سال رونق تولید
Logo
یکشنبه, 05 آذر 1396 14:17

با حضور اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی بیست و هشتمین جلسه شورای گفت و گوی استان برگزار شد

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

بیست و هشتمین جلسه شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان کرمانشاه با حضور اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی و استاندار کرمانشاه برگزار شد.

نیازمند نهضت قانون زدایی در کشور هستیم
به گزارش روابط عمومی اتاق کرمانشاه، کیوان کاشفی حجم عظیم بروکراسی عجیب و غریب را یکی از مهمترین مشکلات کنونی کشور دانست که تمام راس کشور روی این مشکل اشراف دارند.
وی ادامه داد: بروکراسی وقتی که به لایه‌هایی پایین‌تر و سطح کارشناسان می‌آید شدت یبشتری می‌گیرد.
عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی ایران با بیان اینکه اکنون میزان تولید قانون در کشور بیشتر از قانون‌هایی است که حذف می‌شود، یادآوری کرد: پشت هر قانونی که در مجلس تصویب می‌شود صدها آیین نامه و دستورالعمل از سوی خود دستگاه ایجاد می‌شود که کار را دشوارتر می‌کند.
کاشفی وجود قوانین زائد را قفلی بر دست و پای بخش تولید دانست و افزود: اکنون در کشور نیازمند نهضت قانون زدایی هستیم.
وی خاطرنشان کرد: به علاوه اگر قانونی هم جدید تصویب می‌شود باید گره‌گشا باشد نه آنکه بار جدیدی به بخش تولید تحمیل کند.
رئیس اتاق بازرگانی استان کرمانشاه دومین مشکل کشور پس از بروکراسی اداری را بالا بودن قیمت تمام شده تولید دانست که امکان رقابت تولیدکنندگان را در خارج از کشور می‌گیرد و باعث ایجاد رقابت کاذب در داخل کشور می‌شود.
کاشفی خاطرنشان کرد: عوامل مختلفی از جمله بهره‌وری، حمل و نقل، هزینه‌های سربار و ... برا بالا بودن هزینه تولید اثرگذار است که مجلس حداقل می‌تواند در بخش کاهش هزینه‌های سربار به تولیدکنندگان کمک کند.
وی مالیات را نیز یکی از هزینه‌های بالای بخش تولید خواند و اظهار کرد: بزرگترین بحران سال‌های آینده کشور سستم مالیات ستانی خواهد بود و قوانین مالیاتی که تصویب شده مشکلات زیادی دارد.
عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی استان کرمانشاه تاکید کرد: خصوصا در بخش مالیات بر ارزش افزوده بیشترین مشکل را داریم.
کاشفی از تامین اجتماعی نیز به عنوان هزینه زیاد دیگر بخش تولید یاد کرد و ادامه داد: به دلیل خرج کردن و هدر دادن منابع، این صندوق اکنون وضعیت مناسبی ندارد.
وی گفت: اگر این صندوق را به بخش خصوصی بدهند خود ما آن را با همه مشکلاتش درست خواهیم کرد.
رئیس اتاق بازرگانی استان کرمانشاه در بخش دیگری از سخنان خود بر لزوم استفاده از فضاهای ایجاد شده در کشور پس از برجام تاکید کرد و گفت: تمایل دنیا به سمت ما بیشتر شده و فعالان اقتصادی، بانک‌ها و ... از کشورهای دیگر به سمت ما می‌آیند که باید از آن به خوبی استفاده کنیم.
کاشفی همچنین خواستار توجه ویژه نمایندگان مجلس به استان کرمانشاه شد و گفت: متاسفانه به آمایش و توازن منطقه‌ای در استان کرمانشاه خوب توجه نشده است.

80 درصد تمرکز ما باید بر ارتقا تولید واحدهای صنعتی موجود باشد
معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت بر لزوم حفظ اشتغال واحدهای تولیدی و صنعتی موجود تاکید کرد و گفت: باید 80 درصد تمرکز ما بر ارتقا تولید این واحدها باشد.
محسن صالح نیا اظهار کرد: بیکاری مشکل اصلی استان کرمانشاه است و بسیاری از مشکلات اقتصادی فعلی استان از همین بیکاری منشا می‌گیرد.
وی در خصوص راهکارهای کاهش نرخ بیکاری در استان اظهار کرد: یکی از راهکارها تسهیل فضای کسب و کار است و باید ببینیم 223 روزی که در این استان برای اخذ مجوز یک واحد تولیدی طول می‌کشد، مربوط به چه بخش‌هایی و به چه دلیل است.
معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت بر لزوم توسعه صنایع کرمانشاه در چهار بخش اساسی برای کاهش نرخ بیکاری تاکید کرد و افزود: سه بخش از این موارد صنایع معدنی، صنایع غذایی و صنایع خودرو است که باید زنجیره تولید آنها در کرمانشاه تکمیل شود.
صالح‌نیا خودروسازی را یکی از ظرفیت‌های گسترده استان کرمانشاه دانست و خاطرنشان کرد: خودروسازی کرمانشاه می‌تواند به ظرفیت تولید 100 تا 120 هزار دستگاه در سال هم برسد و امیدواریم تا سال آینده ظرفیت تولید 30 هزار دستگاه خودرو در کارخانه ایران خودرو کرمانشاه محقق شود.
به گفته این مسئول در صورت افزایش تولید این مجموعه، صنایع وابسته به خودرو از جمله قطعه سازی و مجموعه سازی نیز رونق خواهد گرفت و می‌تواند بخش قابل توجهی از مشکل بیکاری استان را حل کند.
وی اظهار کرد: اما در بخش چهارم باید از واحدهای بزرگ و متوسط استان که تعداد آنها به 100 واحد هم نمی‌رسد از نظر فناوری، تامین منابع مالی و ارتقا کیفیت حمایت و تجهیزات آنها را به روز کنیم و در کنار آن از توجه به واحدهای صنعتی کوچک که اکنون شرایط خوبی برای حمایت از آنها فراهم است، غافل نشویم.
معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت حفظ اشتغال واحدهای تولیدی و صنعتی موجود را در کنار ایجاد اشتغال جدید ضروری خواند و یادآوری کرد: باید 20 درصد توان خود را برای ایجاد واحدهای جدید و 80 درصد توان را برای ارتقا تولید و اشتغال در واحدهای موجود بگذاریم.
صالح‌نیا با بیان اینکه دولت هم حمایت‌های لازم را در این خصوص از استانی مانند کرمانشاه انجام خواهد داد، افزود: باید اختیارات بیشتری به استان‌هایی از جمله کرمانشاه داده شود، زیرا این استان ظرفیت‌های قابل توجهی دارد.

فضای پسابرجام را به دعواهای سیاسی گذراندیم
رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی گفت: متاسفانه دوران پسابرجام را به دعواهای سیاسی بر سر برجام گذراندیم و آنطور که باید از فرصت‌ها استفاده نکردیم.
عزیز اکبریان از وظایف بخش‌های مختلف برای کمک به اقتصاد کشور یاد کرد و افزود: وظیفه نمایندگان مجلس اصلاح قوانین، کمک به دولت و نظارت است که همه این کارها را در مجلس آغاز کرده ایم.
وی با بیان اینکه بعد نظارتی مجلس از این پس بیشتر فعال خواهد شد، ادامه داد: باید سخنرانی‌های بی‌فایده را از مجلس حذف کنیم. معتقدم اگر بلندگوی رادیو را از مجلس بگیرند، مجلس به وظایف خود درست تر عمل خواهد کرد.
نماینده استان البرز در مجلس شورای اسلامی وظیفه دولت را نیز اداره با اقتدار کشور و حمایت از بخش خصوصی دانست و خاطرنشان کرد: دولت باید با مدیران و کارشناسانی که در امور مانع ایجاد می‌کنند، برخورد کند.
اکبریان خواستار افزایش اختیارات استان‌ها خصوصا برای تحقق اقتصاد مقاومتی شد و یادآوری کرد: باید اجازه دهیم تصمیماتی که در استان‌ها اتخاد می‌شود فصل الخطاب باشد و از اشتباه بودن تصمیمات نترسیم.
وی با اشاره به وظایف بخش خصوصی، عنوان کرد: بخش خصوصی هم باید با استقامت و صبوری روی بروکراسی اداری موجود در کشور را کم کند و خسته نشود.
وی با بیان اینکه باید شرایط را برای سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در کشور فراهم کنیم، تاکید کرد: این بخش خصوصی است که می‌تواند کشور را نجات دهد. نباید به دولت دل ببندیم، بلکه باید دولت را کمک کنیم تا بتواند از بخش خصوصی حمایت کند.
این نماینده مجلس راه خروج کشور از رکود را نیز سرمایه‌گذاری دانست و گفت: می‌توانیم برای ایجاد رونق افسار تورم را رها کنیم تا به 30 یا 40 درصد برسد و کسب و کارها رونق بگیرد، اما این کار صحیح و منطقی نیست.

اکبریان افزود: باید حمایت از سرمایه‌گذاران واقعی برای سرمایه‌گذاری در جای جای کشور را در برنامه داشته باشیم، زیرا در همه نقاط استعداد سرمایه‌گذاری را داریم.
رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس با اشاره به آغاز فعالیت دولت جدید و فضایی که در کشور فراهم شده، اظهار کرد: نباید مایوس باشیم و فرصت‌هایی که داریم را از دست بدهیم.
اکبریان به فرصت‌های دوران پسابرجام هم اشاره کرد و ادامه داد: متاسفانه از این فرصت‌ها به خوبی استفاده نکردیم و فضای بعد از برجام را به دعواهای سیاسی و جناحی بر سر برجام گذراندیم.
وی در پایان از بازنگری قانون رفع موانع تولید هم خبر داد و یادآوری کرد: این قانون بسیار خوب بود، اما 50 تا 60 درصد آن اجرایی نشد.

نگذاریم چالش‌ها مانع ورود جریان سیال سرمایه به کرمانشاه شود
استاندار کرمانشاه گفت: اگرچه چالش‌های متعددی که داریم هوای کرمانشاه را کدر کرده، اما نباید بگذاریم این هوای کدر مانع ورود جریان سیال سرمایه‌ به استان شود.
هوشنگ بازوند اظهار کرد: در استان کرمانشاه با چالش‌های متعددی مواجه هستیم که به جای ناامید شدن باید این چالش ها را آسیب‌شناسی و بررسی کنیم تا دیگر تکرار نشود.
وی با بیان اینکه بسیاری از این مشکلات ناشی از فرصت سوزی‌ها بوده، افزود: دیگر نباید فرصت سوزی کنیم. همچنین برخی از مشکلات ما ناشی از آن بوده که خیلی از ما تماشاچی بوده ایم و اکنون دیگر همه باید به جای تماشا پای کار باشیم.
استاندار کرمانشاه خاطرنشان کرد: مشکلات ما فقط به دست خودمان حل می‌شود. نباید فراموش کنیم که چیز چندانی از دولت عاید ما نخواهد شد، زیرا دولت در مجموع 320 هزار میلیارد تومان اعتبار دارد که باید 90 درصد آن را صرف هزینه‌های جاری، حقوق بازنشستگان، یارانه و ... کند و چیزی برایش باقی نمی‌ماند.
بازوند راه پیشبرد اقتصادی استان کرمانشاه را مدیریت نقدینگی‎های موجود در جامعه دانست و افزود: سرمایه را به زور و با قدرت نمی‌توانیم جذب کنیم، اگر موانع را از سر راهش برداریم جای درست خود را پیدا خواهد کرد.
مدیر ارشد استان کرمانشاه از نرخ بالای بیکاری استان و ورودی سالانه هفت تا هشت هزار بیکار هم یاد کرد که ایجاد شغل برای آنها بیش از دو هزار میلیارد تومان پول می‌خواهد که باید با کمک سرمایه بخش خصوصی تامین شود.
استاندار کرمانشاه تاکید کرد: البته جذب سرمایه بخش خصوصی به معنای عدم حمایت سایر بخش‌ها نیست، برای مثال اگر یک میلیارد دلار سرمایه بخش خصوصی را جمع کنیم، صندوق توسعه ملی هم باید در کنار آن چهار میلیارد دلار به استان کمک کند.
استاندار کرمانشاه سپس به برخی موانع پیش روی سرمایه‌گذاری در استان اشاره کرد و بالا بودن قیمت تغییر کاربری، تخصیص آب و ... را از مهمترین آنها برشمرد که باید با حمایت‌های نمایندگان مجلس بخشی از این موانع حل شود.
وی از بروکراسی اداری موجود هم به عنوان مشکل دیگر پیش روی سرمایه‌گذاری یادکرد که دولت و مجلس هر دو درگیر آن هستند و افزود: نمونه این بروکراسی را در صندوق توسعه ملی می‌بینیم که گاهی دعواهای بین بانک‌ها و صندوق توسعه ملی مجوز دادن به یک پروژه را تا 70 روز طول می‌دهد.
بازوند از اختیارات ناکافی بانک‌ها در استان‎ها هم یاد کرد و گفت: اگر بخواهیم روی اقتصاد فدرالی استان‌ها کار کنیم باید اختیارات بیشتری به استان‌ها و خصوصا بانک‌ها داده شود.
به گفته مدیر ارشد استان کرمانشاه، متاسفانه اکنون حتی مصوبات ستاد تسهیل هم مورد پذیرش هیات مدیره برخی بانک‌ها در استان‌ها نیست.
وی خواستار برداشتن قید منابع و مصارف در بانک‌های کرمانشاه شد و اظهار کرد: وقتی استانی بیش از 25 درصد نرخ بیکاری دارد، یعنی سپرده‌گذاری در بانک‌های آن پایین است و نمی‌توان بر اساس قید منابع و مصارف امور استان را پیش برد.
بازوند در بخش پایانی سخنان خود از اهمیت اقتصاد مقاومتی و لزوم تبدیل آن به یک فرهنگ سخن گفت و تصریح کرد: نباید بگذاریم اقتصاد مقاومتی هم به سرنوشت اصل 44 تبدیل شود.
وی با تاکید بر اینکه باید قانون رفع موانع اقتصاد مقاومتی تصویب شود، گفت: بین سه قوه اجماع کلی بر اقتصاد مقاومتی وجود دارد و فقط به وحدت رویه نیاز داریم تا اقتصاد مقاومتی را نهادینه کنیم.

در ادامه عارف ابراهیمی رئیس خانه معدن استان کرمانشاه از اهمیت اقتصاد معدن یاد کرد و افزود: بنا بر فرمایشات مقام معظم رهبری اقتصادی معدنی می تواند جایگزین بخشی از اقتصاد نفتی باشد.
وی سپس در خصوص وضعیت معادن استان کرمانشاه نیز گفت: در این سال ها هیچ کار اکتشافی دقیقی روی معادن استان انجام نشده است.
وی معتقد است کرمانشاه اگرچه از استان‌های برتر کشور در حوزه معدن نیست اما ذخایر خوب معدنی خصوصا در بخش قیرطبیعی دارد.
ابراهیمی از مهمترین شمکلات حوزه معدن هم نام برد و با بیان اینکه معدن درگیر رکود مزمن شده، تصریح کرد: برای حمایت از بخش معدن نیازمند کاهش حقوق دولتی، تسهیلات ارزان قیمت، واردات ماشین آلات و ... هستیم.

شرایط کشور ما "ضد تولید" است
نماینده کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی گفت: شرایط کشور ما ضد تولید است و دستگاه‌ها در خدمت بخش تولید نیستند.
عبدالرضا مصری با انتقاد از سخنرانی‌های زیاد و بی‌فایده که رایج شده، اظهار کرد: به بیان مشکلات عادت کرده ایم، بدون آنکه اصلاح، اجرا و عملی در کار باشد.
وی افزود: همه ما از مشکلات با خبریم، اما عزمی برای رفع آنها نداریم و حس می‌کنیم فقط با حرف زدن مشکلات را درست می‌کنیم.
عضو مجمع نمایندگان استان کرمانشاه از مشکلات اقتصادی کشور هم یاد کرد و چاره همه این مشکلات را رونق تولید دانست.
مصری خاطرنشان کرد: اگر استقلال، اشتغال، مالیات برای اداره امور کشور، ثروت و... می‌خواهیم، فقط باید تولید کنیم.
وی با انتقاد از اینکه اکنون شرایط کشور ما ضد تولید است و اعتقادی به تولید وجود ندارد، ادامه داد: امروز نظام بانکی و نظام اداری ما در خدمت بخش تولید نیست.
این نماینده مجلس یکی از راه‌های رونق تولید را ایجاد فرصت برابر برای تولیدکنندگان داخل و خارج از کشور دانست و یادآوری کرد: تا زمانی که این شرایط فراهم نباشد، امکان رقابت برای تولیدکننده ما وجود ندارد.
مصری در ادامه از بروکراسی اداری طولانی موجود در کشور یاد کرد و افزود: در کشور ما برای 80 میلیون نفر جمعیت سه میلیون نفر کارمند وجود دارد، در حالیکه در آمریکا به ازاء 300 میلیون نفر 800 هزار کارمند و در ژاپن 350 هزار کارمند دولت وجود دارد.
به گفته این نماینده مجلس، در تمام دنیا دولت حقوق می‌گیرد تا در خدمت مردم باشد، اما در کشور ما پول نفت، مالیات و ... جمع می‌شود تا هزینه‌های جاری بخش حاکمیتی تامین شود.

سید جواد حسینی‌کیا نماینده سنقر و کلیایی در مجلس شورای اسلامی نیز با انتقاد از نرخ بالای بیکاری در استان کرمانشاه، افزود: طی چند سال اخیر نرخ بیکاری در استان کرمانشاه از 19 درصد به 22 درصد افزایش یافته است.
وی اظهار کرد: متاسفانه ما سهم خود را از جنگ نگرفتیم و اگر به همان اندازه که بمب بر سرمان ریخت اعتبارات می‌گرفتیم، امروز استان کرمانشاه به طور کامل ساخته شده بود.
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس از مشکلات حوزه صنعت استان کرمانشاه هم یاد کرد و ادامه داد: حل مشکلات این بخش نیازمند حرکت جهادی است.
حسینی‌کیا از طولانی بودن روند صدور مجوزها در استان که 223 روز برای اخذ مجوز یک کسب و کار به طول می‌انجامد هم یاد کرد و ادامه داد: باید این مجوزها ظرف 20 روز صادر شود و هر مدیری که نتواند این امر را محقق کند، لیاقت کار در استان را ندارد.
وی خاطرنشان کرد: مشکل دیگر کرمانشاه این است که شهرک‌های صنعتی با آن وضعیتی که دارند جزو مناطق کمتر توسعه یافته محسوب نشده‌اند تا از معافیت‌های مالیاتی بهره‌مند شوند و حالا باید به اندازه اصفهان و تهران مالیات بدهند.
این نماینده مجلس از وضعیت کارخانه خودروسازی کرمانشاه که هنوز ظرفیت آن به 15 هزار دستگاه نرسیده هم انتقاد کرد و ادامه داد: این واحد ظرفیت تولید 100 هزار دستگاه خودرو را دارد و باید از این ظرفیت استفاده کرد.
وی همچنین خواستار حمایت بیشتر از واحدهای تولیدی استان شد.

برای رشد اقتصادی 8 درصدی به سالانه 200 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری نیاز داریم
نائب رئیس دوم کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی گفت: برای رسیدن به رشد اقتصادی هشت درصدی به سالانه 200 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در کشور احتیاج داریم.
فریدون احمدی اظهار کرد: مشکلات اقتصادی زیادی در کشور داریم و به نظر می‌رسد در اداره کشور خود را به خواب زده‌ایم.
وی یکی از مهمترین راه‌ها برای کاهش مشکلات اقتصادی در کشور را تسهیل فضای کسب و کار دانست و خاطرنشان کرد: 10 برابر دنیا کارمند داریم، اما جایگاه ما در فضای کسب و کار رتبه 120 دنیا است.
به گفته این نماینده مجلس، در دنیا تعداد کارمندان دولت دو نفر در برابر هر 800 نفر جمعیت است و در کشور ما به ازاء هر 80 نفر جمعیت دو کارمند دولت داریم.
احمدی ادامه داد: وقتی که حق و حقوق یک نفر را به 10 نفر می‌دهیم فساد ایجاد می‌شود، به علاوه اگر هر کارمند بخواهد برای اجرای وظیفه خود یک امضا پای مجوز بزند نتیجه آن چیزی جز طولانی شدن متوسط زمان مورد نیاز برای شروع یک کسب و کار تا 18 ماه نیست.
وی معتقد است، با این بروکراسی اداری پیچیده راه به جایی نمی‌بریم و باید به سمت تسهیل فضای کسب و کار برویم.
نائب رئیس دوم کمیسیون صنعت و معدن مجلس شورای اسلامی دومین اصل برای کمک به فضای اقتصادی کشور را رونق سرمایه‌گذاری دانست و تاکید کرد: از بودجه دولت که 98 درصد آن برای هزینه‌های جاری می‌رود آبی گرم نخواهد شد و باید به سمت جذب سرمایه‌های بخش خصوصی برویم.
احمدی سرمایه‌گذاری مورد نیاز برای ایجاد یک فرصت شغلی را به طور میانگین 250 میلیون تومان اعلام کرد و ادامه داد: به علاوه برای تحقق نرخ رشد اقتصادی هشت درصدی باید 5.5 درصد آن را از طریق سرمایه‌گذاری ایجاد کنیم که به این منظور سالانه 200 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری نیاز داریم.
این نماینده مجلس گفت: از این 200 میلیارد دلار نیز باید 50 میلیارد دلار از طریق سرمایه خارجی و 150 میلیارد دلار از طریق سرمایه‌های داخلی تامین شود.
احمدی عنوان کرد: سهم استان کرمانشاه نیز از این میزان سرمایه‌گذاری 2.5 درصد کشور است و معادل رقمی سالانه 20 هزار میلیارد تومان خواهد بود که باید جذب شود.
وی معتقد است، در کنار جذب سرمایه‌های جدید، باید سرمایه‌هایی که از قبل داشتیم را نیز حفظ و از فرار آنها جلوگیری کنیم.
نائب رئیس دوم کمیسیون صنعت و معدن مجلس شورای اسلامی ارتقا بهره‌وری را نیز ضروری خواند و تاکید کرد: از هشت درصد نرخ رشد اقتصادی، 5.5 درصد مربوط به سرمایه‌گذاری و 2.5 درصد مربوط به ارتقا بهره‌وری در نظام اداری است که متاسفانه ما در این بخش هم کمتر از نیم درصد بهره‌وری داریم.
وی در پایان از وضعیت نامناسب کرمانشاه در حوزه صنعت و معدن هم یاد کرد.

رضا علیزاده نائب رئیس اول کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی نیز گفت: فضای اقتصادی در کشور و استان کرمانشاه آنقدرها که فکر می‌کنیم بد نیست و نباید روحیه خود را از دست بدهیم.
وی با بیان اینکه اصلاح شاخص‌های اقتصاد دستوری و به اجبار نیست، تصریح کرد: برای مثال نمی‌توانیم به اجبار نرخ سود بانک‌ها را کم کنیم، بلکه باید شرایط اقتصادی کشور را بگونه‌ای اصلاح کنیم که نرخ بهره بانکی خود به خود پایین بیاید.
این نماینده مجلس سپس از وضعیت استان کرمانشاه در حوزه صنعت و معدن هم یاد کرد و افزود: سهم بخش صنعت، معدن و تجارت از تولید ناخالص داخلی در استان کرمانشاه 29.75 درصد است که با میانگین 30 درصدی کشور تفاوت چندانی ندارد.
وی اظهار کرد: کرمانشاه در حوزه معدن ذخایر خوبی دارد که باید میزان دقیق ذخایر آن مشخص شود. از جمله این مواد معدنی می‌توان به قیرطبیعی اشاره کرد که کرمانشاه سهم 75 درصدی از ذخایر قیرطبیعی کشور را دارد.
علیزاده از ذخایر سنگ تزئینی استان کرمانشاه و وجود 19 معدن در این حوزه با 500 نیروی کار هم خبر داد و گفت: کرمانشاه ذخایر خوبی هم از سیلیس، منیزیوم و منگنز دارد.
نائب رئیس کمیسیون صنعت و معدن مجلس شورای اسلامی بر لزوم توجه به صادرات فرآورده‌های معدنی استان کرمانشاه خصوصا به بازار هم جوار کشور عراق تاکید کرد.

خواندن 458 دفعه آخرین ویرایش در یکشنبه, 05 آذر 1396 14:21