اتاق کرمانشاه

اتاق کرمانشاه

به اطلاع می رساند اولین کنفرانس بین المللی استراتژی برند با هدف ایجاد مشارکت و تعامل دانشگران، پژوهشگران، متخصصین و مدیران حوزه برند و برندسازی با مشارکت و همراهی سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران، دانشگاه علامه طباطبائی، دانشگاه تبریز، دانشگاه صنایع و معادن، دانشگاه نور طوبی انجمن مدیریت ایران، موسسه IDCORP مالزی، موسسه عالی مدیریت دانش و سایر نهاد و سازمان های مرتبط طی روزهای 8 و 9 بهمن 1393 در مرکز همایش های بین المللی صدا و سیما برگزار می گردد.
از جمله مهمترین برنامه های این کنفرانس می توان به ارائه مقالات تخصصی، برگزاری کارگاه های تخصصی، سخنرانی های کلیدی داخلی و خارجی، ارائه مورد کاوی های ملی و بین المللی، نمایشگاه جانبی اشاره کرد.
اطلاعات کامل کنفرانس از طریق وب سایت رسمی به آدرس: www.brandconf.ir در دسترس می باشد.

علاقه مندان جهت شرکت و کسب اطلاعات بیشتر با تلفن 09199168213 سرکار خانم کریم زاده تماس حاصل نمایند.

 

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: مذاکره نمایندگان بانک مرکزی با چینی‌ها در مورد فاینانس طرح‌های اقتصادی مثبت بوده و اجرای پروژه‌ها سرعت می‌گیرد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، محمدرضا نعمت زاده در حاشیه مراسم امضای قرارداد مشارکت مدنی آلومینیوم جنوب در جمع خبرنگاران اظهار داشت: نتایج مذاکرات نمایندگان بانک مرکزی با چینی‌ها در مورد فاینانس پروژه‌های اقتصادی کشور مثبت بوده و این مسئله باعث می‌شود تا اجرای طرح‌ها با سرعت بیشتری همراه شود.

وی تصریح کرد: راه برای استفاده از فاینانس چینی هموارتر شده و مذاکرات در این مورد ادامه دارد تا کارها در حال پیشرفت است تا با تأمین مالی طرح‌ها، سرعت بیشتری بگیرند.

نعمت زاده در مورد تأمین مالی ریالی طرح‌های اقتصادی نیز گفت: قرار است سهم ریالی طرح‌ها از طریق آورده سهامداران تأمین شود.

یکشنبه, 02 شهریور 1393 ساعت 08:19

مرزهای نفوذ پذیر؛ کابوس انگلیسی ها

لندن - ایرنا- ساندی تلگراف روز یکشنبه نوشت که نفوذ پذیر بودن مرزهای انگلیس پرسش هایی را درخصوص توانایی این کشور برای دستگیری افراط گرایان مظنون به اعمال تروریستی در زمان بازگشت شان از کشورهای سوریه و عراق ایجاد کرده است.

به گزارش ایرنا، ساندی تلگراف عنوان کرد: آمار حاکی از آن است که هزاران تن از مهاجران غیرقانونی هر سال از طریق منافذ موجود در مرزهای بریتانیا ناپدید می شوند.

به نوشته ساندی تلگراف ، آمار وزارت کشور که به دست این روزنامه رسیده ،موید آن است که شمار مهاجرانی که بعد از متوقف شدن در کنترل های مرزی به دلیل جعلی بودن پاسپورت یا ویزای شان ، ناپدید می شوند، به نحو عجیبی افزایش یافته است.

ساندی تلگراف نوشت: براساس این آمارها که در چارچوب قانون آزادی اطلاعات افشا می شود، از 3 هزار و 527 مهاجری که سال گذشته میلادی بعد از متوقف شدن در ایستگاه های بازرسی مرزی ناپدید شده اند، تنها 846 نفر پیدا شده اند و هنوز اطلاعی از مابقی آنها در دست نیست.

این روزنامه افزود: البته این آمار مربوط به کسانی است که در پست های بازرسی مرزی با مشکل مواجه شده اند و شامل کسانی که به نحوی موفق می شوند به رغم داشتن مشکلات یاد شده از این سیستم های کنترلی و نظارتی عبور کنند، نمی شود.

یه نوشته ساندی تلگراف، این آمارها در زمانی منتشر می شود که دیوید کامرون نخست وزیر و ˈترزا میˈ وزیر کشور انگلیس نسبت به خطر افراط گرایان و تروریست هایی که برای جنگیدن به سوریه و عراق رفته اند، برای بریتانیا هشدار داده اند.

این روزنامه با اشاره به حضور حداقل 500 بریتانیایی در صف گروه های افراطی و تروریستی در عراق و سوریه نوشت: مقامات بریتانیا بر این باور هستند که بازگشت این افراد یک تهدید امنیتی برای این کشور به شمار می رود.

مقامات انگلیس گفته اند که افراد مظنون به دست داشتن در اعمال تروریستی در کشورهای عراق و سوریه در زمان بازگشت به بریتانیا دستگیر خواهند شد.

رئیس پارلمان عراق با بیان اینکه مداخله‌ی آمریکا در عراق برای مقابله با گروه داعش مسئله مهمی است، گفت: ما کمیته‌ای پارلمانی را برای بررسی رخدادهای مسجد دیالی تشکیل داده و این کمیته ظرف 48 ساعت آینده گزارش خود را اعلام می‌کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه‌ی خبری المسله، "سلیم جبوری"، رئیس پارلمان عراق در سخنانی گفت: مداخله‌ی آمریکا برای مقابله با گروه "دولت اسلامی (داعش)" مسئله مهم و استراتژیکی است.

وی تصریح کرد: فراکسیون‌ها حق دارند موضع خود را در خصوص تعلیق یا کناره‌گیری از دولت اعلام کنند.

جبوری همچنین در خصوص کشته شدن 70 نمازگزار سنی در مسجد مصعب بن عمیر، در استان دیالی گفت: ما تماس‌های زیادی را برای بررسی این مسئله با طرف‌های ذی‌ربط برقرار کرده‌ایم و با تمامی کسانی که ادعا می‌کنند عضو یک مؤسسه نظامی هستند و بعد با انگیزه‌های سیاسی یا طایفه‌ای مردم را مورد هدف قرار می‌دهند، به شدت مقابله خواهیم کرد.

وی گفت: تنها یک طرف مسئول جنایت‌های قبلی و کنونی است برای همین ما باید داشتن سلاح را فقط به دولت منحصر کنیم.

جبوری بر اهمیت جدا کردن مسائل سیاسی از مسائل امنیتی تأکید کرد و گفت: ما کمیته‌ای پارلمانی را برای بررسی حادثه مسجد مصعب تشکیل داده‌ایم و ظرف 48 ساعت آینده این کمیته گزارش خود را اعلام می‌کند.

جبوری خاطرنشان کرد: پارلمان در تلاش است تا قانونی را برای منحصر کردن سلاح به دولت تصویب کند و دولت جدید را به دور از مسائل سیاسی تشکیل دهد.

وی تأکید کرد: باید مذاکرات تشکیل دولت را بر اساس جدول زمانی قانون اساسی تکمیل کرد.

جبوری اظهار داشت: گروه‌های سیاسی شیعی تلاش می‌کنند تا مرکزیت را در دولت عراق حفظ کنند و این در حالی است که سنی‌ها برای تشکیل اقلیم‌ها تلاش می‌کنند.

وی گفت: من با بقیه فراکسیون‌ها برای تشکیل دولتی یکپارچه و به خاطر نگران بودن نسبت به تقسیم کشور تلاش می‌کنم.

جبوری در خصوص عملیات نیروهای پیشمرگ تأکید کرد: نیروهای پیشمرگ تنها در اقلیم کردستان با داعش مقابله می‌کنند.

انتهای پیام

یکشنبه, 02 شهریور 1393 ساعت 08:04

سیاست تازۀ غرب برای مهار داعش

اظهارات مقامات دولت انگلیس و آمریکا طی چند روز اخیر بیانگر سیاست جدیدی است که کشورهای غربی در نظر دارند برای مقابله با دولت باصطلاح اسلامی داعش در عراق و سوریه در پیش بگیرند.

دکتر سعید خالوزاده

اقدامات جنایت آمیز و ضد انسانی گروه تروریستی داعش در عراق طی که اخیراً خود را دولت اسلامی نامیده و بدنبال اجرای نظامی سیاسی بر اساس تفسیری بسیار متحجرانه و نادرست از اسلام است، موجب نگرانی‌های زیادی در سطح منطقه و جهان شده است.
رفتارهای بسیار وحشیانه گروه داعش طی هفته های اخیر فضای جدید و هراسناکی را در ژئوپلیتیک منطقه ایجاد کرده است. شرایط بوجود آمده جدید چنان سریع و غیرمنتظره اتفاق افتاده که نگرانی و غافلگیری همگان را بدنبال داشته است. در این رابطه اتحادیه اروپایی و کشورهای بزرگ عضو آن که در نزدیکی منطقه درگیری و بحران عراق قرار دارند اینک بیشتر از هر زمانی احساس خطر کرده و بدنبال راه چاره بر آمده اند. به طور کلی اتحادیه اروپا از نقش و جایگاه قابل توجهی در معادلات سیاسی نظامی منطقه برخوردار است. این در حالی است که تاکنون واکنش اتحادیه اروپایی به این بحران و فجایع عظیم غیر انسانی صورت گرفته بسیار کمرنگ و احتیاط آمیز بوده است. در میان کشورهای اروپایی موضع فرانسه و انگلیس شاخص تر از دیگر کشورها بوده که در ادامه به آن می پردازیم.

موضع فرانسه
فرانسه در بین کشورهای اروپایی موضعی متمایز و جدی‌تری در برخورد با گروه داعش داشته است. اخیراً دولت سوسیالیست فرانسه اعلام داشت با مشورت و هماهنگی دولت مرکزی عراق اقدام به ارسال تسلیحات برای کردهای شمال عراق به منظور مبارزه با گروه تروریستی داعش خواهد کرد. اصولا موضع فرانسه را باید در چارچوب سیاست سنتی و دیرینه این کشور در منطقه خاورمیانه و به خصوص در قبال عراق ارزیابی کرد. فرانسه از دیر باز روابط بسیار نزدیکی با عراق داشته و در زمان حاکمیت رژیم بعث و دوران صدام حسین روابط فرانسه با این کشور در همه ابعاد سیاسی، اقتصادی، نظامی از برجستگی زیادی برخوردار بوده و فرانسه از بزرگترین حامیان عراق در عرصه منطقه ای و بین المللی بوده است.

در فضای سیاسی جدیدی ایجاد شده در منطقه به نظر می رسد فرانسویان قصد دارند دوباره به مناطق نفوذ سنتی خود که بدنبال قرارداد سایکس پیکو با همکاری بریتانیا در 1916 برقرار شده بازگردند و لذا توجه زیادی به تحولات عراق، سوریه و لبنان دارند. فرانسه حتی در رابطه با تحولات سوریه آمادگی برای شروع یک جنگ محدود و عملیات نظامی علیه دولت بشار اسد را داشت که بخاطر عدم موافقت امریکا نهایتا میسر نشد؛ لکن اینک بنظر می رسد شرایط برای اجرای سیاست اخیر فرانسه در منطقه بیشتر از هر زمانی فراهم شده است. در این رابطه لوران فابیوس وزیر خارجه فرانسه در تاریخ 29/5/1393 که در کمیسیون سیاست خارجی مجلس ملی فرانسه سخن می گفت اظهار داشت: ما تمایل داریم که تمامی کشورهای منطقه از جمله کشورهای عربی و ایران به نیروهای غرب در منطقه برای مقابله با داعش بپیوندند. این اظهارات که به نوعی از سوی دولت انگلیس و امریکا طی چند روز اخیر عنوان شده بیانگر سیاست جدیدی است که کشورهای غربی در نظر دارند برای مقابله با دولت باصطلاح اسلامی داعش در عراق و سوریه در پیش بگیرند. به نظر می رسد در هر موضع‌گیری نظامی غرب در منطقه و علیه گروه داعش فرانسه یکی از کشورهای جدی و پیشرو خواهد بود.

موضع انگلیس
در ارتباط با موضع انگلیس نسبت به تحولات عراق، این کشور تا چند روز پیش موضع بسیار احتاط آمیزی در پیش گرفته بود و اقدامات این کشور عمدتاً در چارچوب کمک های بشردوستانه و انتشار بیانیه های دیپلماتیک بود. دیوید کامرون نخست وزیر محافظه کار انگلیس در تاریخ 17/5/93 ضمن ابراز نگرانی شدید از شرایط عراق، از تصمیم باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا مبنی بر صدور مجوز حمله هوایی علیه تروریست های داعش در عراق استقبال کرد. این در حالی است که سخنگوی دیوید کامرون، اعلام کرد که انگلیس در این حمله نظامی آمریکا در عراق مشارکت نخواهد کرد. کامرون در بیانیه‌ای تاکید کرد: "من به شدت نگران شرایط هولناک عراق و اوضاع وحشتناکی هستیم که صدها هزار عراقی با آن مواجه هستند و من این حملات وحشیانه را که از سوی تروریست‌های داعش در سراسر منطقه صورت می‌گیرد را کاملا محکوم می‌کنم."

با توجه به افزایش حملات جنایت‌آمیز گروه داعش علیه مسیحیان و ایزدی های عراق طی هفته گذشته، به نظر می رسد دیدگاهها و اقدامات برای اتخاذ موضعی سخت تر علیه داعش در کشورهای غربی و از جمله در انگلیس افزایش یافته است. در این رابطه دولت انگلیس در یک موضعگیری جدید از آمادگی خود در تجهیز نظامی نیروهای پیشمرگه اقلیم کردستان عراق خبر داد و سخنگوی نخست وزیری انگلیس در تاریخ 24/5/93 اعلام کرد که لندن هرگونه تقاضا از سوی اکراد عراق جهت تجهیز نظامی جهت نبرد علیه داعش را مثبت ارزیابی می کند. این در حالی است که امریکا در همین تاریخ از کشورهای اروپایی درخواست کرد که در تجهیز نظامی نیروهای پیشمرگه تلاش کنند. سخنگوی نخست وزیری انگلیس در این زمینه گفت: "اگر ما درخواستی را در این زمینه دریافت کنیم، بدان پاسخ مثبت خواهیم داد."

به نظر می رسد وسعت جنایات صورت گرفته از سوی گروه داعش و خطراتی که این گروه باصطلاح دولت اسلامی می تواند در منطقه ایجاد کند و منافع کشورهای مختلف از جمله کشورهای غربی را به خطر اندازد؛ کشورهای بزرگ غربی را متقاعد کرده تا دیر نشده باید به مقابله جدی با این گروه تکفیری بپردازند. در این رابطه قطعا امریکا نقش کلیدی و محوری را دارد ضمن اینکه خواستار اقدام جدی و نظامی شرکای اروپایی خود شده و از کشورهای دیگر منطقه برای مقابله با این گروه دعوت کرده است.
در کل باید در نظر داشت که هرگونه قدرت گیری گروه های افراطی تکفیری چون داعش و النصره، القاعده .... می تواند مشکلات بسیار زیادی هم برای کشورهای منطقه و هم برای کشورهای اروپایی که در نزدیکی منطقه جغرافیایی خاورمیانه قرار دارند، بوجود آورد و در همین راستاست که کشورهای غربی به بازنگری موضع خود در مقابله با این گروهها پرداخته و خواستار برخورد نظامی با آن شده اند.

استاد دانشگاه پژوهشگر ارشد مطالعات اروپا

صفحه1 از636