سال رونق تولید
Logo
یکشنبه, 05 آذر 1396 14:17

رئیس اتاق کرمانشاه در شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان: جایگاه هیاتهای حل اختلاف مالیاتی در شان مودیان نیست

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

به گزارش روابط عمومی اتاق کرمانشاه، کیوان کاشفی در بیست و سومین نشست شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان کرمانشاه که در محل استانداری برگزار شد عنوان کرد: هیات‌ها حل اختلاف مالیات مکان مناسبی که در شان مودیان باشد ندارند، به علاوه گاهی در رسیدگی به پرونده‌ها عدالت رعایت نمی‌شود.

وی ادامه داد: همچنین گاهی هیات‌های حل اختلاف برنامه مشخصی برای رسیدگی به پرونده‌ها ندارند و از قبل به مودیان اطلاع رسانی نمی‌کنند.
کاشفی از مشکل نبود درمانگاه در شهرک‌های صنعتی جاده بیستون یاد کرد و افزود: اگرچه برای احداث این درمانگاه پیگیری‌های زیادی انجام شد، اما هنوز به نتیجه نرسیده است.

به گفته این مسئول، اکنون در شهرک صنعتی فرامان 2147 نفر و در شهرک صنعتی بیستون 725 نفر مشغول به کار هستند، به علاوه شهرک صنعتی زاگرس نیز در همین حوالی در دست تاسیس است.
وی با اشاره به جمعیت فعال نزدیک به سه هزار نفری در این شهرک‌های صنعتی خاطرنشان کرد: اگر در این مناطق حادثه‌ای رخ دهد، مرکز پزشکی و درمانگاه برای کمک به افراد آسیب دیده وجود ندارد.
عضو هیات رئیسه اتاق ایران گفت: شرکت شهرک‌های صنعتی اعلام آمادگی کرده مکانی را در این خصوص اختصاص دهد، اما دانشگاه علوم پزشکی همکاری لازم را در این خصوص ندارد.
کاشفی در ادامه به معضل بلوکه کردن بخشی از تسهیلات از سوی بانک‌ها هم اشاره داشت و گفت: متاسفانه بانک‌ها هنگام پرداخت تسهیلات بخشی از مبلغ را بلوکه می‌کنند که با بررسی‌های انجام شده متوجه شدیم بخشی از این اقدامات از ید آنها در استان خارج است و از سوی هیات مدیره بانکهای کشور به آنها اعلام می‌شود.
وی تصریح کرد: پیگیریم که از طریق شورای گفت و گوی ملی به این ماجرا رسیدگی شود.
رئیس اتاق کرمانشاه در ادامه به قطعی برق و گاز واحدهای تولید اشاره کرد و گفت: تقاضا داریم شرکت‌های خدمت رسان مانند آب، گاز، برق و مخابرات در زمان اضطرار و یا کمبود، اولویت قطع خدمات را برای واحدهای تولیدی نگذارند.
وی اظهار کرد: متاسفانه در زمانی که کمبود وجود دارد و یا در زمان اضطرار، شرکت‌های خدمت رسان خصوصا شرکتهای برق و گاز، اولویت قطع را با واحدهای تولیدی می‌گذارند.
کاشفی ادامه داد: این قطع ناگهانی خدمات گاهی خسارات چند صد میلیون تومانی برای این واحدها به همراه دارد.
رئیس اتاق کرمانشاه در ادامه با اشاره به ماده 25 قانون بهبود فضای کسب و کار، خاطرنشان کرد: بر اساس این ماده نباید اولویت قطع خدمات با واحدهای تولیدی باشد
وی در پایان به مصوبات پیشین شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان نیز اشاره داشت و ادامه داد: برقراری کارگروه استانی صادرات مشتقات نفتی از خروجی مصوبات شورا بود که اکنون فعال شده و امیدواریم بتواند به استان‌های همجوار نیز ارائه خدمات کند.

پیگیریم شهرک صنعتی زاگرس و محوطه پالایشگاه آناهیتا منطقه ویژه اقتصادی شود
اسدلله رازانی، استاندار کرمانشاه گفت: پیشنهاد داده و پیگیریم که مجموعه شهرک صنعتی زاگرس و محوطه پالایشگاه آناهیتا به منطقه ویژه اقتصادی تبدیل شود.
وی اظهار کرد: پیشنهادی را بررسی کردیم که بر اساس آن شهرک صنعتی زاگرس و محدوده پالایشگاه آناهیتا به منطقه ویژه اقتصادی تبدیل شود، این پیشنهاد را ارائه می‌کنیم و پیگیر اجرای آن خواهیم بود.
وی ادامه داد: هدف ما این است که این منطقه ویژه اقتصادی شبیه منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان و ... رونق بگیرد و بتوانیم از تسهیلات آن خصوصا معافیت مالیاتی 15 ساله استفاده کنیم.
استاندار کرمانشاه معتقد است، در این صورت دیگر ابهاماتی که در مورد معافیت مالیاتی پالایشگاه آناهیتا وجود دارد و به توجیه اقتصادی آن لطمه می‌زند، دیگر وجود نخواهد داشت.
رازانی در ادامه به موضوع ساخت درمانگاه و واحد بهداشتی در محدوده شهرک‌های صنعتی جاده بیستون کرمانشاه اشاره داشت و افزود: اکثر واحدهای این مناطق به صورت یک شیفت کار می‌کنند و تنها نیازی که ممکن است داشته باشند، حوادث کار است.
وی استقرار یک مرکز اورژانس و آمبولانس در این محدوده را بهتر دانست و تاکید کرد: وجود پایگاه اورژانس و یا ایجاد یک درمانگاه خصوصی بهتر است، زیرا سیاست دولت نیز خصوصی سازی و واگذاری امور به خود مردم است.
استاندار کرمانشاه سپس به مباحث دعاوی مالیاتی بخش خصوصی و مودیان مالیاتی اشاره داشت و افزود: باید حق و انصاف در رسیدگی به پرونده‌ها ملاک باشد، رسیدگی به پرونده‌ها به دلیل اردحام بالای کار سوری نباشد، به علاوه شان و تکریم بخش خصوصی نیز در این بین مدنظر قرار گیرد.
رازانی در خصوص مکان هیات‌های حل اختلاف مالیاتی نیز یادآوری کرد: باید این اماکن در شان مودیان باشد و اگر کمکی در این خصوص از ما برمی‌آید، کوتاهی نخواهیم کرد.
وی در ادامه با بیان اینکه گاهی برخی از شرکت‌های سود ده پول گاز، برق و ... را نمی‌پردارند و به تعویق انداختن بدهی را هنر می‌دانند، تاکید کرد: نباید همیشه فکر کنیم دستگاه‌های خدمت رسان مقصر هستند .
استاندار کرمانشاه گفت: در مواردی که به دلیل بدهی و یا اضطرار خدماتی مانند گاز، برق و ... واحدهای تولیدی و صنعتی قرار است قطع شود، ابتدا باید استانداری از چند روز قبل در جریان باشد و بدون هماهنگی ارائه خدمات به واحدها قطع نشود.

شهرک‌های صنعتی محدوده جاده بیستون به پوشش درمانی نیاز دارند
رضا رحیمی، معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری کرمانشاه با اشاره به شرایط متفاوت شهرک‌های صنعتی و خطری که از نظر حوادث کار افراد فعال در این شهرک‌ها را تهدید می‌کند، وجود یک مرکز درمانی و یا نوعی پوشش درمانی در شهرک‌های صنعتی جاده بیستون کرمانشاه را ضروری دانست.
وی اظهار کرد: در محدوده جاده بیستون سه شهرک صنعتی بیستون، فرامان و زاگرس را داریم که نیروی کار فعال و قابل توجهی در این شهرک‌ها مشغولند.
وی با بیان اینکه نزدیکترین فاصله این شهرک‌ها با مرکز درمانی داخل شهر و یا روستای "رحیم‌آباد" بیش از نیم ساعت است، افزود: اگر مشکل و یا حادثه‌ای برای افراد شاغل در این شهرک‌ها ایجاد شود، ممکن است به دلیل دیر رسیدن به مرکز درمانی با مشکل مواجه شوند.
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری کرمانشاه ادامه داد: ماهیت سوانحی که در شهرک‌های صنعتی رخ می‌دهد با مناطق شهری و روستایی متفاوت است و این مناطق حتما به مرکز درمانی یا پایگاه اورژانس نیاز دارند.

جهانبخش شکری رئیس خانه صنعت و معدن استان کرمانشاه نیز احداث درمانگاه در مجموعه شهرک‌های صنعتی کرمانشاه را ضروری خواند و افزود: در هر یک از این شهرک‌ها چندین نگهبان واحدهای تولیدی را داریم که با خانواده در آنجا سکونت دارند و نیازمند مرکز درمانی هستند.
وی گفت: در شهرک‌های صنعتی هر لحظه برای نیروی کار امکان حادثه و خطر وجود دارد، لذا وجود درمانگاه ضروری است، حتی اگر لازم باشد خود صنعتگران نیز برای احداث این درمانگاه مشارکت خواهند داشت.

در ادامه پرویز اردلان معاون اجرایی مرکز بهداشت استان کرمانشاه نیز در این خصوص اظهار کرد: بر اساس ضوابط طرح توسعه شبکه بهداشت و درمان، ایجاد درمانگاه فقط برای مناطق دارای جمعیت ساکن و خانوار امکان پذیر است و معیارهای خاص خود را دارد.
وی با بیان اینکه وزارت بهداشت مجوز و تشکیلات برای ایجاد چنین درمانگاهی نمی‌دهد، عنوان کرد: ما در شهرک صنعتی این منطقه هفت خانه بهداشت کارگری داریم که فعال هستند، به علاوه کلینیک‌های طب کار بخش خصوصی و دولتی نیز در سطح شهر دایرند و افراد می‌توانند به آنها مراجعه کنند.
به گفته این مسئول، از سوی دیگر روستای رحیم آباد در نزدیکی این شهرکها دارای درمانگاه است و افراد در زمان نیاز می‌توانند از خدمات آن استفاده کنند.

هادی ملکشاهی مدیر کل امور مالیاتی استان کرمانشاه نیز در خصوص وضعیت معافیت‌های مالیاتی در نقاط مختلف استان گفت: تمام شرکت‌هایی که در مناطق محروم و کمتر توسعه یافته استان قرار دارند، از معافیت مالیاتی 10 ساله برخوردار هستند و اگر در محدوده شهرک صنعتی باشند، این معافیت به 13 سال می‌رسد.
وی خاطرنشان کرد: شهرستان‌های پاوه، جوانرود، ثلاث باباجانی، دالاهو، روانسر، سرپل‌ذهاب، قصرشیرین و گیلانغرب شهرستان‌های کمتر توسعه یافته محسوب می‌شوند که معافیت 10 ساله دارند.
به گفته این مسئول، معیارهای دیگری هم برای معافیت مالیاتی شرکت‌ها وجود دارد، برای مثال پروانه بهره‌برداری آنها باید از ابتدای سال 95 صادر شده باشد و یا اینکه حتما اشخاص حقوقی غیردولتی صاحب شرکت‌ها باشند.

خواندن 400 دفعه آخرین ویرایش در یکشنبه, 05 آذر 1396 14:19