حمایت از کالای ایرانی
Logo
یکشنبه, 05 آذر 1396 14:17

شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان کرمانشاه با حضور رئیس اتاق ایران و اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی برگزار شد

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

به گزارش روابط عمومی اتاق کرمانشاه، کیوان کاشفی شامگاه پنجشنبه در جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی که با حضور رئیس اتاق ایران و اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس در استانداری کرمانشاه برگزار شد، اظهار داشت: استان کرمانشاه 2.59 درصد جمعیت کشور و یک و نیم درصد از مساحت کل کشور را دارد.
رئیس اتاق بازرگانی کرمانشاه با اشاره به وجود 14 شهرستان و 31 بخش در استان گفت: 5.9 میلیارد مترمکعب حجم ابهای سطحی را در استان داریم و شاید داشتن آب یکی از ملاک‌هایی است که توسعه استان را به دنبال خواهد داشت.


کاشفی وسعت اراضی کشاورزی آبی استان کرمانشاه را 235 هزار هکتار و وسعت اراضی دیم را 711 هزار هکتار اعلام کرد و افزود: 8 سد در حال بهره برداری و 8 سد در دست احداث در استان داریم که با احداث آنها 851 میلیون متر مکعب به ظرفیت آبهاب ما اضافه می‌شود.
وی با بیان اینکه استان کرمانشاه در تولید نخود رتبه اول، تولید جو و ذرت رتبه دوم را داراست، گفت: 517 واحد صنعتی فعال و 199 واحد نیمه فعال، 22 شهرک صنعتی 5 نیروگاه در دست بهره‌برداری در استان داریم و 3 نیروگاه دیگر نیز در دست احداث است.
کاشفی به فعالیت دو کارخانه سیمان بزرگ سیمان در استان با ظرفیت 3.4 میلیون تن تولید و صادارات در استان اشاره کرد و افزود: واحدهای پتروشیمی، سیمان کاشی و قطعات خودرو را در استان داریم و چند واحد صنایع غذایی رب گوجه و روغن نباتی ما جزو واحدهای نمونه کشور بشمار می‌آیند.
رئیس اتاق بازرگانی کرمانشاه با اشاره به وجود3 پتروشیمی فعال در استان کرمانشاه گفت: یک پتروشیمی دیگر نیز در حال احداث است که ظرفیتی برای صنایع تولیدی است و متاسفانه در بحث ایجاد صنایع تبدیلی دچار محرومیت هستیم.
کاشفی به بیان ظرفیت‌های استان کرمانشاه در بخش معدن پرداخت و افزود: 20 نوع ماده معدنی مختلف در استان داریم اعم از قیرطبیعی که بزرگترین آن در کشور و هنوز نتوانستیم علم روز فرآوری آن را به خدمت بگیریم. همچنین کارخانه سرامیک و3 واحد کاشی و سرامیک، 33 واحد سنگ بری و... در استان داریم.
وی با بیان اینکه طی 4 سال گذشته 10 میلیارد دلار صادرات از مرزهای استان کرمانشاه انجام شده، تصریح کرد: هر ساله بیش از 2 میلیارد و 500 میلیون دلار صادرات را داشتیم و 50 درصد صادرات کشور به عراق از مرزهای این استان انجام می‌شود.
کاشفی 23 بیمارستان با 3450 تخت، قطبیت درمان و آموزش را از دیگر ظرفیت‌های استان کرمانشاه برشمرد و گفت: 2100 اثر تاریخی و طبیعی از جمله کتیبه جهانی بیستون در استان وجود دارد.
رئیس اتاق بازرگانی استان کرمانشاه با اشاره به اقلیم 4 فصل استان کرمانشاه گفت: 60رشته صنایع دستی در استان فعال است همچنین 28 هتل در حال فعالیت داریم.
وی در خصوص شاخص کسب و کار استان بیان کرد: بر اساس آخرین شاخص کسب و کار استان که مربوط به پاییز سال گذشته است، موقعیت ما جزو استان‌های هفتم کشور است.
کاشفی در ادامه با اشاره به نرخ 22 درصدی بیکاری استان اظهار کرد: در بحث درآمد هزینه خانوارهای استان، متوسط شکاف هزینه درآمدی در کشور 2863 از میانگین 15 میلیون است اما در استان ما 520 هزار تومان است.
وی اردبیل، چهارمحال بختیاری، کردستان و کرمانشاه را 4 استان بالای با نرخ بیکاری بالای 15 درصد اعلام کرد و گفت: چهار محال بختیاری و کرمانشاه نرخ بیکاری بیش از بیست درصد دارند و لذا به به اتفاقاتی خارج از سیستم معمولی نیاز داریم تا بتوانیم خود را به نُرم کشوری برسانیم و برای این4 استان پیشنهاداتی داریم از قبیل بسته حمایتی که بتوان امکان ایجاد سریع 30 هزار شغل جدید را در یک فرآیند تعریف کنیم و این تعداد شغل می‌تواند 5 درصد نرخ بیکاری را کم کند.
کاشفی اختصاص منابع برای استان و واحدهای تولیدی، تقویت منابع فنی اعتباری و تامین طرح های توسعه نیمه تمام را از دیگر پیشنهادات عنوان کرد و افزود: در در بخش معافیت‌های مالیاتی نیاز به کمک داریم به عنوان مثال چند واحد داریم که کنار شهرک صنعتی هستند اما معافیت مالیاتی به آنها تعلق نمی‌گیرد.
وی خواستار تخصیص بسته های اختصاصی ویژه به استان و تخصیص منابع لازم جهت راه اندازی واحدهای بزرگ و مادر در حوزه های مختلف کشت و صنعت و پتروشیمی و... شد و گفت: پیشنهاد می‌شود کمیته‌ای با سه ضلع داشته باشیم که یک ضلع آن را استانداری چهار استان، یک ضلع آن را نمایندگان و یک ضلع دیگر را بخش خصوصی تشکیل دهند و برای این چهار استان در بودجه های سالیانه لحاظ شود تا تحرک را به استان برگرداند.
کاشفی افزود: اگر قرار است به توازن منطقه ای برسیم و کل کشور یک نواخت رشد کند چاره ای نداریم جز اینکه کمک کنیم.

مدیران استانی باید قدرت عمل بیشتری داشته باشند
رییس اتاق بازرگانی ایران گفت: مدیران استانی باید دارای قدرت عمل بیشتری شوند تا براساس نیاز و شرایط بتوانند تصمیمات منطقه ای بگیرند.

غلامحسین شافعی با بیان اینکه در برنامه های توسعه ای کمتر به توانمندیهای منطقه ای توجه شده، اظهار کرد: شرایط استانها با هم متفاوت است، اما در برنامه های توسعه ای نسخه واحد می نویسیم، درحالیکه برای هر منطقه باید بر اساس شرایط آن منطقه برنامه تدوین شود.

شافعی با انتقاد از تمرکزی که در کشور ایجاد شده، گفت: باید این دیوار بزرگ تمرکز که در کشور ایجاد شده را بشکنیم.

وی با بیان اینکه اختیارات استانداران برای اعمال مدیریت های منطقه ای باید افزایش یابد، گفت: مدیران استانها باید قدرت عمل بیشتری داشته باشند تا بر اساس شرایط بتوانند تصمیمات منطقه ای بگیرند.

شافعی ادامه داد: از یک سال پیش در اتاق ایران کاری را شروع کردیم تا بتوانیم موضوع توسعه منطقه ای را به دولت ارئه دهیم. بر اساس این طرح کشور بر اساس اشتراکات هر منطقه به هفت یا هشت منطقه تقسیم می شود و توسعه این مناطق بر اساس ظرفیت ها و پتانسیل ها دنبال می شود.

رییس اتاق ایران افزود: بر اساس این طرح ایجاد صندوق های توسعه منطقه ای با کمک دولت مد نظر است.

وی با بیان در وزارت کشور و دولت نیز چنین دیدگاهی وجود دارد، گفت: امیدواریم مجلس نیز این را مد نظر داشته باشد.

شافعی همچنین به کارآمدتر شدن شورای گفت و گو دولت و بخش خصوصی در برنامه ششم توسعه اشاره کرد.

باید از تیم اقتصادی دولت صدای واحد به گوش برسد
رییس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: از رییس جمهور انتظار داریم برای تشکیل دولت دوم با وسواس و دقت بیشتری اعضای اقتصادی کابینه را انتخاب کند.

محمدرضا پورابراهیمی با بیان اینکه از تمام ظرفیت های کمیسیون اقتصادی برای کمک به دولت جهت حل مشکلات اقتصادی استفاده خواهیم کرد، اظهار کرد: از رییس جمهور نیز انتظار داریم توجه ویژه ای به انتخاب اعضای اقتصادی کابینه داشته باشد.

وی افزود: رییس کل بانک مرکزی، وزیر اقتصاد و دارایی، وزیر صنعت، معدن و تجارت، رییس سازمان برنامه و بودجه و وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، پنج عضو اصلی اقتصادی دولت هستند که انتظار داریم با وسواس و نگاه ویژه و تخصصی انتخاب شوند تا تحولات مهم اقتصادی را پیگیری کنند.

پورابراهیمی ادامه داد: از ویژگیهایی که انتظار داریم اعضای اقتصادی کابینه داشته باشند تعامل خوب با یکدیگر است. اگر این تعامل وجود نداشته باشد نمی توان تصمیمات اقتصادی مناسبی گرفت.

وی با بیان اینکه از تیم اقتصادی دولت باید صدای واحد به گوش برسد، گفت: بارها شاهد بوده ایم که رییس کل بانک مرکزی مطلبی را عنوان کرده و وزیر اقتصاد کاملا متفاوت با آن صحبت کرده است که این باعث ایجاد چالش در تصمیمات اقتصادی می شود.

نماینده مردم کرمان استفاده از نیروهای جوان، توانمند و متخصص را از دیگر انتظارات برشمرد و گفت: رییس جمهور نیز در نشست خبری پس از انتخابات بر استفاده از نیروهای جوان تاکید کرد که جای خوشحالی دارد.

وی با بیان اینکه اعضای کابینه باید با مجلس نیز تعامل خوبی داشته باشند، گفت: هیچ وزیر نمی تواند موفق شود، مگر تعامل مثبتی با مجلس داشته باشد.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس جسارت در تصمیم گیری را از دیگر ویژگیهایی دانست که باید اعضای اقتصادی کابینه داشته باشند و گفت: به مدیران جسوری نیاز داریم که در حوزه اقتصاد تصمیمات جسورانه بگیرند. اقتصاد کشور با رویکرد محافظه کارانه اداره نمی شود.

پورابراهیمی افزود: امیدواریم تیم اقتصادی دولت دوم دکتر روحانی تیمی قوی باشد که منشاء تحولات اقتصادی در کشور گردد.

وی همچنین با انتقاد از ساختار متمرکز قدرت در کشور، گفت: نتیجه این ساختار توسعه نامتوازن کنونی کشور است.

این نماینده مجلس افزود: در برنامه ششم توسعه تا حدودی اختیارات استانداران افزایش یافته است.

پور ابراهیمی به نرخ بالای بیکاری استان کرمانشاه نیز اشاره کرد و گفت: در برنامه ششم توسعه آمده که شهرستانهایی که نرخ بیکاری بالاتر از میانگین کشور دارند از تمام معافیت هایی که در مناطق آزاد تجاری صنعتی وجود دارد، برخوردار شوند و باید از این ظرفیت و دیگر ظرفیت های قانونی برای کاهش بیکاری استان استفاده شود.

وی با بیان اینکه کرمانشاه استان زرخیزی است، گفت: آماده ایم از منابع صندوق توسعه ملی برای توسعه این استان کمک کنیم.

باید فکری اساسی برای شکاف ایجاد شده بین استانهای برخوردار و کمتر برخوردار شود
اسدالله رازانی استاندار کرمانشاه در این نشست با اشاره به موقعیت و پتانسیل های استان کرمانشاه، گفت: استان کرمانشاه در حوزه کشاورزی پتانسیل بالایی دارد و باید به سمتی برویم که تولیدات استان در بخش کشاورزی افزایش یابد.

وی به 370 کیلومتر مرز مشترک استان با کشور عراق در دو بخش کردی و عربی اشاره کرد و گفت: در سالهای اخیر از حدود شش میلیارد دلار صادرات ایرن به عراق حدود 50 درصد آن از مرزهای استان ما صورت گرفته که نشان از ظرفیت های استان در حوزه تجارت خارجی دارد.

وی با اشاره به اینکه راه آهن تا حدود یک ماه دیگر به کرمانشاه می رسد، گفت: این مسیر در ادامه به سمت خسروی خواهد رفت.

استاندار کرمانشاه یکی از مشکلات استان را موضوع حاشیه نشینی دانست که چالش های زیادی را ایجاد کرده و گفت: دلیل اصلی این موضوع مهاجرت از شهرهای کوچک به مرکز استان خصوصا در سالهای جنگ تحمیلی است.

وی با بیان اینکه نرخ رشد جمعیت استان بسیار پایین و دو دهم درصد است، گفت: عمده افرادی که از استان مهاجرات می کنند نیز افراد جوان و نخبه هستند.

رازانی گفت: در مجموع با وجود کارهای بزرگی که در استان انجام شده، با مشکلاتی نظیر نرخ بالای بیکاری، حاشیه نشینی، مهاجرت و... مواجهیم.

وی در ادامه با بیان اینکه در نظام برنامه ریزی کشور هیچگاه برش منطقه ای و استانی قابل توجهی نداشته ایم، گفت: خواستار این هستیم که به استاهایی با وضعیت مشابه ما نگاه ویژه تری شود و سیاست های ترجیحی همچون معافیت در مالیات در نظر گرفته شود.

وی با اشاره به هدف گذاری انجام شده برای کاهش نرخ بیکاری کشور به حدو هشت درصد دی برنامه ششم توسعه، گفت: این اتفاق نخواهد افتاد مگر به استانهایی همچون کرمانشاه که نرخ بیکاری بالایی دارند، توجه ویژه شود و تخصیص منابع هدفمند باشد.

رازانی با اعلام 22 درصدی نرخ بیکاری استان، گفت: برای رسیدن نرخ بیکاری استان به هشت درصد باید سالانه سه درصد از نرخ بیکاری استان کاهش یابد که مستلزم ایجاد سالی 30 هزار شغل در استان است.

وی همچنین با اشاره به تفاوت معنادار بین استانهای کشور بلحاظ برخی شاخص های اقتصادی، گفت: بعنوان نمونه سرانه سپرده گذاری در استان چهار و نیم میلیون تومان و در کشور 13 میلیون تومان است و باید فکری اساسی برای شکاف ایجاد شده بین استانهای برخوردار و کمتر برخوردار کشور شود.

کیوان کاشفی رییس اتاق بازرگانی استان کرمانشاه نیز به مزیت های استان در بخش های مختلف اشاره کرد و گفت: یکی از مزیت های استان حوزه تجارت خارجی است، بگونه ای که در چهار سال گذشته 10 میلیارد دلار صادرات به عراق از مرزهای این استان صورت گرفته است.

کاشفی با اشاره به نرخ بالای بیکاری استان، گفت: چهار استان کشور و از جمله کرماشناه نرخ بیکاری بالای 15 درصد دارند که باید بسته های حمایتی برای آنها در نظر گرفته شود.

وی تقویت کمک های فنی و اعتباری، تکمیل طرح های توسعه ای، احداث واحدهای بزرگ و مادر و تقویت زیرساخت ها همچون احداث راه آهن را از مواردی برشمرد که می تواند به کاهش نرخ بیکاری این استانها کمک کند.

کاشفی پیشنها داد، برای کاهش نرخ بیکاری این استانها کمیته ای مرکب از استانداری، نمایندگان مجلس و بخش خصوصی تشکیل شود و پیشنهاداتی مطرح کنند که در مجلس مورد تصویب قرار بگیرد.

وی افزود: اگر قرار است به سمت توسعه برویم چاره ای نداریم جز اینکه کمک کنیم در مناطق و استانهای کشور توازن شکل بگیرد.

خواندن 412 دفعه آخرین ویرایش در یکشنبه, 05 آذر 1396 14:19