و فصل مشکلات مرزهای استان استفاده کنیم. در این خصوص با مسئولین مربوطه در وزارت کشور، جلسه ای برگزار کرده ایم.
استاندار کرمانشاه افزود: با تلاشهای صورت گرفته قرار بر این شده است که ستادی تحت عنوان شورای توسعه استان کرمانشاه به ریاست وزیر کشور تشکیل شود تا پیگیر وضعیت توسعه استان باشد.
بازوند بیان کرد: معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری میخواهم که تا روز دوشنبه هفته آینده جمع‌بندی مشکلات مربوط به بازارچه های مرزی را برای ارائه به وزارت کشور آماده کند.
وی با اشاره به اینکه اهمیت بازگشایی مرز خسروی برای مسوولین، از مردم کمتر نیست، افزود: ما همچنان پیگیر موضوع گشایش مرز هستیم.
بازوند گفت: از آقای کاشفی در اتاق بازرگانی کشور به نیکی یاد می‌شود. شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی از شوراهای بسیار مهم برای استان است و باتوجه به تجارب آقای کاشفی توقع می‌رود که تصمیم گیری های این شورا در استان تاثیر بگذارد و رقم استان در سرمایه گذاری خارجی ارتقاء یابد.
استاندار کرمانشاه گفت: از اتاق بازرگانی می‌خواهم که شرایط حضور جدی استان کرمانشاه را اجلاس و نمایشگاه فرصت‌های شغلی فراهم شود.

دستگاههای ذیربط ظرف ۱۰ روز طرح جامع مرز سومار را طراحی کنند
معاون امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری کرمانشاه گفت: همه دستگاههای ذیربط ظرف مدت ۱۰ روز طرح جامعی برای مرز سومار طراحی کنند
رضا رحیمی اظهار داشت: سومار یکی از مرزهایی است که روزانه تا ۵۴۰ کامیون صادرات از این مرز صورت می گیرد.
وی افزود: طی جلسه ای که با استاندار کرمانشاه داشتیم در مورد زیرساخت های آن تصمیمات خوبی گرفته شد از جمله رسمی شدن این مرز که در اولویت کار معاونت اقتصادی استاتداری قرار گرفته است.
معاون امور اقتصادی استانداری کرمانشاه خاطر نشان کرد: دستگاههای دولتی و اتاق بازرگانی باید مکاتبات خود را در این خصوص افزایش دهند و برای رسمی شدن این مرز از هیچ تلاشی چشم پوشی نکنند.
رحیمی مهم ترین کارکرد مرز سومار و تکمیل زیرساختهای این مرز را دست یابی به بازارچه مرزی عنوان کرد و افزود: مقرر شد همه دستگاههای ذیربط ظرف مدت ۱۰ روز طرح جامعی برای مرز سومار طراحی کنند.
وی ابراز امیدواری کرد که مرز سومار در آینده ای نزدیک به جایگاه واقعی و کارکرد خاص خود برسد.
رحیمی ادامه داد: نزدیک یکسال مشکلی بین جهادکشاورزی، بازرسی و دیوان محاسبات وجود داشت که طی هفته قبل با پیگیری های بعمل آمده موفق شدیم این مشکل را حل و فصل کنیم.
وی یادآور شد: بحث زیر ساختها و راهها و همچنین رسمی شدن شوشمی و سومار در دستور کار قرار دارد.
رحیمی تصریح کرد: بحث فیبر نوری سومار قطعی است و برای شوشمی و شیخ صله نیز در حال رایزنی هستیم.
رحیمی همچنین گفت: قرار شد تعرفه ها در بازارچه های مرزی اضافه نشود و از طرفی در صدد هستیم که دستمزد کارگران را افزایش دهیم.

عذرخواهی ازعدم بازگشایی خسروی/لزوم توجه به ظرفیت مرزسومار
عضو مجمع نمایندگان استان کرمانشاه، ضمن عذرخواهی از مردم استان به دلیل عدم تحقق وعده بازگشایی خسروی بر لزوم توجه به ظرفیت‌های مرز سومار به عنوان یک مرز صادراتی تاکید کرد
احمد صفری اظهار داشت: تلاش زیادی از طرف مدیران و مجمع نمایندگان استان صورت گرفت که مرز خسروی برای اربعین بازگشایی شود، اما محقق نشد. از این بابت باید از مردم استان و به ویژه از مردم عزیز قصرشیرین عذرخواهی کنیم.
وی افزود: با رایزنی های به عمل آمده و طی تماسی که با دکتر لاریجانی در این خصوص داشتم بیان کردم مرز خسروی اولین مرزی بود که تبادل اسرا در آن انجام شد و مرزی است که جزو پایانه های بین المللی کشور و شاید آسیا باشد.
نماینده مردم کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: همچنین به این موضوع اشاره داشتم که چطور در زمان جنگ هنگام تبادل اسرا امنیت برقرار بود و زیرساختها فراهم بود اما الان نتوانستیم کشور عراق و استان دیاله را متقاعد کنیم؟ این درصورتی است که ما می توانیم امنیت کشورهای سوریه و عراق را فراهم کنیم، نمی توانیم برای زائران این امنیت را برقرار کنیم.
رئیس مجلس قول تلاش برای بازگشایی مرز خسروی در بازگشت زائران را داد
به گفته صفری، آقای لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی، قول مساعد دادند که حداقل برای برگشت زوار از این مسیر در جهت بازگشایی مرز تلاش می شود و نتیجه به اطلاع همشریان خواهد رسید.
وی در ادامه به دستور کار جلسه اشاره کرد و گفت: ضرورت دارد در جهت ظرفیت یابی بازارهای هدف تلاش کنیم.
صفری خاطر نشان کرد: همچنین باید در راستای متناسب سازی و ارتقاء فرهنگ بسته بندی کالاها قدم برداریم تا کیفیت آنها را افزایش دهیم.
اعمال معافیت مالیاتی برای صادرکنندگان استان کرمانشاه
وی حمایت از صادر کنندگان نقطه صفر مرزی را در اولویت دانست و ابراز داشت: با توجه به اینکه استان کرمانشاه استانی توسعه نیافته است نیاز است معافیت های مالیاتی در استان اعمال شود.
وی همچنین درخواست کرد که نرخ سود بانکی و مالیات برارزش افزدوده برای صادر کنندگان کاهش یابد.
صفری در ادامه تصریح کرد: مرز سومار یکی از ظرفیت های صادراتی است لذا باید مورد توجه قرار بگیرد و موانع موجود در جهت ایجاد زیرساختهای آن رفع شود.
توریسم درمانی و ظرفیت‌های مرز سومار در استان مورد توجه قرار گیرد
وی در دستور کار قرار دادن توریسم درمانی را یکی دیگر از اقدامات مهم دانست و ادامه داد: البته باید این دستور کارها پیگیری شود چرا که با کاغذ بازی و پشت تریبون حرف زدن و عمل نکردن چیزی درست نمی شود.
عضو مجمع نمایندگان استان کرمانشاه در پایان گفت: اگر بخواهیم بازار را از دست ندهیم و صادرات را زیاد کنیم باید کیفیت را ارتقاء داده و اعتماد مشتری را جلب کنیم و همان جنسی را که به مشتری نشان می دهیم تحویل دهیم.

بازارچه شوشمی فاقد آب شرب است
فرماندار پاوه از نبود آب شرب به عنوان یکی از مهم ترین مشکلات بازارچه شوشمی یاد کرد.
پرویز ایده پور اظهار داشت: 34 کیلومتر از مسیر پاوه تا نودشه دارای شیب تند و پیچ های متعددی است که تردد خودروها را در این مسیر با مشکل مواجه کرده است.
ایده پور افزود: ایجاد زیر ساختها در این مسیر به مبلغ اعتباری بالایی نیاز دارد، از سوی دیگر اگر10 تریلر در این محور تردد کند مسیر شوشمی بسته شده و بقیه ترددهای مردم مختل می شود.
ایده پور از وزارت راه و شهرسازی درخواست کرد به مشکلات این مسیر به صورت ویژه نگاه شود و برای اصلاح آن اقدامات لازم انجام شود.
فرماندار پاوه افزود: در سال 93 و94 بیش از دو میلیارد تومان از محل اعتبارات خاص برای زیرساختهای بازارچه شوشمی هزینه شده است.
ایده پور از نبود آب شرب به عنوان مشکل دیگر بازارچه شوشمی یاد کرد و افزود: این مرز دارای برق و اینترنت است و روزانه حدود 70 تا 80 ماشین برای تخلیه بار تردد دارند.

لزوم توجه به ظرفیت گردشگری و راههای ارتباطی در مرز شوشمی
در ادامه این نشست، چند تن از نمایندگان تجار مرزهای مختلف استان به تبیین مشکلات و راهکارهای خود در خصوص رونق مرزها بیان شد.
سلیمانی در این جلسه به بیان برخی مشکلات عدیده مرز پرویز خان و خسروی پرداخت و بیان داشت: یکی از مشکلات در عراق با آن مواجه هستیم ناشی از سود گمرکی است که هر بار عراق تعرفه های جدیدی را بکار می گیرند.
وی افزود: طی روزهای اخیر شاهد بودیم که تعرفه را از ۵ درصد به ۲۵ درصد افزایش دادند و این درحالی است که در کشورهای دیگر این تعرفه بسیار کمتر است و به این جهت کالاهای ایرانی قابل رقابت با دیگر کشورها نیست.
این تاجر ادامه داد: متاسفانه در کشور در همه مرزها اقدام به صادرات کالاهای یکسان می شود و این یک نوع سردرگمی برای تجار به وجود می آورد که امید است در این خصوص تدابیر لازم اندیشیده شود.
سلیمانی خاطر نشان کرد: مسئولین یک ثبات تجاری را از کشور عراق مطالبه کنند که برخی مشکلات ما در مرز برطرف شود و تجار ما دارای یک شخصیت حقیقی و حقوقی باشند.

در ادامه رستمی پور نماینده مرز شوشمی نیز نبود امکانات زیرساختی را از اساسی ترین مشکلات دانست و گفت: راه ارتباطی در این مرز ویران است و ترافیک در شهرستان پاوه سبب شده اجازه تردد به هیچ ماشین سنگینی داده نشود.
وی یکی از راههای بیرون رفت اورامانات از مشکلات را راه انداختن بحث گردشگری در مرز شوشمی اعلام کرد و گفت: شوشمی یک مرز رسمی نیست به همین دلیل تردد آزاد نداریم که اگر به این امر توجه شود می‌توانیم در بحث توریست درمانی و ... به این مرز وارد شویم.
رستمی پور اظهار داشت: قرار بود در تبادلات مرزی معافیت مرزی برای تجار معین شود که متاسفانه هنوز اجرایی نشده است.
وی گفت: اگر این مشکلات حل و فصل شود می توانیم زیرساخت های نمایشگاهی در مرز برپا کنیم که سوددهی را چند برابر کنیم.

عبدالسلام روشنی از دیگر بازرگانان در مرز سومار به بیان مشکلات پرداخت و افزود: نداشتن جاده در این مرز سبب شده که تجارت در این مرز با سختی صورت گیرد و اکثرا به علت گرد و خاک در بیمارستانها بستری هستند.
این بازرگان اظهار داشت: با توجه به اینکه مرز سومار نزدیکترین راه به بغداد است از این رو برای صادرات با صرفه است لذا باید در پی توسعه این بازار باشیم.
وی گفت: با توجه به اینکه تا کنون جلسات متعددی برای توسعه این مرز تشکیل شده است اما مدت ۳ سال است که کسی توجه به توسعه در خصوص این مرز را نداشته است.

در ادامه حیدری نماینده میوه و تره بار در مرز خسروی، عدم مکان تخلیه و فروش بار را یکی از مشکلات عمده دانست و گفت: در این خصوص مجبوریم مستقیم بارها را با قیمت های پایین تر به عراقیها تحویل دهیم چرا که تاخیر در خروج بار سبب فساد بار و ضرر می شود.
وی وضع نظارتی در مرز را مناسب ندانست و گفت: افراد متفرقه زیادی در مرز تردد می کنند و اقدام به خرید و فروش بار می کنند در صورتی که مجوز هم ندارند.
حیدری خاطر نشان کرد: با بسته شدن مرزها هم سبب می شود رانندگان با مشکل برخورد کنند و چون جایی برای نگهداری بار نیست بنابراین متحمل ضرر خواهند شد.

سیروس رستمی از دیگر تجار بود که در ادامه این جلسه مشکلات مرز پرویز خان را عنوان کرد و گفت: متاسفانه مرز پرویز خان یک جنازه است که یک تابوت می خواهد و مدیران قبلی استان در این خصوص هیچ چاره ای نیندیشیدند.
رستمی اظهار داشت: مرز پرویز خان الان بیش از یک ماه است که تعطیل است و مردم قصرشیرین به این دلیل وضعیت روحی خوبی ندارند.
وی صادرات صنایع را از مرز پر یز خان تضمین کننده استان دانست و گفت: صنایع سیمان که بیشتر از این مرز صادر می شد الان با رکود مواجه شده و به تعطیلی کارخانه انجامیده است.
رستمی ابراز امیدواری کرد که استاندار بتواند در این خصوص تدابیر لازم را بکار بگیرد.

خواندن 364 دفعه آخرین ویرایش در یکشنبه, 05 آذر 1396 14:21